Προς το περιεχόμενο

O Snapdragon 855 «εμφανίστηκε» στη βάση δεδομένων του Geekbench και είναι πολύ ισχυρός


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, GoMaR είπε

μου κανει εντυπωση πως δεν ειδα φωτογραφια με ποπκορν... 

😂

Έφτασεεεεεεε...

tenor-1.gif.6edc66606c423ee1a6649c0bf8be8b47.gif

και cola για να πάνε τα φαρμάκια κάτω!!!

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 ώρες πριν, ChimairaX είπε

Μ'αρέσει που κάθεστε και συγκρίνετε λεπτομέριες. Η ουσία είναι μία, είτε Αpple, είτε Snapdragon, είτε HiSilicon (όχι MediaTek, αυτή όχι) η αρχιτεκτονική ARM έχει ξεφύγει. Κανονικά σαν φαν της τεχνολογίας θα έπρεπε να χαίρεστε για αυτήν την εξέλιξη από όπου κι αν προέρχεται. Δυστυχώς όμως βλέπω πολύ προβατιλίκι. Εγώ προσωπικά περιμένω πως και πως να μπουν στο παιχνίδι και οι Intel/AMD, καθώς επίσης και την MediaTek να δυναμώσει. Επίσης ανυπομονώ για τη μέρα που η κατανάλωση αυτών των SoC θα ξεφύγει και θα έχουμε τρομερές αυτονομίες με αντίστοιχες επιδόσεις. Εσείς ωστόσο καθίστε να βγάζετε τα μάτια σας για το ποιος κατασκευαστής έκανε πρώτος τι και να μετράτε ποιος την έχει μεγαλύτερη. Λες και από αυτό θα κερδίσετε κάτι.

Συμφωνώ 100%, απορώ πραγματικά τι μας νοιάζει πρακτικά αν ο τάδε επεξεργαστής είναι χ% γρηγορότερος από τον άλλο από την στιγμή που με έναν "ταπεινό" 625 πραγματικά είμαι 100% ικανοποιημένος. Όποια εξέλιξη προέρχεται από όποια εταιρεία και αν είναι για μένα είναι καλοδεχούμενη μια και ωθεί και τις άλλες εταιρίες να βελτιώνονται συνεχώς. Μακάρι να πάει αύριο η Apple να βγάλει έναν επεξεργαστή με διπλάσια ταχύτητα και την μισή κατανάλωση, εγώ θα χαρώ κι ας μην αγόραζα ποτέ iphone. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Συμφωνώ 100%, απορώ πραγματικά τι μας νοιάζει πρακτικά αν ο τάδε επεξεργαστής είναι χ% γρηγορότερος από τον άλλο από την στιγμή που με έναν "ταπεινό" 625 πραγματικά είμαι 100% ικανοποιημένος. Όποια εξέλιξη προέρχεται από όποια εταιρεία και αν είναι για μένα είναι καλοδεχούμενη μια και ωθεί και τις άλλες εταιρίες να βελτιώνονται συνεχώς. Μακάρι να πάει αύριο η Apple να βγάλει έναν επεξεργαστή με διπλάσια ταχύτητα και την μισή κατανάλωση, εγώ θα χαρώ κι ας μην αγόραζα ποτέ iphone. 

ε μας νοιάζει, αλλά να συγκρίνουμε μήλα με μήλα.. 

 

όσο για έναν επεξεργαστή όπως ο 625, φυσικό είναι κάποιος να έχει 100% ικανοποίηση για τα χρήματα που έδωσε (κι εγώ έχω συσκευή με 625), αλλά  η διαφορά είναι αισθητή με μεγαλύτερα μοντέλα ακόμα και σε απλά πραγματάκια, αλλά σε σχεδόν κάθε περίπτωση τα επιπλέον χρήματα δεν αντιστοιχούν σε ανάλογα καλύτερη εμπειρία, άρα ναι είσαι καλυμμένος αλλά αν θες  το high end θα  πλερώ 

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Arkin είπε

Αλλα βλεπω εδω αλλα τελος παντων.

 

Το s9 με ολο το bloatware που εχει παλι μια χαρα παει. 

