Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη SD Card για φωτογραφική μηχανή


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, @topos είπε

Ναι, την ιδια αποψη ειχα για το aftersales του μεχρι πριν μια 5ετια, αλλα μαλλων την αλλαξανε και πλεων ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Γενικα για οτιδηποτε πρωτα κοιταζω e-shop/you.gr (δεν εχουν μεταφορικα κ εχουν φυσικα καταστηματα κοντα μου) και μετα ebay/amazon πλεων.

Αν και καναμε λιγο highjack του thread, εχεις να προτεινεις κανενα card reader usb 3.0?

Σκεφτομουν για-> αυτο

εγω εχω παρει 2-3 τετοια να τα χω παντου

εχω ενα μονιμα στη τσαντα της μηχανης, ενα μονιμα πανω στο πισι, και αλλο ενα καπου χαμενο :P

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Ntinaras είπε

εγω εχω παρει 2-3 τετοια να τα χω παντου

εχω ενα μονιμα στη τσαντα της μηχανης, ενα μονιμα πανω στο πισι, και αλλο ενα καπου χαμενο :P

Πηρα και εγω ενα τετοιο random (που ειχε και micro+c usb) αλλα παρολο που το πουλουσε ο κινεζος για usb 3.0 δεν πιανει πανω απο 20mb/s.

Τα δικα σου δουλευουν σε κανονικες ταχυτητες?Αν ναι, παραγγελνω κ γω 2-3 αμμεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, @topos είπε

Πηρα και εγω ενα τετοιο random (που ειχε και micro+c usb) αλλα παρολο που το πουλουσε ο κινεζος για usb 3.0 δεν πιανει πανω απο 20mb/s.

Τα δικα σου δουλευουν σε κανονικες ταχυτητες?Αν ναι, παραγγελνω κ γω 2-3 αμμεσα.

Ναι, 89-90 MB/s σε αναγνωση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, @topos είπε

Ναι, την ιδια αποψη ειχα για το aftersales του μεχρι πριν μια 5ετια, αλλα μαλλων την αλλαξανε και πλεων ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Γενικα για οτιδηποτε πρωτα κοιταζω e-shop/you.gr (δεν εχουν μεταφορικα κ εχουν φυσικα καταστηματα κοντα μου) και μετα ebay/amazon πλεων.

Αν και καναμε λιγο highjack του thread, εχεις να προτεινεις κανενα card reader usb 3.0?

Σκεφτομουν για-> αυτο

Το εχω το συγκεκριμενο , καλο χρυσο αλλα τρωει κοληματα, αλλες φορες αναγνωριζει τις καρτες αλλες οχι ενω μετα απο λιγη χρηση ζεματαει. Τελικα το αντικατεστησα πληρως με αυτο https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017 και ηρεμισα...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, panoc είπε

Το εχω το συγκεκριμενο , καλο χρυσο αλλα τρωει κοληματα, αλλες φορες αναγνωριζει τις καρτες αλλες οχι ενω μετα απο λιγη χρηση ζεματαει. Τελικα το αντικατεστησα πληρως με αυτο https://www.e-shop.gr/transcend-ts-rdf5k-sdhc-xc-uhs1-card-reader-usb30-black-p-PER.557017 και ηρεμισα...

Κρατάει δηλαδή σταθερά πάνω από 50mb/sec ;;; (με κατάλληλη κάρτα εννοείται)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολες τις 32GB που εχω τις γεμιζει/γραφει πληρως με φουλ ταχυτητα (85-90ΜΒ/s ειναι αυτες που εχω).

Επεξ/σία από panoc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπον ρε παιδια τι καρτα να διαλέξουμε για την mirrorless μας εαν γραφουμε σε 4Κ?

Με τι ταχυτητες να παρουμε καρτα πχ 150 read ,50 write ειμαστε οκ?

 

Επεξ/σία από sils
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από την ταχύτητα εγγραφής που υποστηρίζει η εκάστοτε φωτογραφική. Αυτό κατά πάσα πιθανότητα θα αναφέρεται στο εγχειρίδιο.

Εναλλακτικά, θυμάμαι στο σάϊτ της SanDisk έχει κάπου φόρμα όπου βάζεις το μοντέλο σου και σου βγάζει τις συμβατές κάρτες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/11/2020 στις 12:53 ΠΜ, sils είπε

Λοιπον ρε παιδια τι καρτα να διαλέξουμε για την mirrorless μας εαν γραφουμε σε 4Κ?

Με τι ταχυτητες να παρουμε καρτα πχ 150 read ,50 write ειμαστε οκ?

Λογικά με οποιαδήποτε "v30" θα είσαι καλυμμένος εκτός και εάν έχεις τεράστιο bitrate(πάνω από 200).

Κοίτα kingston τις μπλε για καλό vfm.

Επεξ/σία από @topos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, @topos είπε

Λογικά με οποιαδήποτε "v30" θα είσαι καλυμμένος εκτός και εάν έχεις τεράστιο bitrate(πάνω από 200).

Κοίτα kingston τις μπλε για καλό vfm.

ευχαριστω πολυ ..... φανταζομαι αυτη εννοεις

https://www.e-shop.gr/kingston-sdg3-64gb-canvas-go-plus-64gb-sdxc-170r-class-10-uhs-i-u3-v30-p-PER.346231

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, sils είπε

ευχαριστω πολυ ..... φανταζομαι αυτη εννοεις

https://www.e-shop.gr/kingston-sdg3-64gb-canvas-go-plus-64gb-sdxc-170r-class-10-uhs-i-u3-v30-p-PER.346231

Ναι, παλιότερα οι "μπλε" ήταν χαμηλότερης κατηγορίας αλλά άλλαξαν το branding κ πλέων έχουν πολύ καλό vfm με lifetime εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει καποια διαφορα λετε εαν παρεις microsd με την κανονικη ιδιας μαρκας και με ιδια ταχυτητα 170/70 U3 k8ngstone blue.

Ρωταω γιατι εχω πολλούς adapters για micro sd ενω για κανονικη κανεναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...