Προς το περιεχόμενο

Η καλύτερη φωτογραφική μηχανή


johnkar93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτογραφική για να τραβάς φωτογραφίες ... επί της γης και εκτός θαλάσσης ... κρατώντας τη στα χέρια σου , θα έλεγα τούτη . 

https://www.e-infin.com/eu/item/3204/nikon_d5600_digital_slr_camera_+_af-p_dx_nikkor_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr

 

Αν θες φωτογραφική για να τραβάς ταινίες ή υποβρύχιες λήψεις ή να ... πετάει , ή για να την έχεις σε κράνη , προφυλακτήρες, μαρσπιέ, κάρτερ, ποδήλατα  (ή δεν ξέρω εγώ που) προφανώς δεν κάνει . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σου πώ αυτό που μου είχαν πεί και εμένα όταν έψανα κάμερα στα ίδια χρήματα πάνω κάτω δεν υπάρχει η καλύτερη κάμερα, υπάρχει η καλύτερη κάμερα για της ανάγκες σου(το καταλαβαίνεις αργότερα όπως και εγώ το είδα ότι έτσι είναι ) , οπότε για να σε βοηθήσουμε πές μας τι φωτόγραφίες θέλεις να βγάζεις street , τοπία , σπόρ , πορτρέτα , η λίγο απ όλα χωρίς να σε ξεχωρίζει συγκεκριμένα σε κάποιον τομέα ?  Επίσης μέχρι τώρα φωτογράφιζες με κινητό η φωτογραφική ? και τι περίπου εμπειρία έχεις. Απαντώντας αυτά θα έχεις πολλές περισότερες προτάσεις φαντάζομαι 

Επεξ/σία από drelos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τώρα είχα μόνο κινητό το Google pixel 2 xl απλά θέλω καλή ανάλυση καλύτερη από κινητο θέλω μια για καθημερινή  χρήση selfies,κανονικές ωραία πορτραίτα κλπ. Απλά θέλω πολύ καλή ανάλυση και ποιότητα χωρίς να ξεπερνά τα 500 ευρώ.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο πλέον διάσημος φωτογράφος όλων των εποχών (Ansel Adams) είχε πεί τις παρακάτω κλασσικές φράσεις

  • “The single most important component of a camera is the twelve inches behind it.”
  • “You don’t take a photograph, you make it.”

Σχετικά με το ερώτημά σου θα πρότεινα μια Nikon D3400 ή D5300 με βασικό φακό για αρχή όπως σου προτάθηκε παραπάνω . Απλά για να βγάζεις καλά πορτραίτα θα χρειαστείς και ένα κοντινό τηλεφακό πχ έναν σταθερό φωτεινό 50άρη (πχ τον Nikkor AF-S 50mm f1.8 G)

Επεξ/σία από prometheas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη εως τωρα ειχες μονο κινητο και βλεπω πως λες για selfies , καθημερινη χρηση κτλ,  θεωρω πως θες κατι που να το κουβαλας παντα επανω σου. Να ειναι ποιοτικο κ 100% φορητο. Γι αυτο και μονο προτεινω την Sony RX100 η οποια ναι μεν ειναι compact ,αλλα δεν εχει καμμια σχεση με τις υπολοιπες compact της αγορας.Εχει εναν φωτεινοτατο φακο f1.8 που θα σου δωσει πολυ ωραια bokeh στα πορτραιτα σου κ αρκετα ομορφα πραγματα. Τονιζω την προτεινω διοτι ειναι απιστευτα μικρη με δυνατοτητες τεραστιες. Δες κ μερικα δειγματα :

https://www.flickr.com/search/?text=sony rx 100

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, akatadektos είπε

Επειδη εως τωρα ειχες μονο κινητο και βλεπω πως λες για selfies , καθημερινη χρηση κτλ,  θεωρω πως θες κατι που να το κουβαλας παντα επανω σου. Να ειναι ποιοτικο κ 100% φορητο. Γι αυτο και μονο προτεινω την Sony RX100 η οποια ναι μεν ειναι compact ,αλλα δεν εχει καμμια σχεση με τις υπολοιπες compact της αγορας.Εχει εναν φωτεινοτατο φακο f1.8 που θα σου δωσει πολυ ωραια bokeh στα πορτραιτα σου κ αρκετα ομορφα πραγματα. Τονιζω την προτεινω διοτι ειναι απιστευτα μικρη με δυνατοτητες τεραστιες. Δες κ μερικα δειγματα :

https://www.flickr.com/search/?text=sony rx 100

   Μαζί με την καλησπέρα μου σε όλους σας , έχω την αίσθηση πως η παραπάνω προσέγγιση είναι ότι κοντινότερο στην ερώτηση που έθεσε ο johnkar93 , η ερώτηση όπως τέθηκε είναι αρκετά απροσδιόριστη , οπότε σύμφωνα με τις μέχρι τώρα συνήθειες και εμπειρίες που είχε , η πρόταση για μια προχωρημένη compact , όποιας μάρκας μάλλον είναι πολύ κοντά στην απάντηση που ζητάει .

