Προς το περιεχόμενο

Canon 6D mark ΙΙ


stratigos24

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκέφτομαι να κάνω το βήμα σε λίγο καιρό και να δώσω την d7100 και να πάρω μια 6d mark ii.

Σκέφτομαι την 6d mark ii για τους εξής λόγους:

- Θέλω να πάω σε FF και στο 1000άρικο από e-infin η τιμή φαίνεται δελεαστική. (ενημερωτικά, ο κύριος λόγος που σκέφτομαι το ff είναι για την καλύτερη επίδοση στα υψηλότερα iso)

- Θέλω να επικεντρωθώ στα πορτραίτα (γενικά τραβάω πορτραίτα και τοπία), οπότε σκέφτηκα την canon για τα πολλά θετικά λεγόμενα που ακούγονται περι skin tone, colors κλπ

- Είναι σχετικά καινούρια με αρκετά κομφόρ (Σπαστή/touch οθόνη, dual pixel, digic 7, gps/wifi κλπ κλπ).

- Μεγαλύτερη γκάμα σε οικονομικούς prime full frame φακούς από ότι σε nikon (συγκρίνω με nikon γιατί ή σε nikon ff dslr θα πήγαινα ή σε canon ff dslr).

 

 

Aπό όσο έψαξα στο νετ, είναι αρκετοί εκείνοι που γκρίνιαζαν για το 11.9 dynamic range (η 6d mark 1 του 2012 έχει 12.1) αν και προσωπικά από όσα βίντεο είδα που τεστάρουν το dr της σε lightroom, photoshop κλπ μια χαρά απόδοση είχε. Ακόμα, πολλοί υποστηρίζουν (όταν γίνεται μια σύγκριση ανάμεσα σε μηχανές) ότι οι ονομαστικές τιμές στα specs της κάθε μηχανής δεν είναι και τα ουσιαστικά κριτήρια για την επιλογή στην συνολική απόδοση και ότι δεν ισχύουν πάντα τα νούμερα και στην πράξη, διότι δεν είναι μόνο αυτά που παίζουν ρόλο στην ''ποιότητα'' της τελικής φωτογραφίας που θα παράγει η κάθε μηχανή.

Ακόμα, το iso performance που είδα να έχει σε indoor πορτραίτα (χωρίς φλας) με ανεβασμένα iso ακόμα και στο 8000 ήταν στα μάτια μου κάτι παραπάνω από ικανοποιητικά.

Τέλος, διαβασά και κάποιους να αναφέρουν για προβλήματα ακρίβειας του focus και προβλήματα με στο af micro adjustment. Έχετε ακούσει κάτι περισσότερο; 

 

Τί λέτε λοιπόν για όλα τα παραπάνω; Πώς σας φαίνεται σαν επιλογή; 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω στη θεση σου δεν θα την επαιρνα.

Οταν με 10 ευρω λιγοτερα παιρνεις D750, και φανταζομαι θα εχεις ηδη και καποιους φακους που θα μπαινουν πανω.

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-Mark-II-vs-Nikon-D750

τι φακους εχεις τωρα στην 7100?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Iso 8000 δεν αξίζει όχι στην 6d mk2 αλλά και σε πολύ ανώτερες μηχανές . Όσο για τα skin tones κτλ που λες στην canon , μπορείς να τα μιμηθείς μέσω προγραμμάτων και σε φωτογραφία από nikon  .  Η διαφορά της 6d mk2 από τη d610 είναι ασήμαντη , ενώ στην τιμή είναι 280 ευρώ.

 

Επίσης , όσο κι αν όλοι όσοι έχουμε γράψει μέχρι τώρα στο θέμα , μάλλον δεν γουστάρουμε playstation κτλ , δυνατή προσφορά σε περίπου 1080 ευρώ, 

είναι σε full frame mirroless η a7ii ΜΕ ΦΑΚΟ .

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Ntinaras είπε

Εγω στη θεση σου δεν θα την επαιρνα.

Οταν με 10 ευρω λιγοτερα παιρνεις D750, και φανταζομαι θα εχεις ηδη και καποιους φακους που θα μπαινουν πανω.

https://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-6D-Mark-II-vs-Nikon-D750

τι φακους εχεις τωρα στην 7100?

