Προς το περιεχόμενο

Το Pocophone F1 της Xiaomi επίσημα στην Ελλάδα με τιμή από €359


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 27/9/2018 στις 1:45 ΜΜ, LongTom είπε

Έχει phone jack;

Δεν είδα στο άρθρο κάτι να αναφέρεται. Διότι 400 είναι καλή τιμή για κινητό τέτοιων σπεκς.

Αυτοί που έχετε xiaomi, σας δίνουν updates ή μπα;

|

Επίσης...Pocophone;

Σαν πανηγυρτζίδικο τηλέφωνο-παιχνίδι από τους γιούφτους ακούγεται. 

Κάτοχος xiaomi mi 4 εδώ κ χρόνια κ λαμβάνω ενημερώσεις όχι μόνο συστήματος(miui) π έχει πάρει το miui 9 επειδή το miui 10 είναι ακόμα beta αλλά κ για της εφαρμογές τ πχ μουσική browser κλπ κλπ σε αρκετά ικανοποιητικό χρονικό διάστημα σχεδόν κάθε μήνα π σημαίνει από την μία ότι έχουν ακόμα πράγματα να διορθώσουν αλλά από την άλλη δείχνουν ακόμα ότι ασχολούνται κ με αυτά τα απαρχαιωμένα πλέον κινητά όπως είναι για πολλούς!!!!! 😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, vargas είπε

Nα σου πω εγώ . Καλύτερο cpu καλύτερη μπαταρία πιο σύγχρονο quick charge  και μάλλον καλύτερο support

Οι δύο επεξεργαστές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για να μιλάμε για καλύτερο-χειρότερο, για την μπαταρία μάλλον έχεις δίκιο, από την άλλη ήδη από το s8+, που είναι κοντά στην τιμή του πόκο,  μιλάμε για καλύτερη οθόνη, καλύτερα αποτελέσματα στην κάμερα, συνολικά καλύτερη ποιότητα κατασκευής και σημαντικότατο ότι τα samsung κρατάνε καλύτερη μεταπώληση από τα περισσότερα κινητά της αγοράς. Στο 9άρι έχουμε να μιλάμε και για τον καλύτερο ήχο της αγοράς (σημαντικό για μένα) και στα δύο αυτά για ip68 αδιαβροχοποίηση που είναι σημαντικότατο επίσης για μένα! Έχοντας δουλέψει το s8+, χωρίς οπαδισμούς και λοιπές σαχλαμάρες, και καταλαβαίνοντας αυτό που θέλεις να πεις, το s8+ με χειρότερο επεξεργαστή είναι για μένα καλύτερη συνολικά επιλογή στα 400 ευρώ που το βρίσκεις τώρα. Αν βάλουμε το πόκο διπλα στην τιμή του 9+ είναι άλλη ιστορία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, JcD είπε

Οι δύο επεξεργαστές είναι πολύ κοντά μεταξύ τους για να μιλάμε για καλύτερο-χειρότερο, για την μπαταρία μάλλον έχεις δίκιο, από την άλλη ήδη από το s8+, που είναι κοντά στην τιμή του πόκο,  μιλάμε για καλύτερη οθόνη, καλύτερα αποτελέσματα στην κάμερα, συνολικά καλύτερη ποιότητα κατασκευής και σημαντικότατο ότι τα samsung κρατάνε καλύτερη μεταπώληση από τα περισσότερα κινητά της αγοράς. Στο 9άρι έχουμε να μιλάμε και για τον καλύτερο ήχο της αγοράς (σημαντικό για μένα) και στα δύο αυτά για ip68 αδιαβροχοποίηση που είναι σημαντικότατο επίσης για μένα! Έχοντας δουλέψει το s8+, χωρίς οπαδισμούς και λοιπές σαχλαμάρες, και καταλαβαίνοντας αυτό που θέλεις να πεις, το s8+ με χειρότερο επεξεργαστή είναι για μένα καλύτερη συνολικά επιλογή στα 400 ευρώ που το βρίσκεις τώρα. Αν βάλουμε το πόκο διπλα στην τιμή του 9+ είναι άλλη ιστορία!

