Προς το περιεχόμενο

Λίγος διαθέσιμος χώρος..


dr_papas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα, χρησιμοποιώ dual boot σε σταθερό σε ssd 128 gb, από τον οποίο τα 90 έχουν τα windows και τα 30 περίπου έχουν τα linux mint. Από χθές μου βγάζει ότι έχω ελάχιστο χώρο για το σύστημα αρχείων στα limux ενώ έχω μόνο το σύστημα και πέντε το πολύ προγράμματα. Και μία εικόνα να βοηθήσει τι έχει γίνει λάθος :

Στιγμιότυπο από 2018-09-12 16-41-48.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δώσε τις παρακάτω εντολές:

sudo apt autoremove

αφαιρεί τα πακέτα που δεν χρειάζονται που έχουν ξεμείνει μετά από update ή απεγκατάσταση εφαρμογής

sudo apt autoclean

σβήνει παλιά πακέτα που έχουν αναβαθμιστεί σε καινούριες εκδόσεις

Επίσης απεγκατέστησε εφαρμογές που δεν χρειάζεσαι (το Linux Mint έχει πολλές τέτοιες)

 

Επεξ/σία από thomasG4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδί μου τώρα μου πέταξε ότι έχω 0 bt χώρο και δεν μπαίνει στα linux καθόλου βάζω τον κωδικό στην αρχή και μένει εκεί. Πως γίνεται να μην έχει χώρο αφού άντε μαζί με τα linux να έχω μερικές εφαρμογές ακόμα. Δλδ άντε να πιάνει  τα 10 από τα 30 gb που του έχω δώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Ρε παιδί μου τώρα μου πέταξε ότι έχω 0 bt χώρο και δεν μπαίνει στα linux καθόλου βάζω τον κωδικό στην αρχή και μένει εκεί. Πως γίνεται να μην έχει χώρο αφού άντε μαζί με τα linux να έχω μερικές εφαρμογές ακόμα. Δλδ άντε να πιάνει  τα 10 από τα 30 gb που του έχω δώσει.

Το θεμα ειναι οτι δεν εχεις χωρο :) Οπως ξεκαθαρα δειχνει και το σκρινσοτ.Μπες στο recovery απο το grub , δες στο /home σου τι πιανει χωρο , τιποτα downloads ξερωγω..και σβηνε.

Σκασε ενα  
 

du -h .

στο /home σου και δες ποσο χωρο πιανει ο καθε υποφακελος , κρινε ποια αρχεια δεν χρειαζονται και σουταρε τα.
Το εχω "μερικες εφαρμογες" μονο δεν μου λεει τιποτα.Καποιες μπορει να πιανουν χωρο..δεν ξερουμε τι εφαρμογες ειναι αρα και ποσο χωρο πιανουν ...αλλα οσμιζομαι οτι το πιο πιθανο να υπαρχουν αρχεια στο /home σου που πιανουν χωρο...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dr_papas είπε

Το θέμα είναι ότι τώρα δεν μπαίνει στο mint, βάζω τον κωδικό και μένει εκεί πάλι να τον ζητάει..

Πάτα alt+ctrl+F3, θα κάνεις login κανονικά και μετά δώσε τις εντολές που έγραψα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο screenshop στπ sda5 φαινεται οτι του εχεις δωσει 27G και χρησιμοποιούνται τα 26G. Οπως και στα windows μπορει να εχει εγκατεστημενα 5 πραγματα αλλα τα updates και τα temp files μπορει να ειναι 2 κοντεινερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν παιδιά ευχαριστώ κατ αρχήν. Μπήκα σε recovery mode και έκανα απελευθέρωση χώρου και έσβησε κυρίως παλιά αρχεία όπως linux firmwares από updates κτλ. Ηδη μου λέει τώρα 5gb ελέυθερο χώρο. Να σας πως όμως, 22 gb να πιάνουν λειτουργικό και πραγματικά τέσσερις!!! εφαρμογές δεν είναι πολύ : συγκεκριμένα έχω : chrome, keepassx, vlc, xfburn και qbit torrent. Και εω σβήσει ότι άλλο δεν χρειάζομαι από τα mint. Αρα έχω σαβούρα πολύ από updates? Υπάρχει κανένα πρόγραμμα για clean γιατί δεν ξέρω τι να σβήσω χειροκίνητα.

Επεξ/σία από dr_papas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πάλι 22 gb για λειτουργικό και μερικές εφαρμογές δεν είναι υπερβολικό?

Kύριοι βρήκα τον ένοχο!!!! Το timeshift έκανε καθημερινά back up snapshots γιαυτό γέμισε.. απενεργοποίησα την ρύθμιση και τα έσβησα. ιδού : 9 gb χρησιμοποιύμενου χώρου μόλις.. Σας ευχαριστώ όλους!

Στιγμιότυπο από 2018-09-12 18-21-36.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...