 

Οι λόγοι που σε κάνουν να θες περισσότερο την d750 και όχι την 6d mark ii είναι μόνο με θέμα τη σύγκριση μεταξύ τους και συνυπολογίζοντας την ίδια τιμή τους ή βλέπεις κάποια συγκεκριμμένα αρνητικά στην 6d ii;;

Όχι, δεν έχω κάποιο φακό ff για nikon στην d7100, έχω τον Sigma 17-50 2.8.

Από την d750 έχω αρκετή εμπειρία (και πολύ θετική άποψη) μιας και κολλητός μου την είχε για ένα χρόνο και την έδωσε πριν λίγες μέρες και πήρε την d850. Την έχω δουλέψει αρκετά την 750 (βέβαια με καλούς φακούς που έχει ο φίλος.. tamron 15-30 2.8, tamron 70 - 200 g2 και sigma 35mm 1.4 art) και ξέρω για την πολύ καλή της απόδοση, απλά σκεφτόμουν όπως είπα καλύτερα την canon για τους πιο οικονομικούς φακούς + skin tone/χρώματα.

Ακόμα σκέφτηκα για canon μιας και ο γαμπρός μου (οδοντίατρος) για το επαγγελμά του έδωσε την d3200 που είχε και τον nikon 105mm 2.8 macro για να πάει σε canon και πήρε μια 5d mark ii, έναν canon 100mm macro για φωτογράφιση δοντιών και έναν 50mm 1.8 stm. Yποστηρίζει (και το έχω δει και εγώ ο ίδιος) ότι έχει πολύ καλύτερη απόδοση στα χρώματα και ειδικά στο κόκκινο των ούλων με την canon παρά με τη nikon και από συναδέλφους του επίσης με nikon (ff) που έχει δει δουλειές τους και έχουν συζητήσει, βλέπουν και εκείνοι και παραδέχονται ότι οι φωτό του έχουν πιο επιθυμητά χρώματα.

Με τον 50mm 1.8 stm (τον οποίο και πήρε για να έχει και έναν φακό να παίζει, βγάζει την οικογένεια κλπ) έχω δει πορτραίτα και έχω βγάλει και εγώ ο ίδιος με απίστευτη ποιότητα που σκέφτομαι, ναι οκ, γιατί να μη μου κάνει η 6d m2 που είναι μια δεκαετία νεότερη. Πού δε θα με ικανοποιήσει;

3 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Iso 8000 δεν αξίζει όχι στην 6d mk2 αλλά και σε πολύ ανώτερες μηχανές . Όσο για τα skin tones κτλ που λες στην canon , μπορείς να τα μιμηθείς μέσω προγραμμάτων και σε φωτογραφία από nikon  .  Η διαφορά της 6d mk2 από τη d610 είναι ασήμαντη , ενώ στην τιμή είναι 280 ευρώ.

Επίσης , όσο κι αν όλοι όσοι έχουμε γράψει μέχρι τώρα στο θέμα , μάλλον δεν γουστάρουμε playstation κτλ , δυνατή προσφορά σε περίπου 1080 ευρώ, 

είναι σε full frame mirroless η a7ii ΜΕ ΦΑΚΟ .

Το 8000 iso το είπα γενικά ως ότι και στο 8000 είδα να παραμένει καλή λεπτομέρεια στις φωτό, όχι ότι θα ρίχνω και ως 8000 χωρίς να με νοιάζει. Ένα παράδειγμα που βρήκα στα γρήγορα από 6d m2 με 8000 και 5000. To θόρυβο που έχει στο 8000 η φωτό πιο πριν με την d7100 εγώ σε ίδιες φωτιστικές συνθήκες το έχω στο iso 800/1200 κλπ 😛

Όσον αφορά την d610 που προτείνεις, ναι, καλή μηχανή, δε θα με χάλαγε και για μένα που έλεγα πολύ καιρό ότι τα κομφόρτ (σπαστές, τατς οθόνες, wifi κλπ) έρχονται δεύτερα στη φωτογραφία και δεν χρειάζονται απαρραίτητα αλλά από την άλλη σκέφτομαι, να δωσω μια μηχανή του 13 για να πάρω μια μηχανή του 13 αφού υπάρχει κάτι πιο σύγχρονο (όχι απαρραίτητα καλύτερο) όπως η 6d m2 που σίγουρα θα με καλύψει (ακόμα και λίγο χειρότερη να είναι από την 610) και θα έχει και τις 2-3 πινελιές της οθόνης, dual pixel κλπ.

