Προς το περιεχόμενο

Αγορά φακού για mirroless


MestralPanos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα έχω ήδη ένα φακό τον 50αρη f1/8 της sony και θέλω ένα ακομη φακό για καλύτερα τοπία και street φωτογραφίες τι θα μου προτείνατε; αξίζει ο 35mm;

Η mirroless που έχω είναι crop όχι full frame 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

street και τοπια βασικα χρειαζονται 2 διαφορετικους φακους.

Για street ενας 30-35 συμφωνουν πολλοι οτι ειναι ιδανικος αλλα για τοπια ιδανικοτερος ειναι κατω απο 20, κοντα στο 16-10.

Οχι οτι δε μπορεις να χρησιμοποιησεις τον 35αρη για τοπια, απλα συνηθως χρειαζεσαι ευρυγωνιο για μεγαλυτερη καλυψη.

Επισης για steet φωτογραφια συνηθως ενας γρηγορος φακος ειναι προτιμοτερος ενω για τοπια ειναι αρκετος ακομα και ενας 4-5,6.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφοσον μπορεις να παρεις μονο ενα φακο, πρεπει να θεσεις προτερεοτητα, street ή τοπια, για street 35αρης μαλλον ειναι ιδανικος και μπορεις να βγαλεις και τοπια με παραχωρησεις. Για τοπια 16αρης ειναι ιδανικος (ισως και ακομα πιο wide) και μπορεις να βγαλεις street με παραχωρησεις.

Στη φωτογραφια σημαντικοτερο δεν ειναι ο εξοπλισμος αλλα ο φωτογραφος. Στη nx300 μου εχω μονιμα κουμπωμενο εναν 45/f1.8, αν και σχεδον παντα εχω μαζι μου ολη τη συλλογη (ΝΧ1, 60macro, 16-50s, 50-150s, 30, 16, 12-24 κλπ κλπ) τελικα εχω μαθει να κανω τα παντα με τον 45αρη... αντε στο τσακιρ κεφι να βαλω τον 12-24. Για την NX1 δε το συζηταμε καν, μενει σχεδον μονιμα στο σακο μεσα στο αυτοκινητο/μηχανη... 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε έαν ήσουν στη θέση μου και είχες ήδη ένα πενηνταρι επειδή για να πάρω και τους δύο θέλω 600 ευρώ ποιον θα έπαιρνες για να είσαι σχετικά ικανοποιημένος; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι υποτιθεται οτι με ενδιαφερει (δηλαδη σε ενδιαφερει) περισσοτερο ; Ο δρομος ή τα τοπια;

Επισης τι φακους εχεις βρει; f? μοντελο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα δύο βέβαια και με τον 50αρη βγάζω ανθρώπους αλλά τώρα που χειμωνιάσει το τοπίο και μονοπάτια δρόμους θα ήταν το καλύτερο μου. 

Έχω βρει ένα sigma 35mm f1/8 και ένα samyang f2/8 16mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εγώ θα σου έλεγα να πας σε κάτι πιο ευρυγώνιο. 20, 24 ή 28 χιλιοστά. Μπορείς πάντα να κροπάρεις τις φώτο σου, αλλά πιο ευρυγώνιες δεν μπορείς να τις κάνεις.

Εφόσον έχεις ήδη τον 50άρι είναι κρίμα ο 2ος σου φακός να είναι απλά ένα κλικ πιο ευρύς. Νομίζω θα σε βολέψει περισσότερο σαν συνδυασμός να έχουν μεγαλύτερη διαφορά σε εστιακό μήκος οι δύο φακοί που θα έχεις μεταξύ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτός πρέπει να είναι καλή περίπτωση για σένα . Ισοδυναμεί με 30mm γράφει . Και η τιμή δεν είναι άσχημη !

Συμφωνώ με αυτό που λέει ο νικόλας. 50mm και 35mm είναι πολύ κοντά για να είναι οι μοναδικοί σου φακοί . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...