Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού -φωτογράφος σε κλαμπ


anleo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Καλησπέρα είμαι φωτογράφος σε κλαμπ,  έχω nikon d7500 τον 35αρι 1.8 και τον 18-140 3,5-5,6 που Τον χρησιμοποιώ για γενικά πλάνα και σκέφτομαι την αγορά φακού. Νομίζω ότι το bokeh μας ενδιαφέρει για αυτό κοίταξα τον 30mm Sigma 1.4 art και τον 18-35mm 1.8 γύρω στο 500αρι οπότε σκοπεύω αφού.αγορασω έναν φακό να πουλήσω κάποιον άλλον από τους ήδη υπαρχοντες.  Τι μου.προτεινετε ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσο ρηχο βαθος πεδιου και χαμηλο φωτισμό ποσο σιγουρος εισαι για το focus που θα εχεις; Εγω νομιζω οτι προβλημα θα σου δημιουργησει. Ενα καλο και δυνατο φλας (εαν δεν εχεις) νομιζω ειναι πιο απαραιτητο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ πιστεύω ο 35άρης είναι μια χαρά. Δεν μπορείς να έχεις  bokeh με αυτόν ;;

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Με τοσο ρηχο βαθος πεδιου και χαμηλο φωτισμό ποσο σιγουρος εισαι για το focus που θα εχεις; Εγω νομιζω οτι προβλημα θα σου δημιουργησει. Ενα καλο και δυνατο φλας (εαν δεν εχεις) νομιζω ειναι πιο απαραιτητο

Εννοείται ότι έχω φλας αλλιώς δεν θα γινόταν η δουλειά και οι φωτογραφίες θα ήταν κάτω του μετρίου... Απλά θέλω το bokeh να είναι ισχυρότερο δηλαδή να τονιζεται περισσότερο υο θέμα και όλα τα.αλλα είναι πιο θολά.. Δνε μπορώ να καταλήξω ανάμεσα σε αυτούς.τους.δυο τους φακούς. Και προτιμώ σε αυτό το εστιακό μήκος 30μμ που.σε. Dx  σώμα γίνεται 45mm για να μην με περιορίζει τις κινήσεις μου

15 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Κι εγώ πιστεύω ο 35άρης είναι μια χαρά. Δεν μπορείς να έχεις  bokeh με αυτόν ;;

Ο 35αργά είναι ένας αξιόλογος φακός.. Έχει bokeh απλά δεν τονιζεται τόσο το θέμα μου και όλα τα.υπολοιπα να είναι θολά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το f/1.4 δινει πολυ ρηχο βαθος πεδιου. Εαν εχεις ενα κεντρικο θεμα οκ. Αλλα εαν εχεις παρεακι 2-3 ατομα εμπρος-πισω θα εχεις θεματακι με αυτο. Το bokeh το φτιαχνεις και μετα. Το focus οχι. Γι αυτο το ειπα.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην παρεις κανεναν απο αυτους τους 2. Και ο 18-140 που εχεις ειναι χρησιμος μονο για το ευρυγωνιο του, και τιποτα αλλο.

Παρε τον 50ρη 1.8G.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Το f/1.4 δινει πολυ ρηχο βαθος πεδιου. Εαν εχεις ενα κεντρικο θεμα οκ. Αλλα εαν εχεις παρεακι 2-3 ατομα εμπρος-πισω θα εχεις θεματακι με αυτο. Το bokeh το φτιαχνεις και μετα. Το focus οχι. Γι αυτο το ειπα.

Εντάξει αν είναι πάνω από ένα άτομο ρυθμίζεις το διάφραγμα πιο ψηλά ώστε και οι υπόλοιποι να είναι τονισμενοι 

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Μην παρεις κανεναν απο αυτους τους 2. Και ο 18-140 που εχεις ειναι χρησιμος μονο για το ευρυγωνιο του, και τιποτα αλλο.

Παρε τον 50ρη 1.8G.

