Προς το περιεχόμενο

AOC AGON AG251FZ Monitor Review


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η AOC AGON AG251FZ είναι μια οθόνη κομμένη και ραμμένη στα μέτρα και τις απαιτήσεις των gamers.

Σε αρκετά προσιτή τιμή, δίνει έμφαση στην ταχύτητα, προσφέροντας έναν από τους υψηλότερους ρυθμούς ανανέωσης που υπάρχουν στην αγορά –φτάνει ο κάτοχός της να είναι διατεθειμένος να κάνει και τις ανάλογες παραχωρήσεις σε άλλους τομείς.

Μια πρόταση που θα εκτιμήσουν οι pro gamers και γενικώς όσοι παίζουν online ή συμμετέχουν σε τουρνουά, έχει συγκεκριμένο προσανατολισμό και ως προς αυτό τα καταφέρνει περίφημα. Πάμε να ρίξουμε όμως μια αναλυτικότερη ματιά στα χαρακτηριστικά της και να δούμε τι κάνει καλά και τι όχι και τόσο.

Ξεκινώντας από την εμφάνιση και τον σχεδιασμό της AG251FZ, είναι ξεκάθαρο το γεγονός ότι απευθύνεται πρωτίστως σε gamers. Με την AOC να έχει χρησιμοποιήσει έναν συνδυασμό μαύρου και πορφυρού χρώματος που δένουν ιδανικά επάνω στις ματ πλαστικές επιφάνειες της οθόνης, η AG251FZ θα ταιριάξει με κάθε είδους gaming rig –πραγματικά είναι κρίμα αν η πλάτη της βρίσκεται δίπλα σε τοίχο με αποτέλεσμα να μη φαίνεται.

Διαβάστε ολόκληρο το review

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τn panel μονο για σκληρολυρηνικους  gamers οι casual ηλικιωμενοι  θελουμε va-ips :)

και 25 ιντζες δεν βλεπουμε τιποτα 32 και πανω :))

Επεξ/σία από hondakkias31
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέτη απογοήτευση να βγαίνουν τόσα monitors με ανανέωση >120hz  και να μην υποστηρίζουν στερεοσκοπικό 3D.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδη την εχω δουλεψει την οθονη μπορω να πω οτι το Review ανταποκρινεται πληρως σε αυτα που δινει η οθονη.Προσωπικη μου αποψη ομως μιας και αυτην την στιγμη παιζω με μια GTX 1070ti πανω σε μια Dell Alienware AW2518HF που ειναι στα ιδια πλαισια τιμης και ρυθμου ανανεωσης με την AOC ειναι οτι η DELL προσφερει αφενος πολυ καλυτερα χρωματα πολυ καλυτερο μαυρο ανυπαρκτο Bleeding και κατα τα δικα μου γουστα και πιο ομορφο Design.Μοναδικη υποχωρηση σε σχεση με την AOC ειναι η μη υπαρξη ηχειων και η πιο περιορισμενες δυνατοτητες καλιμπραρισματος μιας και η σειρα Freecync δεν εχει επιλογη ρυθμισης Gamma ενω η σειρα με G-Sync εχει.Οπως και να εχει ομως η οθονη Out Of The Box ερχεται με ενα παρα πολυ καλο Default καλιμπραρισμα.Τελος να πω οτι και στις δυο οθονες οπου ειναι στα 1080p με μια δυνατη καρτα 1070 και ανω οπου τα FPS παιζουν στο Θεο δεν θα δειτε κανενα σπασιμο(Τearing) η οτιδηποτε αλλο με την Nvidia καρτα σας και ας μην υποστηριζει η καρτα το Freesync απλα σε καμια περιπτωση με τετοιες καρτες δεν ενεργοποιουμε το Vsync σε αυτες τις οθονες γιατι εκει θα εχουμε θεματα συγχρονισμου με οτι συνεπαγεται αυτο.

Επεξ/σία από Tasos_69
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, panosveto12 είπε

Όταν βλέπω TN panel κάνω εμετό ! 

Πριν πόσα χρόνια έμεινε???γιατί το να τσουβαλιαζεις Σημερινή tn panel με πριν 6-7 χρόνια δεν σε κάμνει αυθεντια έχει τn panel που αν δεν σου πει κάποιος ότι είναι tn δεν θα δεις διάφορα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tasos_69 είπε

Επειδη την εχω δουλεψει την οθονη μπορω να πω οτι το Review ανταποκρινεται πληρως σε αυτα που δινει η οθονη.Προσωπικη μου αποψη ομως μιας και αυτην την στιγμη παιζω με μια GTX 1070ti πανω σε μια Dell Alienware AW2518HF που ειναι στα ιδια πλαισια τιμης και ρυθμου ανανεωσης με την AOC ειναι οτι η DELL προσφερει αφενος πολυ καλυτερα χρωματα πολυ καλυτερο μαυρο ανυπαρκτο Bleeding και κατα τα δικα μου γουστα και πιο ομορφο Design.Μοναδικη υποχωρηση σε σχεση με την AOC ειναι η μη υπαρξη ηχειων και η πιο περιορισμενες δυνατοτητες καλιμπραρισματος μιας και η σειρα Freecync δεν εχει επιλογη ρυθμισης Gamma ενω η σειρα με G-Sync εχει.Οπως και να εχει ομως η οθονη Out Of The Box ερχεται με ενα παρα πολυ καλο Default καλιμπραρισμα.Τελος να πω οτι και στις δυο οθονες οπου ειναι στα 1080p με μια δυνατη καρτα 1070 και ανω οπου τα FPS παιζουν στο Θεο δεν θα δειτε κανενα σπασιμο(Τearing) η οτιδηποτε αλλο με την Nvidia καρτα σας και ας μην υποστηριζει η καρτα το Freesync απλα σε καμια περιπτωση με τετοιες καρτες δεν ενεργοποιουμε το Vsync σε αυτες τις οθονες γιατι εκει θα εχουμε θεματα συγχρονισμου με οτι συνεπαγεται αυτο.

