Προς το περιεχόμενο

Tips για φωτογραφηση airsoft


sofouliss

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα! Μου ζητησε ενας φιλος μου να τον βγαλω με την ομαδα του καποιες φωτογραφιες ενω παιζουν. Δεν ξερω πολλα περα απο καποιες φωτογραφιες π ειδα στο ιντερνετ με οπλα κ στρατιωτικα ρουχα. Εχει ασχοληθει καποιος να με βοηθησει με καποιες συμβουλες; οι φωτο θα ειναι κ σε κινηση κ στημενες.. κυριως σε κινηση με ενδιαφερει να μαθω πχ για ρυθμησεις  σημεια ληψης κλπ ειμαι ερασιτεχνης κ δεν θα πληρωθω αλλα με ενδιαφερει να βγαλω καλο αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Shutter priority με ταχύτητα όσο επιτρέπει το φώς άνω του 1/200 και είσαι άρχοντας. Λογικά και με 1/250 . 1/320 είσαι καλά , αλλά αν μπορείς παραπάνω ακόμη καλύτερα.

Από τους δύο καλύτερα ο 50ρης, εφόσον φωτογραφίζεις σε απόσταση μεγαλύτερη από 4 μέτρα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει οτι γινεται θα βγαλω εν τελη.. απλα για  προσωπικη μου ευχαριστηση θα ηθελα κ εν κινησει. Λογικα θα εχω αρκετο φως κ το μερος θα ειναι τυπου δασος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, sofouliss είπε

Ενταξει οτι γινεται θα βγαλω εν τελη.. απλα για  προσωπικη μου ευχαριστηση θα ηθελα κ εν κινησει. Λογικα θα εχω αρκετο φως κ το μερος θα ειναι τυπου δασος

βαλε τον 50ρη πανω

ρυθμισε shutter 1/500 και πανω

F4 και δοκιμασε τη τυχη σου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω ότι με 

1) iso στο auto και max το μέγιστο που θεωρείς αποδεκτό για τη μηχανή σου (1600 - 2000 - 2500 - 3200 , εσύ ξέρεις) και

2) shutter priority με πάνω από 1/320 (αν γίνεται 1/500 ή 1/800 εννοείται καλύτερα, αλλά όχι με f=1,8 )

θα είναι καλές οι φωτογραφίες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε και καλη αρχή με αυτό που θες! 

Θα διαφωνήσω καπως με το φλας γιατί θα χαλάσεις την τοποθεσία των φίλων σου (εκτός και αν δεν σας πειράζει αυτό).

Επίσης σημαντικό ειναι να προσέχεις πολυ που καθεσαι μην φας καμια αδέσποτη και μην φαει και η καμερα καμία. (ΠΑΝΤΑ ΓΥΑΛΙΑ!)

Για τις γωνίες εγω πάντα προσπαθώ να εχω τον ηλιο πίσω μου και να παίζω παντα με το rule of thirds. Μερικές φορές βολεύει να κατσεις πισω και απο κανενα δέντρο ωστε να μην ειναι απλα ο παίκτης στην εικόνα.

Επίσης αν έχεις άνεση με focus προσπάθησε να κάτσεις πίσω από εναν φιλο σου ωστε να παίξεις με το βάθος και το που κοιτάει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...