Προς το περιεχόμενο

Αντάπτορας Minolta MD -> Canon EOS.


Haldol

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. :) Μιας και αγαπώ αρκετά το φιλμ, έχω δημιουργήσει μία μικρή συλλογή από φακούς MD της Minolta (SR-mount). Μιας και πλέον θα προβώ σε αγορά μίας ψηφιακής (δεν έχω ακόμα κάποιο σώμα -- αν και έχω κατασταλάξει στις επιλογές μου) ψάχνω και για τρόπους να χρησιμοποιήσω τους MD φακούς μου με το νέο σύστημα. 

Έχω βρει αυτό τον αντάπτορα για DSLR και αυτόν για mirrorless. Ο αντάπτορας για DSLR με προβληματίζει λίγο παραπάνω λόγω του ότι έχει γυαλί. Εάν ήταν από καμιά 'γνωστή' μάρκα για τα κρύσταλλά της, π.χ. Hoya, δε θα μ' ένοιαζε. Αλλά κινέζικος αντάπτορας των 35€ με γυαλί, φοβάμαι ότι θα μου ρίξει αρκετά την ποιότητα της εικόνας.

Υπάρχει κάποια πιο "reputable" μάρκα γι' αντάπτορες, ώστε να μη φοβάμαι; Εάν όχι, αξίζει να χάσω τα "καλούδια" της DSLR (controls, μπαταρία, κλπ) και να επιλέξω mirrorless σύστημα για ν' αποφύγω το γυαλί στους αντάπτορες;

Τα δύο σώματα ανάμεσα στα οποία αμφιταλαντεύομαι είναι η 77D και η M5. Σχεδόν στα ίδια λεφτά σε gray market. Προσωπικά, προτιμώ την 77D (μεγάλη υπόθεση η οθόνη στην κορυφή και τα παραπάνω πλήκτρα), αλλά εφόσον δε βγάλω άκρη με τους αντάπτορες, πιθανώς να επιλέξω την -υποδεέστερη, για τις ανάγκες μου- Μ5.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Haldol είπε

Καλησπέρα. :) Μιας και αγαπώ αρκετά το φιλμ, έχω δημιουργήσει μία μικρή συλλογή από φακούς MD της Minolta (SR-mount). Μιας και πλέον θα προβώ σε αγορά μίας ψηφιακής (δεν έχω ακόμα κάποιο σώμα -- αν και έχω κατασταλάξει στις επιλογές μου) ψάχνω και για τρόπους να χρησιμοποιήσω τους MD φακούς μου με το νέο σύστημα. 

Έχω βρει αυτό τον αντάπτορα για DSLR και αυτόν για mirrorless. Ο αντάπτορας για DSLR με προβληματίζει λίγο παραπάνω λόγω του ότι έχει γυαλί. Εάν ήταν από καμιά 'γνωστή' μάρκα για τα κρύσταλλά της, π.χ. Hoya, δε θα μ' ένοιαζε. Αλλά κινέζικος αντάπτορας των 35€ με γυαλί, φοβάμαι ότι θα μου ρίξει αρκετά την ποιότητα της εικόνας.

Υπάρχει κάποια πιο "reputable" μάρκα γι' αντάπτορες, ώστε να μη φοβάμαι; Εάν όχι, αξίζει να χάσω τα "καλούδια" της DSLR (controls, μπαταρία, κλπ) και να επιλέξω mirrorless σύστημα για ν' αποφύγω το γυαλί στους αντάπτορες;

Τα δύο σώματα ανάμεσα στα οποία αμφιταλαντεύομαι είναι η 77D και η M5. Σχεδόν στα ίδια λεφτά σε gray market. Προσωπικά, προτιμώ την 77D (μεγάλη υπόθεση η οθόνη στην κορυφή και τα παραπάνω πλήκτρα), αλλά εφόσον δε βγάλω άκρη με τους αντάπτορες, πιθανώς να επιλέξω την -υποδεέστερη, για τις ανάγκες μου- Μ5.

