Προς το περιεχόμενο

Καλύτερη SD Card για φωτογραφική μηχανή


Σαϊνόμπι

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, 

Εχετε καποια προταση για αξιοπιστη SD Card για mirrorless camera? 

Εχει σημασια αν ειναι Micro SD Card που εχει μπει στη μηχανη με ανταπτορα?

Γλυκοκοιταω αυτην: Sandisk Extreme Pro SDHC 32GB U3 V30

large_20160808154621_sandisk_extreme_pro

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, Σαϊνόμπι είπε

Γεια σας παιδια, 

Εχετε καποια προταση για αξιοπιστη SD Card για mirrorless camera? 

Εχει σημασια αν ειναι Micro SD Card που εχει μπει στη μηχανη με ανταπτορα?

Γλυκοκοιταω αυτην: Sandisk Extreme Pro SDHC 32GB U3 V30

large_20160808154621_sandisk_extreme_pro

Ευχαριστω εκ των προτερων

Καλημέρα σας , αν πρόκειται για φωτογραφία , μία 16αρα σε χωρητικότητα είναι αρκετή , συνήθως βασίζομαι στις SanDisk , αν και είναι μιά προσωπική εκτίμηση . Αν προτιμάτε να τραβάτε σε RAW μορφή , ίσως μιά 32αρα είναι πιό ενδεδειγμένη λόγω μεγέθους αρχείων , πάντα έχοντας κατά νου ότι τα αποθηκευτικά μέσα υπόκεινται σε σφάλμα , οπότε σε μιά τέτοια περίπτωση θα χάσετε τον λιγότερο όγκο δεδομένων με μιά 16αρα . Χρήσιμο είναι να δείτε η μηχανή σας τι ταχύτητες ανάγνωσης / εγγραφής υποστηρίζει ώστε να μην αγοράσετε κάτι περισσότερο απ' αυτό που χρειάζεστε . Για βίντεο έχω ελάχιστη γνώση , αφού δεν το δουλεύω καθόλου .

Καλή επιτυχία .....

Θα προτιμούσα το κανονικό μέγεθος και όχι αντάπτορα .....

Επεξ/σία από babisskg
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια 32gb θα ήταν το ιδανικό. Αλλά μην πας σε ακριβές λύσεις όπως η extreme pro, δεν σου χρειάζεται κάτι τέτοιο ακόμα και αν τραβάς πολλές raw μαζί σε ριπές. αν και δεν έχουν μεγάλη διαφορά στην τιμή με την απλή extreme. Σκέψου ότι σε περιορίζει και το εσωτερικό  buffer της μηχανής που είναι χαμηλό πέρα από κάτι επαγγελματικά μοντέλα. Έχω πάρει αρκετές μνήμες sandisk extreme, samsung evo, trancent, με καμία δεν είχα πρόβλημα. Προσωπικά θα προτιμούσα κανονική sd και όχι micro με αντάπτορα αν και δεν ξέρω αν επηρεάζει την απόδοση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν λίγες μέρες είδα corrupted files με μια SanDisk 32Gbytes, micro SD, U3 με αντάπτορα σε mirrorless. Την έχω πάθει όμως και με μια γρήγορη Kingston χωρίς αντάπτορα πριν κανένα 6μηνο αν θυμάμαι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Μόλις πριν λίγες μέρες είδα corrupted files με μια SanDisk 32Gbytes, micro SD, U3 με αντάπτορα σε mirrorless. Την έχω πάθει όμως και με μια γρήγορη Kingston χωρίς αντάπτορα πριν κανένα 6μηνο αν θυμάμαι καλά.

μη βαζετε ανταπτορες, ειναι του σατανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, odys03 είπε

Πόσο καιρό την είχες πριν παρουσιάσει πρόβλημα;

Την αγόρασα φέτος, δε θυμάμαι πότε ακριβώς. Και, δεν κάνω επαγγελματική χρήση.

Γεγονός είναι πάντως ότι με format η κάρτα έγινε πάλι λειτουργική.

Επίσης, παρόμοιο πρόβλημα αντιμετώπισα και με μια κάρτα Turbo-X, λίγα λεπτά μόλις μετά την αγορά της σε DSLR η οποία με format επίσης έγινε ξανά λειτουργική.

Παρεμπιπτόντως με αυτά και με άλλα, είναι να μην έχουν δίκιο οι SONYάκηδες που κράζουν τα νεότερα mirrorless FF μοντέλα της Nikon και Canon που έχουν μόνο ένα card slot μολονότι πανάκριβα;

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2018 στις 10:15 ΜΜ, Σαϊνόμπι είπε

Γεια σας παιδια, 

Εχετε καποια προταση για αξιοπιστη SD Card για mirrorless camera? 

Εχει σημασια αν ειναι Micro SD Card που εχει μπει στη μηχανη με ανταπτορα?

Γλυκοκοιταω αυτην: Sandisk Extreme Pro SDHC 32GB U3 V30

large_20160808154621_sandisk_extreme_pro

Ευχαριστω εκ των προτερων

Να την πάρεις, ειδικά στην τιμή της προσφοράς του e-shop(24.90).

