Προς το περιεχόμενο

αγορά φωτογραφικής μηχανής


spyrid0n4s

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να κάνω δώρο στην αδελφή μου μια φωτογραφική μηχανή που έχει όνειρο να πάρει εδώ και χρόνια. Είμαι άσχετος με το θέμα για αυτό ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας :P και αυτή δεν την θέλει για κάτι συγκεκριμένο ή εξειδικευμένο αλλά κυριώς επειδή κάνει πολλά ταξίδια να βγάζει τοπία/μέρη κλπ. Το budjet μου είναι γύρω στα 200 ευρώ, αν έχετε κάτι να προτείνετε. Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyrid0n4s είπε

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να κάνω δώρο στην αδελφή μου μια φωτογραφική μηχανή που έχει όνειρο να πάρει εδώ και χρόνια. Είμαι άσχετος με το θέμα για αυτό ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας :P και αυτή δεν την θέλει για κάτι συγκεκριμένο ή εξειδικευμένο αλλά κυριώς επειδή κάνει πολλά ταξίδια να βγάζει τοπία/μέρη κλπ. Το budjet μου είναι γύρω στα 200 ευρώ, αν έχετε κάτι να προτείνετε. Ευχαριστώ!

   Μαζί με την καλησπέρα μου , νομίζω πως με βάση τις περιγραφές σας , μιά bridge camera θα ήταν ότι πιό ενδεδειγμένο , ίσως λίγο πιό ακριβή ..... λίγο ..... είμαι βέβαιος ότι θα έχετε σύντομα καταλήξει ...... υπάρχουν αρκετές λύσεις ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, spyrid0n4s είπε

Καλησπέρα παιδιά,

θέλω να κάνω δώρο στην αδελφή μου μια φωτογραφική μηχανή που έχει όνειρο να πάρει εδώ και χρόνια. Είμαι άσχετος με το θέμα για αυτό ζητάω την πολύτιμη βοήθειά σας :P και αυτή δεν την θέλει για κάτι συγκεκριμένο ή εξειδικευμένο αλλά κυριώς επειδή κάνει πολλά ταξίδια να βγάζει τοπία/μέρη κλπ. Το budjet μου είναι γύρω στα 200 ευρώ, αν έχετε κάτι να προτείνετε. Ευχαριστώ!

Θες αναγκαστικα κατι καινουριο?

Θα μπορουσες να βρεις κατι μεταχειρισμενο σε dslr η σε καποια mirroless. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να δωσεις 200 ευρω να πας σε compact, η ακομα χειροτερα, bridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Θες αναγκαστικα κατι καινουριο?

Θα μπορουσες να βρεις κατι μεταχειρισμενο σε dslr η σε καποια mirroless. Δεν νομιζω οτι εχει νοημα να δωσεις 200 ευρω να πας σε compact, η ακομα χειροτερα, bridge.

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα καινούργιο. Προφανώς καταλαβαίνω τι εννοέις ή όπως για παράδειγμα να της έδινα το ποσό αυτο και να έβαζε και αυτή αλλα 100 ευρω πχ θα μπορούσε να οδηγούσε σε κάτι που θα άξιζε πολύ περισσότερο. Αλλά το δώρο είναι δώρο όποτε δεν γίνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, spyrid0n4s είπε

Η αλήθεια είναι ότι θα προτιμούσα καινούργιο. Προφανώς καταλαβαίνω τι εννοέις ή όπως για παράδειγμα να της έδινα το ποσό αυτο και να έβαζε και αυτή αλλα 100 ευρω πχ θα μπορούσε να οδηγούσε σε κάτι που θα άξιζε πολύ περισσότερο. Αλλά το δώρο είναι δώρο όποτε δεν γίνεται

Τι κινητο εχει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dr_73 είπε

  Νομίζω πως η συγκεκριμένη πρόταση καλύπτει παραπάνω από ικανοποιητικά το αίτημα σας ...... τιμή , μέγεθος , ποιότητα , καλή επιτυχία !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί παρόλα αυτά μια compact σε σχέση με ένα κινητό να διευκολύνει τη φωτογραφική σύνθεση. Η παρακάτω φωτό είναι τραβηγμένη από απόσταση.

Bird.png

Εδώ φωτογραφία τοπίου με εστιακή απόσταση 4mm σε compact με αισθητήρα 1/2,3"...

Island 4mm.png

...και εδώ από το ίδιο νησί, από την ίδια θέση φωτογράφισης με εστιακή απόσταση 54mm (x12 zoom)

Island 54nm.png

Λεπτομέρεια από το μικροσκοπικό άνθος μιας Saintpaulia. Canon IXUS 265HS.

Saintpaulia (2014 Apr).png

Εδώ με την Canon IXUS 265HS. Πάνω από x10 zoom. (42mm).

Sunset.png

Το συμπέρασμά μου:

Οι φωτογραφικές μηχανές δεν είναι μόνο ο αισθητήρας. Είναι εργαλεία φωτογραφικής σύνθεσης και από αυτή την άποψη, όσο κι αν έχει χάσει σε σημασία η κατηγορία compact των κάτω των 200 ευρώ φωτογραφικών μηχανών, υπερέχουν ακόμα σε πολλά σε σχέση με τα smarthhphones.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Μπορεί παρόλα αυτά μια compact σε σχέση με ένα κινητό να διευκολύνει τη φωτογραφική σύνθεση. Η παρακάτω φωτό είναι τραβηγμένη από απόσταση.

Bird.png

Εδώ φωτογραφία τοπίου με εστιακή απόσταση 4mm σε compact με αισθητήρα 1/2,3"...

Island 4mm.png

...και εδώ από το ίδιο νησί, από την ίδια θέση φωτογράφισης με εστιακή απόσταση 54mm (x12 zoom)

Island 54nm.png

Λεπτομέρεια από το μικροσκοπικό άνθος μιας Saintpaulia. Canon IXUS 265HS.

Saintpaulia (2014 Apr).png

Εδώ με την Canon IXUS 265HS. Πάνω από x10 zoom. (42mm).

Sunset.png

Το συμπέρασμά μου:

Οι φωτογραφικές μηχανές δεν είναι μόνο ο αισθητήρας. Είναι εργαλεία φωτογραφικής σύνθεσης και από αυτή την άποψη, όσο κι αν έχει χάσει σε σημασία η κατηγορία compact των κάτω των 200 ευρώ φωτογραφικών μηχανών, υπερέχουν ακόμα σε πολλά σε σχέση με τα smarthhphones.

    Η φωτογραφία έχει να κάνει παρεπιπτόντως και με το μέσον δλδ μιά φωτογραφική μηχανή ....... πολύ σωστά , θα χρησιμοποιήσετε και μία φωτογραφική μηχανή για να αποτυπώσετε αυτό που είδατε ...... ευπρόσδεκτες οι εικόνες σας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ήδη έχει ένα iPhone 7 έχει καλύψει φωτογραφίες τοπίου ή παρέας. Αν της πάρεις κάποια φωτογραφική πάρε της με ένα σχετικά μεγάλο ζουμ ώστε να έχει κάποια διαφορά από από το κινητό που έχει ήδη. Ορίστε μερικές προτάσεις για μέχρι 200€:

https://www.skroutz.gr/c/1671/compact-fwtografikes-mhxanes/f/483821/toulachiston-18x.html?o=φωτογραφικες+μηχανες+ψηφιακες&price_max=200.001

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...