Προς το περιεχόμενο

Αγορά πρώτης DSLR


Themoo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους/ες,

Θα θελα τη γνώμη σας για αγορά DSLR για πρώτη χρήση. Εχω φίλους φωτογράφους οι οποίοι όμως ο καθένας για τους λογους του ειναι κολλημένος με την εταιρία της κάμερας που έχει ο ένας νικονακιας κ ο άλλος κανονακιας οποτε θα θελα κ μια γνώμη απο σας εδω μιας κ παρακολουθώ τα ποστ κ άλλων π ζητανε απόψεις για πρώτη DSLR. Ταξιδευω παρα παρα πολυ κ με έχει κουράσει το κινητό(ετσι κ αλλιως δε το συγκρινω με DSLR οπως το κάνουν πολλοί) και οι ληψεις που με ενδιαφέρουν ειναι κυριως τοπία αλλα εχω κ ενα κόλλημα με τους ντόπιους όπου παω. Δεν μπορω να αγοράσω Μεταχειρισμένη γτ θα την βάλω σε δόσεις κ το ποσό που διαθέτω ειναι έως 700. Προς το παρών με ενδιαφέρει η "Nikon D5600 Kit AF-P 18-55mm VR " όπου θα μπορούσα να βάλω κ ενα ζουμ στο μέλλον πανω. Το σώμα το βρισκω σχετικα μικρο αλλα μ αρέσουν οι λειτουργίες της. Οπότε θα εκτιμούσα οποιαδήποτε άποψη είτε για αυτή την επιλογή είτε αν έχετε να προτείνετε κάτι άλλο. Θενξ εκ των προτέρων. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

   Καλησπέρα σας , αρχικά σε ότι καταλήξετε εύχομαι από τώρα να το αξιοποιήσετε στο έπακρο και να είναι η αρχή σε μιά όμορφη ενασχόληση ..... σαφώς υπάρχουν και άλλες εταιρείες πλην των δύο που αναφέρατε , καθεμιά με κάποια ξεχωριστά χαρακτηριστικά έναντι άλλων , η αρχική σας επιλογή δεν είναι καθόλου άσχημη , μια μικρή λεπτομέρεια , όχι για να κάνετε πίσω , σαν μάρκα έχει την μεγαλύτερη flange distance ( θα το βρείτε ) κάτι που σας δεσμεύει να χρησιμοποιήσετε αποκλειστικά και μόνον φακούς της ίδιας εταιρείας η κάποιων που φτιάχνουν φακούς για το συγκεκριμένο mount . Θα πρότεινα να σκεφτείτε τι φακούς / φακό χρειάζεστε και μετά να δείτε τι σώμα θα ταιριάξετε , ο λόγος που το αναφέρω είναι ότι , μεν ξεκινήσατε σωστά αναφέροντας το είδος της φωτογραφίας που σας ενδιαφέρει , όμως στην συνέχεια επικαλεστήκατε τα χαρακτηριστικά ενός σώματος , μη αναφέροντας τίποτα για τον φακό , παρά μόνον ότι είναι ο κιτ φακός . Το σώμα από μόνο του δεν αποτυπώνει εικόνα δλδ δεν έχετε σημαντικό όφελος επενδύοντας στην προχωρημένη τεχνολογία ενός σώματος που προσφέρεται με έναν κιτ φακό , είναι εύκολο να το αντιληφθείτε ...... αντίθετα θα ήταν προτιμότερο να σκεφτείτε γύρω από έναν 50αρη φακό ας πούμε , διότι αυτός είναι πιό κοντά στο στυλ της φωτογραφίας που σας ενδιαφέρει εναλλακτικά έναν midrange zoom και στη συνέχεια να δείτε τι σώμα θα του ταιριάξετε ...... ακόμη και μεταχειρισμένο  ...... καλή επιτυχία ........ ένας 18 70 άσχετα μάρκας η ένας 18 200 με κάποιους περιορισμούς , συν ένα σώμα ....... αν είναι Nikon θάβλεπα μιά D7000 μεταχειρισμένη ....... μιά D3300 ..... μια Canon 750D ...... μιά Pentax K3 ......... καλή επιτυχία ...... καλές λήψεις ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@babisskg καλησπερα κ ευχαριστώ για την απάντηση.  Λαθος μου που δεν έγραψα ότι ο μόνος λόγος π έγραψα πως το σώμα ειναι μικρο ειναι μόνο κ μονο για το λογο οτι οταν την κράτησα στα χέρια μ οτι μ φάνηκε μικρο οχι οτι παιζει τοσο μεγαλο ρόλο. Οπότε σας κανω πασά για την επόμενη ερωτηση εσας πως σας φαίνεται ο φακός π ερχεται μαζι με το σωμα; Επίσης όπως έγραψα δυστυχως μεταχειρισμένο δεν μπορω να αγοράσω γτ θα βάλω την κάμερα σε δόσεις. Εχω μεχρι τελος του έτους αλλα 3 ταξιδια τα οποία δεν επιτρέπουν την αγορά καποια DSLR χωρις δοσεις; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στο ιδιο οικονομικό ευρος; Ευχαριστω κ πάλι πολυ για την απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω παντως θα προτιμουσα μια σαφως πιο χρηστικη mirrorless οπου στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα βρισκεις κιτακια με ενα ή και δυο φακους οπως πχ την εξαιρετικη  Sony A6000, την πολυ καλη Olympus OMD EM10ii, την Lumix GX80/85 ή ακόμη και τις ακομη πιο νεες και καλυτερες Olympus OMD EM10iii και Lumix GX8. Το μικροτερο μεγεθος και βαρος τους ειναι ενας καθοριστικος τις περισσοτερες φορες παραγοντας που κανει την διαφορα στο εχω μαζι μου την φωτογραφικη και φωτογραφιζω εναντιον του αφησα την μηχανη σπιτι γιατι δεν βολευει να την εχω μαζι. Και μια μετρια φωτογραφια ειναι παντα καλυτερη απο καμια φωτογραφια (αν και δεν πιστευω οτι υστερουν εναντι στην D5600).

