Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση για την ισοτιμία του XRP


thomasG4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 hours ago, spyrage said:

“Banks will never be XRPs success story” ειπε σε συνεντευξη ο Schwarts και χαμος στα σχολια...

Sexy Bank Deals, Ripple Story, How to Distribute the XRP Escrow, When Smart Contracts on XRP Ledger (youtube.com)

 

Το έχει πει και παλιότερα, οπότε δεν μου φαίνεται παράξενο. Ότι δηλαδή οι τράπεζες κινούνται με πολύ αργό ρυθμό και ότι πρώτα θα δούμε adoption απο fintech που ασχολούνται με cross border payments και στο τέλος οι τράπεζες.

Το σημαντικό είναι ότι οι τράπεζες ήδη χρησιμοποιούν το RippleNet και μπορούν οποιαδήποτε στιγμή θέλουν όταν ξεδιαλύνει το τοπίο στα regulations 100% και όταν υπάρχει διαθέσιμη ρευστότητα, έτσι ώστε να συμφέρει το payment σε μεγάλο όγκο συναλλαγών (γιατί το volatility παίζει ρόλο εδώ που τα λέμε), να χρησιμοποιούν XRP σαν bridge currency.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 8,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Good wines 

 

https://x.com/BankXRP/status/1803916626133401813?t=H4WfnIsUMHtQG2V7wgyxtg&s=19

 

Civil case μεν αλλά οκ πόσο κούραση πχιά...δε φεύγουν από τα us με τπτ και αυτοί οι άνθρωποι.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, shadowfax-1- said:

Good wines 

 

https://x.com/BankXRP/status/1803916626133401813?t=H4WfnIsUMHtQG2V7wgyxtg&s=19

 

Civil case μεν αλλά οκ πόσο κούραση πχιά...δε φεύγουν από τα us με τπτ και αυτοί οι άνθρωποι.

Αν δεν επέμβει επιτέλους το Κονγκρέσο δεν βλέπω φως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, shadowfax-1- said:

Δε βλέπω πώς/γιατί.

 

Βγήκε και το εθεριουμ ότι δεν συνάδει λόγος ελέγχου καθότι δεν είναι εταιρεία με ceo και όλα καλά.

 

Είπαμε good wines.

Που το είδες το bold κομμάτι; Δεν είπαν το λόγο που έκλεισαν την έρευνα. Μάλλον τηλεφωνηματάκι στο Gensler έπαιξε επειδή πρόσφατα οι Δημοκρατικοί είδαν ότι έχαναν πολλούς ψήφους από την εχθρική στάση που είχαν με τα crypto και γύρισαν τη μπιφτέκα.

Όσων αφορά το κογκρέσο ήδη έχει ψηφιστεί νομοσχέδιο που ξεδιαλύνει λίγο το τοπίο, αλλά στην ουσία απλά πέρασε τη πρώτη σκόπελο και θα χρειαστούν κάποιοι μήνες μέχρι να γίνει νόμος. Και δεν ξέρουμε τι αλλαγές θα έχει μέχρι τη τελική του μορφή.

Σε αυτή τη μορφή που έχει δεν είναι τέλειο, αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει κάτι χειροπιαστό που θα μπορούν να ακολουθήσουν τα crypto project για να είναι νομοταγή.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε το έχω δει κάπου αλλά μου κάνει πολύ περισσότερο λογικό από το να ψάχνω συνέχεια μια θεωρία συνωμοσίας ρε Θωμά.

 

Το έχω δει αυτό από Κονγκρέσο (δε είχε ποσταριστει και εδώ?), αλλά ακόμα για εμάς δεν έχουμε δει να ταυτίζεται δικαστής και SEC.

 

Και ξανα προς νταλκα μας τραβάμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, shadowfax-1- said:

Καλά δε το έχω δει κάπου αλλά μου κάνει πολύ περισσότερο λογικό από το να ψάχνω συνέχεια μια θεωρία συνωμοσίας ρε Θωμά.

Τι θεωρία συνομωσίας; Αφού πριν μερικούς μήνες είχαν στείλει πρόθεση για μήνυση και ο Gensler όπoτε τον ρωτούσαν αν το Ethereum είναι security δεν απαντούσε. Και στο ενδιάμεσο έκανε approve όλως τυχαίως ένα ανταλλακτηριο που δεν ήξερε κανένας για να είναι το πρώτο που θα κάνει list το Ethereum ως security.

Και μετά τη στροφή 180 μοιρών που είδαμε πριν ένα μήνα στα θέματα crypto, ξαφνικά βλέπουμε και την υποχώρηση από τη SEC στο φλέγον ζήτημα για το αν το Ethereum είναι security.

Και ότι η λογική εξήγηση είναι ότι έκαναν πίσω επειδη η consensys δεν είναι εταιρεία (μια χαρά for profit εταιρεία) και ότι δεν έχει CEO (εδω στο γράμμα με τη πρόθεση για μήνυση έγραφε κανονικά το όνομα του Joseph Lubin, που είναι CEO).

Και είναι θεωρία συνομωσίας οτι υπήρξε εντολή από άνωθεν για να μην το τραβήξει ο SEC; Η μόνη πιθανή εξήγηση αυτή είναι για τόσο ραγδαία αλλαγή στη συμπεριφορά.

 

Επεξ/σία από thomasG4
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θωμά το εθεριουμ είναι μια πλατφόρμα "ντισεντραλαιζ", όπεν σορς.

 

Το χρπ κατέχεται σε τεράστιο βαθμό από τη δημιουργό του χρπ λαμπς.

