Προς το περιεχόμενο

Ρυθμίσεις για φωτογράφιση τοπίου


MestralPanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω μια mirroless και με τον kit φακό της και με τον 50αρη f 1/8 θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βγάζουμε τοπίο με καθαρό το φεγγάρι και την περιοχή; χρειάζεται κάποιο άλλο φακό; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, MestralPanos είπε

Καλησπέρα έχω μια mirroless και με τον kit φακό της και με τον 50αρη f 1/8 θέλω αν μπορεί κάποιος να μου πει πως βγάζουμε τοπίο με καθαρό το φεγγάρι και την περιοχή; χρειάζεται κάποιο άλλο φακό; 

   Καλησπέρα σας , θέλετε δλδ να βγάλετε από απόσταση μιά πόλη με τα φώτα της την νύχτα και να υπάρχει στο κάδρο σας και το φεγγάρι ...... προσδιορίστε κάπως το κάδρο που έχετε κατά νου ...... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, MestralPanos είπε

Σε παραραδειγμα φέρνω αυτό προκειμένου να εξηγήσω τι θελω

Moonset-over-NYC.jpg

     Σαν αυτή την θέαση με το φεγγάρι φυσικά ..... 

     Αυτό που θα χρειαστείτε πριν οτιδήποτε άλλο , είναι  η επιλογή της τοποθεσίας , ένα σημείο όπου θα  έχετε μέσα στο κάδρο σας την εικόνα που έχετε  στο μυαλό σας , όπως επίσης  την προσθήκη της Σελήνης μέσα στο  κάδρο . Αν πρέπει να είναι πανσέληνος η κάποια άλλη φάση , κάτι για το οποίο θα σας βοηθήσει ιδιαίτερα μια από τις εφαρμογές που κυκλοφορούν για περιβάλλον Android και την οποία θα εγκαταστήσετε στο κινητό . Εκει θα μπορείτε να δειτε ποιά είναι η κατάλληλη ημερομηνία αλλά και ώρα  ώστε να κάνετε την σχετική πρόβα .... δλδ να τραβήξετε μερικές δοκιμαστικές φωτογραφίες αρχικά .

    Ενα επιπλέον στοιχείο , που θα βοηθήσει στην διαδικασία είναι ότι το σημείο που θα επιλέξετε πρέπει να είναι όσο το δυνατόν ανεπηρέαστο από εξωτερικές πηγές φωτισμού , λάμπες από κολώνες , φώτα από κοντινη αστική περιοχή κλπ , αν πρόκειται για τελείως νυχτερινή λήψη , στοιχεία που θα επηρεάσουν την φωτομέτρηση , αν πάλι επιλέξετε κάποια χρονική στιγμή κοντά στο ξημέρωμα έχει λιγότερη σημασία . Η εικόνα που παραθεσατε είναι , με επιφύλαξη πάντα , από timelapse λήψη , οπότε και επιλέχθηκε μία συγκεκριμένη εικόνα από το σύνολο αυτών που τραβήχτηκαν .

    Για τον φακό που θα χρησιμοποιήσετε , ισχύει ότι και σε άλλες περιπτώσεις , αν θέλετε ένα πλήρες τοπίο , χρειάζεστε έναν ευρυγώνιο , σύμφωνα με το crop του αισθητήρα της μηχανής , κάτι που φαίνεται πως χρησιμοποιήθηκε στην εικόνα που φέρατε για παράδειγμα , αν πάλι θέλετε η εικόνα της Σελήνης να υπερισχύει στο κάδρο , τότε ένας τηλεφακός είναι απαραίτητος , αρχίζοντας από τα 135χιλ και πάντα σύμφωνα με το σημείο που επιλέξατε για να κάνετε την λήψη . Ένα σημείο που αξίζει της προσοχής σας είναι και οι κατάλληλες καιρικές συνθήκες , υγρασία στην περιοχή , συννεφιά , στοιχεία που μπορείτε να αξιοποιήσετε όπως εσείς νομίζετε καλύτερα . Μια λιγότερο επιβαρυμένη ατμόσφαιρα εκείνη τη στιγμή θα δώσει ευκρινέστερο αποτέλεσμα . Η χρήση τρίποδα , μικρού η μεγαλύτερου , θα βοηθήσει αρκετά την διαδικασία , όπως επίσης αν χρησιμοποιήσετε τον χρονοδιακόπτη της μηχανής και ένα τελείως ανοιχτό φωτοφράχτη , κάποιο υψηλότερο ISO , ακόμη και bracketing ....... σε όλες τις περιπτώσεις θα χρειαστεί να κάνετε κάποιες δοκιμές . Αν χρησιμοποιήσετε τρίποδα , οποιασδήποτε μορφής , φροντίστε να δοκιμάσετε με και χωρίς image stabilization εφόσον αυτό απενεργοποιείται .

