Προς το περιεχόμενο

Θα κυκλοφορήσει επίσημα και στην Ελληνική αγορά το Pocophone F1 της Xiaomi


timk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, Agnieszka είπε

Το περιμένει ο κολλητός μου να το πάρει. Μόλις δω εντυπώσεις θα γράψω. Είμαι κάτοχος s9 plus Και αυτό το F1 ΠΙΣΤΕΥΩ εκτός απο το notch κτλπ δεν έχει τίποτα να ζηλέψει σε αυτά τα συγκεκριμένα MONEY 

amoled οθόνη

ip 68

2 βασικά που σίγουρα ζηλεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η xiaomi έχει πει απο το 2016 οτι δεν βγάζει λεφτά απο τα τηλέφωνα της, αυτό που την ενδιαφέρει είναι να δημιουργήσει ενα οικοσύστημα ώστε ο πελάτης να γυρνάει στα Mi Stores και να αγοράζει όλων των ειδών τις ηλεκτρίκες συσκευές, αξεσουάρ, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς, και προφανώς θέλει όσο περισσότερους κινέζους τακτικούς πελάτες.

Το poco στα 320 δεν ανταγωνίζεται το s9+ και 1+6, ανταγωνίζεται όλα τα χαζά Midrange με <100-120κ antutu που σε 1,5 χρονο θα κάνουν για βαρίδια στο γραφείο για τα χαρτιά γιατί ο 845 6/64 το κάνει πολύ καλύτερο future-proof απ' οτιδήποτε Midrange cpu και ας έχει και amoled το midrange.

Μην το συγκρίνεται με το s9+ και το 1+6, εκεί η σύγκριση είναι με το mi8/mi mix2s που ειναι Premium κατασκευές με τοπ5 κάμερα, για το Poco δε νομίζω να κάνανε ακόμα ή αν θα κάνουν dxomark τεστ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zygorito είπε

Η xiaomi έχει πει απο το 2016 οτι δεν βγάζει λεφτά απο τα τηλέφωνα της, αυτό που την ενδιαφέρει είναι να δημιουργήσει ενα οικοσύστημα ώστε ο πελάτης να γυρνάει στα Mi Stores και να αγοράζει όλων των ειδών τις ηλεκτρίκες συσκευές, αξεσουάρ, και οτιδήποτε άλλο μπορεί να φανταστεί κανείς, και προφανώς θέλει όσο περισσότερους κινέζους τακτικούς πελάτες.

Το poco στα 320 δεν ανταγωνίζεται το s9+ και 1+6, ανταγωνίζεται όλα τα χαζά Midrange με <100-120κ antutu που σε 1,5 χρονο θα κάνουν για βαρίδια στο γραφείο για τα χαρτιά γιατί ο 845 6/64 το κάνει πολύ καλύτερο future-proof απ' οτιδήποτε Midrange cpu και ας έχει και amoled το midrange.

Μην το συγκρίνεται με το s9+ και το 1+6, εκεί η σύγκριση είναι με το mi8/mi mix2s που ειναι Premium κατασκευές με τοπ5 κάμερα, για το Poco δε νομίζω να κάνανε ακόμα ή αν θα κάνουν dxomark τεστ.

Γιατί τα γράφεις αυτά; Θες να κάψει κανένας φλάντζα; Δεν ΘΈΛΟΥΝ να το καταλάβουν. Το ότι κοντραρει σε ορισμένα aspects το s9+ δεν σημαίνει ότι θα πρεπει το συγκρίνεις μαζί του, γιατί πολύ  απλά θα χάσει. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται ΠΑΝΤΑ με κριτήριο τα χρήματα, ΠΑΝΤΑ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, sokos1 είπε

κινητό χωρίς Gorilla glass 4/5 θα το κλαίς στην πρώτη πτώση.. και μην μου πείτε δεν σας έχει πέσει ποτέ..

τα gorilla glass ειναι για τις γρατσουνιες. Δεν σου προσφερουν τιποτα παραπανω σε αντοχη σε πεσιμο. Ασε που οτι διαβαζα καπου μια μερα τα gorilla glass 3 ειχαν την καλυτερη αντοχη σε πτωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, Dts_Dimensions είπε

ΟΚ το τηλεφωνάκι για τα λεφτά του έχει καλά specs.

