Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@korakios Ναι, τελικά θα το κάνω CNG. Εντάξει, μέχρι τότε, δε φοβάμαι, μας φροντίζει ο Κούλης, κάθε τρεις και λίγο μας δίνει fuel pass.😁

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, panosena είπε

Ναι, τελικά θα το κάνω CNG.

απο τα πρατήρια της περιοχής πέρασες τις ώρες που θα σε βολεύουν για ανεφοδιασμό ?

αν όχι , βάλτο στο πρόγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι δεν πέρασα, αλλά το έχω στα υπόψιν (πριν κλείσω ραντεβού με το συνεργείο).

Βασικά, ένα πρατήριο είναι στην γύρω περιοχή, Καλυψώ 35 - Κηφισιά.

Επεξ/σία από panosena
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 10:56 ΜΜ, panosena είπε

Όχι δεν πέρασα, αλλά το έχω στα υπόψιν (πριν κλείσω ραντεβού με το συνεργείο).

Βασικά, ένα πρατήριο είναι στην γύρω περιοχή, Καλυψώ 35 - Κηφισιά.

Καλημέρα, καλά σου τα λέει ο @korakios, κάνε έναν έλεγχο πρώτα, στο Καλυψώ της Κηφισιάς όταν πηγαίνω καθημερινές απόγευμα (ευτυχώς όχι συχνά πια) γίνεται το έλα να δεις από ταξί. μπορεί να περιμένεις και μισάωρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, draculias είπε

Καλημέρα, καλά σου τα λέει ο @korakios, κάνε έναν έλεγχο πρώτα, στο Καλυψώ της Κηφισιάς όταν πηγαίνω καθημερινές απόγευμα (ευτυχώς όχι συχνά πια) γίνεται το έλα να δεις από ταξί. μπορεί να περιμένεις και μισάωρο

δε μου εχει τυχει ποτε μα ποτε να εχω πανω απο 2 αμαξια μπροστα μου στη κηφισια εδω και 1.5 χρονο! μαλλον πετυχαίνεις την ώρα/αλλαγη βαρδιας ταξι!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπου 5 με 6 το απόγευμα πήγαινα, έβλεπα τον στόλο μπροστά μου... ε μετά από 4-5 φορές που μου έτυχε δεν το επιχείρησα ξανά μήπως ήμουν τυχερός την έκτη...

δε λέω πως είναι ο κανόνας, την εμπειρία μου παραθέτω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, draculias είπε

περίπου 5 με 6 το απόγευμα πήγαινα, έβλεπα τον στόλο μπροστά μου... ε μετά από 4-5 φορές που μου έτυχε δεν το επιχείρησα ξανά μήπως ήμουν τυχερός την έκτη...

δε λέω πως είναι ο κανόνας, την εμπειρία μου παραθέτω

εγω το μονο πρατηριο που εχω φαει ουρα ειναι της φιλαδελφειας... (πιο νοτια κ πιο δυτικά δεν εχω παει ποτε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 23/6/2022 στις 8:47 ΠΜ, draculias είπε

Καλημέρα, καλά σου τα λέει ο @korakios, κάνε έναν έλεγχο πρώτα, στο Καλυψώ της Κηφισιάς όταν πηγαίνω καθημερινές απόγευμα (ευτυχώς όχι συχνά πια) γίνεται το έλα να δεις από ταξί. μπορεί να περιμένεις και μισάωρο

Σήμερα για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια που περνάω από αυτό το πρατήριο στις τέσσερις το μεσημέρι η ουρά ήταν μέχρι έξω για φυσικό… θα ενημερώσω αργότερα για το απόγευμα που θα πάω να βάλω… απαράδεκτη κατάσταση… 9/10 Ταξι παρεπιπτόντως… Ήταν αυτό που έλεγες προχθές Απλά πρώτη φορά το είδα και μου κάνει εντύπωση

Επεξ/σία από paylidis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σήμερα για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια που περνάω από αυτό το πρατήριο στις τέσσερις το μεσημέρι η ουρά ήταν μέχρι έξω για φυσικό… θα ενημερώσω αργότερα για το απόγευμα που θα πάω να βάλω… απαράδεκτη κατάσταση… 9/10 Ταξι παρεπιπτόντως… Ήταν αυτό που έλεγες προχθές Απλά πρώτη φορά το είδα και μου κάνει εντύπωση

βασικά ρώτα εκεί  ποιες ώρες είναι η αλλαγή βάρδιας

γιαυτό και είπα πριν τον @panosena απαραίτητα να περάσει

και δεν εννοώ να κάνει βόλτα εκεί οποιαδήποτε ώρα αλλά τις ώρες που πάει/γυρνά απο δουλειά μιας και μετά θα αναγκάζεται να κάνει έξτρα διαδρομή να πηγαίνει να γεμίζει ώρα μη αιχμής

το καλύτερο θα ήταν να έβαζε το πρατήριο μια live camera (χαμηλής ανάλυσης να μη φαίνονται λεπτομέρειες) και να έβλεπε κάποιος τι παίζει απο κίνηση / ουρά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, paylidis είπε

Σήμερα για πρώτη φορά μετά από 10 χρόνια που περνάω από αυτό το πρατήριο στις τέσσερις το μεσημέρι η ουρά ήταν μέχρι έξω για φυσικό… θα ενημερώσω αργότερα για το απόγευμα που θα πάω να βάλω… απαράδεκτη κατάσταση… 9/10 Ταξι παρεπιπτόντως… Ήταν αυτό που έλεγες προχθές Απλά πρώτη φορά το είδα και μου κάνει εντύπωση

έχουμε καλό... timing 😄

μετά τις 19:00 αραιώνει...