 

 

Screenshot_1.png

Δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανείς. Τα Galaxy που φοράνε τον Exynos αφήνουν πίσω τον A11. Αντίθετα τα Αμερικάνικα μοντέλα που πολλοί συγκρίνουν στο Youtube που φοράνε τον SD845 είναι πιο αργά από τον A11. Με λίγα λόγια τα Galaxy με τον επεξεργαστή της Samsung είναι πιο αποδοτικά από αυτά που φοράνε τον Snapdragon. Ευτυχώς στην Ευρώπη έχουμε τις εκδόσεις με Exynos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Plapoutas είπε

Δεν ξέρω αν το παρατήρησε κανείς. Τα Galaxy που φοράνε τον Exynos αφήνουν πίσω τον A11. Αντίθετα τα Αμερικάνικα μοντέλα που πολλοί συγκρίνουν στο Youtube που φοράνε τον SD845 είναι πιο αργά από τον A11. Με λίγα λόγια τα Galaxy με τον επεξεργαστή της Samsung είναι πιο αποδοτικά από αυτά που φοράνε τον Snapdragon. Ευτυχώς στην Ευρώπη έχουμε τις εκδόσεις με Exynos.

Ναι ο 9810 πατάει κάτω τον Α11 αλλά σε gpu έχει μισή απόδοση από 845.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
40 λεπτά πριν, Arkin είπε

Ναι ο 9810 πατάει κάτω τον Α11 αλλά σε gpu έχει μισή απόδοση από 845.

Έχεις μια μανια με την gpu. Οι περισσότεροι ενήλικες δεν την χρησιμοποιούμε. Για παιχνίδια είναι. Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει το score στο antutu και να νομίζετε ότι το κινητό είναι τρελά γρήγορο. Έχω το Xiaomi MI Note 3 με τον 660. Στο antutu έχουν χαοτική διαφορά με τον 835. Αν προσέξεις όμως τα επί μέρους score, από cpu είναι το ίδιο. Γιατί ο 660 είναι ο 835 (το ίδιο dsp, cores κτλ) χωρίς την GPU και με λίγο underclocking. Στο geekbench που μετράει μόνο cpu, είναι πολύ κοντά.

Και πάμε στο πιο σημαντικό, στην εμπειρία χρήσης. Αν δεν παίξεις παιχνίδια, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν έχεις 660 ή 835.

Όχι ότι έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια, αντί να παίξεις asphalt 9 με 60 fps, θα παίξεις με 30.

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Retromaniac είπε

Έχεις μια μανια με την gpu. Οι περισσότεροι ενήλικες δεν την χρησιμοποιούμε. Για παιχνίδια είναι. Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει το score στο antutu και να νομίζετε ότι το κινητό είναι τρελά γρήγορο. Έχω το Xiaomi MI Note 3 με τον 660. Στο antutu έχουν χαοτική διαφορά με τον 835. Αν προσέξεις όμως από cpu είναι το ίδιο. Γιατί ο 660 είναι ο 835 χωρίς την GPU και με λίγο underclocking. Στο geekbench που μετράει μόνο cpu είναι πολύ κοντά.

Και πάμε στο πιο σημαντικό, στην εμπειρία χρήσης. Αν δεν παίξεις παιχνίδια, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν έχεις 660 ή 835.

Όχι ότι έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια, αντί να παίξεις asphalt 9 με 60 fps, θα παίξεις με 30.

Αυτό ακριβώς ήθελα να πω. Εγώ που δεν παίζω παιχνίδια στο κινητό, δεν με ενδιαφέρει αν η GPU είναι Top. Εγώ θέλω να είναι γρήγορο το κινητό για εργασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έχεις μια μανια με την gpu. Οι περισσότεροι ενήλικες δεν την χρησιμοποιούμε. Για παιχνίδια είναι. Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει το score στο antutu και να νομίζετε ότι το κινητό είναι τρελά γρήγορο. Έχω το Xiaomi MI Note 3 με τον 660. Στο antutu έχουν χαοτική διαφορά με τον 835. Αν προσέξεις όμως τα επί μέρους score, από cpu είναι το ίδιο. Γιατί ο 660 είναι ο 835 (το ίδιο dsp, cores κτλ) χωρίς την GPU και με λίγο underclocking. Στο geekbench που μετράει μόνο cpu, είναι πολύ κοντά.

Και πάμε στο πιο σημαντικό, στην εμπειρία χρήσης. Αν δεν παίξεις παιχνίδια, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν έχεις 660 ή 835.

Όχι ότι έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια, αντί να παίξεις asphalt 9 με 60 fps, θα παίξεις με 30.

Η εμπειρία χρήσης είναι ανώτερη σε ένα κινητό με καλύτερη gpu. Ως gamer προφανώς και κοιτάω και την gpu αντίστοιχα είναι πολύ σημαντική για μένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η εμπειρία χρήσης είναι ανώτερη σε ένα κινητό με καλύτερη gpu. Ως gamer προφανώς και κοιτάω και την gpu αντίστοιχα είναι πολύ σημαντική για μένα. 

