Προς το περιεχόμενο

Καθαρισμός Nikon D5300


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας!

Έχω μια φωτογραφική μηχανή, Nikon D5300 η οποία λόγω χρήσης ειδικά σε ταξίδια και παραλίες, έχει γεμίσει σκόνη πάνω στους καθρέφτες της. Λέω να επιχειρήσω να την καθαρίσω με ειδικό πανί με μικροίνες για να τραβήξει τη σκόνη. Υπάρχει περίπτωση να κάνω ζημιά? Αν καθαρίζοντας πιέσω τους καθρέφτες, υπάρχει περίπτωση να χαλάσω κάποια ευθυγράμμιση της φωτογραφικής? Γενικά υπάρχει περίπτωση να κάνω περισσότερο κακό παρά καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε ξέρεις και δεν έχεις εξοπλισμό δεν υπάρχει  λόγος να πάρεις το ρίσκο. 

 

Καλύτερα να πας στον Άρη Καραμπα στην Αθήνα που θα την κάνει καινούργια με ελάχιστο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαστήρι? 

Επειδή δε γνωρίζω, σε ποιο κομμάτι παίρνω ρίσκο? Αν γνωρίζεις να μου πεις, για να καταλάβω αν αξίζει να το προσπαθήσω με βάση τον εξοπλισμό μου και την εμπειρία μου.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/8/2018 στις 11:23 ΠΜ, whatsmyname είπε

Εχεις προσωπική εμπειρία από το συγκεκριμένο εργαστήρι? 

Επειδή δε γνωρίζω, σε ποιο κομμάτι παίρνω ρίσκο? Αν γνωρίζεις να μου πεις, για να καταλάβω αν αξίζει να το προσπαθήσω με βάση τον εξοπλισμό μου και την εμπειρία μου.

Ευχαριστω!

Υπαρχουν ειδικες "μπατονετες" (με τα υγρα τους) στο μεγεθος του αισθητηρα που θελεις να καθαρισεις.

Υπαρχει ρυθμιση που "κλειδωνει" τον καθεπτη πανω για καθαρισμο μεσα απο το μενου(να σιγουρευτεις πως εχεις γεματη μπαταρια κατα την διαρκεια του καθαρισμου) , εαν τον ακουμπησεις μπορεις ευκολα να κανεις ζημια.

Απο τα συμφραζομενα και εαν βρισκεσαι Αθηνα θα σε συμβουλευα να την πηγαινες σε καποιο καταστημα, εαν παλι επιχειρησεις να το κανεις μονος σου, φροντισε να εχεις τα σωστα "καθαριστικα" και να δεις την διαδικασια αναλυτικα πριν ξεκινησεις(υπαρχουν πολλα βιντεακια στο youtube).

 

Y.Γ Απο που την εχεις αγορασει?Καποια καταστηματα δινουν εναν δωρεαν καθαρισμο οταν τον χρειαστεις.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παιδια, ευχαριστω πολυ για τις πληροφορίες! Προφανως πρεπει να γινουν περισσοτερα πραγματα απο οσα νομιζα για να καθαριστει κι επισης αρχιζει να γινεται επικινδυνο να βαλω χερι εγω. Ακου ειδικη ρυθμιση που κλειδωνει τους καθρεφτες... Καλυτερα να μην την πειραξω και να την παω σε ειδικο. Ευχαριστω και παλι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσκολο δεν ειναι καθόλου. Ριψοκίνδυνο ειναι αναλογως την ικανοτητα του καθενός. Εχουν  γινει εκατονταδες καθαρισμοί απο ατομα που πρωτη φορά το εκαναν με απολυτη επιτυχια και χωρίς καποιο προβλημα. Ειναι μαλιστα κατι σχετικά απλό. Απο την αλλη μπορεις να διαβασεις και πολλες περιπτωσεις στις οποίες η αποπειρα καθαρισμου του αισθητηρα εχει καταλήξει σε γρατζουνιές αντι για καθαρισμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω τοσα χρονια τον σενσορα μονος μου τον καθαριζω με αστειο κοστος...

Τωρα για οσους αγχωνονται με τα τεχνολογικα βλαβες εγγυησεις κλπ καλυτερα να πας σε καποιο μαστορα.

Καθρεφτη δεν εχω καθαρισει ποτε (δεν χρειαστηκε) αλλα απο κατι βιντεο που ειδα δεν ειναι και επιστημη....Αναφερομαι σε SLT που δουλευω..σε Canikon αγνοω τι παιζει.

Επεξ/σία από afterhours
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/9/2018 στις 12:48 ΜΜ, afterhours είπε

Εγω τοσα χρονια τον σενσορα μονος μου τον καθαριζω με αστειο κοστος...

Τωρα για οσους αγχωνονται με τα τεχνολογικα βλαβες εγγυησεις κλπ καλυτερα να πας σε καποιο μαστορα.

Καθρεφτη δεν εχω καθαρισει ποτε (δεν χρειαστηκε) αλλα απο κατι βιντεο που ειδα δεν ειναι και επιστημη....Αναφερομαι σε SLT που δουλευω..σε Canikon αγνοω τι παιζει.

Τι καθαριστικά χρησιμοποιείς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...