Για όλους αυτούς που πιστέυουν το " Φαντάσου τι βγάζουν οι άλλες εταιρείες που πουλούν τόσο ακριβά"  Λέω το εξής:

  • Οι άλλες εταιρείες έχουν παρελθόν και ένα όνομα το οποίο το έχουν χρυσοπληρώσει εδώ και χρόνια με απίστευτα ποσά διαφημίσεων για να γίνει γνωστό
  • Οι άλλες εταιρείες έχουν καινοτομήσει σε νέες τεχνολογίες και εφαρμογές
  • Οι άλλες εταιρείες έχουν μακρά πορεία και ιστορία εκατομμυρίων ευχαριστημένων πιστών πελατών
  • Οι άλλες εταιρείες εκτός απο το ότι σου προσφέρουν μια συσκευή, σου προσφέρουν και την αυτοπεποίθηση λόγο κύρους του ονόματός τους.
  • Οι άλλες εταιρείες ότι και να λέτε έχουν καλύτερη ποιότητα κατασκευής
  • Οι άλλες εταιρείες έχουν και αξιοπρεπές after sales service

*******ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΖΑΜΠΑ*******

Μην  τα ισοπεδώνουμε όλα κάθε φορά επειδή βγαίνει κατι σχετικά καλο & φθηνό στην προσπαθεια μας να στηρίξουμε την επιλογή μας επειδή δεν μπορούσαμε να φτάσουμε το ακριβότερο.

Δεν είδα ποτέ κανέναν απο εμάς (και βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να είμαστε τόσο χαρούμενοι επειδή αγοράσαμε το φθηνότερο προϊόν στο ράφι δίπλα από τα μεγάλα στα μάτια μας ονόματα.

Κακά τα ψέμματα καλό το xiaomi αλλά αν είχαμε την άνεση όλοι μας θα είμασταν στην apple και στην Samsung...Γιατί, γιατί έτσι πάνε αυτά. Όταν μπορώ να δώσω 5000€ για jaguar θα περιμένω να τα κάνω 7000€ για να πάρω mercedes. Γιατί, γιατί στο χωρίο το μερσεντες ξέρουν όχι το τζαγκουαρ και άντε τώρα να τους εξηγώ πόσο καλό είναι το αυτοκίνητο αυτό.

Κάποια πράγματα ίσως και να τα πληρώνουμε κάτι παραπάνω αλλά στις περισσότερες των περιπτώσεων, ότι πληρώνεις παίρνεις. Μην περιμένετε θαύματα λοιπόν απο το pocophone, είναι η πολύ έξυπνη και καθόλου πρωτοφανής προσπάθεια της xiaomi να πουλήσει ακριβά τις άλλες τις συσκευές.

Αυτά είχα να πω φίλοι μου, σωστά ή λάθος αυτά βλέπω γύρω μου.

Καλό απόγευμα!

Ειδικά με το note 7 καινοτομησε πολύ sammy ..τέτοια καινοτομία σε κινητό δεν έχει ξαναυπαρξει . Μην πούμε για την φοβερή κ τρομερή τιμολόγηση των midrange σκουπιδιών της εννοώ τηλεφωνων της σαν τον α6 κ το α8 . Ξέχασα έχουν ποιότητα κατασκευής ...Για το δε after sales της samsung μάλλον δεν είναι κ τόσο καλό όταν στην Ινδία η xiaomi είναι ήδη μπροστά https://www.business-standard.com/article/technology/xiaomi-leads-in-after-sales-service-in-india-followed-by-samsung-study-118082101174_1.html.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ερώτηση που μπορούμε να θέτουμε όλοι όταν προκύπτει μια σύγκριση μεταξύ φθηνότερων και ακριβότερων προϊόντων είναι η εξής: Είναι το τάδε (ακριβό) x φορές καλύτερο από το δείνα (φθηνό); Τί αγοράζω με τη διαφορά στην τιμή τους; 

Πρόσφατα είδα ένα βιντεάκι (δε θυμάμαι σε ποιό κανάλι) που ο τύπος έκανε μια σύγκριση μεταξύ Oneplus 6 και Note 9. Το ένα στα 530$ και το άλλο στα 1000$. Και συμφωνούσα με όλα όσα έλεγε, εγώ για τη δική μου χρήση.

Κάπως έτσι μπορεί αν κριθεί και το Pocophone τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Προφανώς του λείπουν διάφορα καλούδια που θα βρει κανείς σε flagship συσκευές αλλά του λείπουν και 200-250 ευρώ (τουλάχιστον) από την τιμή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, cabdik είπε

Μαλλον παραβλεπεις το γεγονος, οτι η ΧΙΑΟΜΙ σου επιτρεπει η ιδια να κανεις επισημα root και να κανεις ο,τι γουσταρεις με το κινητο (υπ' ευθυνη σου εννοειται...),  ενω στα υπολοιπα κινητα πρεπει να ψαχνω σε ολο το ιντερνετ για να κανω root στο εκαστοτε μοντελο που εχω....!!    