Δεν καταλαβαίνεις, τα βλέπεις όλα από την δική σου οπτική. Από την οπτική της πλειοψηφίας των χρηστών των κινητών που είτε δεν παίζουν games, είτε παίζουν casual games, η εμπειρία χρήσης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ΙΔΙΑ!

Οι hardcore games θέλουν την top gpu.

Διαφωνείς σε κάτι;

Επεξ/σία από Retromaniac
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Δεν καταλαβαίνεις, τα βλέπεις όλα από την δική σου οπτική. Από την οπτική της πλειοψηφίας των χρηστών των κινητών που είτε δεν παίζουν games, είτε παίζουν casual games, η εμπειρία χρήσης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ η ΙΔΙΑ!

Οι hardcore games θέλουν την top gpu.

Διαφωνείς σε κάτι;

Τα βλέπω όπως είναι ρε συ. Που ξέρεις ότι η πλειοψηφία δεν ασχολείται με games? Το αντίθετο βλέπω. Αν κάποιος ασχολείται μόνο με κάνα Facebook Instagram viber και κλήσεις τότε ναι είτε πάρεις iPhone x στα 1300 είτε  sd 652 στα 95 ευρώ έχεις ακριβώς την ίδια εμπειρία θα συμφωνήσω εδώ. Ο 845 όμως βγάζει 4k 60fps ο 660 ούτε για αστείο. Η gpu παίζει τεράστιο ρόλο και όχι μόνο στα παιχνίδια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Arkin είπε

Ισως δεν μπορει να αντεπεξελθει η qualcomm ο 9810 για παραδειγμα που βγηκε περσι και μπηκε σε s9 βγαζει 3800 single score. Ο 845 εβγαζε 2500. Σε single καπου το χανει η qualcomm η samsung ειναι ελαχιστα πισω. Η apple δεν προκειται ομως ουτε 8gb ram να βαλει ουτε καλυτερη gpu και εκει χανει συν το ios που μπροστα στο android δεν κανει τιποτα.

Πάντα πρέπει να κράξουμε την Apple γράφοντας ότι να ναι....

Ειναι γεγονός ότι η Apple βελτιώνει ένα 30% τουλάχιστον το soc  της σε cpu και GPU κάθε χρόνο, τα τελευταία χρόνια.Οπως επίσης το λειτουργικό της βελτιώνεται χρόνο με τον χρόνο και ο σκοπός του, ποτέ δεν ήτανε να κάνει περισσότερα πράγματα, αλλά καλύτερα.Ειναι αστείο κάποιος να πιστεύει ότι μια εταιρεία που φτιάχνει το Mac OS X, ότι δεν μπορεί να φτιάξει κάτι αντίστοιχο και στα κινητά.Η ram δεν είναι απαραίτητο να αυξηθεί ,εφόσον μπορεί να αυξήσει την ταχύτητα του αποθηκευτικού χώρου. Έτσι όπως το πάει ,βλέπω στο μέλλον ram και αποθηκευτικός χώρος να γίνονται ενα.

Η Qualcomm είναι μια εταιρεία κατασκευής εξαρτημάτων για smartphone και άλλων συσκευών. Δεν σχεδιάζει συσκευές συνολικά. Όταν το καταλάβουν κάποιοι αυτό ,ίσως περάσουν αλλά 10 χρόνια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Arkin είπε

Τα βλέπω όπως είναι ρε συ. Που ξέρεις ότι η πλειοψηφία δεν ασχολείται με games? Το αντίθετο βλέπω. Αν κάποιος ασχολείται μόνο με κάνα Facebook Instagram viber και κλήσεις τότε ναι είτε πάρεις iPhone x στα 1300 είτε  sd 652 στα 95 ευρώ έχεις ακριβώς την ίδια εμπειρία θα συμφωνήσω εδώ. Ο 845 όμως βγάζει 4k 60fps ο 660 ούτε για αστείο. Η gpu παίζει τεράστιο ρόλο και όχι μόνο στα παιχνίδια. 

Η πλειοψηφια ασχολείται με casual games. Αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση. Μήπως θέλει το Candy Crash και το Zombie Tsunami πάνω από 120 gflops που έχει η gpu του 625; Η πάνω από τα 250 gflops του 660;

Δεν μιλάω καν για το UI που δεν χρειάζεται ούτε το 1/10.

Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν που αλλού βοηθάει μια top cpu (600+ gflops) σε σχέση με μία mid range (250+ gflops). Δηλαδή εκτός από hardcore games, fortnite, bf, asphalt 9 κτλ; Και ειδικά αυτό που είπες, ότι βοηθάει εκτός από VIDEO GAMES.

 

Επεξ/σία από Retromaniac
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Arkin είπε

Η εμπειρία χρήσης είναι ανώτερη σε ένα κινητό με καλύτερη gpu. Ως gamer προφανώς και κοιτάω και την gpu αντίστοιχα είναι πολύ σημαντική για μένα. 

Είσαι gamer στο κινητό ;;;

9 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Η πλειοψηφια ασχολείται με casual games. Αυτό δεν χωρά αμφισβήτηση. Μήπως θέλει το Candy Crash και το Zombie Tsunami πάνω από 120 gflops που έχει η gpu του 625; Η πάνω από τα 250 gflops του 660;

Δεν μιλάω καν για το UI που δεν χρειάζεται ούτε το 1/10.

Μπορείς να μου εξηγήσεις λοιπόν που αλλού βοηθάει μια top cpu (600+ gflops) σε σχέση με μία mid range (250+ gflops). Δηλαδή εκτός από hardcore games, fortnite, bf, asphalt 9 κτλ; Και ειδικά αυτό που είπες, ότι βοηθάει εκτός από VIDEO GAMES.

 

Δεν βγάζεις άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, Retromaniac είπε

Έχεις μια μανια με την gpu. Οι περισσότεροι ενήλικες δεν την χρησιμοποιούμε. Για παιχνίδια είναι. Το μόνο που κάνει είναι να ανεβάζει το score στο antutu και να νομίζετε ότι το κινητό είναι τρελά γρήγορο. Έχω το Xiaomi MI Note 3 με τον 660. Στο antutu έχουν χαοτική διαφορά με τον 835. Αν προσέξεις όμως τα επί μέρους score, από cpu είναι το ίδιο. Γιατί ο 660 είναι ο 835 (το ίδιο dsp, cores κτλ) χωρίς την GPU και με λίγο underclocking. Στο geekbench που μετράει μόνο cpu, είναι πολύ κοντά.

Και πάμε στο πιο σημαντικό, στην εμπειρία χρήσης. Αν δεν παίξεις παιχνίδια, δεν υπάρχει περίπτωση να καταλάβεις αν έχεις 660 ή 835.

Όχι ότι έχεις πρόβλημα στα παιχνίδια, αντί να παίξεις asphalt 9 με 60 fps, θα παίξεις με 30.

o 660 είναι φοβερή περίπτωση 

2 λεπτά πριν, alexakos89 είπε

Είσαι gamer στο κινητό ;;;

Δεν βγάζεις άκρη.

κοίτα αν είναι να παίζεις σαν άνθρωπος δεν θα το κάνεις στο κινητό, δεν υπάρχει κάποια άκρη να βγει... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logistoulis είπε

ε μας νοιάζει, αλλά να συγκρίνουμε μήλα με μήλα.. 

όσο για έναν επεξεργαστή όπως ο 625, φυσικό είναι κάποιος να έχει 100% ικανοποίηση για τα χρήματα που έδωσε (κι εγώ έχω συσκευή με 625), αλλά  η διαφορά είναι αισθητή με μεγαλύτερα μοντέλα ακόμα και σε απλά πραγματάκια, αλλά σε σχεδόν κάθε περίπτωση τα επιπλέον χρήματα δεν αντιστοιχούν σε ανάλογα καλύτερη εμπειρία, άρα ναι είσαι καλυμμένος αλλά αν θες  το high end θα  πλερώ 

Δεν είναι ότι διαφωνώ μαζί σου, θα έχω προφανώς διαφορά από το 625 σε σχέση με το 845 ή το 855, αλλά αμφιβάλλω ότι υπάρχει αισθητή διαφορά εμπειρίας στα high end μοντέλα (π.χ. από το 845 στο 855 ή στην σύγκριση μεταξύ των επεξεργαστών της Apple κλπ. Αλλά ακόμα και διαφορά εμπειρίας να υπάρχει είτε είναι αμελητέα, είτε αν υπάρχει καλώς να υπάρχει για να ωθήσει τους κατασκευαστές να γίνουν καλύτεροι (και για να΄έχουμε και καλύτερους επεξεργαστές εμείς τα "φτωχαδάκια" 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...