Προς το περιεχόμενο

Η Sony επανακυκλοφορεί το πρώτο PlayStation σε… μινιατούρα


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 154
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
58 λεπτά πριν, zaratustra είπε

Βρε πως πέρασαν τα χρόνια. Το psx, το απέκτησα το 97, ήταν η τρίτη και τελευταιά μου κονσόλα (atari κλώνος, master system). Η κονσόλα σταθμός, έφερε ουσιαστικά το gaming στην Ελλάδα.

Για να την ευχαριστηθείς προϋπόθετε την ύπαρξη 14 crt και φιλαράκια για iss πρωταθληματάκια.

Αντιγραφάδικα από 2 σε κάθε γειτονιά με 3 χιλ. δρχ!!! παρακαλώ το κάθε δισκάκι. 15 χιλιάρικα έκαναν τα αυθεντικά. Τα αντιγραφικά cd το 96-97 κόστιζαν πάνω από 100 χιλ. για όσους είχαν υπολογιστή στο σπίτι, ελάχιστοι. Αυτά τα μαγαζιά μας έγδαραν κανονικά για κάποια χρόνια.

Τέλος πάντων, εννοείται πως δεν θα αγοράσω το classic. Κάθε πράγμα στον καιρό του... τα γραφικά και το framerate του ps1 σήμερα δεν βλέπονται.

Και όμως φέτος το καλοκαίρι που το άνοιξα λίγο στο χωριό και έπαιξα iss δεν ήταν τόσο κακό όσο πιστευα. 

Και resident nemesis που έπαιξα μια χαρά ήταν.

Πιο πολύ δυσκολεύτηκα με το χειρισμό παρά με τα γραφικά.

Επεξ/σία από panossar95
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, asdfaster είπε

Tι ωραίες εποχές. Tο έχω ακόμα το PlayStation 1 μαζί με ένα Nintendo 64. Kάπου 80 παιχνίδια για το Playstation 1 και αλλα 80 για το Νintendo 64 και ακόμα λειτουργούν.

80 κασέτες στο n64 ; Είσαι φοβερός. 👍 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο original κονσόλες που δουλεύουν απροβλημάτιστα, οπότε δεν τρελαίνομαι. Αλλά η ευκολία του HDMI μετράει όπως και να το κάνεις.

Αλλά αν δε γίνεται να φορτώσεις παιχνίδια δεν έχει και πολύ νόημα. Το θέμα είναι να παίξεις κανά Resident Evil, Silent Hill, Tomb Raider, Gran Turismo, Driver, Medievil κ.λπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Nintendo1889 είπε

80 κασέτες στο n64 ; Είσαι φοβερός. 👍 

Πωρωμένο πιτσιρίκι. Ο ξάδερφος μου είχε κάτι σαν internet καφέ τις εποχής εκείνης. Αντί για PC είχε 10 Playstations και 10 Nintendo 64 και μερικα Sega Mega Drives. Με δυο κατοστάρικα δραχμές  έπαιζες μια ώρα. Eίχε 7 ράφια με CD και κασέτες που νοίκιαζες η έπαιζες επιτόπου. Aκόμα μπορούσε να σου φέρι ότι παιχνίδι ήθελες άμα δεν το είχε εκεί. Kαι κάθε κυριακή αγοράζα 2 κασέτες η 2 CD για Playstation 1 η μου έδινε και τσάμπα ήμουν 8 χρoνον τότε. Ακομα μπορούσε να σου γράψει και παιχνίδια σε CD για το Playstation 1 που για την εποχή εκείνη μου φαινόταν κάτι τελείως εξωπραγματικό και φοβόμουν να πάρω και  γιαυτο τα έπαιρνα αυθεντικά χαχαχαχα Το ωραίο είναι πως σήμερα έχω όλες τις σπάνιες κασέτες του Nintendo 64 και του Playstation 1 τα CD στην κατοχή μου όλα αυθεντικά μαζί με κουτιά και φυλλάδια. Μονο το Yoshi Story και τα Transformers κάνουν απο 1000 euro το καθενα στο Nintendo 64.  Aλλα δεν τα πουλάω σε συλλέκτες που μου τα ζητάνε ανά διαστήματα. Mου αρέσει να τα έχω για ενθύμιο.

