Προς το περιεχόμενο

Τι φακό να πάρω για πορτρέτα;


meymigrou

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω την Nikon D5200 με τον κλασικό 18-55mm φακό και ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ακόμα. Η φωτογραφία είναι εντελώς κάτι χομπιστικό και θέλω να βγάζω καλύτερα πορτρέτα με ανθρώπους και να φαίνεται το background με όμορφο blur. Ένα καλό παράδειγμα φωτογραφιών που θέλω να βγάζω είναι αυτή η φωτογραφία. Τι φακό μου προτείνεται να αγοράσω; Παρακαλώ εξηγήστε μου απλοϊκά τα πράγματα καθώς είμαι ακόμα αρχάριος με τις DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλεις bokeh ... δηλαδή background out of focus . Ανοιχτό διάφραγμα , πιο ανοιχτό από του κιτ φακού που έχεις και μεγαλύτερη εστιακή απόσταση .  

Η φωτογραφία που έβαλες παράδειγμα, δεν έχει στοιχεία exif , με τι εστιακή απόσταση είναι βγαλμένη και ποιό φακό  . 

Βρες αντίστοιχες στο flickr που να έχουν . 

Πιο πιθανή επιλογή φακού, αυτός  .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπήκα να προτείνω τον 50mm 1.8g και είδα ότι με πρόλαβε ο Dr_73 :-) 

Μάλιστα είχα ανοίξει και ένα αντίστοιχο θέμα. Μετά από έναν χρόνο χρήσης τον προτείνω ανεπιφύλακτα, σε APS-C έχει το FoV 75mm (κοντά δηλαδή στο χρυσό 85άρι), οπότε από άποψη απόστασης γίνεται ιδανικός για πορτραίτα. Bokeh καταπληκτικό.

Για να καταλάβεις το (σταθερό) FoV μπορείς να παίξεις με τον 18-55 καρφωμένο στα 50mm. Πιθανόν να σε καλύπτει και ο best seller 35mm DX 1.8g επειδή σε κλειστούς χώρους είναι λιγότερο περιοριστικός. Εξαρτάται τι είδους πορτραίτα θες να παίρνεις και αν τον θες ξεκάθαρα μόνο για πορτραίτα.

Επεξ/σία από konnak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, meymigrou είπε

Καλησπέρα σε όλους,

Έχω την Nikon D5200 με τον κλασικό 18-55mm φακό και ενδιαφέρομαι να αγοράσω έναν ακόμα. Η φωτογραφία είναι εντελώς κάτι χομπιστικό και θέλω να βγάζω καλύτερα πορτρέτα με ανθρώπους και να φαίνεται το background με όμορφο blur. Ένα καλό παράδειγμα φωτογραφιών που θέλω να βγάζω είναι αυτή η φωτογραφία. Τι φακό μου προτείνεται να αγοράσω; Παρακαλώ εξηγήστε μου απλοϊκά τα πράγματα καθώς είμαι ακόμα αρχάριος με τις DSLR.

Καλημέρα σας , οι προτάσεις που σας δόθηκαν μέχρι στιγμής από τους συμμετέχοντες είναι αυτο που χρειάζεστε , σαφώς ένας 50αρης , η καλύτερη συνεργασία μεταξύ σώματος και φακού θα προκύψει με έναν της Nikon , όχι ότι αποκλείονται άλλες επιλογές που θα κοστίσουν ομως ακριβότερα , να θυμάστε ότι δεν θα υπάρχει σταθεροποίηση εικόνας , έχω τίς καλύτερες εντυπώσεις από την συμβίωση με τον απλό 50αρη σειράς D , τον οποίο θα βρείτε ολοκαίνουργιο σε πολύ καλή τιμή η και μεταχειρισμένο γατί όχι . Καλή επιτυχία ..... θα προτιμούσα να αγοράσω έναν ολοκαίνουργιο D , γνωρίζοντας ότι σε όλες τις περιπτώσεις θα με καλύψει , ακόμη και για γενική χρήση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, babisskg είπε

 έχω τίς καλύτερες εντυπώσεις από την συμβίωση με τον απλό 50αρη σειράς D , τον οποίο θα βρείτε ολοκαίνουργιο σε πολύ καλή τιμή η και μεταχειρισμένο γατί όχι . Καλή επιτυχία ..... θα προτιμούσα να αγοράσω έναν ολοκαίνουργιο D 

Η τιμή του 50mm D , είναι καταπληκτική πραγματικά. Στην D5200 όμως, δεν θα έχει autofocus. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Η τιμή του 50mm D , είναι καταπληκτική πραγματικά. Στην D5200 όμως, δεν θα έχει autofocus. 

 Θα το ελέγξω , με προβληματισες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, babisskg είπε

 Θα το ελέγξω , με προβληματισες ....

Για την έλλειψη autofocus ; Είναι σίγουρο , το ξέρω 100% . Κάνει autofocus μόνο σε full frame και από dx σε d7XXX , D500 , d300 , d200,  d90, d80 , d70 , d50 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ D3XXX ούτε σε D5XXX (ούτε και σε παλιά d40) . 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Dr_73 είπε

Για την έλλειψη autofocus ; Είναι σίγουρο , το ξέρω 100% . Κάνει autofocus μόνο σε full frame και από dx σε d7XXX , D500 , d300 , d90, d80 , d70 ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΣΕ D3XXX ούτε σε D5XXX

   Δεν έχει μοτέρ δικό της η 5XXXX .... μάλιστα ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν είναι μόνο η έλλειψη μοτέρ στον 50 1.8D. Αυτός ο φακός, αντίθετα με ότι συνήθως λέγεται δε με έχει εντυπωσιάσει ούτε σε ότι αφορά την ποιότητα εικόνας.

