Προς το περιεχόμενο

DSLR Canon EOS 1300D


rudy33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γνωμη για την συγκεκριμενη canon?

 

την εχω βρει σε τρομερη τιμη..250 ευρω..την θελω περισσοτερο για βιντεο, αλλα θα ηθελα να μου πει και αν γνωριζει καποιος αν βγαζει καλες φωτογραφιες???...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι πολύ entry level καμερα. Ακομη και το βιντεό της ειναι πολύ βασικο στα 1080p/30fps χωρις dual pixel AF και με πολυ αργο AF ειδικα σε βιντεο.

Σε φωτογραφια ειναι μια απο τα ιδια με περιορισμενο ISO 100-6400 και αργο AF εαν χρησιμοποιεις το live view (οθονη).

Στα 250€ την εχεις βρει καινουργια με τον φακο; Στα 330€ παιζει πια μαζι με φακο, τσαντα και καρτα μνημης. Ο φακος βεβαια ειναι ο εντελως απλος χωρις IS (οπτικη σταθεροποιηση) και φυσικα οχι STM (που χρειαζεσαι καλυτερα για βιντεο).

Για να ξεκινησεις ειναι ΟΚ αλλα μην περιμενεις πολλα απο αυτη ουτε σε βιντεο ουτε σε φωτογραφια. Φυσικα ολα εξαρτωνται απο το τι περιμενεις αλλα και το τι μπορεις εσυ να κανεις με αυτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου την δινει γνωστος μου ολοκαινουργια με 250..στην αγορα οντως κανει 330..κοιτα και εγω δεν εχω τρομερες απαιτησεις..δεν θα γυρισω και ταινια με αυτη..αλλα εστω για νορμαλ πραγματα θεωρεις οτι ειναι καλη?..και περισσοτερο πιστευεις εχει δυνατοτητες να την εξελιξω?(με καλυτερους φακους κτλπ)...ασπουμε δεν με χαλαει τοσο το περιορισμενο iso, αλλα το αργο AF και οτι δεν παιρνει εξωτερικο μικροφωνο, αλλα πιστευω για τα λεφτα της ειναι κομπλε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πρωτη καμερα ειναι μια χαρα φιλε..ειναι μια καμερα θα την χαρακτηριζα ημιεπαγγελματικη..εχει καλα στοχεια, αλλα και αδυναμιες που αναφερει και ο φιλος απο πανω..αν την θελεις για ξεκινημα και ειδικα με 250 ευρω αξιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 250 ευρω στην πραξη δεν βρισκεις καν καλή compact. Οποτε δεν τιθεται θεμα εαν αξιζει τα χρηματά της αλλα μονο εαν σε ικανοποιει για αυτο που θελεις να κανεις. Ημιεπαγγελμτικη δεν μπορεις να την πεις με τιποτε. Ειναι μια καθαρα entry level ερασιτεχνικη. Αλλα αυτο δεν λεει τιποτε απο μονο του. Εχε υποψην οτι η φωτογραφια ειναι προτιστα τεχνη. Δεν εχει σημασια ποσο καλα πινελα ή τι καμβα εχει ενας ζωγραφος. Εαν δεν μπορει να αποδοσει κατι σωστα και κυριως να το φανταστει πρωτα.  Το ιδιο ειναι και με την φωτογραφια. Δεν πατας το κλικ και μετα βλεπεις τι τραβηξες. Ο καλος φωτογραφος πρωτα εχει φανταστει την φωτογραφια στο μυαλό και μετα προσπαθει να την υλοποιήσει. Οποτε πρωτα εχει σημασια το θέμα, οι γωνιες λήψης, ο φωτισμός που επιλέγεις, η ώρα, το καδραρισμα, μετά η τεχνική σου ως φωτογράφος, μετά ο φακός σου και τελευταίο το σώμα της μηχανής σου. Το ιδιο και στο βιντεο. Αλλα στο βιντεο καποιες τεχνικες δυσκολίες θα τις αντιμετωπισεις λογω του αδυναμου AF αλλα και του πιθανα πολυ βασικου φακου σου χωρις optical stabilization αλλα και μη STM. Αλλα μπορεις να το προσπαθησεις για αρχη και αλλαζεις σωμα μετα. Αλλωστε οι Canon ενδυκνυνται για βιντεο οποτε οποιοσδηποτε επιπλεον εξοπλισμος θα σου ειναι χρησιμος και μετα εαν τυχον αλλαξεις σωμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

    Μαζί με την καλημέρα μου , το συγκεκριμένο σύνολο είναι πλήρως ικανοποιητικό για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί με την φωτογραφία , περιορισμοί υπάρχουν , όπως και σε οτιδήποτε , έχετε απαντήσει ήδη μόνος σας στο ερώτημα που θέσατε , πολύ σωστά μάλιστα , αφού το οικονομικό κριτήριο είναι συγκεκριμένο . Η τιμή που την βρήκατε είναι παραπάνω από λογική , μην σταθείτε σε λεπτομέρειες περί αργού μηχανισμού εστίασης , αλλιώς τέτοια ψαξιματα θα σας οδηγήσουν σε πολύ μα πολύ ακριβές αγορές . Ένας πολύ σβέλτος μηχανισμός εστίασης είναι ιδιαίτερα συγκεκριμένο χαρακτηριστικό , το οποίο δεν θα χρειαστεί αν ας πούμε τραβάτε κυρίως " σταθερές " εικόνες , ένα σπίτι η ένα τοπίο δεν είναι κινούμενα πράγματα . Παρόλαυτα η συγκεκριμένη μηχανή , μιας και την έχω χρησιμοποιήσει σαν λίγο πιό εξελιγμένο μοντέλο , θα καλύψει άνετα τις ανάγκες ενός μέσου ερασιτέχνη ...... 

   Τα χρήματα θα τα επενδύσετε σε έναν φακό , αργότερα , έχω χρησιμοποιήσει τον 50αρη 1.8 STM σε τέτοιο σώμα με ιδιαίτερα ικανοποιητικά αποτελέσματα .

   Ναι , είναι ABS πλαστικό , ναι δεν είναι αδιάβροχη , ναι δεν έχει 800.000 σημεία εστίασης στο οφθαλμοσκόπιο ....... και νάναι και όλα cross type ........ τι να κάνουμε τώρα ....... 

   Έχει όμως WiFi και NFC , έχει μεγάλη γκάμα φακών για να επιλέξετε αυτόν που ταιριάζει περισσότερο στο δικό σας στυλ .......... το σπουδαιότερο απ' όλα ...... μπορεί να βγάζει φωτογραφίες .... μην ξεχάσετε να βγάζετε ...... καλή επιτυχία ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, babisskg είπε

   Έχει όμως WiFi και NFC , έχει μεγάλη γκάμα φακών για να επιλέξετε αυτόν που ταιριάζει περισσότερο στο δικό σας στυλ .......... το σπουδαιότερο απ' όλα ...... μπορεί να βγάζει φωτογραφίες .... μην ξεχάσετε να βγάζετε ...... καλή επιτυχία ....

Σωστα ολα τα αλλα, ομως η γκαμα φακων ειναι ΕΛΑΧΙΣΤΟΤΑΤΗ και μονο με ανταπτορα μπορεις να χρησιμοποιησεις τους υπολοιπους φακους της Canon κατι που κανει ακομη πιο αργο το AF.

Παρολα αυτα για το κοστος ειναι μια αξιολογη αγορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...