Προς το περιεχόμενο

Η Sony επανακυκλοφορεί το πρώτο PlayStation σε… μινιατούρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε θυμάμαι είχα δανειστεί ενός φίλου και είχα φάει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες με το πρώτο Gran Turismo. Τότε ήμουν εντυπωσιασμένος από το gameplay και τα γραφικά. Πρόσφατα βρέθηκα στο σπίτι ενός άλλου φίλου που του είχε ξεμείνει σε μια κούτα ένα PSone και ξαναβάλαμε το ίδιο παιχνίδι να θυμηθώ τα παλιά. Ξενέρωσα τελείως! Καμμία σχέση με αυτό που θυμόμουν. Το πιξέλιασμα μου φαινόταν τραγικό, το αυτοκίνητο έμοιαζε να γλιστράει σε πάγο και η φυσική... απλά δεν υπήρχε. Μας κακομάθανε τα τρελά γραφικά και το ρεαλιστικό gameplay με τα physics. Εννοείται δε συγκρίνω τα σημερινά PC και κονσόλες με εκείνης της εποχής αλλά εξαιτίας της εξέλιξης -τουλάχιστον σε εμένα- μου ήταν αδύνατον να αναπαράγω τα τότε συναισθήματα. Κλαψ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

7 λεπτά πριν, TasMan είπε

Όταν πρωτοκυκλοφόρησε θυμάμαι είχα δανειστεί ενός φίλου και είχα φάει ΑΤΕΛΕΙΩΤΕΣ ώρες με το πρώτο Gran Turismo. Τότε ήμουν εντυπωσιασμένος από το gameplay και τα γραφικά. Πρόσφατα βρέθηκα στο σπίτι ενός άλλου φίλου που του είχε ξεμείνει σε μια κούτα ένα PSone και ξαναβάλαμε το ίδιο παιχνίδι να θυμηθώ τα παλιά. Ξενέρωσα τελείως! Καμμία σχέση με αυτό που θυμόμουν. Το πιξέλιασμα μου φαινόταν τραγικό, το αυτοκίνητο έμοιαζε να γλιστράει σε πάγο και η φυσική... απλά δεν υπήρχε. Μας κακομάθανε τα τρελά γραφικά και το ρεαλιστικό gameplay με τα physics. Εννοείται δε συγκρίνω τα σημερινά PC και κονσόλες με εκείνης της εποχής αλλά εξαιτίας της εξέλιξης -τουλάχιστον σε εμένα- μου ήταν αδύνατον να αναπαράγω τα τότε συναισθήματα. Κλαψ!

Τότε ήσουν μικρός, τα γραφικά ήταν αυτά που ήταν, ο εγκέφαλος σου τα εξιδανικευε όλα, λογικά εφηβεία ήσουν οπότε βλέποντας αυτά (πρωτόγνωρα) ενέκρινες ντοπαμίνη και άλλα. Το ίδιο και εγώ έπαθα με mame, με super Nintendo κτλπ. Εμετός τώρα πια και δεν θεωρώ τον εαυτό μου hardcore gamer ή σπασίκλα με τα γραφικά.

43 λεπτά πριν, ff7lucas είπε

το αστειο της ημερας ειπες, ff7 remake, που ειδες εσυ οτι θα γινει αυτο ; στειλε λινκ, ευχαριστω.

 

https://www.google.gr/amp/s/www.trustedreviews.com/news/final-fantasy-7-remake-release-date-2993127/amp

Ρε μάν είναι δυνατόν να αφήσουν την κότα με τα χρυσά αυγά;

Με τέτοιο name έπρεπε να διδάσκεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλακείες είναι τα μινι και η νέα μόδα... όποιος είναι πραγματικός νοσταλγός το έχει αυθεντικό... έχω ένα λιωμένο παλιό βρώμικο που παίζει άψογα και ένα σφραγισμένο στην κούτα του στο πατάρι... τι να μας λένε οι απομιμήσεις... μάπα το καρπούζι. Βασικά αν κάποιος δεν είναι νοσταλγός και θέλει να θυμηθεί τα παλιά κατεβάζει emulator και όποιο iso θέλει και κάνει την πλάκα του. Άκουσε εκεί 100 ευρώ και να μην διαβάζει ούτε σιντί.. ουστ σόνυ...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dual shock χειριστηρια με analog sticks???? καποιος τροπος να παιξω τα παλια μου games ή να περασω δικα μου??? τουλαχιστον PSN για να τα ξανα-αγορασω/εγκαταστησω???????????? Λυπαμαι, μεγαλο οχι για'μενα. 20 προεγκατεστημενα δεν θα καλυψουν ουτε τους περισσοτερους φανς του psx, υπαρχουν τοσα πολλα παιχνιδια που θα θελει ο κοσμος να δει και δεν θα εχει . . 

