Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπηκα απο περιεργεια να δω τι θα βγαλει η λοβατο για το δικο μου, δε ξερω κατα ποσο στεκουν ρε παιδια... πολυ λιγα μου φαινονται...

image.png.78e2635968e7058a085f255bc1b3ab57.png

 

Σε φαση αν γλυτωνω 600 ευρω περιπου το χρονο απο το υγραεριο ή 840 απο το φυσικο σε 2 χρονια εχω κανει αποσβεση...;

Στεκουν ή ειναι εξιδανικευμενα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Στεκουν ή ειναι εξιδανικευμενα;

γιατί να μη στέκουν ? οκ, στο περίπου είναι ,αλλά με 2.40€ τη βενζίνη συμφέρει και με 6Κ το χρόνο που έβαλες και 8,7λ (εντός φαντάζομαι)

βέβαια έχει και εξτραδάκια όπως λίγο κάψιμο βενζίνης , βεβαίωση καλής λειτουργίας για ΚΤΕΟ κτλ αλλά και πάλι

ποιο αμάξι έβαλες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

γιατί να μη στέκουν ? οκ, στο περίπου είναι ,αλλά με 2.40€ τη βενζίνη συμφέρει και με 6Κ το χρόνο που έβαλες και 8,7λ (εντός φαντάζομαι)

βέβαια έχει και εξτραδάκια όπως λίγο κάψιμο βενζίνης , βεβαίωση καλής λειτουργίας για ΚΤΕΟ κτλ αλλά και πάλι

ποιο αμάξι έβαλες ?

Το δικο μου... (Q3)

Το 8.7 ειναι ο μακροχρόνιος μεσος ορος που εχω, κινηση 90% πολη - 10% καμια αττικη οδο αραια και που...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι καταλαβαίνω, αλλά και από την αναζήτηση που είχα κάνει προ τριετίας:

Όλοι οι εγκαταστάτες σου λένε ότι θα κερδίζεις άλλος 40%, άλλος 45% και άλλος 35%, χωρίς λεπτομέριες. Όσοι με γνωρίζουν χωρίς επαρκή τεκμηρίωση δεν πείθομαι. 

Αν μου εξηγούσαν ότι μια εκτίμηση είναι +15% στην κατανάλωση της βενζίνης σε αέριο και 1-1,5 λίτρο βενζίνη κάπως θα με κάλυπτε. Αυτά τα βρήκα στα διάφορα site που παράγουν τα συστήματα και από μαρτυρίες χρηστών. Αυτό που με φοβίζει δεν είανι ότι δεν ενδιαφέρονται να απαντήσουν σοβαρά αλλά ότι δεν ξέρουν και απλώς κάνουν εγκατάσταση και τέλος...

Γενικά παίζει αυτό +10-20% σε λίτρα και 1-1,5λίτρο βενζίνη:

8,7+15%=10λίτρα =11€

βενζίνη +3€

13-14€/100χλμ αντί για (8,7 * 2,4) 21 άρα κέρδος 7-8€/100χλμ

που μειώνεται με τα επιπλέον service και αυξάνεται όταν το αυτοκίνητο δεν έχει περίεργο κινητήρα και ψεκάζει λιγότερη βενζίνη...

Θέλω να ξαναρωτήσω για τα direct injection αν πλέον βάζουν διπλού καυσίμου μπεκ. Αν ναι τότε γλιτώνει πολύ βενζίνη.

Υ.Γ. Έχω πάει σε όλους τους γνωστούς και για το δικό μου fsi έλεγαν ότι μπαίνει. Μόνο ένας μικρός μου είπε ότι αυτός ενώ η εαιρία το έχει αυτός δεν το βάζει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Το δικο μου... (Q3)

Το 8.7 ειναι ο μακροχρόνιος μεσος ορος που εχω, κινηση 90% πολη - 10% καμια αττικη οδο αραια και που...