 

Όχι για εμένα δεν είναι τα ίδια. Όπως φαίνεται από εκεί πιάνεται και η επιτροπή κεφαλαιαγοράς και κάνει κια λέει ότι λέει. Σωστό λάθος δεν το εξετάζω(λάθος είναι), αλλά η σύγκριση είναι αδόκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, shadowfax-1- said:

Θωμά το εθεριουμ είναι μια πλατφόρμα "ντισεντραλαιζ", όπεν σορς.

 

Το χρπ κατέχεται σε τεράστιο βαθμό από τη δημιουργό του χρπ λαμπς.

 

Όχι για εμένα δεν είναι τα ίδια. Όπως φαίνεται από εκεί πιάνεται και η επιτροπή κεφαλαιαγοράς και κάνει κια λέει ότι λέει. Σωστό λάθος δεν το εξετάζω(λάθος είναι), αλλά η σύγκριση είναι αδόκιμη.

Δεν ισχύει αυτό. Το δικαστήριο είχε έγγραφα απο ειδικούς και των δυο πλευρών (Ripple και SEC) και καταθέσεις τους και βρήκε ότι το XRP είναι αποκεντρωμένο και για αυτό μπορεί να πωλείται ελεύθερα σε ανταλλακτήρια.

Το Ethereum είναι decentralized μόνο στα μάτια των holders που κρατάνε Ethereum και κάποιων media. Κανένα δικαστήριο δεν έχει κάνει τόσο ενδελεχή έρευνα για να δει αν όντως είναι decentralized. Αν υπήρχε έρευνα δεν ξέρουμε τι θα έβρισκαν με το ICO. Δεν υπήρξε καμία διαφάνεια ποιοι είναι οι μεγάλοι holders που μετά την αλλαγή στο proof of stake έχουν τεράστια επιρροή στο πόσο decentralized είναι το δίκτυο. Και μην πεις για τα holdings της Ripple. Το XRP δεν είναι proof of stake. Δεν παίζει ρόλο το πόσα XRP κρατάει κάποιος για να γίνει εξακρίβωση ποια transactions είναι σωστά ή οχι, άρα δεν επηρέαζει το πόσο αποκεντρωμένο είναι.

Άμα το πίστευε εξ αρχής αυτό που λες η επιτροπή για το Ethereum δεν θα είχαν στείλει πρόθεση για μήνυση μετά από 1,5 χρόνο έρευνα ήδη που είχαν κάνει. Κατάλαβαν ότι με τη αλλαγή σε proof of stake έχει αλλάξει το status από decentralized σε centralized.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

7 hours ago, thomasG4 said:

 

Άμα το πίστευε εξ αρχής αυτό που λες η επιτροπή για το Ethereum δεν θα είχαν στείλει πρόθεση για μήνυση μετά από 1,5 χρόνο έρευνα ήδη που είχαν κάνει. Κατάλαβαν ότι με τη αλλαγή σε proof of stake έχει αλλάξει το status από decentralized σε centralized.

Όχι αυτό είναι αυθαίρετο επειδή δε ξέρουμε τι έχει γίνει. Εγώ λέω ότι απλά βολεύει το ναρατιβ μας. Μια χαρά μπορεί να έχουν κάνει τσεκαρισμα και αντί 'για τηλέφωνα' πίσω από πόρτες μετά το ενδελεχείς τσεκαρισμα θεώρησαν dec το κρυπτο και απέσυραν μήνυση και έρευνα.

 

Τέλος πάντων ξεφεύγουμε λίγο από το νήμα εδώ γιατί μιλάμε γενικά περί ανέμων και για πράγματα που όντως πίσω από κλεισμένες πόρτες μπορεί εγώ να τα σκέφτομαι με αφέλεια και καλαγαθα.

 

Ας μείνουμε στο χρπ και ας μην ανακατέψουμε (που δε μας ενδιαφέρει κι όλας) άλλα κρυπτο ΚΙΑ πιθανά προβλήματα τους. Ζητάω συγνώμη εγώ που αναφέρθηκα.

Επεξ/σία από shadowfax-1-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, shadowfax-1- said:

Θωμά το εθεριουμ είναι μια πλατφόρμα "ντισεντραλαιζ", όπεν σορς.

 

Το χρπ κατέχεται σε τεράστιο βαθμό από τη δημιουργό του χρπ λαμπς.

 

Όχι για εμένα δεν είναι τα ίδια. Όπως φαίνεται από εκεί πιάνεται και η επιτροπή κεφαλαιαγοράς και κάνει κια λέει ότι λέει. Σωστό λάθος δεν το εξετάζω(λάθος είναι), αλλά η σύγκριση είναι αδόκιμη.

To διαπλεκώμενο δέν έχει έναν συγκεκριμένο αριθμό όπως το ΧΡΠ και το ακατανόμαστο. 
Δηλαδή όσο κάνεις "mining" τόσο σε πληρώνουν. Δηλαδή όπως το FED. H πρέσσα κάνει μπρρρρρρρρρ. Τυπώνουν αβέρτα. 

Καί το ακατανόμαστο όσο και το διαπλεκώμενο είναι οι μεγαλύτερες απάτες όλων των εποχών. 

Η διαφορά τους είναι πως το ένα έχει συγκεκριμένο αριθμό ενώ το άλλο όχι μόνο τυπώνει αβέρτα, αλλα αρνούνται να γίνει έλεγχος/audit στην εταιρία τους για να αποδειχτεί το πόσο "decentrelized" ειναι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι τα "κέρδη" μας από το bullrun... από $XRP θα τα κάνουμε $USDC!!!  🤑🚀🌕😄

https://www.binance.com/en/support/announcement/usdc-is-now-mica-compliant-here-s-how-it-affects-your-binance-account-0d4036736bf344259769aa7cc6f080a4

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

  • Δημιουργία νέου...