Προς το περιεχόμενο

[SOLVED] Αδυναμία απομακρυσμένης πρόσβασης SSH [Ubuntu Server 18.04]


katsikoula

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/8/2018 στις 8:10 ΜΜ, mphxths είπε

δηλ ενω σου δινει ip , αυτο σιγουρα ισως ναναι πισω απο καποιο κεντρικο firewall/router/κλπ

 

6 ώρες πριν, katsikoula είπε

Τι να πει κανείς τώρα?

Να πεις οτι ηταν αναμενομενο...δηλ δεν καταλαβαινες οτι σε αντιθετη περιπτωση το δικτυου του πανεπιστημιου θα ηταν διατρητο?Εδω ξερω περιπτωσεις που ατομα πηγαν να βαλουν σε γραφεια/εστιες περαν του ενος μηχανηματος (με ethernet switch/hub) και εγινε θεμα..γιατι "επιβαρυνθηκε" το δικτυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mphxths είπε

Να πεις οτι ηταν αναμενομενο...δηλ δεν καταλαβαινες οτι σε αντιθετη περιπτωση το δικτυου του πανεπιστημιου θα ηταν διατρητο?Εδω ξερω περιπτωσεις που ατομα πηγαν να βαλουν σε γραφεια/εστιες περαν του ενος μηχανηματος (με ethernet switch/hub) και εγινε θεμα..γιατι "επιβαρυνθηκε" το δικτυο...

προφανώς και ήταν αναμενόμενο. Αλλά όταν έρχεται ο "ειδικός" που είναι υπεύθυνος για το δίκτυο αυτό και σου λέει ότι δεν υπάρχει ίχνος firewall, τι να πιστέψω? Τις γνώσεις που έχω εγώ ως gadgetάκιας ή τις γνώσεις του "ειδικού" που είναι υπεύθυνος του πανεπιστημιακού δικτύου?

😐

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

19 ώρες πριν, katsikoula είπε

Σε ευχαριστώ πολύ!!! :D :D :D
Πώς μπορώ να κάνω copy το log από το terminal μέσω ssh και μετά paste στο pastebin?

Τελικά, μετά από εκ νέου επικοινωνία με διαφορετικό υπάλληλο της υπηρεσίας δικτύου του πανεπιστημίου, έμαθα ότι το πανεπιστήμιο προστατεύεται από firewall (!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!) και για να περνάνε οι θύρες που θέλω πρέπει να κάνω αίτημα για να μεταφερθεί ο υπολογιστής σε συγκεκριμένο VLAN. Τι να πει κανείς τώρα?

Δες εδω για το pastebin: https://unix.stackexchange.com/questions/108493/easy-way-to-paste-command-line-output-to-paste-bin-services

Στο ειχα πει οτι κατι τετοιο έπαιζε... Όπως βλέπεις, ειδικοί δικτύου δεν υπαρχουν στα Πανεπιστήμια. Αυτοί είναι βύσματα -- ένα μάτσο άχρηστοι που δεν μπορούν να βρουν κανονική δουλειά στον τομέα τους και το παίζουν μάγκες στους φοιτητές. Είχα κ εγω την τυχη να γνωρισω πολλους τετοιους...

Στις 26/8/2018 στις 6:28 ΜΜ, drpaneas είπε

μεσολαβεί κάποιο ticket για τον διαχειριστή δικτύου, όπου πρέπει να μεταφέρει σε κάποιο vlan, dmz ή κατι ...

Επεξ/σία από drpaneas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...