Ριξε μια ματια σε τιμες ενδεικτικες να παρεις μια ιδεα

https://www.mediamarkt.gr/el/category/_mirrorless-cameras-634631.html

 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε μου. Με βάση αυτά που ζήτησες κ τα χρήματα που διαθέτεις θα σου πώ τη δική μου πρόταση. Επειδή θα είναι η πρώτη σου Dslr θα σου έλεγα να πας σε ένα φθηνότερο σώμα από αυτό που κοίταξες με έναν φακό με μεγαλύτερο εύρος (18-105mm) που θα σε καλύψει παραπάνω απο τον κλασσικό (18-55mm). Η πρόταση μου είναι:

Γλιτώνεις περίπου 130€ απο την D5600 που μπορείς να διαθέσεις σε διάφορα άλλα (τρίποδο ή φίλτρο ή τσάντα , κάρτα sd) ή αφού σου αρέσει να φωτογραφίζεις τους ντόπιους (πορτραίτα) να πάρεις τον εξαιρετικό φακό nikon 35mm f1.8 που κοστίζει περίπου 180€ κ κάνει θαύματα. Στα 2 σώματα φωτογραφικά δεν θα δεις διαφορές. Στην d5600 κερδίζεις την σπαστή οθόνη. Αυτή είναι πρόταση μου επειδή ζήτησες dslr. Αν δεν είσαι αποφασισμένος όμως να πάρεις dslr τότε συμφωνώ με την πρόταση για mirrorless του @SeNNinhA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Themoo είπε

@babisskg καλησπερα κ ευχαριστώ για την απάντηση.  Λαθος μου που δεν έγραψα ότι ο μόνος λόγος π έγραψα πως το σώμα ειναι μικρο ειναι μόνο κ μονο για το λογο οτι οταν την κράτησα στα χέρια μ οτι μ φάνηκε μικρο οχι οτι παιζει τοσο μεγαλο ρόλο. Οπότε σας κανω πασά για την επόμενη ερωτηση εσας πως σας φαίνεται ο φακός π ερχεται μαζι με το σωμα; Επίσης όπως έγραψα δυστυχως μεταχειρισμένο δεν μπορω να αγοράσω γτ θα βάλω την κάμερα σε δόσεις. Εχω μεχρι τελος του έτους αλλα 3 ταξιδια τα οποία δεν επιτρέπουν την αγορά καποια DSLR χωρις δοσεις; έχετε να προτείνετε κάτι άλλο στο ιδιο οικονομικό ευρος; Ευχαριστω κ πάλι πολυ για την απάντηση.