εγώ είμαι και γκαντέμης... το πρωί που φεύγω νωρίς κατα τις 06:30 που έχω περάσει έχουν αλλαγή βάρδιας. Η αλλαγή βάρδιας στο συγκεκριμένο πρατήριο είναι σαν δημόσια υπηρεσία (ή σα να υπάρχει ένας στόλος-φάντασμα από ταξί μπροστά σου αν θες), 20 λεπτά στο περίμενε, οπότε άκυρο και αυτό για μένα.

Όπως είπε και ο @korakios, ο φίλος @panosena να το δοκιμάσει τις ώρες που προγραμματίζει να επισκέπτεται στη καθημερινή του ρουτίνα να αποκτήσει δική του εικόνα να δει αν τον βολεύει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, draculias είπε

έχουμε καλό... timing 😄

μετά τις 19:00 αραιώνει...

εγώ είμαι και γκαντέμης... το πρωί που φεύγω νωρίς κατα τις 06:30 που έχω περάσει έχουν αλλαγή βάρδιας. Η αλλαγή βάρδιας στο συγκεκριμένο πρατήριο είναι σαν δημόσια υπηρεσία (ή σα να υπάρχει ένας στόλος-φάντασμα από ταξί μπροστά σου αν θες), 20 λεπτά στο περίμενε, οπότε άκυρο και αυτό για μένα.

Όπως είπε και ο @korakios, ο φίλος @panosena να το δοκιμάσει τις ώρες που προγραμματίζει να επισκέπτεται στη καθημερινή του ρουτίνα να αποκτήσει δική του εικόνα να δει αν τον βολεύει.

Καλά αλλαγή βάρδιας του πρατηρίου έχω πετύχει βραδυνη. Αγανάκτησα. Τώρα είναι οκ. Κ πρωί που περνάω 8 παρά κομπλέ είναι απλά πρωί 1 φορά τη βδομάδα (ίσως Τρίτη; Δεν έχω παρατηρησει μερα) πετυχαίνω ανεφοδιασμό υγρών καυσίμων και κλείνει για 20’ περίπου. Παίζει στις 4 να άλλαζαν οι ταρίφες βάρδια όντως. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/6/2022 στις 11:48 ΜΜ, korakios είπε

λίγα είναι γενικά ~2% , δεν έχει μέλλον η φάση όσοι πήραν πήραν , κοίτα για υβριδικά

Σκεφτόμουν λίγο αυτό.

Σίγουρα, επειδή εδώ έχουμε τουλάχιστον 20 χρόνια για μετάβαση σε ηλεκτροκίνηση ... η μόνη λύση στο ενδιάμεσο είναι τα υβριδικά (full hybrid). Δηλαδή, μόνο Toyota αν συγκρίνουμε με τις φτωχής τεχνολογίας και υψηλότερης κατανάλωσης λύσεις ανταγωνιστών.

Έχω την απορία, όμως, πάνω σε αυτό που λέμε.

Στο σενάριο χρήσης πόλης, πάντα, ακόμα και τώρα να πάρει κάποιος CNG, δεν θα τα βγάλει «τα λεφτά του» για μια χρήση 10-15 χρόνια; (πάντα και αν έχει πρόσβαση σε πρατήριο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasgr78 είπε

Σκεφτόμουν λίγο αυτό.

Σίγουρα, επειδή εδώ έχουμε τουλάχιστον 20 χρόνια για μετάβαση σε ηλεκτροκίνηση ... η μόνη λύση στο ενδιάμεσο είναι τα υβριδικά (full hybrid). Δηλαδή, μόνο Toyota αν συγκρίνουμε με τις φτωχής τεχνολογίας και υψηλότερης κατανάλωσης λύσεις ανταγωνιστών.

Έχω την απορία, όμως, πάνω σε αυτό που λέμε.

Στο σενάριο χρήσης πόλης, πάντα, ακόμα και τώρα να πάρει κάποιος CNG, δεν θα τα βγάλει «τα λεφτά του» για μια χρήση 10-15 χρόνια; (πάντα και αν έχει πρόσβαση σε πρατήριο)

Προφανως και θα τα βγάλει με το παραπάνω τα λεφτά του :) 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποκλειστικά για μέσα στη πόλη θα ήθελα ένα υβριδικό αυτόματο .

Αλλά το tgi δεν το αλλάζω , κάτσε να ανοίξει και η Κομοτηνή και η Ξάνθη κι όλα θα είναι τέλεια μετά :) 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...