Εγώ δεν είπα ότι είναι καλύτερο αλλά ότι σε κάποια σημεία που για άλλους είναι σημαντικα για άλλους όχι, υπερέχει . Αυτό είπα . Για το.s9 πάντως κ τα ηχεία του το αντίθετο λέγεται ότι είναι επιεικως μέτρια  Το δε poco είναι splash proof άρα έχει μια σχετική αδιάβροχο ποίηση  https://www.theandroidsoul.com/samsung-galaxy-s9-crackling-sound-distortion/

Επεξ/σία από vargas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, vargas είπε

Εγώ δεν είπα ότι είναι καλύτερο αλλά ότι σε κάποια σημεία που για άλλους είναι σημαντικα για άλλους όχι, υπερέχει . Αυτό είπα . Για το.s9 πάντως κ τα ηχεία του το αντίθετο λέγεται ότι είναι επιεικως μέτρια  Το δε poco είναι splash proof άρα έχει μια σχετική αδιάβροχο ποίηση  https://www.theandroidsoul.com/samsung-galaxy-s9-crackling-sound-distortion/

Το άρθρο είναι απρίλιος μήνας, συνεχίζονται τα θέματα?  Ρωτάω γιατί έχω το s9+ και το πήρα μετά  το axon 7, το οποίο μέχρι την παρουσίαση του 9  είχε τον καλύτερο ήχο της αγοράς. Πολύ πιθανός το άρθρο να αφορά το βρεφικό στάδιο της συσκευής που βγαίνουν όλα τα προβλήματα διότι προσωπικά μου ακούγεται καλύτερα από το axon7 (τα έβαλα δίπλα δίπλα) και δεν έχω αυτά τα crackling που λέει το άρθρο.!

Πάντως έχε υπόψιν ότι ακόμα και το ip68 παπάτζες αδιαβροχοποίηση προσφέρει...(προσωπική πικρή εμπειρία), πόσο δε μάλλον το ip67! Επίσης αν και από ήχο το 8+ είναι χάλια, και πάλι θα το προτιμούσα του πόκο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
12 minutes ago, JcD said:

Πάντως έχε υπόψιν ότι ακόμα και το ip68 παπάτζες αδιαβροχοποίηση προσφέρει...(προσωπική πικρή εμπειρία), πόσο δε μάλλον το ip67! Επίσης αν και από ήχο το 8+ είναι χάλια, και πάλι θα το προτιμούσα του πόκο!

Ελπίζω το ip67 & 68, να μην μεταφράζεται σε: το παίρνω μαζί μου στη θάλασσα και βγάζω υποβρύχιες φωτογραφίες! 

Η προστασία αφορά τυχαίες επαφές με νερό (βροχή, πτώση υγρών πάνω στη συσκευή ή στη χειρότερη μια πτώση μέσα σε νερό από ατύχημα) και προστασία από σκόνη & υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, billdanos είπε

Ελπίζω το ip67 & 68, να μην μεταφράζεται σε: το παίρνω μαζί μου στη θάλασσα και βγάζω υποβρύχιες φωτογραφίες! 

Η προστασία αφορά τυχαίες επαφές με νερό (βροχή, πέσιμο υγρών πάνω στη συσκευή ή στη χειρότερη μια πτώση μέσα σε νερό από ατύχημα).

Όχι bill, τον κήπο μου πότιζα και δεν πρόσεξα ότι το λάστιχο έσταζε πάνω στην τσέπη που είχα το κινητό. Στραμμένο  προς τα πάνω όπως ήταν πέρασε νερό στο ηχείο και το έκανε άχρηστο. Ο ήχος ήταν σχεδόν ανύπαρκτος έκτοτε...ip68 κινητό και επαναλαμβάνω το λάστιχο έσταζε για λίγο πάνω στην τσέπη. Μπορεί και να έτυχε σε εμένα απλά!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
1 minute ago, JcD said:

Όχι bill, τον κήπο μου πότιζα και δεν πρόσεξα ότι το λάστιχο έσταζε πάνω στην τσέπη που είχα το κινητό. Στραμμένο  προς τα πάνω όπως ήταν πέρασε νερό στο ηχείο και το έκανε άχρηστο. Ο ήχος ήταν σχεδόν ανύπαρκτος έκτοτε...ip68 κινητό και επαναλαμβάνω το λάστιχο έσταζε για λίγο πάνω στην τσέπη. Μπορεί και να έτυχε σε εμένα απλά!  

Ναι, αυτό δείχνει μάλλον αστοχία στη συσκευή που είχες! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι έγινε ρε παιδιά, πότε φτάσαμε στο Galaxy S9+?  Κάτσε γιατι ξεφύγαμε. 

Το Pocophone F1 είναι άκρως τίμιο για την τιμή του, αν το Budget σου ειναι αυστηρά γύρω στα 350, ή ακόμα καλύτερα αν είναι γύρω στα 300, και αποφασίζεις να κάνει μια υπέρβαση για κάτι καλύτερο. Είπαμε και στην αρχή, οτι για παράδειγμα αν δε χρειάζεσαι του Dual SIM, βρίσκεις S8+ με λίγα περισσότερα χρήματα, η ακόμα καλύτερα LG G7, που μπορεί να έρθει σε άμεση αντιπαράθεση λόγω LCD αλλα και ολων των υπόλοιπων χαρακτηριστικών(επεκτάσιμη μνήμη, θύρα ακουστικών, ράδιο κτλ). Τι συγκρίνεται; S8+ και G7 με το Pocophone; 

