Προς το περιεχόμενο

Συμβουλή για αγορά DSLR


eselor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά, ενδιαφέρομαι για αγορά DSLR κάμερας. Είμαι σχετικά αρχάριος ("προϋπηρεσία¨ με compact φωτογραφικές και κινητό) και βρίσκομαι ανάμεσα απο τις εξής : Nikon D3400, D5300, D5500 και D5600. Έχω ψάξει αρκετά για αυτές και μάλλον βρίσκομαι περισσότερο ανάμεσα στις τελευταίες 3 λόγω υποδοχής Mic. Πιο συγκεκριμένα, στο e-infin εχει 430 την 5500 και 470 την 5600. Δεν εχω βρει σχεδον καμια σημαντική διαφορα μεταξύ των 2. Την 5300 δυστυχώς δεν την εχει. Οπως και να εχει θα ηθελα τη γνωμη σας πάνω σε αυτά και παράλληλα αν το e-infin.com ειναι αξιόλογο site, διότι οι διαφορές τιμών που βλέπω ειναι μεγάλες και ενώ εχω ακούσει για αυτό, θα ήθελα και μια άποψη παραπάνω. 
Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η χρήση θα είναι κυρίως για φωτογραφίες σε ταξίδια και σε παρορμησεις στη φυση (παραλίες / δάση / λίμνες κλπ), καθώς και αστικές φώτο (πλατείες με ανθρώπους κλπ). Επίσης θα ήθελα έξοδο μικροφώνου στην ιδανική περίπτωση, για να βγάζω κάποια μουσικά video με πιάνο.

Έχω ήδη κάποιους φακούς nikon (παλιούς μεν 1985+ απο παλιά φωτογραφική του πατέρα μου, που από ότι είδα είναι συμβατοί, αξίας γύρω στα 300-400 με μια γρήγορη αναζήτηση). 

Budget έως και 450 μαξ ήθελα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

Δεν είμαι σπίτι τώρα στο πατρικό μου για να σου πω με ακρίβεια, αλλά είναι 1 τηλεσκοπικός, 1 macro (νομίζω) 1 18-55 και ένας ακόμα που δεν θυμάμαι καθόλου (υπενθύμιση πως είμαι αρχάριος ειδικα στους φακούς😅) . Έχει και κάτι φίλτρα που νομίζω δεν χρειάζονται πλέον στις dslr (βάσει κάποιων video που είδα). Έχει κάποιες αγγελίες που είδα τώρα εδώ, με d3300

 

Επεξ/σία από eselor
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eselor είπε

Δεν είμαι σπίτι τώρα στο πατρικό μου για να σου πω με ακρίβεια, αλλά είναι 1 τηλεσκοπικός, 1 macro (νομίζω) 1 18-55 και ένας ακόμα που δεν θυμάμαι καθόλου (υπενθύμιση πως είμαι αρχάριος ειδικα στους φακούς😅) . Έχει και κάτι φίλτρα που νομίζω δεν χρειάζονται πλέον στις dslr (βάσει κάποιων video που είδα). Έχει κάποιες αγγελίες που είδα τώρα εδώ, με d3300

Αν σε ενδιαφέρει μεταχειρισμένη d3300 με 6,5κ κλικ και δυο φακούς (18-55,55-200) πουλάει η γυναίκα μου μιας και της πήρα την d7200

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Από τις μηχανές που σκέπτεσαι  (Nikon D3400, D5300, D5500 και D5600) θα σου πρότεινα να αγοράσεις την φτηνότερη που ικανοποιεί τις απαιτήσεις σου.  Το site που αναφέρεις είναι αξιόπιστο, πολλοί έχουν αγοράσει από εκεί χωρίς πρόβλημα. Απλά διάβασε καλά τους όρους εγγύησης ώστε αν τυχόν αγοράσεις από εκεί και σου τύχει ελαττωματικό κομμάτι να ξέρεις πως θα κινηθείς.  

Στις Nikon μηχανές και στις σειρές  D3XXX, D5XXX, εαν  οι φακοί που έχεις ειναι παλαιοί  (AI, AiS, E, AF-D) δεν θα εστιάζουν αυτόματα ούτε θα συνεργάζονται με το συστημα αυτόματης φωτομέτρησης της μηχανής σου οπότε θα πρέπει να τους δουλεύεις χειροκίνητα, κάτι που απαιτεί γνώση χρόνο και εμπειρία. Αν τελικά πας σε μηχανή από αυτή την σειρά τότε θα πρέπει να αγοράσεις φακο που να έχει την σήμανση AF-S ή AF-P

Η δική μου πρόταση (αλλά δεν ξέρω αν σε καλύπτει για το θεμα με το μικρόφωνο) είναι μια μεταχειρισμένη D3200 / D3300 ή D5200 μαζί με τον Nikon 18-105 AF-S VR

Θεωρώ οτι ένας φακος αυτoύ του εύρους είναι περισσότερο  χρήσιμος και πολύ πιο βολικος για έναν αρχάριο για να δει και να αποκτήσει εμπειρία φωτογράφησης  σε ένα καλό εστιακό εύρος.   Στην πορεία εξάλλου (αν τελικά  σου αρέσει και συνεχίσεις)  θα πρέπει να επενδύσεις .. Είναι ακριβό χόμπυ το άτιμο, αλλά μας σώζουν τα μεταχειρισμένα ....

 

Επεξ/σία από prometheas
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@prometheas Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Μάλλον έτσι θα ξεκινήσω, με μία d3300 / 5xxx εφόσον έχουν και mic port. Θα ψάξω για μεταχειρισμένες με αυτόν τον φακό, αλλα αν δεν βρώ μπορει να την παρω και καινούργια απο τον ανωτέρω ιστότοπο, διαφορετικά αν βρω body μονο και να αγορασω μεταχειρισμένο τον φακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eρώτηση για μια αγγελία που βρήκα -> Nikon D5300 Kit (18-140 VRάριστη κατάσταση με ~4.500 click. Φακός AF- S Nikkor 18 - 140 mm f/3. 5 - 5. 6 G ED DX VR + UV filter + 2 καρτες sd 32 gb + τσάντα Nikon τιμή 480€ 
Αξίζει; Στις φωτό ολα είναι περιποιημένα και ωραία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2018 στις 3:23 ΜΜ, eselor είπε

@prometheas Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή! Μάλλον έτσι θα ξεκινήσω, με μία d3300 / 5xxx εφόσον έχουν και mic port. Θα ψάξω για μεταχειρισμένες με αυτόν τον φακό, αλλα αν δεν βρώ μπορει να την παρω και καινούργια απο τον ανωτέρω ιστότοπο, διαφορετικά αν βρω body μονο και να αγορασω μεταχειρισμένο τον φακό.

Πριν προχωρησεις σε αγορα πες ποιους φακους εχεις, εαν ειναι καλουτσικοι af-d αξιζει σιγουρα να πας σε d7x00 μεταχειρισμενη για να μπορεις να τους χρησιμοποιησεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, @topos είπε

Πριν προχωρησεις σε αγορα πες ποιους φακους εχεις, εαν ειναι καλουτσικοι af-d αξιζει σιγουρα να πας σε d7x00 μεταχειρισμενη για να μπορεις να τους χρησιμοποιησεις.

Μόλις γυρίσω σπίτι, θα τους δω και θα τους αναφέρω εδω να μου πείτε. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...