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία φωτογραφία ξέχνα το . Θες τρίποδο και 2 φωτογραφίες . Στη μία θα έχεις σωστό το φεγγάρι και στην άλλη τα υπόλοιπα. Εφόσον η μηχανή είναι σταθερή και το κάδρο και στις 2 φωτογραφίες το ίδιο , θα κόψεις το φεγγάρι από αυτή που έβγαλες σωστά το φεγγάρι και θα το βάλεις στην άλλη που έχει όπως θες τα υπόλοιπα. .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Με μία φωτογραφία ξέχνα το . Θες τρίποδο και 2 φωτογραφίες . Στη μία θα έχεις σωστό το φεγγάρι και στην άλλη τα υπόλοιπα. Εφόσον η μηχανή είναι σταθερή και το κάδρο και στις 2 φωτογραφίες το ίδιο , θα κόψεις το φεγγάρι από αυτή που έβγαλες σωστά το φεγγάρι και θα το βάλεις στην άλλη που έχει όπως θες τα υπόλοιπα. .

θελει τηλεφακο, και να παει πολλα χλμ πισω ωστε να χωρεσει ολη η πολη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το έχει επιχειρήσει κανείς με gradient ND filters; Εννοώ να βάλεις το σκούρο τμήμα του γυαλιού στο πάνω μισό (για υποέκθεση της σελήνης) και το διαυγές στο κάτω (τοπίο);

- Γνωστός μου παλιός επαγγελματίας φωτογράφος μου είπε ότι έχει πετύχει από την εποχή του φιλμ φωτογράφηση με σωστή έκθεση σελήνης + νυχτερινού τοπίου χρησιμοποιώντας κάτι σα χαρτόνι που κάλυπτε την περιοχή που αντιστοιχούσε στη σελήνη χρησιμοποιώντας το σα δεύτερο κλείστρο που κάλυπτε το μεγαλύτερο μέρος του χρόνου έκθεσης.

Γενικά νομίζω το πράγμα είναι ευκολώτερο αν η σελήνη είναι ακόμα χαμηλά οπότε δε χρειάζεται τόσο μεγάλη διαφορά στην έκθεση του τοπίου σε σχέση με τη σελήνη. Η παρακάτω είναι με έναν Nikkor 55-300, f5.6, 1/8 sec, ISO200, λίγο crop.

Full Moon2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λίγη από την μαγική σκόνη του photoshop αν βάλεις, κάτι καταφέρνεις, αλλά είναι δύσκολο το άτιμο και εγώ δεν το ξέρω.
Κοίτα τώρα σύμπτωση. Χθες, στο σούροπο έτυχε να είμαι ακριβώς στο ίδιο σημείο της Νέας Υόρκης και έβγαλα σχεδόν την ίδια φωτογραφία.

 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
 |
|
 |
\/

 

 

 

 

 

 

Moonset-over-NYC.jpg.437294e3d3c7fdb90aa0ed82590983c0.jpg

Επεξ/σία από panagob
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι φωτογραφίες με φεγγάρια πιστευω πως είναι.
Κανένας δεν θα κάτσει (και εγώ μαζί) να κουραστεί με χαρτόνια, nd κτλ, ενώ μπορεί να το κάνει πιο εύκολα με 2 ξεχωριστές φωτογραφίες.
Επίσης, υπάρχει πιθανότητα να μην υπήρχε το φεγγάρι και να το πήρε από αλλού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...