Προς το περιεχόμενο

Τι φακό να πάρω για πορτρέτα;


meymigrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Συγκεκριμένα σε full frame σώματα , αυτοί οι παλιοί nikon , εστιάζουν αστραπιαία (ο 50mm f/1.8d το ίδιο) . Πολλοί με mirrorless , θα ήθελαν να τους πλησιάζουν σε ταχύτητες !!!

Κάτι σιδερένια γαϊδούρια όπως ο 80-200 f/2.8  (όταν μου αφήσει 800 ευρώ η εφορία, ονειρεύομαι να αγοράσω έναν) επίσης εστιάζουν ταχύτατα. 

Εχω τον 50mm 1.8G, και ζοριζεται πολυ στην εστιαση σε σχεση με 24-70 και 70-200.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ntinaras είπε

Εχω τον 50mm 1.8G, και ζοριζεται πολυ στην εστιαση σε σχεση με 24-70 και 70-200.

Είναι πιο αργός από τον 50mm 1,8d που έχω εγώ.   Και οι 85ρηδες το ίδιο . Ο νέος g , είναι πιο αργός από τον παλιό d (και τον παλιότερο af non d , τον έχει φίλος). Οι νέοι πλεονεκτούν στο ότι κάνεις κατευθείας manual focus, χωρίς να γυρίζεις το διακόπτη της μηχανής στο manual και έχουν λίγο καλύτερη οξύτητα στα άκρα , σε f=1,8. 

Θεωρώ ότι το f=1,8 είναι για bokeh , οπότε δεν σε ενδιαφέρει η ... οξύτητα στα άκρα (!) και για πορτραίτα σε χαμηλό φωτισμό ... που επίσης δεν ενδιαφέρει η ... οξύτητα στα άκρα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα πάρω τον 50ρη, δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το auto-focus για να είμαι ειλικρινής. Μια εντελώς αρχάρια ερώτηση, ότι φακό και αν πάρω από την Nikon, θα κουμπώνει αν κάποια στιγμή πάρω καλύτερο σώμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/9/2018 στις 3:34 ΠΜ, meymigrou είπε

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Θα πάρω τον 50ρη, δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το auto-focus για να είμαι ειλικρινής. Μια εντελώς αρχάρια ερώτηση, ότι φακό και αν πάρω από την Nikon, θα κουμπώνει αν κάποια στιγμή πάρω καλύτερο σώμα;

Μη παρεις φακο χωρις auto focus, θα το μετανοιωσεις σιγουρα καποια στιγμη

οχι μονο λογο ευκολιας, αλλα και ακριβειας. Δεν υπαρχει περιπτωση να κανεις 100% σωστο focus στο χερι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...