   Καλή επιτυχία στην επιλογή σας , όλοι οι πιό πάνω συμμετέχοντες στη συζήτηση , κατάφεραν πολύ γρήγορα να σας φέρουν κοντά στην απάντηση που ζητάτε .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θέλω μια κάμερα με πολύ καλή ανάλυση τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο για καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα έχω το Google pixel 2 xl που θεωρείται η κορυφαία κάμερα σε κινητό αυτή τη στιγμη. Κάπως έτσι θέλω μια κάμερα πολύ καλή την καλύτερη έως 500 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, johnkar93 είπε

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος θέλω μια κάμερα με πολύ καλή ανάλυση τόσο σε φωτογραφίες όσο και σε βίντεο για καθημερινή χρήση. Για παράδειγμα έχω το Google pixel 2 xl που θεωρείται η κορυφαία κάμερα σε κινητό αυτή τη στιγμη. Κάπως έτσι θέλω μια κάμερα πολύ καλή την καλύτερη έως 500 ευρώ.

   Πολύ καλύτερα , εφόσον κατανοήσετε πως κάτι σαν την καλύτερη κάμερα , καλύτερο αυτοκίνητο ...... δεν υπάρχει και ούτε πρόκειται να υπάρξει .

  Αν κατάλαβα καλά , χρειάζεστε να τραβάτε βίντεο και παράλληλα να έχετε την δυνατότητα να βγάζετε φωτογραφίες , αν όχι διορθώστε με , αν ναι αυτή είναι η σωστή ιεράρχηση στις ανάγκες σας .

  Η κάμερα του κινητού , ναι μεν , αλλά δεν έχει τις δυνατότητες ενός φακού φωτογραφικής οπότε καλό είναι να μην την έχετε ως μέτρο σύγκρισης , κι' εγώ χρησιμοποιώ τέτοια , γνωρίζω όμως τις αδυναμίες του συνόλου .

  Πιστεύω πως πρέπει να περιορίσετε την έρευνα σας στην κατηγορία χάϊ εντ κόμπακτ , όπου υπάρχουν αρκετές επιλογές , έχοντας κατά νου ότι , οι φακοί είναι σχεδιασμένοι εξ'αρχής για την μηχανή , κάτι καλό , όπως επίσης θα χρειαστεί λίγη έρευνα , σε ότι αποφασίσετε ως μάρκα , μοντέλο , ο λόγος είναι ότι οι μηχανισμοί των φακών στην κατηγορία ...... βγάζουν κάποιες φορές θέματα ...... μία αναζήτηση με απόψεις χρηστών θα αποκαλύψει πολλά .

   Για τα μεγαπίξελ ανάλυσης ..... δεν ισχύει όσο περισσότερα τόσο το καλύτερο ..... θέλει όμως μελέτη γύρω από το θέμα , αν η μηχανή κατά την διάρκεια λήψης βίντεο μπορεί να εστιάζει σε όλο το εύρος που προσφέρει ο φακός και να το κάνει και γρήγορα .....

  Καλή επιτυχία στην επιλογή σας ...

  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτά τα χρήματα θα σου πρότεινα να δεις πρός mirroless μεριά για να έχεις φορητότητα (επειδεί είσαι συνηθισμένος απο κινητό ) , αυτή στα 459 πιστεύω είναι καλή επιλογή  στα χρήματα που ζητάς μιάς και θές φωτογραφία και βίντεο , και μπορείς επενδύσεις σε φακούς αργότερα αν θέλεις  να ασχοληθείς παραπάνω , εδώ μπορείς να δείς δείγματα φωτογραφιών της μηχανής με τον κιτ φακό , και εδώ θα βρείς δείγματα φωτογραφιών της α6000 ε άλλους φακούς , επίσης μπορείς να δεις και βίντεο στο youtube για να δείς την ποιότητα βίντεο της μηχανής και να κρίνεις. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2018 στις 11:08 ΜΜ, akatadektos είπε

Επειδη εως τωρα ειχες μονο κινητο και βλεπω πως λες για selfies , καθημερινη χρηση κτλ,  θεωρω πως θες κατι που να το κουβαλας παντα επανω σου. Να ειναι ποιοτικο κ 100% φορητο. Γι αυτο και μονο προτεινω την Sony RX100 η οποια ναι μεν ειναι compact ,αλλα δεν εχει καμμια σχεση με τις υπολοιπες compact της αγορας.Εχει εναν φωτεινοτατο φακο f1.8 που θα σου δωσει πολυ ωραια bokeh στα πορτραιτα σου κ αρκετα ομορφα πραγματα. Τονιζω την προτεινω διοτι ειναι απιστευτα μικρη με δυνατοτητες τεραστιες. Δες κ μερικα δειγματα :

https://www.flickr.com/search/?text=sony rx 100

Συμφωνώ και εγώ με αυτή την προσέγγιση. Οι κάμερες με τον σενσορα 1¨ όπως οι Sony RX100/3, Panasonic lx10 και Canon G7x/2 προσφέρουν εξαιρετική ποιότητα σε πολύ μικρο μέγεθος . Έχουν γρήγορους φακούς για λήψεις σε χαμηλό φωτισμό και έρχονται και οθόνες 180 μοιρών για selfies. Θα σου πρότεινα να δεις μεταχειρισμένες λύσεις των παραπάνω στο insomnia αφού τώρα ξεκινάς. Αν δεν σου αρέσει την πουλάς και πάλι χωρίς να δεις πετάξει 500€.

Η καλύτερη φωτογραφική είναι πάντα αυτή που έχεις μαζί σου!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...