Προς το περιεχόμενο

Η Sony επανακυκλοφορεί το πρώτο PlayStation σε… μινιατούρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να αλλάξουμε θέμα λίγο...

 

Το να επιλέξεις 20 τίτλους μέσα από ένα σύνολο 2000 είναι από μόνο του ένα κατόρθωμα. Φυσικά και δεν μπορούν μόλις 20 παιχνίδια να αντιπροσωπεύσουν μια τόσο σημαντική κονσόλα.

Θα χρειαζόμουν top 50 για να συμπεριλάβω τα αγαπημένα μου, όμως το εγχείρημα έχει την πλάκα του.

Εσείς ποια 20 games θα βάζατε στο PSX mini?

Τα δικά μου:

.

.

.

Resident Evil: Director's Cut

Resident Evil 2

Silent Hill

Clock Tower

Tekken 3

Crash Bandicoot 3: Warped

Crash Team Racing

Spyro the Dragon

Twisted Metal 2

Wipeout 2097

Metal Gear Solid

Final Fantasy VII

Final Fantasy VIII

Final Fantasy IX

Tomb Raider IV: The Last Revelation

Suikoden II

Gran Turismo 2

NBA Jam: Tournament Edition

Doom

Rayman

 

 

 

---------------------------------

και Aris1986, όχι και εμετός ρε αδερφέ  😛

 

Τα γραφικά της 32bit εποχής, μπέσα αδελφέ, τα θεωρώ τα πιο όμορφα.

Το στυλ τους, δεν ξέρω... το λατρεύω. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, inangelsheart είπε

Βασικά αν κάποιος δεν είναι νοσταλγός και θέλει να θυμηθεί τα παλιά κατεβάζει emulator και όποιο iso θέλει και κάνει την πλάκα του.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο να είσαι με keyboard/mouse και μπροστά στο monitor, σε σχέση με gamepad, καναπέ/πολυθρόνα και TV.

Ή το κάνεις σωστά ή δεν το κάνεις. Καλά τα emulators, αλλά όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νταξει για 1 κατοσταρικο το παίρνεις. Εδώ άμα βγω ΠΣΚ απο πρωί μέχρι βράδυ κάπου τόσα χαλάω. 

Απλά άμα είναι να το πάρει κάποιος, πρέπει τώρα γιατί θα παίξει για 1-2 μήνες και μετά που θα πιάσουν Χριστούγεννα κτλπ θα το βρίσκεις από ιδιώτες 200€+. Συλλεκτικό και καλά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, phanispal είπε

Σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο να είσαι με keyboard/mouse και μπροστά στο monitor, σε σχέση με gamepad, καναπέ/πολυθρόνα και TV.

Ή το κάνεις σωστά ή δεν το κάνεις. Καλά τα emulators, αλλά όταν δεν υπάρχει άλλη επιλογή.

Πρόσεξε. Αν έχεις σκοπό να τερματίσεις και να παίξεις ώρες ΝΑΙ. Αυτό σημαίνει ότι είσαι ΝΟΣΤΑΛΓΟΣ. Δεν έχεις τις κονσόλες μαζεμένες ως συλλέκτης και απλά θέλεις να θυμηθείς τα παλιά. Πολύ όμορφα και απλά μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή με ένα emulator μια χαρά θα παίξεις και θα βαρεθείς σε κάνα μισάωρο ψάχνοντας τους τίτλους. Μετά πάπαλα.

Αυτός που θα κάτσει τηλεόραση με κοντρόλερς να παίξει και να τερματίσει για πολλοστή φορά τον Χ τίτλο ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ και λάτρης του παλιού καλού gaming. Θα έχει την κονσόλα να παίξει και δεν έχει την ανάγκη απομιμήσεων του κ0λου που βγάζει η κάθε σόνυ απλά για να δημιουργήσει μια νέα μόδα να ξεζουμίσει τον καταναλωτή.  Θέλεις να συγκινήσεις με μια ρετρό κονσόλα? ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ με CD Drive και δώσε και μαζί 50 CD σε ένα συλεκτικό βαλιτσάκι.. Βάλε το 500 ευρώ έτσι για το γαμώτο και τότε θα το αγοράσω και εγώ. Αυτές οι φτηνομαλακίες οι πλαστικές με τσιπάκια του 18 και πείραγμα στο λογισμικό για να παίζουν για μένα είναι απάτη και καμία σχέση με ρετρό. 

Έστω αυτό το πράμα που έβγαλε... βάλε το 20-30 ευρώ και πολύ του είναι.. για να πεις ότι θα κάνεις δώρο σε κάποιον όχι για συλλέκτη.. 100 ευρώ? γελάνε και οι κότες...

Γνώμη μου φυσικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, NEKROMA είπε

Εγω το master system2 το εχω κανονικα και δουλευει ,ps1 δεν ειχα και αρα δεν παιρνω και το μινι ,pc forever βρομοκονσολαδες που έχετε και νοσταλγια

Είσαι ντιπ για ντιπ πισι μάστερ Ρέις ε φίλος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, inangelsheart είπε

Πρόσεξε. Αν έχεις σκοπό να τερματίσεις και να παίξεις ώρες ΝΑΙ. Αυτό σημαίνει ότι είσαι ΝΟΣΤΑΛΓΟΣ. Δεν έχεις τις κονσόλες μαζεμένες ως συλλέκτης και απλά θέλεις να θυμηθείς τα παλιά. Πολύ όμορφα και απλά μπροστά στην οθόνη του υπολογιστή με ένα emulator μια χαρά θα παίξεις και θα βαρεθείς σε κάνα μισάωρο ψάχνοντας τους τίτλους. Μετά πάπαλα.

