Προς το περιεχόμενο

Αυτοκίνητα με CNG / Φυσικό Αέριο


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις τώρα, panosena είπε

Απλά νόμιζα ότι έκανε 1,1€ το CNG. Γράψτε λάθος.

εσύ πόσα ευρώ διαφορά έχεις ανα έτος για φυσικό αέριο vs υγραέριο ?

απο εκεί ξεκινάς βασικά και μετά τα υπόλοιπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/6/2022 στις 3:27 ΜΜ, korakios είπε

ωραίος, απλά να τα υπολόγισες σωστά , δηλαδή 1700€ cng , 900€ lpg (ή και παρακάτω) έχεις μια διαφορά 800€

άρα αν Χ η κατανάλωση βενζίνης στην πόλη / 100χλμ  κάνε για cng VS lpg

0,6*X*1,35 VS 1,1*X*1,0

Μετά ,τη διαφορά την πολλαπλασιάζεις επι πχ 100 αν κάνεις 10000χλμ/έτος για να δεις πότε καλύπτεις τη διαφορά

Τώρα αν αύριο οι τιμές αλλάξουν , κανένας δεν ξέρει

Το πιο σημαντικό είναι να σου κάνουν σωστή ρύθμιση στο δρόμο , παράλληλο ψεκασμό κτλ

0,6*7,2*1,35=5,832 VS 1,1*7,2*1,0=7,92

Δ=7,92-5,832=2,088

2.088 * 100=208,8

Τι είναι αυτός ο αριθμός; 208,8 ευρώ ανά έτος;

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, panosena είπε

Τι είναι αυτός ο αριθμός; 208.000 χλμ;

όχι 208€ κέρδος ανα 10000χλμ με φυσικό αέριο αντί υγραερίου (στο περίπου με παρουσες τιμές)

ανάλογα τα χλμ που κάνεις ανα έτος βλέπεις και την απόσβεση της ακριβότερης εγκατάστασης cng

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θέλω να κάνω αυτή τη σύγκριση και στο lovatohellas.gr.

Οι πραγματικές τιμές σήμερα για LNG και CNG ποιες είναι;

π.χ. στο http://www.fuelprices.gr/CheckPrices βρίσκω το LNG, στο πρατήριο που έχει σημερινή τιμή (Μαρούσι), 1,098€.

Είναι σωστή;

Επεξ/σία από panosena
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, panosena είπε

Θέλω να κάνω αυτή τη σύγκριση και στο lovatohellas.gr.

Οι πραγματικές τιμές σήμερα για LNG και CNG ποιες είναι;

π.χ. στο http://www.fuelprices.gr/CheckPrices βρίσκω το LNG, στο πρατήριο που έχει σημερινή τιμή (Μαρούσι), 1,098€.

Είναι σωστή;

Ναι το 1.1 για υγραέριο στέκει. Υπάρχει ξ φθηνότερο στο Γέρακα (<1€) αλλά δε ξέρω τι κ πως από πλευρά ποιοτητας πρατηρίου. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, panosena είπε

Θέλω να κάνω αυτή τη σύγκριση και στο lovatohellas.gr.

Οι πραγματικές τιμές σήμερα για LNG και CNG ποιες είναι;

π.χ. στο http://www.fuelprices.gr/CheckPrices βρίσκω το LNG, στο πρατήριο που έχει σημερινή τιμή (Μαρούσι), 1,098€.

Είναι σωστή;

Fueldaddy app και σελίδα , ζουμάρεις στη περιοχή που επιθυμείς και σου βγάζει τιμές .

Το fuelprices δεν έχει ακριβή δεδομένα για το cng , μιας και παίρνει τις τιμές από το παρατηρητήριο τιμών του Υπουργείου , όπου το cng ΔΕΝ υπάρχει , το fueldaddy είναι από ανθρώπους που παρακολουθούν τις σελίδες/ομάδες cng στο facebook και ενημερώνουν άμεσα τις τιμες στην εφαρμογή τους . 

