Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με την εκκίνηση του λειτουργικού


Miltoman25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους καλό μήνα να έχουμε.. Πριν λίγες μέρες με την αγορά του νέου laptop πήρα την απόφαση να φυγω απο τη χρόνια χρήση των Windows και να αλλάξω στρατόπεδο.. Περνώντας και δουλεύοντας τα Ubuntu ήμουν αρκετά εντυπωσιασμενος τις πρώτες μέρες με τις δυνατότητες αλλά και την απλότητα του λειτουργικού και αποφασισμένος να ψάξω και να μάθω όλες τις δυνατότητες του λειτουργικού που είναι κάτι τελείως διαφορετικό από ότι σχεδόν μας έμαθαν με το ζόρι με τα Windows.. Την περασμένη μέρα και μετά την εγκατάσταση από το τερματικό του PhotoRec για επαναφορά κάποιων φωτογραφιών από ένα παλιό δισκο και γεμίζοντας αρκετά τη μνήμη του (κάτι το οποίο δεν είχα υπολογίσει) το λαπτοπ κόλλησε για αρκετή ώρα χωρίς να μπορώ να το επαναφέρω και αναγκαστικα να του κάνω αναγκαστική διακοπή από το κουμπάκι... Οταν πήγα να το ανοίξω, μου βγάζει μια μαύρη οθόνη με κάποιες λειτουργίες που εκτελεί από ότι κατάλαβα(θα παραθέσω εικόνα παρακάτω) μη μπορώντας να κανω απολύτως τίποτα.. Δεν ακούει ότι και αν κάνω... Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχουμενη παιδιά! 

IMG_20180903_041058.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αναγραφεται καποιο λαθος , στην εικονα. Αν πατησεις ctrl+alt+2 (ή καποιο αλλο νουμερο) , σου δειχνει login screen τερματικου?

3 ώρες πριν, Miltoman25 είπε

και γεμίζοντας αρκετά τη μνήμη του

Mε αυτο τι εννοεις ακριβως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.. Δυχτυχως όχι δεν ανοίγει το τερματικό.Στο γεμίζοντας αρκετά τη μνήμη εννοούσα τη μνήμη του σκληρού δίσκου στην επαναφορά των αρχείων.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Miltoman25 είπε

στην επαναφορά των αρχείων

Τι εννοεις παλι με αυτο ?

Εχω την εντυπωση οτι χρησιμοποιεις περιεργο λεξιλογιο και θα χασουμε χρονο να συνεννοηθουμε :)
Παντως αν δεν δουμε καποιο στοιχειο λαθους δεν μπορουμε να ξερουμε τι συνεβη.Σε αυτην την οθονη που εδειξες παραπανω παρατηρησες καποιο στοιχειο που διπλα του δεν ειχε πρασινο ΟΚ αλλα καποιο κοκκινο FAILED καθως σκρολαραν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην επαναφορά φωτογραφιών από το PhotoRec  που εγκατέστησα όπως είχα πει παραπάνω εννοούσα  φιλε @mphxths.. Εκεί γέμισε η μνήμη του σκληρού δίσκου... Οχι ήταν όλα πράσινα, κανένα failed.. Σε ευχαριστω για την απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, μόλις το εκανα, απελευθέρωσε χώρο αλλά τίποτα, πάλι το ίδιο πράγμα σταματάει η εκκίνηση όπως και πριν.. Πριν μπω στο recovery Mode πατώντας το escape παρατήρησα ότι μπορώ να ανοίξω από εκεί το τερματικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς ανέφερα ότι μπορώ να ανοίξω από εκεί το τερματικό πριν μπορώ στο recovery Mode σαν απάντηση στον @mphxths, γιατί με ρωτησε παραπάνω και το ανέφερα σε περίπτωση που είχε κάτι να μου προτείνει φιλε @jim_p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Miltoman25

Aυτο εκει οντως δεν ειναι τερματικο.Αν δεν ανοιξει με ctrl+alt+ <καποιο νουμερο> , τοτε μην περιμενεις σε αυτο το σημειο να ανοιξει απο καπου αλλου.