     Ναι , τώρα κατάλαβα τι ακριβώς έχετε κατά νου , κάτι παρόμοιο κάνω κι' εγώ μη νομίζετε , εάν λοιπόν είναι τα πρώτα σας βήματα με μία Dslr , τότε ρίξτε το προς διάθεση πόσο , ξεκινήστε με μιά entry level , μιά παρεξηγημένη κατηγορία . Οι λόγοι είναι δύο , οι δύο μεγάλες εταιρείες , όχι ότι δεν υπάρχουν και άλλες επιλογές ( βλέπε K 70 ) , παρουσιάζουν αυτή την εποχή τα νέα τους entry level μοντέλα , κάτι που θα συμπαρασύρει σύντομα τις τιμές των προηγούμενων προς τα κάτω , ήδη έγινε πρόσφατα την περίοδο των εκπτώσεων , αυτό φυσικά είναι προς το συμφέρον σας , ο δεύτερος λόγος είναι ότι με την οικονομία που θα πετύχετε δλδ αγοράζοντας ένα στάρτερ κιτ , την διαφορά μπορείτε άφοβα , κατόπιν μελέτης , να την ρίξετε σε κάποιον ακόμη φακό , πέραν αυτού που έχει το κιτ και ο οποίος είναι ΠΑΝΤΑ χρήσιμος ακόμη και σαν back up φακός . Τα στάρτερ κιτ είναι πολύ συμφέρουσες επιλογές , πλην του φακού , ώστε να κρατηθεί το κόστος χαμηλά ..... και να μην τρομάξει ο μέσος χρήστης ...... απ' την άλλη είναι πολύ καλά εξοπλισμένα από τεχνολογία , απουσιάζουν πράγματα όπως weather sealing , κάποιες ικανότητες λήψης σε υψηλά ISO , κάποια επιπλέον σημεία εστίασης στο οφθαλμοσκόπιο , πράγματα που δεν θα σας κόψουν την όρεξη εν πασει περιπτώσει ...... και οι τρεις εταιρείες έχουν συμφέρουσες επιλογές ..... θα προτιμούσα της μίας ....... αλληθωρίζοντας προς την τρίτη .... και οι τρεις έχουν εξαιρετικούς πενηντάρηδες σε prime μορφή , θα ξεχώριζα ελάχιστα τον έναν ....... στη διάθεσή σας για λεπτομέρειες .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με τις δόσεις, άπαξ και η αγορά γίνει με πιστωτική, έχετε δόσεις, οπότε μπορείτε νσ σκεφτείτε και το ενδεχόμενο grey import που σας γλυτώνει αρκετά χρήματα. 

Με μικρή υπέρβαση του ορίου των 700 , εκτός του κιτ φακού με την d5600 παίρνετε και έναν καλό ευρυγώνιο ζούμ

Εναλλακτικά, 50 ευρώ φθηνότερα, παίρνετε την παλιότερη d5300 με τον κιτ φακό . 

Ρίξτε μια ματιά και στο απολύτως φθηνότερο entry level μοντέλο dslr της νικόν τη d3400 , με 300 μόνο ευρώ

 

Για πολύ ανώτερη επιλογή , εφόσον αρκεί μόνο φακός πορτραίτου , στα 75mm 

κοιτάχτε την d7200 σε αξεπέραστη τιμή 

με το φακό 50mm που σε dx είναι 75mm και δεν έχει αντίπαλο στα χρήματα αυτά (απλά λειτουργεί μόνο σε d7xxx και full frame)

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Σχετικά με τις δόσεις, άπαξ και η αγορά γίνει με πιστωτική, έχετε δόσεις, οπότε μπορείτε νσ σκεφτείτε και το ενδεχόμενο grey import που σας γλυτώνει αρκετά χρήματα. 

Με μικρή υπέρβαση του ορίου των 700 , εκτός του κιτ φακού με την d5600 παίρνετε και έναν καλό ευρυγώνιο ζούμ

Εναλλακτικά, 50 ευρώ φθηνότερα, παίρνετε την παλιότερη d5300 με τον κιτ φακό . 

