Προς το περιεχόμενο

Πτυχιο ΙΕΚ και μετα;


Andreas koree

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, Andreas koree είπε

Εγω αυτο που πραγματικα που θελω να παω ειναι σε ΤΕΦΑΑ για να γινω personal trainer, αλλα δεν ξερω κατα ποσο αξιζει.

Και μετά θα είσαι έτοιμος για το επόμενο Survivor :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Andreas koree

Αφού θες να ασχοληθείς με τον τομέα αυτό τότε ο μόνος ΝΟΜΙΜΟΣ τρόπος να κάνεις personal training είναι να βγάλεις τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ! Πιστοποιήσεις από ιδιωτικές σχολές ΔΕΝ μετράνε όπως και από τα ΙΕΚ,τα οποία ΙΕΚ είναι νόμιμα σαν ιδρύματα αλλά πιστοποιημένες ειδικότητες είναι πολύ συγκεκριμένες και αυτές με μειωμένα δικαιώματα γι'αυτό και βγαίνεις "βοηθός π.χ. φυσιοθεραπευτή!!!Ορίστε και οι ειδικότητες που είναι αναγνωρισμένες από το κράτος αφότου τελειώσεις το ΙΕΚ και δώσεις εξετάσεις για την αντίστοιχη πιστοποίηση: https://www.eoppep.gr/images/Anakoinwseis/new_eidikotites_2013.pdf

Εκτός από τα ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ μπορείς να τελειώσεις σχολή ΓΓΑ αλλά μόνο για να είσαι προπονητής σε ένα άθλημα (όχι Α κατηγορίας αλλά Γ) της αντίστοιχης ομοσπονδίας και ΟΧΙ για οτιδήποτε άλλο! Και φυσικά μόνο με αυτόν τον τρόπο μπορείς να πάρεις άδεια ασκήσεως επαγγέλματος (αυτοί που έχουν τελειώσει ΤΕΦΑΑ/ΣΕΦΑΑ δεν είναι απαραίτητο να βγάλουν άδεια ασκήσεως επαγγέλματος παρά μόνο αν συντρέχει συγκεκριμένος λόγος για συγκεκριμένη δουλειά σε ερασιτεχνικούς συλλόγους)!

http://gga.gov.gr/component/content/article/261-proponites-sxoles/2105-proponites-sxoles-2

Υ.Γ.: Για να προλάβω απορίες.....όσοι δουλεύουν με οποιοδήποτε άλλη πιστοποίηση πέρα από αυτές τις δύο που ανέφερα ή έχουν τελειώσει σχολή ΓΓΑ και εργάζονται σε γυμναστήρια, δηλώνουν personal trainers (όπως τα φυντάνια από survivor κ.α.), fitness instructors κ.α. είναι ΠΑΡΑΝΟΜΟΙ και εύκολα γίνεται καταγγελία για αντιποίηση επαγγέλματος! Όλα αυτά στα λέω για να μην σε κοροϊδέψουν διάφοροι γιατί τα μάτια μου έχουν δει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Αυτά και συγγνώμη αν σας κούρασα!

Υ.Γ.: Το αντέγραψα από άλλο topic που το παρέθεσα!

Επεξ/σία από runner1
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2018 στις 2:12 ΜΜ, Andreas koree είπε

Απο εβδομαδα ξεκιναω φροντιστηριο, πιστευεται μεσα σε ενα χρονο μπορω να γραψω πολυ καλα; (ΕΠΑΛ παω)

Δεν προλαβαίνεις να κάνεις κάτι ιδιαίτερο σε ένα έτος, δεν ξέρω τι γίνεται στα ΕΠΑΛ βέβαια, εγώ μιλάω για το γενικό λύκειο. Πάνω κάτω να λάβεις υπόψη τον μέσο όρο των μαθημάτων του προηγούμενου έτους που έγραψες και βάλε ένα +/- 5%. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/9/2018 στις 12:06 ΠΜ, Andreas koree είπε

Και μια αλλη ερωτηση σε ΤΕΙ εχει καθολου γυναικες φοιτητριες; (καλες)

υπαρχουν και αντρες φοιτητριες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε διαβασε,κανε φροντ...Ότι και αν εκανες τις προηγούμενες χρονιες αν στρωθείς για τους επομενους 6μηνες χτυπας 15/20 ανετα!ΑΛΛΑ ΝΑ ΣΤΡΩΘΕΙΣ...όχι 2 ωρες την ημερα...Τα ιδιωτικα εχετα σαν τελευταια λυση...Καλυτερα ΤΕΙ παρα ιδιωτικα. Ότι διασυνδέσεις και αν εχουν δεν σου εξασφαλιζουν δουλεια. Εχεις πολλες παραπανω πιθανότητες από ένα ΤΕΙ μεσω της πρακτικης σου να σε κρατησουν μετα παρα να τελειώσεις ένα DEREE μαζι με ποσους ακομα,να ξεχωρισεις εκει και να σου βρουν δουλεια...Εχω 2 φιλες από εκει, η μια είναι πωλητρια σε κατάστημα ρουχων και η άλλη γραμματεας...Ασχετα με το τι σπουδασαν δηλαδή...Απλα για μισο χρονο κανε λιγο πισω τα θελω σου και βαλε μπροστα τα πρεπει...είναι μισος χρονος μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Andreas koree είπε

Οτι  τα ΑΕΙ εχουνε ποιο πολλα επαγγελματικα δικαιωματα

Αναλόγως όπως το παρει κανεις...Το θεμα είναι τι θες να ακολουθήσεις?Και που θες να καταληξεις...Αν ας πουμε θες να γινεις πολιτικος μηχανικος η καρδιοχειρουργος πρεπει να πας πολυτεχνειο η εκπα...Αν όμως θες να δουλεψεις σε αντιστοιχα τμηματα χωρις να θες κατι από τα παραπανω ανετα πας σε ΤΕΙ ακτινολογου στην αθηνα (που νομιζω εγινε ΑΕΙ αλλα χωρις ουσιαστικα να αλλαζουν τα δικαιώματα) η εργων υποδομης κτλπ κτλπ...Το ιδιο ισχυει για λογιστικα,οικονομικα και ένα καρο αλλα επαγγελματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Aggeluska είπε

η τοποθεσια π εχεις ολα τα λεφτα!

μλκς ειμαι να βγω να με φανε τα ζομπι?

ασε που εχει και ωραια μουσικουλα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...