Καλησπέρα,  ναι τον 18-140 τον χρησιμοποιώ μόνο για τις γενικές λήψεις και καλά για να φαίνεται πόσο γεμάτο είναι το μαγαζί... Τον  50αρη από την άλλη επειδή έχω κροπ μηχανή γίνεται 75αρης και ίσως δυσκολεύομαι μέσα στο μαγαζί γτ πρέπει να έχω.μια στάνταρ απόσταση από το θέμα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, anleo είπε

Εντάξει αν είναι πάνω από ένα άτομο ρυθμίζεις το διάφραγμα πιο ψηλά ώστε και οι υπόλοιποι να είναι τονισμενοι 

Καλησπέρα,  ναι τον 18-140 τον χρησιμοποιώ μόνο για τις γενικές λήψεις και καλά για να φαίνεται πόσο γεμάτο είναι το μαγαζί... Τον  50αρη από την άλλη επειδή έχω κροπ μηχανή γίνεται 75αρης και ίσως δυσκολεύομαι μέσα στο μαγαζί γτ πρέπει να έχω.μια στάνταρ απόσταση από το θέμα μου 

Επειδη την εχω κανει αυτη την δουλεια, με μια 5100 τοτε, ειχα 18-55 για ευρυγωνια πλανα οπως κι εσυ, τον 35ρη για το 90% των φωτογραφιων, και τον 50ρη για αυθορμητα/υπουλα μακρινα πορτραιτα ενος ατομου αυστηρα

και ο 50ρης και ο 35ρης επαιζαν απο F2.8 ως F4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Ntinaras είπε

και ο 50ρης και ο 35ρης επαιζαν απο F2.8 ως F4

Οπότε θα του έκανε επίσης ένας 24mm f/2.8d που σε dx θα είναι 36mm ;;;  (ή ο φθηνότερος ακόμη 28 f/2.8d  που θα ισοδυναμεί με 42mm) 

(στη d7500 θα έχει autofocus). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dr_73 είπε

Οπότε θα του έκανε επίσης ένας 24mm f/2.8d που σε dx θα είναι 36mm ;;;  (ή ο φθηνότερος ακόμη 28 f/2.8d  που θα ισοδυναμεί με 42mm) 

(στη d7500 θα έχει autofocus). 

Για την 5100 θα ηταν ευρυγωνιος για πορτραιτα, και στενος για πανοραμικες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Για την 5100 θα ηταν ευρυγωνιος για πορτραιτα, και στενος για πανοραμικες.

Για την d7500 του φίλου από πάνω λέω! Στην d5100 θα ήταν και manual , οπότε κλάφτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάνω 4 χρόνια περίπου αυτή τη δουλειά και πίστεψε με δεν θα δεις τόσο τρελή διαφορά στο 1.4. Να φανταστείς έχω 50αρη + 35αρη 1.4 art στην d750 μου και πήρα έναν φθηνό Νίκον 50mm 1.8 για τη δουλειά λόγω φθορων/βάρους. Καλύτερα να μείνεις με τον 35αρη και να επενδύσεις σε ένα fisheye που τον ζητάνε τα περισσότερα μαγαζιά οπότε προτείνω Samyang 8mm για τα πανοραμικά σου. 

Τωρα αν πάλι επιμένεις για τους sigma ο 35αρης είναι εξαιρετικός φακος αλλά για την δουλειά σου δε νομίζω να σου είναι απαραίτητη η αλλαγή. 

Επεξ/σία από snik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/9/2018 στις 10:58 ΠΜ, Dr_73 είπε

Οπότε θα του έκανε επίσης ένας 24mm f/2.8d που σε dx θα είναι 36mm ;;;  (ή ο φθηνότερος ακόμη 28 f/2.8d  που θα ισοδυναμεί με 42mm) 

(στη d7500 θα έχει autofocus). 

Δε θα έχει, αφαιρέθηκε στην 7500 το μοτερ..

Πώς μου είχε μείνει ότι αφαιρέθηκε.. μια χαρά έχει τελικά..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...