Ρίξτε μια ματιά και στο απολύτως φθηνότερο entry level μοντέλο dslr της νικόν τη d3400 , με 300 μόνο ευρώ

Για πολύ ανώτερη επιλογή , εφόσον αρκεί μόνο φακός πορτραίτου , στα 75mm 

κοιτάχτε την d7200 σε αξεπέραστη τιμή 

με το φακό 50mm που σε dx είναι 75mm και δεν έχει αντίπαλο στα χρήματα αυτά (απλά λειτουργεί μόνο σε d7xxx και full frame)

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο Site μου το έστειλαν πριν μια εβδομάδα να το δω και μου είπαν πως είναι αξιόπιστο. Νομίζω όμως πως δεν είναι εφικτή η αγορά με δόσεις στο συγκεκριμένο  site.  Κάνω λάθος;

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εγω παντως θα προτιμουσα μια σαφως πιο χρηστικη mirrorless οπου στα ιδια ή λιγοτερα χρηματα βρισκεις κιτακια με ενα ή και δυο φακους οπως πχ την εξαιρετικη  Sony A6000, την πολυ καλη Olympus OMD EM10ii, την Lumix GX80/85 ή ακόμη και τις ακομη πιο νεες και καλυτερες Olympus OMD EM10iii και Lumix GX8. Το μικροτερο μεγεθος και βαρος τους ειναι ενας καθοριστικος τις περισσοτερες φορες παραγοντας που κανει την διαφορα στο εχω μαζι μου την φωτογραφικη και φωτογραφιζω εναντιον του αφησα την μηχανη σπιτι γιατι δεν βολευει να την εχω μαζι. Και μια μετρια φωτογραφια ειναι παντα καλυτερη απο καμια φωτογραφια (αν και δεν πιστευω οτι υστερουν εναντι στην D5600).

Ριξε μια ματια σε τιμες ενδεικτικες να παρεις μια ιδεα

https://www.mediamarkt.gr/el/category/_mirrorless-cameras-634631.html

 

4 ώρες πριν, akatadektos είπε

Καλησπέρα φίλε μου. Με βάση αυτά που ζήτησες κ τα χρήματα που διαθέτεις θα σου πώ τη δική μου πρόταση. Επειδή θα είναι η πρώτη σου Dslr θα σου έλεγα να πας σε ένα φθηνότερο σώμα από αυτό που κοίταξες με έναν φακό με μεγαλύτερο εύρος (18-105mm) που θα σε καλύψει παραπάνω απο τον κλασσικό (18-55mm). Η πρόταση μου είναι:

Γλιτώνεις περίπου 130€ απο την D5600 που μπορείς να διαθέσεις σε διάφορα άλλα (τρίποδο ή φίλτρο ή τσάντα , κάρτα sd) ή αφού σου αρέσει να φωτογραφίζεις τους ντόπιους (πορτραίτα) να πάρεις τον εξαιρετικό φακό nikon 35mm f1.8 που κοστίζει περίπου 180€ κ κάνει θαύματα. Στα 2 σώματα φωτογραφικά δεν θα δεις διαφορές. Στην d5600 κερδίζεις την σπαστή οθόνη. Αυτή είναι πρόταση μου επειδή ζήτησες dslr. Αν δεν είσαι αποφασισμένος όμως να πάρεις dslr τότε συμφωνώ με την πρόταση για mirrorless του @SeNNinhA

Ευχαριστώ και τους 2 για τον χρόνο σας αλλά επειδή είμαι πιο αποφασισμένος για DSLR  θα μείνω σ αυτήν την κατεύθυνση αναζήτησης, όχι πως δεν συμφωνώ με την άποψη του senninha απλώς επειδή έχω ξεκινήσει ήδη την εξάσκηση με  DSLR θέλω να κινηθώ και προς τα εκεί. Ευχαριστώ τους δυο σας και πάλι για τις απαντήσεις!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Themoo είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο Site μου το έστειλαν πριν μια εβδομάδα να το δω και μου είπαν πως είναι αξιόπιστο. Νομίζω όμως πως δεν είναι εφικτή η αγορά με δόσεις στο συγκεκριμένο  site.  Κάνω λάθος;

Ευχαριστώ και τους 2 για τον χρόνο σας αλλά επειδή είμαι πιο αποφασισμένος για DSLR  θα μείνω σ αυτήν την κατεύθυνση αναζήτησης, όχι πως δεν συμφωνώ με την άποψη του senninha απλώς επειδή έχω ξεκινήσει ήδη την εξάσκηση με  DSLR θέλω να κινηθώ και προς τα εκεί. Ευχαριστώ τους δυο σας και πάλι για τις απαντήσεις!!!