σε μετατροπή να έχεις υπόψιν οτι καθυστερεί να μπει το αέριο μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ , άρα θα καις αρκετή βενζίνη το χειμώνα σε μικρές διαδρομές , εγώ πάντως θα προχωρούσα σε υγραέριο (λόγω λίγων χιλιομέτρων)

δες το άλλο θέμα και μπες και στο fb group για λεπτομέρειες συστήματος και εγκαταστάτη αν ψήνεσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

σε μετατροπή να έχεις υπόψιν οτι καθυστερεί να μπει το αέριο μέχρι να ζεσταθεί το μοτέρ , άρα θα καις αρκετή βενζίνη το χειμώνα σε μικρές διαδρομές , εγώ πάντως θα προχωρούσα σε υγραέριο (λόγω λίγων χιλιομέτρων)

δες το άλλο θέμα και μπες και στο fb group για λεπτομέρειες συστήματος και εγκαταστάτη αν ψήνεσαι

μπα δεν αξιζει να ρημαξω το αμαξι ουτε εχω κ τοσο θεμα με τις βενζινες - ελαχιστα χλμ κανω, πιο πολυ απο περιεργεια ηθελα να δω τι παιζει - αν κ προσωπικα θεωρω οτι τα εχει ΠΟΛΥ ωραιοποιημενα... (το 30% τελικη οικονομια σε σχεση με την τωρινη κατασταση ευκολα το πετυχαινω παντως οδηγώντας πιο ηρεμα :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεδομένου πως το νεο fuel pass με κάρτα είναι πλέον 15€ πάνω, άρα αξίζει τον κόπο, γνωρίζει κανένας αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να πληρώσουμε cng?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, liopyr είπε

Δεδομένου πως το νεο fuel pass με κάρτα είναι πλέον 15€ πάνω, άρα αξίζει τον κόπο, γνωρίζει κανένας αν μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε για να πληρώσουμε cng?

κάποια πρατήρια cng παίρναν την άυλη , κάποια όχι . Απο fb group Άνω Λιόσια , Άνθουσα είπαν δεν πέρασε  . Τώρα και εγώ θα βάλω άυλη , στην τελική αν δεν παίρνει θα τραβηχτώ με κανα συγγενή/φίλο να μου τα δώσει στο χέρι και να βάλει βενζίνη/πετρέλαιο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, paylidis είπε

Που είπαν ότι θα είναι 15 € πάνω με την άυλή; Πάντως όντως Ανθούσα δεν την δεχόταν μάλλον δεν έχει κάδ εμπορίου καυσίμων

σε διάφορα άρθρα ,πχ

https://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/390123/fuel-pass-2-oi-anakoinoseis-gia-to-neo-epidoma-venzinis

εγώ την πάτησα με την τσιγγουνιά μου και έλεγα σιγά μη βάλω 1.80+ βενζίνη και τώρα πρέπει να βάλω κανα 40ευρω γμτ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, filarhos είπε

Μια παρατήρηση στα μαυρισμένα:

Δεν έχει νόημα η σύγκριση λίτρα με €. Νόημα θα είχε να μας έλεγες ότι όταν είχε η βενζίνη 1,5€/λίτρο έβαζες 13-14 λίτρα και σου έβγαζε 3 ανεφοδιασμούς αέριο και τώρα με 2,4€/λίτρο βάζεις πάλι 13-14 =33€ (και όχι 8 λίτρα =20€) και δεν βγάζεις 3 γεμίσματα αλλά δύο αέριο.

Αν ήταν αυτή η περίπτωση τότε κάτι άλλαξε στην καταναλώση βενζίνης. Πιθανά ενάρια:

-ψεκάζει περισσότερη βενζίνη στην ίδια χρήση

-άλλαξες χρήση και το πιέζεις πιο ψηλά και ψεκάζει βενζίνη

-το αφήνεις χωρίς αέριο και γυρνάει σε βενζίνη

-έπεσε η εξωτερική θερμοκρασία (προφανώς και όχι αυτή την εποχή) οπότε καίει βενζίνη μέχρι να ζεσταθεί, σε συνδυασμό με μικρές διαδρομές ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης

 

πρακτικα με 1,70 τιμή, με 20 ευρώ, εβαζα 11,76 λίτρα. Στις 3 φορές (35,28 λίτρα), την τέταρτη έβαζα αέριο χωρίς βενζίνη.