1,35€/kg fisikon πρατήρια , 1,399 στα 3  fisikon πρατήρια της Θεσ/νίκης 

1,466€/kg στα fisikon πρατήρια ΕΚΤΟΣ σωληνωτού δικτύου ( Ιωάννινα-Κοζάνη-ΣΕΑ Μακρυχωρίου Λάρισα-ΣΕΑ Ψαθόπυργου Πάτρας )

1,65€/kg Promethan (Τρίκαλα και Σίνδο Θεσ/νίκης)  , η ίδια πρέπει να είναι και στο ΕΛΙΝ κοντά στο πανεπιστημιακό Νοσοκομείο Λάρισας (Δεν είναι fisikon)  

1,75€/kg ΣΕΑ Μεγάρων

Επεξ/σία από terry308
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, paylidis είπε

Ναι το 1.1 για υγραέριο στέκει. Υπάρχει ξ φθηνότερο στο Γέρακα (<1€) αλλά δε ξέρω τι κ πως από πλευρά ποιοτητας πρατηρίου. 

βασικά 1€ το θεώρησα στο

1 ώρα πριν, panosena είπε

1,1*7,2*1,0=7,92

μιας και Αθήνα παίζουν και φθηνά και όσο βλέπω στη fb ομάδα κομπλέ είναι

το 1,1 είναι το ~10% παραπάνω ψεκασμός υγραερίου σε σχέση με βενζίνη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

στο Panda δε βρήκα κάτι διαφορετικό πλην των μπουζί απο ανταλλακτικά

 

Κάπου είχα διαβάσει ένα άρθρο που έλεγε ότι ο twinair είχε σχεδιαστεί από την αρχή για να υποστηρίζει bi-fuel όποτε για αυτό ενδεχομένως να μην έχει κάτι διαφορετικό πλην μπουζί που λες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, panosena είπε

Λοιπόν, με βενζίνη 2,37€/lt  LPG=1,10€/lt και CNG=1,35€/kg.

image.png.dd281f0b15ced45628090c5eb568a029.png

370€ λιγότερα ανά έτος αν βάλω CNG αντί για LPG.

ενδιαφέρον , θεωρεί 15% παραπάνω κατανάλωση με υγραέριο και 55,55% λιγότερη με cng

όπως και να έχει σκέψου τη διαφορά κόστους εγκατάστασης πότε θα την κάνεις απόσβεση και με την πρώτη ευκαιρία πέρνα απο τα πρατήρια cng που σε εξυπηρετούν ,δες ωράρια λειτουργίας τους (καθώς και τιμές) γιατί κάποιες ώρες όταν σκάνε τα ταξί απο βάρδια γίνεται της πόπης , μη βρεθείς προ εκπλήξεως δηλαδή στο πρώτο σου φουλάρισμα

Τέλος αν προχωρήσεις , επειδή το getz είναι παλιό , δεν έχει και πολύ νόημα για νέα δεξαμενή με 20 χρόνια αντοχή , ρώτα αν μπαινουν μεταχειρισμένες . Μάλλον θα χρειαστεί να ενισχύσεις και τις αναρτήσεις πίσω λόγω του νέου βάρους ,θα σου πούνε αν είναι

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

ενδιαφέρον , θεωρεί 15% παραπάνω κατανάλωση με υγραέριο και 55,55% λιγότερη με cng

όπως και να έχει σκέψου τη διαφορά κόστους εγκατάστασης πότε θα την κάνεις απόσβεση και με την πρώτη ευκαιρία πέρνα απο τα πρατήρια cng που σε εξυπηρετούν ,δες ωράρια λειτουργίας τους (καθώς και τιμές) γιατί κάποιες ώρες όταν σκάνε τα ταξί απο βάρδια γίνεται της πόπης , μη βρεθείς προ εκπλήξεως δηλαδή στο πρώτο σου φουλάρισμα

