Προς το περιεχόμενο

Εμπειρίες από Sigma 12-24mm f/4.5-5.6 II DG HSM ;;;;


Dr_73

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον έχει δοκιμάσει κανείς ;;;

Θέλω έναν ευρυγώνιο , για τοπία\κτίρια για τη d610 . Αν ήταν και ζουμ , ακόμη καλύτερα. 

Ιδανικά χωρίς οικονομικό όριο , θα κοίταγα το nikon 16-35mm f/4 vr , αλλά είναι ακριβούτσικος .... ή τον ακριβότερο 14-24mm f/2.8 . Αλλά πολλά τα λεφτά άρη . 

Οικονομικός και πολλά υποσχόμενος φαίνεται ο νέος tamron 17-35mm f/2.8-4 . Γκρι γύρω στο 500ρικο και συμβατότητα με το usb tap της tamron , οπότε σίγουρα θα καλιμπράρεται , αν δεν κάτσει καλά στη μηχανή. Μέχρι να βγουν τα πρώτα review όμως, προφίλ για τα γνωστά προγράμματα επεξεργασίας ... έχουμε μέλλον . 

Αυτή τη στιγμή είναι σε σούπερ τιμή ο sigma του τίτλου. Παλιό μοντέλο , αν δεν κάτσει καλά στη μηχανή και είναι παραεισαγωγή θα τον δουλεύεις full manual ... δεν παίρνει φίλτρα ...

αλλά από την άλλη 12 mm !!!!!!!!

 

Έχει κανείς εμπειρίες από το φακό ;;; Τον κοιτάω ή να περιμένω τον tamron στο 500ρικο , για πιο σίγουρα ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω τον 16-35 f4. πριν τον αγορασω ειχα ξεφυλλισει ολο το διαδυκτιο, κατεληξα σε αυτον και δεν το μετανοιωσα. μεταχειρισμενο το βρησκεις γυρο 800.

εναλλακτικα κοιτα τον 17-35 f 2,8 της nikon. λιγο παλαιοτερος αλλα καλυτερος απο τον sigma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, maik42 είπε

εχω τον 16-35 f4. πριν τον αγορασω ειχα ξεφυλλισει ολο το διαδυκτιο, κατεληξα σε αυτον και δεν το μετανοιωσα. μεταχειρισμενο το βρησκεις γυρο 800.

Αν είναι 800μτχ βάζω  άλλα 110 ευρώ και πάω σε καινούργιο.

Έλεγα για κάτι φθηνότερο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν νομίζω ότι έχεις να χάσεις κάτι. Αν και σκοτεινός φακός αλλά δεν ενοχλεί μιας και σε τέτοιες φωτογραφίσεις έχουμε κλειστό διάφραγμα.

Τα δείγματα του στο διαδίκτυο φαίνονται πολύ καλά οπότε για ερασιτεχνική χρήση δεν βλέπω τον λόγο να δώσεις παραπάνω χρήματα.

Τον συγκεκριμένο φακό δεν τον έχω δοκιμάσει , αλλά είχα αυτόν παλιότερα 

https://www.skroutz.gr/s/2190097/Sigma-10-20mm-F3-5-EX-DC-HSM-Nikon.html που πλέον τον βρίσκεις καινούριο στα 360€ και ήμουν πολύ ευχαριστήμενη.

Τον πούλησα γιατί ήθελα τον sigma 17-70 f2.8-4 για να τον έχω πάνω στη φωτογραφική στα ταξίδια :)

Επεξ/σία από Iliemp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν με ενοχλεί το διάφραγμα . Η εναλλακτική είναι ο νέος tamron 17-35mm f/2.8 - 4 . Κάπου 80 ευρώ παραπάνω . ΄Έχει όμως το αβαντάζ ότι συνεργάζεται με το tap usb της tamron , οπότε όποιο πρόβλημα εστίασης υπάρχει , λύνεται , ενω ο συγκεκριμένος sigma επειδή είναι παλιότερος δεν συνεργάζεται με το usb dock της sigma. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...