Εμπειρία από 50άρηδες:

50mm f1.8 σε Canon 750D: Εξαιρετική οξύτητα.

50mm 1.8G σε Nikon της σειράς 3xxx. Εξαιρετική οξύτητα.

50mm 1.8D σε Nikon D7500. Αποτελέσματα κατώτερο των προσδοκιών. Οξύτητα κατώτερη και από αυτή του συνδυασμού Canon 750D + 50mm f1.8

Σαν πορτραιτοφακό έχω δοκιμάσει επίσης και τους Nikkor 105mm f2.8 micro και Nikkor 55-300mm. Ο τελευταίος με εντυπωσίασε περισσότερο από ότι περίμενα. O 105mm micro είναι υπερβολικά ακριβός και δυσκολεύεται με το VR. Μάλλον πρέπει η Nikon να τον βγάλει με κανένα VR της προκοπής, γιατί κατά τα άλλα το bokeh του είναι super.

Αν το οικονομικό δεν ήταν στη μέση θα κοιτούσα προς Tamron 85mm VC f1.8 μεριά.

Επεξ/σία από Cntrl+X
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, babisskg είπε

 Θα το ελέγξω , με προβληματισες ....

Οτι δεν θα εχει autofocus στην D5200 ο 50άρης (AF-D) είναι σίγουρο. Eπίσης ναι μεν είναι καλός φακός αλλά οι δυνατότητες του δεν είναι αντάξιες των εξαιρετικών αισθητήρων που έχουν οι νέες Nikon DSLR

Θα πρέπει να αγοράσεις τον 50mm f1.8 AF-S ή αν έχεις την δυνατότητα  κοιταξε τον εξαιρετικό Nikon 85mm f1.8 AF-S. 

 

 

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υποστηρίζει κανείς ότι μπορεί να διακρίνει διαφορές μεταξύ των nikon 50mm f/1,8 af-s  &   af-d

σε d700-d610-d600-d750-d3-d4-d5-df ;;;;; Το θεωρώ τελείως απίθανο  (ειδικά αν δεν χρησιμοποιεί κανείς τις ακραίες τιμές διαφράγματος, f=1,8 και f=22) 

Κρατάω μια ελάχιστα μικρή επιφύλαξη για d800-d810-d850 , λόγω τεράστιας ανάλυσης. 

Οι 85mm σε dx που είναι σαν 85Χ1,5=127,5 μου φαίνονται δύσχρηστοι . Σε fx είναι μια χαρά. 

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Ο 50αρης ειναι μαλλον ο ιδανικός φακος πορτραίτου σε DX απλά ο 85άρης σου δινει περισσότερο αέρα  να μετακινηθεις και να συνθέσεις ειδικά σε body πορτραίτα.

Tώρα για τα περι ανάλυσης εξαρτάται πόσο ψείρας  (Pixel-peeper ) είναι καποιος. 

Νομίζω οτι για νεοεισερχόμενους στο χώρο με σώματα Nikon D3XXX / D5XXX ο 50άρης f1.8 AF-S είναι καλύτερη / βολικότερη επιλογή λόγω autofocus.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, prometheas είπε

με σώματα Nikon D3XXX / D5XXX ο 50άρης f1.8 AF-S είναι καλύτερη / βολικότερη επιλογή λόγω autofocus.

Σίγουρο . Χειροκίνητη σε dx καλύτερα θα ήταν να λείπει .

Για τους παλιούς φακούς af-d πάντως θεωρώ ότι ο 85mm πρώτος από όλους και έπειτα οι 50mm στέκονται μια χαρά σήμερα και απέναντι στους διαδόχους τους. Ελάχιστα μειονεκτικότερος ο 35mm.

Οι υπόλοιποι (28-24-20) χάνουν πολύ από τους νέους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποιοτητα η διαφορα μπορει να μην ειναι πολυ μεγαλη, αλλα στην ταχυτητα και ακριβεια εστιασης, οσο παλαιοτερος, τοσο το χειροτερος ο φακος (κατα γενικο κανονα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Ntinaras είπε

Σε ποιοτητα η διαφορα μπορει να μην ειναι πολυ μεγαλη, αλλα στην ταχυτητα και ακριβεια εστιασης, οσο παλαιοτερος, τοσο το χειροτερος ο φακος (κατα γενικο κανονα)

Συγκεκριμένα σε full frame σώματα , αυτοί οι παλιοί nikon , εστιάζουν αστραπιαία (ο 50mm f/1.8d το ίδιο) . Πολλοί με mirrorless , θα ήθελαν να τους πλησιάζουν σε ταχύτητες !!!

Κάτι σιδερένια γαϊδούρια όπως ο 80-200 f/2.8  (όταν μου αφήσει 800 ευρώ η εφορία, ονειρεύομαι να αγοράσω έναν) επίσης εστιάζουν ταχύτατα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...