Επιπλεων σου δίνει κωδικό για 1 χρόνο δωρεάν recovery program.

Ποια κάμερα έχεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, @topos είπε

Να την πάρεις, ειδικά στην τιμή της προσφοράς του e-shop(24.90).

Επιπλεων σου δίνει κωδικό για 1 χρόνο δωρεάν recovery program.

Ποια κάμερα έχεις?

24.90?

 στο σκρουτζ ξεκιναει απο τα 17...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Ntinaras είπε

24.90?

 στο σκρουτζ ξεκιναει απο τα 17...

Sorry 23.90.

Εφάμιλλη τιμή η χαμηλότερη βγαίνει από τα skroutzoμαγαζα -Με εξαίρεση το πρωτο που είναι "κατόπιν παραγγελίας"- εάν βάλεις μεταφορικα-και με δεδομένο ότι σε βολεύει κάποιο e-shop point-.Και μαλλων είσαι σίγουρος πως δεν είναι μαϊμού.

Από την άλλη λόγο κ της lifetime εγγύησης καλό είναι να βρίσκετε το φυσικό κατάστημα σχετικά κοντά.

Υ.γ Πρόσφατα πήρα 4 και είχα κάνει μια ψαχτικη.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, @topos είπε

Sorry 23.90.

Εφάμιλλη τιμή η χαμηλότερη βγαίνει από τα skroutzoμαγαζα -Με εξαίρεση το πρωτο που είναι "κατόπιν παραγγελίας"- εάν βάλεις μεταφορικα-και με δεδομένο ότι σε βολεύει κάποιο e-shop point-.Και μαλλων είσαι σίγουρος πως δεν είναι μαϊμού.

Από την άλλη λόγο κ της lifetime εγγύησης καλό είναι να βρίσκετε το φυσικό κατάστημα σχετικά κοντά.

Υ.γ Πρόσφατα πήρα 4 και είχα κάνει μια ψαχτικη.

Ειναι παρα πολλα τα μαγαζια για να μη σε βολεψει κανενα. Δεν βρισκω τον λογο να ψωνισω απο το e-shop το οποιο οχι μονο την εχει και 7 ευρω πιο ακριβα, αλλα εχει το χειροτερο παρελθον σε εξυπηρετηση και rma. Και φυσικα φερνει κυριως παραεισαγωγες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Ειναι παρα πολλα τα μαγαζια για να μη σε βολεψει κανενα. Δεν βρισκω τον λογο να ψωνισω απο το e-shop το οποιο οχι μονο την εχει και 7 ευρω πιο ακριβα, αλλα εχει το χειροτερο παρελθον σε εξυπηρετηση και rma. Και φυσικα φερνει κυριως παραεισαγωγες.

 

Δεν βρισκομαι Αθηνα Ntinara, επιπλεων παραδοξως μου εχουν αλλαξει αρκετα προιοντα χωρις καμια απολυτως φασαρια (μαλιστα η μια sandisk μου δωθηκε ως αντικατασταση για μια 32αρα kingston που χαλασε, αγορασμενη το 2015).

Αυτο με τις παραεισαγωγες στεκει, αλλα εφοσων τα αλλαζει/δινει πιστωτικο γιατι οχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, @topos είπε

Δεν βρισκομαι Αθηνα Ntinara, επιπλεων παραδοξως μου εχουν αλλαξει αρκετα προιοντα χωρις καμια απολυτως φασαρια (μαλιστα η μια sandisk μου δωθηκε ως αντικατασταση για μια 32αρα kingston που χαλασε, αγορασμενη το 2015).

Αυτο με τις παραεισαγωγες στεκει, αλλα εφοσων τα αλλαζει/δινει πιστωτικο γιατι οχι?

Αν κρινεις οτι σε συμφερει οκ. Εγω εχω πολυ κακο ιστορικο εξυπηρετησης απο το eshop. Επισης δε θα ηθελα να ψωνιζω απο ενα μαγαζι που χρωσταει τα κερατα του στο δημοσιο και βαρεσε πιστολι πηγαινοντας κυπρο απλα αλλαζοντας αφμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν κρινεις οτι σε συμφερει οκ. Εγω εχω πολυ κακο ιστορικο εξυπηρετησης απο το eshop. Επισης δε θα ηθελα να ψωνιζω απο ενα μαγαζι που χρωσταει τα κερατα του στο δημοσιο και βαρεσε πιστολι πηγαινοντας κυπρο απλα αλλαζοντας αφμ.

Ναι, την ιδια αποψη ειχα για το aftersales του μεχρι πριν μια 5ετια, αλλα μαλλων την αλλαξανε και πλεων ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Γενικα για οτιδηποτε πρωτα κοιταζω e-shop/you.gr (δεν εχουν μεταφορικα κ εχουν φυσικα καταστηματα κοντα μου) και μετα ebay/amazon πλεων.

Αν και καναμε λιγο highjack του thread, εχεις να προτεινεις κανενα card reader usb 3.0?

Σκεφτομουν για-> αυτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...