  Μαζί με την καλημέρα μου , σε μίρορλες λόγω flange distance δεν θα υπάρχει πρόβλημα συμβατότητας , οπότε πάτε για ψάξιμο σε ποιότητα , θέλει αρκετό , δείτε Novoflex , σε σώμα Dslr πρέπει να ελέγξετε πρώτα την συμβατότητα σε ότι αφορά την flange distance και μετά να προχωρήσετε με τα όμοια βήματα για την ποιότητα , χρήσιμο θα είναι να δείτε απαντήσεις σε φόρουμ χρηστών , όπου το θέμα έχει μάλλον ήδη λυθεί , μια αναζήτηση με τους όρους minolta mount to eos ef / efs compatibility θα βοηθήσει .

    Καλή επιτυχία ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για την απάντηση! :) Αρχικά, να ξεκαθαρίσω πως -πλέον- το ζήτημα 77D vs M5 δεν υφίσταται: μπήκε σε παραγγελία η 77D. Λυπάμαι να χάσω τα όσα παραπάνω μου προσφέρει έναντι της mirrorless μόνο και μόνο για τον αντάπτορα χωρίς γυαλί.

Αυτό με το flange distance είναι το κύριο πρόβλημα... για μισό χιλιοστό. Σε fora που έχω διαβάσει, ορισμένοι έχουν λύσει το πρόβλημα με mirror shaving (!!!) και άλλοι με μόνιμη τροποποίηση των MD φακών (άλλαγμα μοντούρας στην ουσία). Ξεκάθαρα δε θέλω να κάνω τίποτα από τα δύο. Δε θέλω μόνιμες τροποποιήσεις που ενέχουν ρίσκο, αλλά ούτε θέλω να χάσω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ τα MD σώματά μου, γι' αυτό ψάχνω κάποιον ποιοτικό αντάπτορα.

Από Novoflex, βρίσκω αντάπτορα για MD -> EF-M. Μόνο. Όχι για EF / EF-S.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Haldol είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση! :) Αρχικά, να ξεκαθαρίσω πως -πλέον- το ζήτημα 77D vs M5 δεν υφίσταται: μπήκε σε παραγγελία η 77D. Λυπάμαι να χάσω τα όσα παραπάνω μου προσφέρει έναντι της mirrorless μόνο και μόνο για τον αντάπτορα χωρίς γυαλί.

Αυτό με το flange distance είναι το κύριο πρόβλημα... για μισό χιλιοστό. Σε fora που έχω διαβάσει, ορισμένοι έχουν λύσει το πρόβλημα με mirror shaving (!!!) και άλλοι με μόνιμη τροποποίηση των MD φακών (άλλαγμα μοντούρας στην ουσία). Ξεκάθαρα δε θέλω να κάνω τίποτα από τα δύο. Δε θέλω μόνιμες τροποποιήσεις που ενέχουν ρίσκο, αλλά ούτε θέλω να χάσω τη δυνατότητα να χρησιμοποιώ τα MD σώματά μου, γι' αυτό ψάχνω κάποιον ποιοτικό αντάπτορα.

Από Novoflex, βρίσκω αντάπτορα για MD -> EF-M. Μόνο. Όχι για EF / EF-S.

   Οι μετατροπές που αναφέρετε είναι πολύ δύσκολο μονοπάτι , γίνεται βέβαια ακόμη και με μετατροπή στο πίσω μέρος του φακού , όμως πρέπει να είστε από πριν βέβαιος ότι η συνεργασία ενός συγκεκριμένου φακού έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα , αλλιώς το ζήτημα δεν χρειάζεται περαιτέρω ανάλυση .... καλορίζικη η 77D , καλές λήψεις , οι φακοί μπορούν να αξιοποιηθούν ...... μελλοντικά πάνω σε μιά μίρορλες , άλλωστε οι τιμές τους ως μεταχειρισμένες είναι καθοδικές .... πραγματικά απ' ότι είδα κι' εγώ η διαφορά είναι μισό χιλιοστό ..... θα ρίξω πάλι μιά ματιά για αντάπτορα η για κάποια μεσοβέζικη λύση χωρίς παρενέργειες ... όμως δεν θάχετε εστίαση στο άπειρο σίγουρα ....... το mount είναι SRT αν κατάλαβα καλά ...

   Μία από τις λύσεις https://www.google.com/amp/s/www.instructables.com/id/MD-Minolta-to-EF-Canon/%3famp_page=true

   Θυμίζω και πάλι πως πρέπει να είστε βέβαιος με κάποιον τρόπο για το αναμενόμενο αποτέλεσμα ...... 

 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...