Δεκτον να εχεις αποφασισει για DSLR αλλα τι σημαινει «εξασκηση με DSLR»? Δεν διαφοροποιειται η τεχνική της φωτογραφιας ή κάτι αλλο απο την επιλογη dslr ή mirrorless. Το λεω για να μην εχεις καποιο τετοιο ενδιασμο.

Σχετικα με DSLR. Nikon & Canon ειναι εξαιρετικες μηχανες. Ειδικα ενας ερασιτεχνης θα καλυφθει πληρως ακομη και απο τα entry level μοντελα τους. Βεβαιως η Nikon εχει σαφεστατο προβαδισμα σε σχεση με την Canon σε αυτη την κατηγορια των entry level και θα ελεγα και μαλλον και στην middle range κατηγορια αλλα οχι τοσο πολυ με καλυτερους αισθητηρες. Χανει βεβαια στο θεμα του video (εαν αυτο απασχολει). Πολυ αξιολογες ειναι βεβαια και οι Pentax οπου η αδιαβροχοποιηση τους και το stabilization system στον αισθητηρα δινει αρκετους ποντους. Η σειρα D3xxx της Nikon ειναι ισαξια με την σειρα D5xxx ως ποιοτητα φωτογραφιων αλλα διαφοροποιειται στα extra features των D5xxx. Τα τοπια εχουν μικρες απαιτησεις απο το σωμα της μηχανης το AFκαι διαφορα αλλα χαρακτηριστικα οποτε και η σειρα D3xxx ειναι αρκετη. Η street photo απο την αλλη θελει καταβαση πιο μικρη, βολικη και διακριτικη μηχανη γι αυτο και ανεφερα τις mirrorless. Να ξερεις οτι οι ανθρωποι αντιδρουν διαφορετικα σε καποιον φωτογραφο με μια πιο «επαγγελματικου look» DSLR απο καποιον πιο «ερασιτεχνη» με μια πιο «καθημερινη» μηχανη. Δεν αρεσει σε ολους μια ιδεα να τους φωτογραφιζει ενας επαγγελματιας με αγνωστο σκοπο. 

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeNNinhA είπε

Δεκτον να εχεις αποφασισει για DSLR αλλα τι σημαινει «εξασκηση με DSLR»? Δεν διαφοροποιειται η τεχνική της φωτογραφιας ή κάτι αλλο απο την επιλογη dslr ή mirrorless. Το λεω για να μην εχεις καποιο τετοιο ενδιασμο.

Σχετικα με DSLR. Nikon & Canon ειναι εξαιρετικες μηχανες. Ειδικα ενας ερασιτεχνης θα καλυφθει πληρως ακομη και απο τα entry level μοντελα τους. Βεβαιως η Nikon εχει σαφεστατο προβαδισμα σε σχεση με την Canon σε αυτη την κατηγορια των entry level και θα ελεγα και μαλλον και στην middle range κατηγορια αλλα οχι τοσο πολυ με καλυτερους αισθητηρες. Χανει βεβαια στο θεμα του video (εαν αυτο απασχολει). Πολυ αξιολογες ειναι βεβαια και οι Pentax οπου η αδιαβροχοποιηση τους και το stabilization system στον αισθητηρα δινει αρκετους ποντους. Η σειρα D3xxx της Nikon ειναι ισαξια με την σειρα D5xxx ως ποιοτητα φωτογραφιων αλλα διαφοροποιειται στα extra features των D5xxx. Τα τοπια εχουν μικρες απαιτησεις απο το σωμα της μηχανης το AFκαι διαφορα αλλα χαρακτηριστικα οποτε και η σειρα D3xxx ειναι αρκετη. Η street photo απο την αλλη θελει καταβαση πιο μικρη, βολικη και διακριτικη μηχανη γι αυτο και ανεφερα τις mirrorless. Να ξερεις οτι οι ανθρωποι αντιδρουν διαφορετικα σε καποιον φωτογραφο με μια πιο «επαγγελματικου look» DSLR απο καποιον πιο «ερασιτεχνη» με μια πιο «καθημερινη» μηχανη. Δεν αρεσει σε ολους μια ιδεα να τους φωτογραφιζει ενας επαγγελματιας με αγνωστο σκοπο. 