Για sony μη μου λές. Δεν πάω. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Οι λόγοι που σε κάνουν να θες περισσότερο την d750 και όχι την 6d mark ii είναι μόνο με θέμα τη σύγκριση μεταξύ τους και συνυπολογίζοντας την ίδια τιμή τους ή βλέπεις κάποια συγκεκριμμένα αρνητικά στην 6d ii;;

Όχι, δεν έχω κάποιο φακό ff για nikon στην d7100, έχω τον Sigma 17-50 2.8.

Από την d750 έχω αρκετή εμπειρία (και πολύ θετική άποψη) μιας και κολλητός μου την είχε για ένα χρόνο και την έδωσε πριν λίγες μέρες και πήρε την d850. Την έχω δουλέψει αρκετά την 750 (βέβαια με καλούς φακούς που έχει ο φίλος.. tamron 15-30 2.8, tamron 70 - 200 g2 και sigma 35mm 1.4 art) και ξέρω για την πολύ καλή της απόδοση, απλά σκεφτόμουν όπως είπα καλύτερα την canon για τους πιο οικονομικούς φακούς + skin tone/χρώματα.

Ακόμα σκέφτηκα για canon μιας και ο γαμπρός μου (οδοντίατρος) για το επαγγελμά του έδωσε την d3200 που είχε και τον nikon 105mm 2.8 macro για να πάει σε canon και πήρε μια 5d mark ii, έναν canon 100mm macro για φωτογράφιση δοντιών και έναν 50mm 1.8 stm. Yποστηρίζει (και το έχω δει και εγώ ο ίδιος) ότι έχει πολύ καλύτερη απόδοση στα χρώματα και ειδικά στο κόκκινο των ούλων με την canon παρά με τη nikon και από συναδέλφους του επίσης με nikon (ff) που έχει δει δουλειές τους και έχουν συζητήσει, βλέπουν και εκείνοι και παραδέχονται ότι οι φωτό του έχουν πιο επιθυμητά χρώματα.

Με τον 50mm 1.8 stm (τον οποίο και πήρε για να έχει και έναν φακό να παίζει, βγάζει την οικογένεια κλπ) έχω δει πορτραίτα και έχω βγάλει και εγώ ο ίδιος με απίστευτη ποιότητα που σκέφτομαι, ναι οκ, γιατί να μη μου κάνει η 6d m2 που είναι μια δεκαετία νεότερη. Πού δε θα με ικανοποιήσει;

Αν τα χρωματα ειναι ο νουμερο ενα παραγοντας, τοτε παρτην.

Γιατι βλεπω μονο αυτο ως προτερημα...

τι θα βγαζεις και τι φακους σκεφτεσαι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η nikon έχει οικονομικότερο prime 50mm full frame  από την canon . Και οικονομικότερες μηχανές. 

Επίσης θα χάσεις λεφτά από το φακό που θα τον πουλήσεις και θα πρέπει να πάρεις άλλον .

Για μια πιο μίνι αναβάθμιση , να δώσεις το σώμα της d7100 και να πάρεις από e-infin τη d7500 κρατώντας το φακό που έχεις , το έχεις σκεφτεί ;;;

Με τα χρήματα που θα δώσεις για την 6d m2 παίρνεις κι άλλο φακό dx. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Αν τα χρωματα ειναι ο νουμερο ενα παραγοντας, τοτε παρτην.

Γιατι βλεπω μονο αυτο ως προτερημα...

τι θα βγαζεις και τι φακους σκεφτεσαι?

 

Πορταίτα κατα βάση και τοπία.

Φακούς σκέφτομαι για αρχή 1-2 οικονομικούς (50mm 1.8, 24/22/40mm 2.8) και αργότερα ίσως κάποιον standart zoom 2.8 ή μιας και θα έχω το πιο wide κομμάτι σε prime κάποιον standart telephoto zoom 2.8 για περισσότερη ευκολία στον τομέα του πορτραίτου.

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Dr_73 είπε

Η nikon έχει οικονομικότερο prime 50mm full frame  από την canon . Και οικονομικότερες μηχανές. 