Επεξ/σία από asdfaster
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα το έχω το πρώτο!  Το αυθεντικό!  Ήμουν φοιτητής  στην Αγγλία όταν το αγόρασα  από ένα μαγαζί με ηλεκτρονικά   στην Tottenham Court  road το 1998.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα μπορείς να φορτώνεις παιχνίδια όπως στο nes και στο snes θα είναι πολύ καλό. Η αλήθεια είναι ότι απευθύνεται στους retro gamers και αυτούς που θέλουν να θυμηθούν ξανά τα νεανικά τους χρόνια. Προσωπικά πιστεύω ότι αν έχει κάποιος να ξοδέψει 99 ευρώ αξίζει. Αν όχι μπορεί να βάλει emulator στο pc του και καθάρισε.

Εμένα πάντως το δικό μου psx είναι μέσα σε μια βιτρίνα, δεν δουλεύει δυστυχώς αλλά χαίρομαι να το βλέπω και να θυμάμαι τις ατέλειωτες ώρες διασκέδασης που μου πρόσφερε. Medal of honor, Metal Gear Solid, Fifa, GTA, Resident Evil, C&C Red Alert, Front Mission 3, Spyro...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Microchip 12c508 και άγιος ο θεός , οποιος κατάλαβε κατάλαβε , εγώ πάντως εκείνη την εποχή έκανα τρελες κονόμες , βεβαια όπως τα έβγαζα τα χάλαγα , κόλλαγα ένσημα στην Όλγα στο αλκατραζ (τωρα Lido)

όταν κλείνω τα ματια τα βραδια μου έρχεται η φωνή του αραπάκου , Η όμορφη Όλγκα χόρεψε για σας

 

* βρείτε ένα παλιό psx τσιπαρισμενο , πάρτε μια κορίνα 50 cd καλής ποιότητας να είναι gold επίστρωσης , εγκαταστήστε το imagburn στο pc σας , γράψτε το πολύ 4x ταχύτητα να μην κάνετε ζημια στο laser , πηγαίνετε στο emuparadise , κατεβάστε ότι γουστάρετε και λησμονείται , και καλή διασκέδαση με 30-40 euro

Επεξ/σία από MTX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, MTX είπε

πηγαίνετε στο emuparadise , κατεβάστε ότι γουστάρετε και λησμονείται , και καλή διασκέδαση με 30-40 euro

Δυστυχώς emuparadise τέλος...

https://www.polygon.com/2018/8/15/17693556/emuparadise-roms-shut-down-threat-nintendo

 

Όλες αυτές οι μίνι κονσόλες έκανα ζημιά στο emulation scene....

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, phanispal είπε

Έχω δύο original κονσόλες που δουλεύουν απροβλημάτιστα, οπότε δεν τρελαίνομαι. Αλλά η ευκολία του HDMI μετράει όπως και να το κάνεις.

Αλλά αν δε γίνεται να φορτώσεις παιχνίδια δεν έχει και πολύ νόημα. Το θέμα είναι να παίξεις κανά Resident Evil, Silent Hill, Tomb Raider, Gran Turismo, Driver, Medievil κ.λπ..

Διάβαζα με αδιαφορία το άρθρο και τα σχόλια μέχρι που είπες driver! Ανατρίχιασα! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζήτω τα retros! Η βιομηχανία το ξέρει πως κάθε προϊόν που γαργαλάει τις αναμνήσεις μας είναι επιθυμητό, ακόμα κι αν δεν το χρειαζόμαστε... και καλά κάνει. Και αυτοί κερδίζουν και εμείς, (τα μεγάλα παιδιά) χαιρόμαστε. Δύσκολες οι αναφορές στο παρελθόν σε συσκευές (βλέπε Nokia) πολύ εύκολες σε άλλα είδη (ρούχα, παπούτσια κλπ) 💾 Ζήτω λοιπόν τα retros!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...