Πολύ ωραία τα λες κ η αλήθεια είναι ότι η άποψη του καθενός με βοηθάει αρκετά. Αναφορικά με την εξάσκηση που έγραψα εννοώ ότι τον τελευταίο καιρό τραβάω με μια δανεική Nikon D5200 και 2 φακούς: Nikon AF-S Nikkor 50mm και Nikon AF-S DX Nikkor 18-105mm, γι αυτό και έγραψα ότι προτιμώ να αγοράσω  DSLR χωρίς να μειώνω την αξία μιας mirorless βεβαίως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Themoo είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το συγκεκριμένο Site μου το έστειλαν πριν μια εβδομάδα να το δω και μου είπαν πως είναι αξιόπιστο. Νομίζω όμως πως δεν είναι εφικτή η αγορά με δόσεις στο συγκεκριμένο  site.  Κάνω λάθος;

Πληρώνεις με paypal . Εφόσον το λογαριασμό paypal , τον έχει συνδέσει με πιστωτική, πληρώνεις δόσεις στην πιστωτική σου. Η διαφορά τιμής είναι χαοτική. Με τα ίδια χρήματα, παίρνεις άλλης κατηγορίας μηχανή. Με 681 ευρώ με τα μεταφορικά παίρνεις d7200 με τον 50mm ad-f . Τελείως άλλη κλάση. 

(Για τις mirrorless, πέρα από τη μικρή γκάμα φακών , οι τιμές τους είναι πολύ ακριβότερες και η διάρκεια της μπαταρίας είναι περίπου στο 1/3. Θέλεις 3 μπαταρίες σε μια sony a , για να βγάλεις όσες φωτογραφίες βγάζει μία φόρτιση σε nikon dlsr ).  

Επεξ/σία από Dr_73
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Πληρώνεις με paypal . Εφόσον το λογαριασμό paypal , τον έχει συνδέσει με πιστωτική, πληρώνεις δόσεις στην πιστωτική σου. Η διαφορά τιμής είναι χαοτική. Με τα ίδια χρήματα, παίρνεις άλλης κατηγορίας μηχανή. Με 681 ευρώ με τα μεταφορικά παίρνεις d7200 με τον 50mm ad-f . Τελείως άλλη κλάση. 

(Για τις mirrorless, πέρα από τη μικρή γκάμα φακών , οι τιμές τους είναι πολύ ακριβότερες και η διάρκεια της μπαταρίας είναι περίπου στο 1/3. Θέλεις 3 μπαταρίες σε μια sony a , για να βγάλεις όσες φωτογραφίες βγάζει μία φόρτιση σε nikon dlsr ).  

Θα το ελέγξω σήμερα μιας κ έστειλα ήδη ένα email στην υποστήριξη του συγκεκριμένου Site και περιμένω απάντηση. Εσείς αναφορικά με την αξιοπιστία του Site έχετε πάρει από το συγκεκριμένο;

Ευχαριστώ κ πάλι για την απάντηση. Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Themoo είπε

Θα το ελέγξω σήμερα μιας κ έστειλα ήδη ένα email στην υποστήριξη του συγκεκριμένου Site και περιμένω απάντηση. Εσείς αναφορικά με την αξιοπιστία του Site έχετε πάρει από το συγκεκριμένο;

Φακός+μηχανή της υπογραφής, αγοράστηκαν από εκεί αρχές μαϊου. Υπάρχει θέμα για το σχετικό μαγαζί , ψώνισαν κι άλλοι από εκεί . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Dr_73 είπε

Φακός+μηχανή της υπογραφής, αγοράστηκαν από εκεί αρχές μαϊου. Υπάρχει θέμα για το σχετικό μαγαζί , ψώνισαν κι άλλοι από εκεί . 

Καλησπερα, επειδη κι εγω σκεφτομαι την αγορα απο της 7200 απο το συγκεκριμενο καταστημα, καθως η διαφορα με την Ελλαδα ειναι εντυπωσιακη, ξερετε μηπως τι γινεται με το θεμα της εγγυησης; Χωρις εγγυηση τα πραγματα δυσκολευουν αρκετα, πιστεύω κι εσάς με μια τόσο ακριβή αγορά, θα σας απασχολησε το συγκεκριμένο. 

Επεξ/σία από kyriakos96
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...