 

Καλό το Hype, αλλα ένα μέτρο χρειάζεται γιατι περιμένετε περισσότερα απο οσα μπορεί να δώσει ρεαλιστικά η συσκευή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ που τα λέμε ποιος θα πάρει κινητό και θα βουτάει στην θάλασσα.  Το θέμα είναι αν πάθει κάτι από νερό να το.αναγνωρισει η εταιρεία και να σου το επισκευάσει χωρίς χρέωση . Για γλυκό νερό μιλαμε πάντα . Σ' αυτό το κομμάτι νομίζω η samsung  είναι εξαιρετική δεν ψάχνει δικαιολογίες 

2 λεπτά πριν, papp0us είπε

Τι έγινε ρε παιδιά, πότε φτάσαμε στο Galaxy S9+?  Κάτσε γιατι ξεφύγαμε. 

Το Pocophone F1 είναι άκρως τίμιο για την τιμή του, αν το Budget σου ειναι αυστηρά γύρω στα 350, ή ακόμα καλύτερα αν είναι γύρω στα 300, και αποφασίζεις να κάνει μια υπέρβαση για κάτι καλύτερο. Είπαμε και στην αρχή, οτι για παράδειγμα αν δε χρειάζεσαι του Dual SIM, βρίσκεις S8+ με λίγα περισσότερα χρήματα, η ακόμα καλύτερα LG G7, που μπορεί να έρθει σε άμεση αντιπαράθεση λόγω LCD αλλα και ολων των υπόλοιπων χαρακτηριστικών(επεκτάσιμη μνήμη, θύρα ακουστικών, ράδιο κτλ). Τι συγκρίνεται; S8+ και G7 με το Pocophone; 

Καλό το Hype, αλλα ένα μέτρο χρειάζεται γιατι περιμένετε περισσότερα απο οσα μπορεί να δώσει ρεαλιστικά η συσκευή

Δεν συγκρίνονται ούτε εγώ τα σύγκρινα απλά είναι μερικά πράγματα που για κάποιος είναι σήμαντικα κ για άλλους όχι που υπερέχει το poco. Κατα τ αλλά σε brand name camera κ οθόνη είναι μπροστά το s8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, chris_g92 είπε

Εσύ ρε φίλε που βρήκες official ας πούμε το pie στο rn3 . Ούτε lollipop δεν είχε πάρει official.

unofficial..αυτο λεω και παλι ολα δουλευουν ρολοι....(ο μοναδικος λογος που ειχα βαλει oreo ηταν για να δουλευει η gcam,,και απλα εβαλα Pie για να παιξω)..Aπο την αλλη καπου το μπερδεχες..βγηκε με lollipop και πηρε marsmallow(Πιστη στην σειρα redmi να δινει μια εκδοση android ως Update ,αλλα τις miui κανονικα ολες )nougat ίσως εννοουσες.

Επεξ/σία από ktlk21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ktlk21 είπε

unofficial..αυτο λεω και παλι ολα δουλευουν ρολοι....(ο μοναδικος λογος που ειχα βαλει oreo ηταν για να δουλευει η gcam,,και απλα εβαλα Pie για να παιξω)..Aπο την αλλη καπου το μπερδεχες..βγηκε με lollipop και πηρε marsmallow(Πιστη στην σειρα redmi να δινει μια εκδοση android ως Update ,αλλα τις miui κανονικα ολες )nougat ίσως εννοουσες.

Ναι λάθος μου εννοούσα nougat όχι lollipop. Ναι οκ μαζί σου ότι unofficial μπορείς να έχεις pie όχι όμως ότι αυτό θεωρείται στα πλαίσια του support από την xiaomi. Από την άλλη βέβαια δίνει security updates και τα νέα σκιν με την κάθε miui είναι κάτι και αυτό σε σχέση με άλλους .

Επεξ/σία από chris_g92
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχεδόν σε τίποτα δεν υπερέχει το Poco έναντι του S9+, πρακτικά μόνο σε αυτονομία αυστηρά σε browsing, όπως είδαμε παραπάνω στις μετρήσεις του gsmarena. Σε συνθετικά benchmark με προβολή βίντεο, παιχνίδια κλπ, δηλαδή, ένα σενάριο καθημερινής μικτής χρήσης, έχει συνολικά κακή αυτονομία.

 

Συγκριτικό Poco/S9+

Επεξ/σία από kirileman
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
7 hours ago, aggelos_dim said:

Καλησπέρα και από μένα. .Το πρωί το ποκο θα είναι στα καταστήματα θα το έχει πουθενά για δοκιμή λέτε? 

Στο mi store σίγουρα (στο golden hall). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...