Τέλος αν προχωρήσεις , επειδή το getz είναι παλιό , δεν έχει και πολύ νόημα για νέα δεξαμενή με 20 χρόνια αντοχή , ρώτα αν μπαινουν μεταχειρισμένες . Μάλλον θα χρειαστεί να ενισχύσεις και τις αναρτήσεις πίσω λόγω του νέου βάρους ,θα σου πούνε αν είναι

μια και έχω αέριο, υπολογίζω χονδρικά 20% παραπάνω για lpg αντί βενζίνης. Για CNG δεν γνωρίζω. Αν και μένα καίει γενικότερα το μοτέρ, Να πω ότι κάθε φορά που γεμίζω αέριο (35 λίτρα, συνήθως κοντά στα 27-28 γεμίζω κάθε φορά), θέλω και 20 ευρώ βενζίνη. Όσο ηταν στο 1,6-1,7, μια στις τρεις δεν έβαζα βενζίνη, τώρα πρέπει κάθε φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η πραγματική κατανάλωση ενός σουπερμινι με υγραέριο και έχω μπερδευτεί. Για το Dacia Sandero  Stepway Lpg πχ. που με ενδιαφέρει έχω διαβάσει πολλές δοκιμές και ο ένας λέει 7,5 lt/100km , άλλος 8,5 , άλλος 9,5 , μέχρι και 13 είδα σε ένα άρθρο. Τι ισχύει τελικά; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler

  

1 ώρα πριν, fragma είπε

Ρε παιδιά προσπαθώ να καταλάβω ποια είναι η πραγματική κατανάλωση ενός σουπερμινι με υγραέριο και έχω μπερδευτεί. Για το Dacia Sandero  Stepway Lpg πχ. που με ενδιαφέρει έχω διαβάσει πολλές δοκιμές και ο ένας λέει 7,5 lt/100km , άλλος 8,5 , άλλος 9,5 , μέχρι και 13 είδα σε ένα άρθρο. Τι ισχύει τελικά; 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

μια και έχω αέριο, υπολογίζω χονδρικά 20% παραπάνω για lpg αντί βενζίνης. Για CNG δεν γνωρίζω. Αν και μένα καίει γενικότερα το μοτέρ, Να πω ότι κάθε φορά που γεμίζω αέριο (35 λίτρα, συνήθως κοντά στα 27-28 γεμίζω κάθε φορά), θέλω και 20 ευρώ βενζίνη. Όσο ηταν στο 1,6-1,7, μια στις τρεις δεν έβαζα βενζίνη, τώρα πρέπει κάθε φορά.

Μια παρατήρηση στα μαυρισμένα:

Δεν έχει νόημα η σύγκριση λίτρα με €. Νόημα θα είχε να μας έλεγες ότι όταν είχε η βενζίνη 1,5€/λίτρο έβαζες 13-14 λίτρα και σου έβγαζε 3 ανεφοδιασμούς αέριο και τώρα με 2,4€/λίτρο βάζεις πάλι 13-14 =33€ (και όχι 8 λίτρα =20€) και δεν βγάζεις 3 γεμίσματα αλλά δύο αέριο.

Αν ήταν αυτή η περίπτωση τότε κάτι άλλαξε στην καταναλώση βενζίνης. Πιθανά ενάρια:

-ψεκάζει περισσότερη βενζίνη στην ίδια χρήση

-άλλαξες χρήση και το πιέζεις πιο ψηλά και ψεκάζει βενζίνη

-το αφήνεις χωρίς αέριο και γυρνάει σε βενζίνη

-έπεσε η εξωτερική θερμοκρασία (προφανώς και όχι αυτή την εποχή) οπότε καίει βενζίνη μέχρι να ζεσταθεί, σε συνδυασμό με μικρές διαδρομές ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση βενζίνης

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...