 

αυτο και μονο, αποτελει αβανταζ για την εταιρια. 

 

 

ΥΓ  1 στην πρωτη προταση σου ...δεν καταλαβα ΤΠΤ....!!!!! 

ΥΓ  2   οπως λες κι εσυ, ομως, ειναι και "σαβουρα της GOOGLE" και οχι -μονο- της ΧΙΑΟΜΙ...!  

Μπορούμε να σουτάρουμε apps σαν το google ταινίες, hangouts κλπ;

3 ώρες πριν, Arkin είπε

πανω στη δουλεια τραβουσα μπαλετοφορο 

Το μπαλετοφόρο μεταφέρει χορευτές μπαλέτου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Janoss είπε

Μπορούμε να σουτάρουμε apps σαν το google ταινίες, hangouts κλπ;

Το μπαλετοφόρο μεταφέρει χορευτές μπαλέτου;

Όχι μπαλετες με 800 900 κιλά πάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, chris_g92 είπε

τα gorilla glass ειναι για τις γρατσουνιες. Δεν σου προσφερουν τιποτα παραπανω σε αντοχη σε πεσιμο. Ασε που οτι διαβαζα καπου μια μερα τα gorilla glass 3 ειχαν την καλυτερη αντοχη σε πτωσεις.

Φίλε και εγω κάπου διάβασα ότι ο ΠΑΟΚ θα πάρει πρωτάθλημα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Janoss είπε

Μπορούμε να σουτάρουμε apps σαν το google ταινίες, hangouts κλπ;

 

 

αν κανεις ROOT σουταρεις σχεδον τα παντα.....!! 

 

αν δεν κανεις ROOT, οχι. δεν μπορεις να τις σουταρεις, σου κανει τακλιν....!!! 😂

4 ώρες πριν, madtheo είπε

Φίλε μου για να αναγκαστώ να κάνω root πάει να πει ότι κάτι δεν πάει καλά με το όλο πράγμα και χρειάζονται επιπλέον ενέργειες. Δεν σημαίνει αυτό ότι το miui είναι καλό. Το αντίθετο θα έλεγα. Επίσης, δεν είπα ότι φταίει η xiaomi για την σαβούρα της google. Είπα ότι σε άλλες συσκευές μπορείς να κάνεις απεγκατάσταση τον εφαρμογών αυτών χωρίς να απαιτείται και root όπως λες. Είπαμε μια χαρά τίμιο τα xaiomi, έχω χρησιμποιήσει κι εγώ για ένα διάστημα αλλά δεν είναι ο θεός της κινητής τηλεφωνίας!Άποψή μου είπα ότι είναι, και είναι ότι διαπίστωσα, δεν είναι αναγκη να τα ενστερνιστεί κανείς, αλλά τώρα να κάθομαι να κάνω root στον κινέζο για να κανω τη δουλειά μου, δε νομίζω ότι αξίζει τον χρόνο μου. Στην τελική ας ερχόταν rooted από το εργοστάσιο ή ας σε άφηνε απλά να κάνεις μία απεγκατάσταση όλης της σαβούρας.

ΥΓ. Είχα το συναίσθημα στην αρχή και παρασύρθηκα. Ήθελα να πω ότι για την σαβούρα του miui δεν ανοίγει μύτη ενώ για άλλες εταιρίες βγαίνετε στους δρόμους με πυρσους λες και θα κάνετε θυσία τον Μύθρα. Ειλικρινά δεν θα το καταλαβω ποτέ αυτό.

Δεν σε "αναγκαζει" κανεις να κανεις ROOT. 

Ουτε η "σαβουρα" που αναφερεις (για να το διευκρινησουμε), οπως οι ταινιες Google Π.Χ,  δεν ειναι σαβουρα, τουλαχιστον οπως το εννοεις.  ειναι απλα "εργοστασιακες" εφαρμογες, οπως ακριβως ειναι και ο Internet Explorer/Microsoft Edge στα Windows, ή επισης και το Movies & TV.    αλλα εμεις επιμενουμε να χρησιμοποιουμε Chrome- Firefox -Opera,  VLC - MPC- κλπ.  δεν σημαινει οτι σου δημιουργουν προβληματα...! 