1 ώρα πριν, inangelsheart είπε

Βλακείες είναι τα μινι και η νέα μόδα... όποιος είναι πραγματικός νοσταλγός το έχει αυθεντικό... έχω ένα λιωμένο παλιό βρώμικο που παίζει άψογα και ένα σφραγισμένο στην κούτα του στο πατάρι... τι να μας λένε οι απομιμήσεις... μάπα το καρπούζι. Βασικά αν κάποιος δεν είναι νοσταλγός και θέλει να θυμηθεί τα παλιά κατεβάζει emulator και όποιο iso θέλει και κάνει την πλάκα του. Άκουσε εκεί 100 ευρώ και να μην διαβάζει ούτε σιντί.. ουστ σόνυ...

Δυστυχως, να'ναι καλα το PCSX2 και το ePSXe ❤️

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά memory card θα έχει ή θα την αγοράζεις ξεχωριστά όπως τότε; Επίσης τις παλιές που έχω θα τις δέχεται ή θα πρέπει να αγοράσω τις καινούργιες που θα βγάλουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, billydonkgr είπε

Παιδιά memory card θα έχει ή θα την αγοράζεις ξεχωριστά όπως τότε; Επίσης τις παλιές που έχω θα τις δέχεται ή θα πρέπει να αγοράσω τις καινούργιες που θα βγάλουν;

Θα έχει χώρο μέσα να κάνεις save. Όπως είναι γραμμένα και τα παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ ακριβό χωρίς λόγο αφού δεν θα διαβάζει ούτε CD και έβαλαν μόνο 20 παιχνίδια οι τσίπιδες... εγω προτιμώ το μπρελόκ που έβαλε φίλος σε πόστ και είναι πιο χαριτωμένο,τώρα αν μπορείς να το φλασάρεις και να βάζεις και πολλά άλλα παιχνίδια,κάτι γίνεται αλλά η αλήθεια είναι πως αν σου αρέσουν τα ρετρό,παίρνεις ένα original maybe "τσιπαρισμένο" (υπάρχουν πολλά εκεί έξω) καθώς και ενα σωρό παιχνίδια και παίζεις όπως πρέπει,η αν θέλεις να την βγάλεις πολύ  πιο οικονομικά όπως είπε πιο πάνω ένας φίλος,κατεβάζεις έναν emulator για και παίζεις τα πάντα ολα παντού :ph34r: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

H Sony ακολουθεί την προσφιλή τακτική της μεγιστοποίησης του κέρδους -  κάτι που κάνει και η Nintendo και η Microsoft. 

Προφανώς, έχουν "τσακωθεί" με την advanced φουτουριστική τεχνολογία των AUDIO CD (και εν γένει του CD media που οι ίδιοι έφεραν στο προσκήνιο),  καθώς μετά από τρία launches  κονσολών χωρίς AUDIO CD SUPPORT (ένα CD-ακι θέλεις να ακούσεις ο έρημος και δε μπορείς ούτε στο PS4 PRO) συνεχίζουν με την ίδια πολιτική. Well Done SONY! ;)

 

Πάντως, είναι καλή κίνηση αλλά περίμενα περισσότερα και κατά την άποψή μου δε νοείται PS1 remake χωρίς CD...ΚΑΙ ταυτόχρονα με OPEN BUTTON το οποίο αλλάζει "VIRTUAL CDS" ¨:D - Μιλάμε για το CONTRADICTION και το ΣΠΑΣΙΜΟ να θες να την αγοράσεις και να ενισχύσεις τη RETRO SCENE αλλά να μη μπορείς να παίξεις τα classic games σου!

Επεξ/σία από cortaN@
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ff7lucas είπε

το αστειο της ημερας ειπες, ff7 remake, που ειδες εσυ οτι θα γινει αυτο ; στειλε λινκ, ευχαριστω.

 

Έχει ανακοινωθεί εδώ και τρία χρόνια βρε αγόρι... Που ήσουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ff7lucas είπε

και που ξερεις εσυ τι εχουμε και πετας κοτσανες; εχουμε λεφτα για πεταμα και παιρνουμε και τα μινι οκ; τραβα κανα τζαμπο να παρεις κανα κανονι νερφ να τρελαθεις εσυ και ασε μας

Οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται φιλε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...