Αυτός που θα κάτσει τηλεόραση με κοντρόλερς να παίξει και να τερματίσει για πολλοστή φορά τον Χ τίτλο ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΛΛΕΚΤΗΣ και λάτρης του παλιού καλού gaming. Θα έχει την κονσόλα να παίξει και δεν έχει την ανάγκη απομιμήσεων του κ0λου που βγάζει η κάθε σόνυ απλά για να δημιουργήσει μια νέα μόδα να ξεζουμίσει τον καταναλωτή.  Θέλεις να συγκινήσεις με μια ρετρό κονσόλα? ΒΓΑΛΕ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΗΤΑΝ ΤΟΤΕ με CD Drive και δώσε και μαζί 50 CD σε ένα συλεκτικό βαλιτσάκι.. Βάλε το 500 ευρώ έτσι για το γαμώτο και τότε θα το αγοράσω και εγώ. Αυτές οι φτηνομαλακίες οι πλαστικές με τσιπάκια του 18 και πείραγμα στο λογισμικό για να παίζουν για μένα είναι απάτη και καμία σχέση με ρετρό. 

Έστω αυτό το πράμα που έβγαλε... βάλε το 20-30 ευρώ και πολύ του είναι.. για να πεις ότι θα κάνεις δώρο σε κάποιον όχι για συλλέκτη.. 100 ευρώ? γελάνε και οι κότες...

Γνώμη μου φυσικά...

Μαζί σου, αυτό λέω κι εγώ.

Έχω PSX, PS2, Gamecube και παίζω ενίοτε και γουστάρω.

Αυτό που βγάζουν τώρα δε θα με χαλούσε αν σου έδινε τη δυνατότητα να κατεβάσεις εύκολα και γρήγορα όποιο παιχνίδι ήθελες. Αν έχει μόνο αυτά τα 20 κι εγώ θα προσπεράσω, ειδικά αφού έχω τα originals και παίζουν κανονικά. Απλά δεν είναι εύκολο να βρεις συγκεκριμένα παιχνίδια γιατί τα μοσχοπουλάνε.

Δε συμφωνώ στο να το τιμολογούσαν τόσο χαμηλά που λες και να τα έπαιρνε ο κόσμος 5-5. Όπως και να το κάνεις, ρίχνει το prestige.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, phanispal είπε

Μαζί σου, αυτό λέω κι εγώ.

Έχω PSX, PS2, Gamecube και παίζω ενίοτε και γουστάρω.

Αυτό που βγάζουν τώρα δε θα με χαλούσε αν σου έδινε τη δυνατότητα να κατεβάσεις εύκολα και γρήγορα όποιο παιχνίδι ήθελες. Αν έχει μόνο αυτά τα 20 κι εγώ θα προσπεράσω, ειδικά αφού έχω τα originals και παίζουν κανονικά. Απλά δεν είναι εύκολο να βρεις συγκεκριμένα παιχνίδια γιατί τα μοσχοπουλάνε.

Δε συμφωνώ στο να το τιμολογούσαν τόσο χαμηλά που λες και να τα έπαιρνε ο κόσμος 5-5. Όπως και να το κάνεις, ρίχνει το prestige.

prestige θα είχε αν ήταν το αυθεντικό ... αυτό το πραματάκι δεν έχει καμία σχέση με PSX. Πρόκειται για ένα emulator αλλά "επίσημο" επειδή το έβγαλε η ψόνυ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, άλλο πράγμα να βάζεις το CD μέσα και να ακούς το μάτι να πηγαινοέρχεται, εξυπακούεται.

Αλλά και το PS one κάποιος θα σου πει ότι δεν είναι σαν το αυθεντικό. Όχι ότι θα έχει άδικο, αλλά μην το παρακάνουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η απολυτη κονσολα που εκτοξευτηκε στην προπελα του υπερπεραν μια για παντα...εχω πανω απο 200 τιτλους και μου λειπει ακομη 1 να ''κλεισω'' τη συλλογη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Ghost_Rider είπε

η απολυτη κονσολα που εκτοξευτηκε στην προπελα του υπερπεραν μια για παντα...εχω πανω απο 200 τιτλους και μου λειπει ακομη 1 να ''κλεισω'' τη συλλογη μου

Πολυυυυυ πάνω από 200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, TasMan είπε

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε θυμάμαι είχα δανειστεί ενός φίλου και είχα φάει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες με το πρώτο Gran Turismo. Τότε ήμουν εντυπωσιασμένος από το gameplay και τα γραφικά. Πρόσφατα βρέθηκα στο σπίτι ενός άλλου φίλου που του είχε ξεμείνει σε μια κούτα ένα PSone και ξαναβάλαμε το ίδιο παιχνίδι να θυμηθώ τα παλιά. Ξενέρωσα τελείως! Καμμία σχέση με αυτό που θυμόμουν. Το πιξέλιασμα μου φαινόταν τραγικό, το αυτοκίνητο έμοιαζε να γλιστράει σε πάγο και η φυσική... απλά δεν υπήρχε. Μας κακομάθανε τα τρελά γραφικά και το ρεαλιστικό gameplay με τα physics. Εννοείται δε συγκρίνω τα σημερινά PC και κονσόλες με εκείνης της εποχής αλλά εξαιτίας της εξέλιξης -τουλάχιστον σε εμένα- μου ήταν αδύνατον να αναπαράγω τα τότε συναισθήματα. Κλαψ!

Που να δεις καμιά πιτσιρίκα (που έκανε την καρδούλα σου να χτυπάει δυνατά τότε), σήμερα... 😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...