θεμιτο ειναι, η καθε εταιρια λογισμικου, σαφεστατα να θελει να προωθησει τις δικες της εφαρμογες, εναντι των ανταγωνιστων. 

 

Και για να εχουμε καλο ερωτημα...., ποια ακριβως ειναι η "σαβουρα" του MIUI,  σε επισημη Global ROM και ΟΧΙ Chinese ROM?  

για ανεφερε μου μερικες.....      

 

 

καμια  εταιρια δεν ειναι ο ΘΕΟΣ των smartphones, ουτε και η ΧΙΑΟΜΙ...!  Δεν λεει κανεις οτι ειναι ΤΑ καλυτερα κινητα στον πλανητη, αλλα ειναι απο τα κορυφαια VFM...!!   για τα λεφτα που δινεις, παιρνεις περισσοτερα....!   γι αυτο και εχει γιγαντωθει τοσο μεσα σε 8 χρονια, μολις...!! 

Επεξ/σία από cabdik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Exodia The Forbidden One είπε

αληθεια μια και το αναφερες ασια δεν κανουν ανεπαφες συναλλαγες με το κινητο τους ?

Σε ενα ξενο φορουμ που ειχα διαβασει ελεγαν οτι δεν χρησιμοποιουν nfc. Δεν ξερω λεπτομερειες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, cabdik είπε

αν κανεις ROOT σουταρεις σχεδον τα παντα.....!! 

αν δεν κανεις ROOT, οχι. δεν μπορεις να τις σουταρεις, σου κανει τακλιν....!!! 😂

Δεν σε "αναγκαζει" κανεις να κανεις ROOT. 

Ουτε η "σαβουρα" που αναφερεις (για να το διευκρινησουμε), οπως οι ταινιες Google Π.Χ,  δεν ειναι σαβουρα, τουλαχιστον οπως το εννοεις.  ειναι απλα "εργοστασιακες" εφαρμογες, οπως ακριβως ειναι και ο Internet Explorer/Microsoft Edge στα Windows, ή επισης και το Movies & TV.    αλλα εμεις επιμενουμε να χρησιμοποιουμε Chrome- Firefox -Opera,  VLC - MPC- κλπ.  δεν σημαινει οτι σου δημιουργουν προβληματα...! 

θεμιτο ειναι, η καθε εταιρια λογισμικου, σαφεστατα να θελει να προωθησει τις δικες της εφαρμογες, εναντι των ανταγωνιστων. 

Και για να εχουμε καλο ερωτημα...., ποια ακριβως ειναι η "σαβουρα" του MIUI,  σε επισημη Global ROM και ΟΧΙ Chinese ROM?  

για ανεφερε μου μερικες.....      

καμια  εταιρια δεν ειναι ο ΘΕΟΣ των smartphones, ουτε και η ΧΙΑΟΜΙ...!  Δεν λεει κανεις οτι ειναι ΤΑ καλυτερα κινητα στον πλανητη, αλλα ειναι απο τα κορυφαια VFM...!!   για τα λεφτα που δινεις, παιρνεις περισσοτερα....!   γι αυτο και εχει γιγαντωθει τοσο μεσα σε 8 χρονια, μολις...!! 

http://en.miui.com/thread-385123-1-1.html 

Όριστε φίλε μου! Οι ίδιοι οι χρήστες θέλουν να αφαιρέσουν πολλά από εκεί! Δυστυχώς ή ευτυχώς την συσκευή την έχω δώσει στον αδερφό μου πλέον οπότε δεν την έχω για να σου κάνω μόνος μου την ακριβή λίστα. Όσο για το αν χρησιμοποιείς εσύ το Play movies είναι δικό σου θέμα, εγώ δεν το θέλω στο κινητό μου και το miui δεν με αφήνει να το απεγκαταστήσω, αλλά έστω ότι αυτό είναι οδηγία της google, γιατί δλδ να έχω και mi account και mifindmyphone και mibakcup κλπ και δεν είναι αυτό θέμα; δεν λέω και άλλες εταιρίες το κάνουν (βλέπε samsung) αλλά εκεί η αντίδραση της κοινότητας είναι τεράστια κάθε φορά και απλά δεν μπορώ να καταλάβω τον λόγο που είναι όλοι τόσο φιλικά διακείμενοι απέναντι στην xiaomi και κάθε κινέζικη εταιρία ενώ κάνουν το ίδιο πράγμα και χρεώνουν πλέον (βλέπε huawei) τα ίδια και περισσότερα χρήματα κάποιες φορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...