Προς το περιεχόμενο

Τι linux να βαλω σε παλιο pc?


bebis4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επεσε στα χερια μου ενα pc που φοραει:

AMD ATHLON TM XP 2400+

ATI ALL IN WONDER 9000 SERIES

RAM 768 MB

καρτα δυκτιου asustek/broadcom 440x 10/100 integreated controller

HDD 100 GB.

ποια διανομη μου προτεινετε να δοκιμασω που να το βοηθησει να ειναι οσο ποιο γρηγορο γινεται?

τωρα φοραει xp και εχει καλη αποκριση.

θα εχω θεμα με τους drivers?

ειμαι αρχαριος σε linux. μπορω να τρεχω νομιζω τi  διανομη απο cd h usb live?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οτι κ να βαλεις μαλλον δεν θα ειναι γρηγοροτερο απο τα xp κ αν ειναι θα ειναι ελαχιστα κ θα χασεις σε λειτουργικοτητα κ hassle free

καντο kodi machine με libreelec

αν οπωσδηποτε θες να δοκιμασεις linux βαλτου antergos openbox η βαρια βαρια xfce (Antergos Minimal ISO)

επισης αν μπορεις να του αυξησεις την μνημη καντο χθες

Επεξ/σία από crashnburn
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω κανα δυο παρομοια φορητα και παιζω κατα καιρους και δεν τραβανε καθολου...ακομα και με λινουξ.

Στην περιπτωση τοσων παλιων φορητων το bottleneck ειναι οι δισκοι που ειναι IDE. Mετα αν δεν εχεις πανω απο 1γιγα μνημη..αρχιζεις τις περικοπες..οποτε και η εμπειρια χρησης παει κατα διαολου..αν δεν εχει παει ηδη δηλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε Slitaz , LegacyOS, , Puppies. Ο επεξεργαστής είναι   αδύναμος

Για απλές εφαρμογές γραφείου και browsing  χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις θα είναι καλούλι

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Εχω κανα δυο παρομοια φορητα και παιζω κατα καιρους και δεν τραβανε καθολου...ακομα και με λινουξ.

Στην περιπτωση τοσων παλιων φορητων το bottleneck ειναι οι δισκοι που ειναι IDE. Mετα αν δεν εχεις πανω απο 1γιγα μνημη..αρχιζεις τις περικοπες..οποτε και η εμπειρια χρησης παει κατα διαολου..αν δεν εχει παει ηδη δηλ.

Φίλε mphxths  αυτό που έχω παρατηρήσει στα χρεπολατοπ που ασχολούμαι είναι ότι δεν αποτελλούν τόσο πρόβλημα οι IDE δισκοι (ειδικά αν είναι 5400 στροφών ,με τους 4200 υπάρχει  ένα θέμα) όσο η L2 Cache των CPU ,  πχ χρεπια με Pentium M με 2ΜΒ L2 cache λειτουργούν ικανοποιητικά μεχρι και Youtube στα 480ρ αλλά  και live streaming αγωνες έχω παρακολουθήσει , βέβαια μια -δυο καρτέλες το πολύ ανοικτές , μια εφαρμογή ανοικτή τη φορά κλπ (μην είμαστε και πλεονέκτες :) ) κι όλα αυτά με 768 ΜΒ ram  και με λουμπουντοειδές μάλιστα (WattOs) ενώ στο ίδιο χρέπι με επεξεργαστή με 1ΜΒ L2  streaming γιοκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...