Προς το περιεχόμενο

Δημιουργία USB εκκίνησης Windows 10


maou28

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα όπως γράφω και στον τίτλο θέλω να δημιουργήσω USB εκκίνησης για Windows 10 αλλά το λειτουργικό που χρησιμοποιώ είναι linux mint 19 Cinnamon,,δοκίμασα με το Unebootin τίποτα,,με το πρόγραμμα που θπάρχει ήδη στο linux usb image writer τίποτα,,,προσπάθησα να εγκαταστήσω το rufus δεν έβγαλα άκρη,,την βοήθεια σας παρακαλώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν φορμαρε το στικάκι σε fat32 με το gparted. Αυτό ειναι σχετικά αναγκαίο.

Απο εκει και πέρα, πολύ τώρα δουλευω το suse image writer για εγγραφές iso σε usb, ειμαι "φανατικά" ικανοποιημένος αλλά δεν θυμάμαι αν το εχω κάνει για windows 10. Αν είχες opensuse ήταν μονοδρομος.

Για ubuntu/debian διανομες εχω διαβάσει πολύ καλα λογια για το woeusb. Δες τα σχετικά links παρακάτω

https://www.linuxbabe.com/ubuntu/easily-create-windows-10-bootable-usb-ubuntu

https://www.cyberciti.biz/faq/create-a-bootable-windows-10-usb-in-linux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις και manual

1) φορματ το φλασακι σε ntfs

2) ορισμος του flag boot σε ενεργο μεσα απο το gparted

3) mount το iso της εγκαταστασης των win

4) απλό copy ολα τα αρχεια στο usb  ή ακομα καλυτερα με rsync απο τον καταλογο που ειναι mount το iso στο usb

μου δουλευει σχεδον σε ολα τα usb, σε καποια που δεν επαιξε δεν γνωριζω τον λογο και δεν το εψαξα πιο πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 6:36 ΠΜ, isay είπε

Για ubuntu/debian διανομες εχω διαβάσει πολύ καλα λογια για το woeusb. Δες τα σχετικά links παρακάτω

Πριν λιγο καιρο ειχα το ιδιο προβλημα. Δεν μπορουσα με τιποτα να γραψω Windows σε USB μεσα απο Linux (δεν θυμαμε τι Linux ειχα) και δοκιμασα το woeusb και θυμαμαι πανηγυριζα με την επιτυχια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα και γω το woeusb αλλά μου έβγαζε σφάλμα,,κάτι να κάνω restart το σύστημα και να ξαναπροσπαθήσω,,αν θυμάμαι καλά νομίζω μου έγραφε να κάνω unmount το στικάκι,,κάτι τέτοιο,,πως γινόταν αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...