Τώρα, με 2,5 τιμή λίτρου, δλδ 8 λίτρα στα 20 ευρώ, βάζω κάθε φορά. 

Να πώ όμως ότι ναι, τελευταία κάνω αρκετά συχνά μικρές διαδρομές λόγο ζέστης, οπότε έχει και εκεί διαφορά.

Φυσικά είναι εντελώς μπακαλίστικα αυτά, καθώς μιλάμε για alfa 147 1.6 120ps που δεν ξέρει τι καίει λόγο πεσμένου κινητήρα. (ο εγκέφαλος γράφει κάτι 13 λίτρα με 120χλ/ω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα ειναι σχετικα και ολα εχουν τα μειονεκτηματα και τα πλεονεκτηματα.

το μοναδικο μειονεκτημα (το οποιο δεν μου εχει δημιουργησει μεγαλο προβλημα γιατι ρυθμιζω τις διαδρομες με τις αναγκες μου)στο φυσικο αεριο ειναι το ελειπες δικτυο πρατηριων αν και ειδικα μετα τα τελευταια που ανοιξαν σε χαλκιδα και σχηματαρι το τοπιο εχει αλαξει προς το καλυτερο και ας μην ειναι 24ωρα..

η βεβαιωση φυσικου αεριου που αναφερουν καποιοι ειναι κατι που μπορεις να το βρεις φθηνα και ακριβα γιατι με τα κτεο και υπουργειο ακομη επικρατει ενας λαβυρινθος

προσωπικα εγω εχω vw caddy 2014 με εργοστασιακο συστημα φυσικου αεριου με 26 κιλα δεξαμενης με μεση καταναλωση 4,5 κιλα με χαλαρη οδηγηση μεχρι 100 χλμ/ωρα.

ακομη ομως και στα 120-130 χλμ/ωρα η μεση καταναλωση παει γυρω στα 5,5 κιλα με a/c και δυο ατομα

με το ρεζερβουαρ 12 λιτρα της βενζινης εχει μεση καταναλωση 6-7 λιτρα ανα 100 χλμ/ωρα 

με βενζινη δουλευει μονο οταν δεν εχει καθολου φυσικο αεριο δεν εχει διακοπτη επιλογης.

οι τιμες των δικων μου καταναλωσεων ειναι λιγο πιο ψηλα απτα υπολοιπα cng της αγορας αλλα μην ξεχναμε οτι το σκαφος του caddy ειναι ψηλο βαρυ και με αρνητικη αερορυναμικη,επισης φοραω βροχολαστιχα με κακο δεικτη οικονομιας.

αν δειτε sqala kamig arona panda και αλλα cng που κυκλοφορουν στην ελληνικη αγορα θα δειτε ακομη και 3,5 κιλα ανα 100χλμ/ωρα μεση καταναλωση.

 

υπολογιζοντας σημερινες τιμες cng 1,35 και βενζινη 2,50

σε ενα χρονο εχω πληρωσει περιπου για φυσικο αεριο 600 ευρω..

εχω βαλει και 5 φορες βενζινη απο 20 ευρω

αν εβαζα μονο βενζινη η αν ειχα αυτοκινητο χωρις cng θα ηθελα περιπου 1800 ευρω

Επεξ/σία από stivi1981
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, panosena είπε

Υπολογισμός και σε αυτή τη σελίδα, μου βγάζει παρόμοιες τιμές με τη lovato:

εσύ τι θα κάνεις τελικά ? όσο το καθυστερείς , κρίμα τη βενζίνη που καις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...