Επίσης θα χάσεις λεφτά από το φακό που θα τον πουλήσεις και θα πρέπει να πάρεις άλλον .

Για μια πιο μίνι αναβάθμιση , να δώσεις το σώμα της d7100 και να πάρεις από e-infin τη d7500 κρατώντας το φακό που έχεις , το έχεις σκεφτεί ;;;

Με τα χρήματα που θα δώσεις για την 6d m2 παίρνεις κι άλλο φακό dx. 

Ναι, για 50αρη δεν αντιλέγω ότι έχει καλό και η nikon (αν έπαιρνα κάποιον θα ήταν ο 50 1.8g) αλλά για τους υπόποιπους 22/24/40 η canon στα μάτια μου έχει ένα προβάδισμα στη δική μου σκέψη.

Δε θα ήθελα να δώσω την crop για crop. Αν είναι να μην αλλάξω σώμα και να πάω σε ff, θα πάρω έναν σταθερό ff με f1.8 το λιγότερο για την 7100 και θα πειραματιστώ έτσι στα πορτραίτα και στα τοπία κανα focus stacking με τον sigma.

2 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η dx έχει κορυφαίο wide zoom φακό με vr σε τιμή χώμα. 

Δε μου χρειάζεται τέτοιος φακός, σπάνια είμαι σε αυτά τα εστιακά μήκη. Και τα 17mm του sigma μου είναι αρκετά.

Παρόλαυτα, δε διαβάζω και τα καλύτερα για τον εν λόγω φακό (μιας και το είχα ψάξει όταν τον είχες προτείνει πάλι σε κάποιο άλλο μέλος): https://www.dpreview.com/forums/thread/4183263?page=2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Παρόλαυτα, δε διαβάζω και τα καλύτερα για τον εν λόγω φακό (μιας και το είχα ψάξει όταν τον είχες προτείνει πάλι σε κάποιο άλλο μέλος): https://www.dpreview.com/forums/thread/4183263?page=2

Ο φακός είναι αξεπέραστος στα χρήματά του και στην κατηγορία του. Στο λινκ που βάζεις ο καθένας γράφει το μακρύ του και το κοντό του. 

Η αλλαγή που λες, δεν θα σου προσφέρει πολλά με τους φακούς που λες. Θα έχεις πιο ανοιχτό διάφραγμα με τον prime 1.8 , κάτι που μπορείς να το έχεις και στην d7100 

και θα έχεις λιγότερο θόρυβο από iso 1600 μέχρι iso 3200 . Τραβάς φωτογραφίες σε τέτοια iso ;;; Δεν νομίζω ότι το θέλει κανείς. Και με ανώτερες μηχανές, αυξάνουν χρόνους, και στήνουν τρίποδα , για να το αποφύγουν . 

Το οικονομικό ;;; Θα δώσεις τη d7100 & φακό 600 ευρώ ;;; Και θα προσθέσεις άλλα 500 μόνο για το σώμα της 6d και άλλα 150 για τον 50ρη ;; Επιπλέον 650 ευρώ ;;;;

Πολλά μου φαίνονται για αυτό που θα πάρεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ας αφήσουμε τον 10-20, μπορεί να γράφει ο καθένας το μακρύ του και το κοντό του, σύμφωνοι και όντως (όπως είχα γράψει και στο θέμα τότε που τον είχες προτείνει) έχει καλή τιμή και καλό range. 

Όσον αφορά τώρα το δεύτερο που γράφεις, περι του ότι θα έχω λιγότερο θόρυβο εννοείς ότι με έναν 50αρη 1.8 στην d7100 θα έχω λιγότερο θόρυβο από ότι πχ με τον sigma 17-50;

To αν τραβάω σε τέτοια iso... όχι, αλλά αν είχα τη δυνατότητα με μια μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο iso θα το έκανα (δηλαδή όταν λέω δεν τραβάω, βάζω τη μηχανή μέσα και φεύγω.. χαχ), γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκινάω για πορτραίτα με ένα φίλο/φίλη τη χρυσή ώρα και μόλις χάνεται το φως και δύει ο ήλιος ανεβαίνει στην 7100 αρκετά η απαίτηση για iso 800-1600 και παραπάνω και σε αυτές τις τιμές σε φωτογραφίες μου με την 7100 το πως φαίνεται ο θόρυβος σε τέτοιου είδους λήψεις με χαμηλό φως δε μου αρέσει και δε μου κάθεται καλά.