οταν πηρα την xg2401 αυτη ηταν πολύ ακριβη...αλλιως θα την τσιμπαγα. ωραια οθονη και 240..

 

ελεος με τα σχολια για το tn πανελ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, panosveto12 είπε

Όταν βλέπω TN panel κάνω εμετό ! 

ε ενταξει κ γω περασα μια βολτα

δεν ειναι τοσο ασχημα αλλα μια αναγουλα σου ερχεται χαχαχα και πανακριβα τα ρημαδια (το alienware ειχα παρει κανα δυο μερες το αντιστοιχο με αυτο )

4 ώρες πριν, forgotten είπε

Πριν πόσα χρόνια έμεινε???γιατί το να τσουβαλιαζεις Σημερινή tn panel με πριν 6-7 χρόνια δεν σε κάμνει αυθεντια έχει τn panel που αν δεν σου πει κάποιος ότι είναι tn δεν θα δεις διάφορα....

μην το λες μην το λες

αντε να ελεγες κανα καλο VA panel να συμφωνησω αλλα TN για πες ενα ?μοντελο μηπως κανουμε λαθος τι να πω

H εμπειρια απο τα 144-244 hz ειναι απολαυστικη στο gaming αν τωρα υπαρχει δυνατοτητα για μεγαλα μονιτορ με va-ips και 100+ hz τοτε ειναι το ιδανικο 

προσωπικα μιας κ ειμαι casual gamer μου εχει κολησει 34 αρι 100 hz 4κ και καποια στιγμη θα το παρω αν πεσουν λιγο σε πιο νορμαλ τιμες

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, hondakkias31 είπε

ε ενταξει κ γω περασα μια βολτα

δεν ειναι τοσο ασχημα αλλα μια αναγουλα σου ερχεται χαχαχα και πανακριβα τα ρημαδια (το alienware ειχα παρει κανα δυο μερες το αντιστοιχο με αυτο )

μην το λες μην το λες

αντε να ελεγες κανα καλο VA panel να συμφωνησω αλλα TN για πες ενα ?μοντελο μηπως κανουμε λαθος τι να πω

H εμπειρια απο τα 144-244 hz ειναι απολαυστικη στο gaming αν τωρα υπαρχει δυνατοτητα για μεγαλα μονιτορ με va-ips και 100+ hz τοτε ειναι το ιδανικο 

προσωπικα μιας κ ειμαι casual gamer μου εχει κολησει 34 αρι 100 hz 4κ και καποια στιγμη θα το παρω αν πεσουν λιγο σε πιο νορμαλ τιμες

AG271QX το οποίο είχα για ένα φεγγάρι και έδωσα για μεγαλύττερο μονιτορ. Είχε περάσει από μένα και γνωστό ips monitor με το glow στο θεό... Ωστοσο δεν δαιμονοποιησα τα ips ούτε και τα tn θεοποιησα αλλά είναι πολύ υποκειμενικο να θαβουμε ολόκληρη τεχνολογία από μια άποψη ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, forgotten είπε

AG271QX το οποίο είχα για ένα φεγγάρι και έδωσα για μεγαλύττερο μονιτορ. Είχε περάσει από μένα και γνωστό ips monitor με το glow στο θεό... Ωστοσο δεν δαιμονοποιησα τα ips ούτε και τα tn θεοποιησα αλλά είναι πολύ υποκειμενικο να θαβουμε ολόκληρη τεχνολογία από μια άποψη ....

απλα δεν ειναι καινουργια τα 240 ΗΖ ειναι καιρο στην αγορα  προσωπικα δεν ειδα τεραστια διαφορα με 144 οταν αλλαζα την ρυθμιση απο την οθονη 

οποτε δεν ειναι κατι νεο σαν τεχνολογια  για μενα ενα παλιο ΤΝ πανελ που ανέβασαν-βελτιωσαν  τα ΗΖ για λογους marketing νομιζω  και με τα 144 και με τα 100 και με τα 75 2κ που εχω τωρα μια χαρα ειμαι προσωπικα 

για λογους κοστους τα προτιμουν οι εταιριες πιστευω ακομα αν δεις τα 2κ 144 ips πχ εχουν κανα 200αρι πανω

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, hondakkias31 είπε

απλα δεν ειναι καινουργια τα 240 ΗΖ ειναι καιρο στην αγορα  προσωπικα δεν ειδα τεραστια διαφορα με 144 οταν αλλαζα την ρυθμιση απο την οθονη 

οποτε δεν ειναι κατι νεο σαν τεχνολογια  για μενα ενα παλιο ΤΝ πανελ που ανέβασαν-βελτιωσαν  τα ΗΖ για λογους marketing νομιζω  και με τα 144 και με τα 100 και με τα 75 2κ που εχω τωρα μια χαρα ειμαι προσωπικα 

για λογους κοστους τα προτιμουν οι εταιριες πιστευω ακομα αν δεις τα 2κ 144 ips πχ εχουν κανα 200αρι πανω

 Γραφεις πολύ σωστά πράγματα, αλλά βαζε κόμμα και τελεία. Πολύ δύσκολο να διαβάσει κάποιος το.κείμενο σου!

 

 

To όνομα δεν το πρόσεξε κανείς; Agon ->  Αγών 

Gaming monitor είναι 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...