Προς το περιεχόμενο

H VW στοχεύει να πουλήσει 10 εκ. ηλεκτρικά αυτοκίνητα που θα βασίζονται στη νέα της πλατφόρμα MEB


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πολύ καλή είδηση αλλά με προβληματίζουν τρία πράγματα. 1) ποια μοντέλα θα έχουν πωλήσεις της τάξεως των 150000 το 2020; Ακόμα δεν έχουν παρουσιάσει κάποιο παρά μόνο concept cars. 2) που θα βρουν τις μπαταρίες για μια τόσο μεγάλη παραγωγή; Απ' ότι ξέρω δεν έχει δικό της εργοστάσιο παραγωγής μπαταριών και οι δύο βασικές εταιρείες panasonic και lg kem πασχίζουν να προμηθεύσουν τις εταιρείες με ήδη υπάρχοντα ηλεκτροκίνητα μοντέλα όπως η hundai και η volvo οι οποίες αναγκάζονται να σταματούν τη παραγωγή λόγο της ελλείψεως μπαταριών! 3) ο ίδιος ο ceo της vw αναφέρει ότι έχουν μείνει πίσω σε σχέση με τον ανταγωνισμό και το κόστος παραγωγής ηλεκτροκίνητων αυτοκινήτων θα είναι μεγάλο

Επεξ/σία από Ainu
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

11 ώρες πριν, stathis97 είπε

Σε χωρα που εχει μερη με τουλαχιστον 300++ μερες το χρονο ηλιο,βαζεις φωτοβολταϊκά και εχεις ρεύμα για αμάξι σπίτι 

Εγώ στην μονοκατοικία να τα βάλω τα φωτοβολταϊκά, έχω να παρκάρω και το αυτοκίνητο, μια χαρά. Το φιλαράκι μου που μένει στην Νεάπολη Θεσσαλονίκης, και δεν μπορούν να συννενοηθούν με την πολυκατοικία για την θερμομόνωση ( κλασσικό φαινόμενο ), που θα βάλει φωτοβολταϊκά; Και άντε και έβαλε το αυτοκίνητο που θα το φορτίσει μέχρι να γίνουν όλες οι εγκαταστάσεις σε βενζινάδικα κτλπ που αναφέρθηκαν; Μπαλαντέζα απο τον 5ο; 

ΥΓ. Εδώ άλλοι τραβάνε ρεύμα απο την κολώνα απευθείας, για πετάξτε εσείς μπαλαντέζα να γράφει στο ρολόι σας.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε ανθρωποι, νομιζετε οτι θα ξυπνησουμε αυριο και θα πρεπει ολοι μαζι να παμε να παρουμε ηλεκτρικο αυτοκινητο;
Πως ηταν οταν εγινε η αλλαγη απο τα απλα βενζινης με τα νεα που επερναν μονο αμολυβδη; Ποσα χρονια διαρκησε η αλλαγη;
Ας πουμε οτι οι εταιριες ειναι ετοιμες να κανουν παραγωγη εχοντας ξεπερασει τα πρωτα μικροθεματακια τους, οι τιμες ειναι πλεον λογικες. Θελει τουλαχιστον 10χρονια για να γινει αντικατασταση του 80% των οχηματων (περιπου τα νουμερα μην δαγκωσετε).
Μεσα σε 10χρονια βρισκεις λυσεις για την φορτιση, για τα ηλιακα πανελ και τοσα αλλα.

Δεν προκειται ποτε να αγορασω γερμανικο αυτοκινητο, ΠΟΤΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα το θέμα μου είναι με τα ανταλλακτικά. Αν έχεις ένα αμάξι που θες να το λες "πράσινο", θα πρεπει να το κρατας όσο περισσότερο καιρό γίνεται σε λειτουργία. 

Τι θα γίνει αν για κάποιο λόγο κάθε πχ 6-10 χρονια αποφασίσουν να το ονομάσουν "vintage" ή "legacy" και σου πουν ότι δε μπορείς πλέον να αγοράσεις καινούρια μπαταρία και καταλήγεις να ελπίζεις να βρεις από ebay με οποίους κινδύνους συνεπάγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/9/2018 στις 11:50 ΜΜ, gnsX είπε

Αυτό της VW έχει φίλτρα για την ακτινοβολία λες;

Μια χαρά αυτονομία, ως την Χαλκιδική πάτε αφού

Πρώτο πόδι ναι αλλά στο δεύτερο σπρώχνεις 😀. Και αν είναι να σκάσω 40.000 πάω Μαλδίβες 😏.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...