Σε landscape/cityscape ναι, είναι αλλιώς και όντως αυξάνω χρόνους, βάζω τρίποδο κλπ. Στο χεράτο πορτραίτο όμως δεν μπορείς να το κάνεις.

Για το οικονομικό που λες, δε θα τα έδινα για 600 όσο και αν βρίσκει κάποιος από έξω πιο οικονομικά τη μηχανή κλπ. Στο μυαλό μου έχω σαν πακέτο φακό/σώμα να τα δώσω σε μια τιμή του τύπου 730 ευρώ (και εξηγώ το 730 ως 480 σώμα άριστο με κάτω από 8000 κλικ και εγγύηση 1.5 χρόνο ακόμα από ελληνικό κατάστημα/επίσημο μεταπωλητή και φακό πάλι από το ίδιο κατάστημα/επίσημο μεταπωλητή αγορασμένο με 1.5 χρόνο ακόμα εγγύηση στα 250...Ιανουάριο του 2018 και τα 2 αγορασμένα). Αν μιλούσα για χωρίς να φύγουν πακέτο τότε 500 μηχανή και 270 φακός. Θα ήθελα όμως να μην αναλωθούμε στις προηγούμενες τιμές που είπα είτε συμφωνούμε είτε όχι..

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, stratigos24 είπε

Όσον αφορά τώρα το δεύτερο που γράφεις, περι του ότι θα έχω λιγότερο θόρυβο εννοείς ότι με έναν 50αρη 1.8 στην d7100 θα έχω λιγότερο θόρυβο από ότι πχ με τον sigma 17-50;

To αν τραβάω σε τέτοια iso... όχι, αλλά αν είχα τη δυνατότητα με μια μηχανή με καλύτερη συμπεριφορά στο iso θα το έκανα (δηλαδή όταν λέω δεν τραβάω, βάζω τη μηχανή μέσα και φεύγω.. χαχ), γιατί δεν είναι λίγες οι φορές που ξεκινάω για πορτραίτα με ένα φίλο/φίλη τη χρυσή ώρα και μόλις χάνεται το φως και δύει ο ήλιος ανεβαίνει στην 7100 αρκετά η απαίτηση για iso 800-1600 και παραπάνω και σε αυτές τις τιμές σε φωτογραφίες μου με την 7100 το πως φαίνεται ο θόρυβος σε τέτοιου είδους λήψεις με χαμηλό φως δε μου αρέσει και δε μου κάθεται καλά.

Θα έχεις λίγο λιγότερο θόρυβο με full frame , σε iso 3200 , σε σχέση με τη d7100 . 

Τώρα πορτραίτα , την ώρα που δύει ο ήλιος, που θα δεις διαφορά  , λόγω καλύτερου iso υπέρ της full frame , σε σχέση με την d7100 ... λίγο επιστημονικής φαντασίας σενάριο μου φαίνεται.

Στην d7100 παίρνεις έναν 50ρη d  , με 100 ευρώ , που σε dx ισοδυναμεί με 75mm και έχεις f/1.8  . Πιο extreme εκδοχή ;;; Πάρε τον 50mm d f/1.4 με 270 ευρώ !

Το θόρυβο , μπορείς να τον μειώσεις και με επεξεργασία με το dxo , εφόσον τραβάς raw , χωρίς αλλαγή εξοπλισμού. 

 

 

Το οικονομικό έχει μεγάλη σημασία, γιατί με το ίδιο κόστος μπορείς να πάρεις 2 φακούς για τη dx , αντί να πας σε ένα full frame σώμα και να είσαι πάλι με ένα φακό . 

Αυτή είναι η δική μου γνώμη. Στη συγκεκριμένη περίπτωση , που σκοπεύεις αλλαγή εξοπλισμού , που ήδη έχεις . Και η αλλαγή , έχει πάντα χασούρα , που προσωπικά θεωρώ ότι αν μπορείς, καλό είναι να την αποφύγεις. Εσύ , προσωπικά πάντα, πιστεύω ότι και μπορείς να την αποφύγεις και θα ήταν καλύτερα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να σου δώσω ένα παράδειγμα του τί σκέφτομαι πως θα κερδίσω με το ff μιας και σου φαίνεται επιστημονικής φαντασίας.

