Προς το περιεχόμενο

Αγορά ευρυγώνιου φακού - Nikon crop


Juih4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, 

Θέλω να αγοράσω έναν ευρυγώνιο φακό για Nikon D3400, σχεδόν αποκλειστικά για φωτογραφίες τοπίων. Δεν με ενδιαφέρει τόσο η αστροφωτογραφία (άρα και το να δουλέψω σε ανοιχτό διάφραγμα). Έχω δει σχεδόν όλους τους φακούς της κατηγορίας αλλά δεν ξέρω προς τα πού να κλίνω. Κάποια πρόταση; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι για nikon dx, ο φακός είναι χάρισμα για wide και έχει και vr . Θεωρώ ότι δεν έχει ανταγωνισμό . 

https://www.e-infin.com/eu/item/3345/nikon_af-p_dx_nikkor_10-20mm_f/4.5-5.6g_vr_lens

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου ο Tokina 11-16 F2,8 ειναι πολυ καλη επιλογη.

https://www.e-infin.com/eu/item/1012/tokina_at-x_11-16mm_f2.8_pro_dx_ii_lens_for_nikon

60 ευρω πιο ακριβoς μεν, πιο φωτεινος δε ;)

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον! Το μόνο που με προβλημάτιζε στον Tokina ήταν το αν θα ήταν χρηστικός στα mm του, αλλά θεωρώ πως σε συνδυασμό και με έναν 17-50 π.χ. αργότερα θα είμαι καλυμμένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, DrStein είπε

60 ευρω πιο ακριβoς μεν, πιο φωτεινος δε ;)

Παλιά θα συμφωνούσα, αλλά πλέον , εφόσον δεν μιλάμε για φίλμ , θεωρώ τα διαφράγματα πιο ανοιχτά από f=3.5 , ψιλοάχρηστα , εφόσον μιλάμε για τοπία , κτίρια κτλ 

(χρήσιμα είναι για πορτραίτα και bokeh , αλλά όχι σε εστιακές αποστάσεις wide ). 

Έχεις πολύ καλύτερο εύρος πεδίου με πιο κλειστά διαφράγματα. 

Το vr για χαμηλούς φωτισμούς το θεωρώ χρησιμότερο . 

Π.χ. θα προτιμούσα f=4 με 1/10 με vr , παρά f=2.8 με 1/50 , χωρίς vr. Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Dr_73 είπε

Παλιά θα συμφωνούσα, αλλά πλέον , εφόσον δεν μιλάμε για φίλμ , θεωρώ τα διαφράγματα πιο ανοιχτά από f=3.5 , ψιλοάχρηστα , εφόσον μιλάμε για τοπία , κτίρια κτλ 

(χρήσιμα είναι για πορτραίτα και bokeh , αλλά όχι σε εστιακές αποστάσεις wide ). 

Έχεις πολύ καλύτερο εύρος πεδίου με πιο κλειστά διαφράγματα. 

Το vr για χαμηλούς φωτισμούς το θεωρώ χρησιμότερο . 

Π.χ. θα προτιμούσα f=4 με 1/10 με vr , παρά f=2.8 με 1/50 , χωρίς vr. Πολύ καλύτερο αποτέλεσμα. 

Το πιο σημαντικο σε υπερευρυγωνιους δεν ειναι το διαφραγμα, αλλα η παραμορφωση και μετα η ποιοτητα στα ακρα.

Καλο θα ηταν να δει κανα συγκριτικο τεστ, και τις βαθμολογιες του dxomark

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τα ποιο ανοιχτά διαφράγματα όμως συνήθως κερδίζεις στο να είσαι το ίδιο sharp νωρίτερα από αυτόυς που δε ξεκινάνε από τέτοια διαφράγματα.

Δηλαδή ο tokina λογικά είναι στα 4.5 (για να βάλω το f του 10-20 που προτάθηκε) πιο sharp από ότι θα είναι ο άλλος στα 4.5 και θα πρέπει να τον πας στρα 6 πχ για να πάρεις το ίδιο αποτέλεσμα και έτσι χρειάζεσαι περισσότερα δευτερόλεπτα/χαμηλοτερες ταχύτητες κλείστρου/περισσότερο ανέβασμα iso κλπ κλπ

Δεν είναι κακός ο 10-20 παρόλαυτα και με μεγαλύτερο εύρος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...