Σιγουρα αδειασες χωρο?Για ποσο ελευθερο χωρο μιλαμε?(σκασε στο recovery ενα df -h και δες το root partition τι ελευθερο χωρο εχει).Μηπως πανε να ξεκινησουνε services και δεν βρισκουν χωρο για τα logs/temp files και μαγκωνει το συστημα?
Δεν ξερω πως παιζει το recovery , αλλα μηπως μιας και μπορεις να πας σε recovery mode να εβλεπες τα logs του συστηματος μπας και βγαλουμε καμμια ακρη?

Πετα σε κανα pastebin ο,τι log βρεις στο /var/log ή τα περιεχομενα του dmesg.Δεν γινεται να μαγκωνει το συστημα και να τα logs να μην εχουν αναφερει κατι...

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ κατάλαβα.. Λάθος μου.... Ευχαριστώ για το χρόνο σας παιδιά πραγματικά.. Επόμενη προσπάθεια όταν γυρίσω από την δουλειά και απάντηση αμέσως μετά!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παιδιά.. Λοιπόν φιλε @mphxths έδωσα df - h  όπως μου είπες και ο σκληρός δίσκος είναι πλήρης 100% όπως μου γράφει και δεν έχω τίποτα απολύτως διαθέσιμο από μνήμη.. Μαλλον κάπου εκεί είναι το πρόβλημα και μαγνωνει το σύστημα.. Τα αρχεία όλα είναι άχρηστα που βρήκε το PhotoRec και δεν θα με πειράξει να διαγραφούν όλα αν υπάρχει κάποιος τρόπος..Όλη η μνήμη γέμισε από κει γτ δεν είχα αλλα αρχεία στο laptop...! Πραγματικά δεν περίμενα να γίνουν recovery τοσα πολλά αρχεία κ εκεί την πάτησα! Μάλλον παω για format έτσι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Miltoman25 είπε

Τα αρχεία όλα είναι άχρηστα που βρήκε το PhotoRec και δεν θα με πειράξει να διαγραφούν όλα αν υπάρχει κάποιος τρόπος

Οπως εισαι στο recovery δεν μπορεις να τα σβησεις?Γνωριζεις σε ποιον φακελο τα εριξε?
Αν οχι για δοκιμασε ενα 

du -ha /home/username

οπου username το ονομα χρηστη.
Γιατι φυσιολογικα καπου μεσα στο home dir εριξε τα αρχεια το photorec.Με την παραπανω εντολη θα σου δειξει ποιοι υποφακελοι στο /home/username εχουν τι μεγεθος..ισως καταλαβεις που εριξε το photorec τις φωτογραφιες..τις βρισκεις..τις σβηνεις.. ξανα df -h για επαληθευση και reboot.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όντως εκεί έριξε όλα τα αρχεία. (λογικό) και βρήκα ακριβώς ποιους φακέλους θελω να διαγράψω για να συνεχίσω φιλε.. Το θέμα είναι πως επειδή είμαι αρχάριος ακόμα δεν ξέρω πως να το κάνω, να σβήσω τα αρχεία μέσα από το recovery.. 

Επεξ/σία από Miltoman25
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, Miltoman25 είπε

Όντως εκεί έριξε όλα τα αρχεία. (λογικό) και βρήκα ακριβώς ποιους φακέλους θελω να διαγράψω για να συνεχίσω φιλε.. Το θέμα είναι πως επειδή είμαι αρχάριος ακόμα δεν ξέρω πως να το κάνω, να σβήσω τα αρχεία μέσα από το recovery.. 

Πας στους φακελους με τα αρχεια τραβας κανα

rm arxeio.kataliksi
rm *.jpg

αναλογως τι βολευει..και τι καταληξη εχουν κλπ.

Αν θες να στειλεις ολοκληρους φακελους ακλαφτους για πιο συντομα

rm -rf fakelos

Καταλαβαινεις οτι βαζω γενικες ονομασιες..αντικαθιστας με τα σωστα ονοματα και καταληξεις.

Υποθετω οτι μπορεις να τα κανεις ολα αυτα στο recovery mode , το "rm" ειναι βασικη εντολη..παιζει παντου και παντα.

 

ΥΓ : "cd fakelos/ypofakelos" για να κινηθεις στους φακελους...κλασικα πραγματα οπως και στα windows/command prompt.

Επεξ/σία από mphxths
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...