Είμαι πριν λίγες μέρες στη Διονυσιου Αρεοπαγιτου, περνάει ένα ενδιαφέρον άτομο και θέλω να το φωτογραφίσω. Η ώρα έχει περάσει, το πολύ φως έχει φύγει, η ταχύτητα για να ακινητοποιήσω σίγουρα είναι 1/125, το iso 1600, το f2.8 και η εστιακή απόσταση 50mm. Το αποτέλεσμα στα μάτια μου είναι πως υπήρχε αρκετός και εμφανής θόρυβος. Πάμε στο ίδιο σενάριο με μια ff. Φαντάζομαι στην ίδια λήψη με ίδια mm, ταχύτητα κλείστρου και aperture, θα χρειαζόμουν χαμηλότερο iso (ας πούμε τυχαία 1000) και λόγω του ff θα ήταν και πολύ λιγότερο εμφανής ο θόρυβος σε αυτό το iso και το αποτέλεσμα πολύ καλύτερο.

Ίδια μέρα, βγάζω φίλη πορτραίτο λίγο νωρίτερα που όμως πάλι το φως αρχίζει και χάνεται, η λήψη γίνεται στα 44mm με iso 640, ταχύτητα 1/125 πάλι και f 2.8. Καλύτερο το αποτέλεσμα από την προηγούμενη παραπάνω με το 1600 iso, λιγότερος θόρυβος εμφανής και όχι τόσο ενοχλητικός αλλά όχι και καθόλου ενοχλητικός. Με μια ff θα χρειαζόταν πάλι λιγότερο iso (που ακόμα και με το ίδιο iso το αποτέλεσμα θα ήταν σουπερ) και θα ήμουν μια χαρά.

Φυσικά, στα παραπάνω, πέραν της απόδοσης του iso και ο αισθητήρας γενικά όντας μεγαλύτερος έχει και αυτός τα αρκετά συν του στην ''ποιότητα'' της φωτογραφίας που θα δεις γενικά.

 

Παρόλαυτα, γι'αυτό άνοιξα και το θέμα, για να ρωτήσω και να ακούσω απόψεις του ''πως σας φαίνεται η σκέψη μου'' για ff και συγκεκριμμένα για 6d m2. Από τη μηχανή μου (7100) τα αρνητικά που έχω να πω στη χρήση που κάνω είναι πως δε μαρέσει το πως δείχνει ο θόρυβος όταν εμφανίζεται σε χαμηλού φωτισμού λήψεις και το ότι σε αρκετές υποφωτισμένες φωτογραφίες που δεν ήθελα πχ να ανεβάσω το iso της έβγαλα πιο σκοτεινές και στο μυαλό σου είχα με το καλό dr της ότι θα  τις φωτίσω λίγο στο LR αλλά μερικές φορές εμφανίζει banding σε σκοτείνα σημεία. Δεν συμβαίνει πάντα, ούτε πάντα είναι ενοχλητικό ή εύκολα αντιληπτό από τον παρατηρητή, αλλά το αναφέρω και αυτό.

Τα θετικά της περισσότερα, με πρώτα από όλα το καλό πιάσημο και την εργονομία στο σώμα που πάλι έρχομαι να ρωτήσω μήπως με δυσκολέψει να ''βολευτώ'' κάποια canon αν πάρω.

 

ΥΓ: Ο φίλος με την d850 παραπάνω που ανέφερα έχει πέραν των φακών που είπα και τον 50mm 1.4 και χωρίς να κάνω παραπάνω πείραμα (κάποια στιγμή νομίζω θα το τεστάρω πάλι) ο θόρυβος του iso εμφανιζόταν στη μηχανή μου ακόμα χειρότερα από ότι στον sigma 17-50.

 

ΥΓ2: Θα κοιτάξω τη μείωση θορύβου στο dxoptics μήπως και κάτι γλιτώνω..

 

 

Επεξ/σία από stratigos24
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stratigos24 είπε

Πορταίτα κατα βάση και τοπία.

Φακούς σκέφτομαι για αρχή 1-2 οικονομικούς (50mm 1.8, 24/22/40mm 2.8) και αργότερα ίσως κάποιον standart zoom 2.8 ή μιας και θα έχω το πιο wide κομμάτι σε prime κάποιον standart telephoto zoom 2.8 για περισσότερη ευκολία στον τομέα του πορτραίτου.

Σε ποιους 22/24mm αναφερεσαι; 

Αυτο που ψαχνεις για μενα ειναι ενας 50αρης και ενας 85αρης f1.8 πανω σε ff. Στην χειροτερη στην ff να παιξεις με f/2.8 για φορητοτητα (40mm f2.8), μετα στο f/4 εχεις πεσει εδω που εισαι με τον sigma.

Οι αισθητηρες της canon δουλευουν πολυ διαφορετικα δυστηχως, ξεχνα υποεκθεση και ανοιγουμε σκιες μετα στο pp, απλα δεν το εχουν οι περισσοτερες. Οπως επισης παιζω παντα χαμηλο iso και ανεβαζω μετα την εκθεση στο pp, σε καποιες φωτογραφικες πρακτικα δεν εχουν διαφορα, το λεγομενο iso invariance. Οι περισσοτερες canon ειναι ακριβως το αντιθετο, παντα σωστη εκθεση ettr, παντα σωστο iso, ωστε να εχεις και καποιο περιθωριο επεξεργασιας, αλλιως καταληγεις οχι απλα με θορυβο, αλλα και μπολικο banding noise. Εγω θα σου προτεινα να μην φυγεις απο τους αισθητηρες της sony, γιατι ειναι πολυ ανωτεροι.

Απο την αλλη η d610 ειναι μεν ff, αλλα δεν ειναι τεχνολογικα ουτε καν μια d7100 με ff αισθητηρα, θα φας downgrade στο af system. Η d750 παρουσιασε σε πολλες παρτιδες θεμα με το κλειστρο, οποτε παραεισαγωγη εγω δεν την επαιρνα. 

Η a7ii ειναι καλη μεν σε πολλα, αλλα χανει σε af, εχει πολυ πιο ακριβους φακους αν παιξεις native, μικρη μπαταρια. Απο την αλλη για πορτραιτο εχει επιλογη σε ενα εκατομμυριο φακους vintage που δινουν ενδιαφερον αποτελεσμα και εχεις σταθεροποιηση με ολους.

Η 6d mark ii, επισης ειναι μια απογοητευση και μιση, σε αντιθεση με την mark iv δεν εβαλαν ενα πιο συγχρονο αισθητηρα σε dr και iso invarience, καταφεραν εν ετη 2018 να μενουν πισω απο crop mirrorless  (της ιδιας της canon) στο dr και να εχουν επιδοσεις 5d mark ii απο το 2008. Αν βλεπεις banding με την d7100, δεν φανταζεσαι τι θα βλεπεις στην 6dii, ετοιμασου για καθετες και οριζοντιες γραμμες, δεν παιζει εκανα λαθος εβαλα λιγο πιο κατω iso, να μην εχω θορυβο.

Για μενα η μαζεψε και παρε κατι πραγματικα συγχρονο, π.χ. a7m3 η την z6 οταν πεσουν αργοτερα και προς το παρον μεινε στην d7100 η δωσε λιγα για την d610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratigos24 είπε

ΥΓ2: Θα κοιτάξω τη μείωση θορύβου στο dxoptics μήπως και κάτι γλιτώνω..

Εννοείται . Και μετά σκέψου για αγοραπωλησίες. 

 

2 ώρες πριν, Razor333 είπε

Για μενα η μαζεψε και παρε κατι πραγματικα συγχρονο, π.χ. a7m3 η την z6 οταν πεσουν αργοτερα και προς το παρον μεινε στην d7100 η δωσε λιγα για την d610.

Πόσο να πέσουν και πότε ;;; Η Ζ6 ΑΝ ΔΙAΘΕΣΟΥΝ ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΛΥΨΟΥΝ ΤΗ ΖΗΤΗΣΗ (η nikon σε αυτά δεν είναι ούτε sony , ούτε canon) , μετά από λίγους μήνες , θα σταθεροποιηθεί σε τιμή , μάλλον πάνω από 2Κ , μόνο σώμα. Και η a7m3 έχει αυτή τη στιγμή 1900 ευρώ μόνο σώμα σε γκρι εισαγωγή !

Τρελό value for money από sony , βρίσκω αυτή τη στιγμή τη a7rii και την a7ii . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...