Προς το περιεχόμενο

Η Nvidia υποστηρίζει ότι η GeForce RTX 2080 GPU είναι δύο φορές πιο γρήγορη από την GTX 1080


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Στα games ρε παιδιά, είναι πρώιμο, δεν υπάρχει πουθενά.

Στα games δεν υπάρχει τίποτε να δοκιμαστεί. Το μόνο που χρειάζεται είναι να γίνει αρκετά γρήγορο. Το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο και αποδεδειγμένο.

45 λεπτά πριν, APPLEGEEK είπε

 4 K TV is it worth it?

Εμ γιατί έχει γίνει παράθεση το μήνυμα που λέω για την μέτρηση των nm σε επεξεργαστες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Retromaniac είπε

Στα games δεν υπάρχει τίποτε να δοκιμαστεί. Το μόνο που χρειάζεται είναι να γίνει αρκετά γρήγορο. Το αποτέλεσμα είναι εγγυημένο και αποδεδειγμένο.

Εμ γιατί έχει γίνει παράθεση το μήνυμα που λέω για την μέτρηση των nm σε επεξεργαστες;

Σόρρυ 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι το VR μπαίνει σιγά σιγά στο ράφι. Εφόσον η έμφαση γίνεται στο Ray Tracing, ούτε μπορώ να φανταστώ πως αυτά τα 2 θα συνηπάρξουν, λόγω της τρομακτικής επεξεργαστικής ισχύως που θα απαιτείται. 

Δεν νομίζω να είναι εφικτό να ακολουθούμε 2 διαφορετικούς δρόμους παράλληλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαφορά έδινε η nvidia μεταξύ 980ti και 1080ti? Έχω δουλέψει και τις δύο κάρτες στο ίδιο σύστημα και δεν μπορώ να πιστέψω δηλώσεις του τύπου "2 φορές γρηγορότερη από την προηγούμενη!"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Vr-ray tracing-hdr 4k 144hz....

Οι περισσοτεροι δεν ακουμπησαμε καν αντε κανα 144hz fhd 2k 144

K ονειρευομαστε κανα ultra wide 34 100hz μονιτορ :)

Επεξ/σία από hondakkias31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά περιμένετε τα benchmarks πρώτα. H διαφορά δεν είναι μεγάλη. Τα πραγματικά παιχνίδια που υποστηρίζουν raytracing είναι 11 τα υπόλοιπα 8 υποστηρίζουν μόνο DSS οπότε σιγά τα αυγά. Υπάρχουν leaks που λένε ότι σερνόταν με raytracing κάτι το οποίο στην πραγματικότητα δεν προσφέρει και τόσα πολλά ακόμα στον ρεαλισμό του παιχνιδιού. Αν πέσουν οι τιμές τότε θα έχει νόημα με αυτήν την τιμή οποίος έχει 1080, 1080ti δεν έχει κανένα λόγο να βιαστεί.


Η nvidia έκανε μια βεβιασμένη κίνηση για να προλάβει τα 7mm της AMD. Και μην τρώτε την παπάντζα το raytracing δεν είναι μόνο αποκλειστικότητα της Nvidia υπάρχει μέσα στο DX12 οπότε θα δούμε και από την AMD και από την intel το 2020 που θα βγάλει τις δικές της GPU. 


Οπότε μην τρελαίνεστε θέλει χρόνια για να ωριμάσει το RT οπότε αν δεν συντρέχει κανένας λόγος υπομονή 2 χρόνια που θα έχει ωριμάσει.
 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, cmvrgr είπε

Παιδιά περιμένετε τα benchmarks πρώτα. H διαφορά δεν είναι μεγάλη. Τα πραγματικά παιχνίδια που υποστηρίζουν raytracing είναι 11 τα υπόλοιπα 8 υποστηρίζουν μόνο DSS οπότε σιγά τα αυγά. Υπάρχουν leaks που λένε ότι σερνόταν με raytracing κάτι το οποίο στην πραγματικότητα δεν προσφέρει και τόσα πολλά ακόμα στον ρεαλισμό του παιχνιδιού. Αν πέσουν οι τιμές τότε θα έχει νόημα με αυτήν την τιμή οποίος έχει 1080, 1080ti δεν έχει κανένα λόγο να βιαστεί.


Η nvidia έκανε μια βεβιασμένη κίνηση για να προλάβει τα 7mm της AMD. Και μην τρώτε την παπάντζα το raytracing δεν είναι μόνο αποκλειστικότητα της Nvidia υπάρχει μέσα στο DX12 οπότε θα δούμε και από την AMD και από την intel το 2020 που θα βγάλει τις δικές της GPU. 


Οπότε μην τρελαίνεστε θέλει χρόνια για να ωριμάσει το RT οπότε αν δεν συντρέχει κανένας λόγος υπομονή 2 χρόνια που θα έχει ωριμάσει.
 

Ποτε είπε η Nvidia ότι το έχει αποκλειστικότητα; Αυτό που μπορεί να εισπράξει ότι έχει τις μονές κάρτες που μπορούν να το τρέχουν realtime

1 ώρα πριν, nectons18 είπε

Πάντα η γκρίνια έρχεται πρώτη με κάθε νέο προιόν. Εδώ το θέμα μας είναι πόσο καλή είναι. Και όχι πόσο κοστίζει. Αν κοστίζει κατά την άποψη μας ακριβά απλά προσπερνάμε. Το ότι δηλώνει η nvidia ότι αποδίδει έως και 2 φορές καλύτερα από την 1080 με την συγκεκριμένη τεχνική AA σημαίνει πολλά. Όπως είχε πει ότι η απόδοση της 1080ti είναι 2 φορές της 1080 σε VR (που ισχύει) (και συνεπώς 2 φορές ποιο γρήγορη η έκδοση Ti από την αντίστοιχη 1080Τi, τότε και εδώ θα ισχύει και η κάρτα τα σπάει.

Λογικό είναι το χιλιάρικο για τέτοιο κτήνος. Αν κάποιος δεν τον ενδιαφέρουν τα ΑΑ και οι 4Κ αναλύσεις και το HDR απλά παίζει fullHD τα πάντα λάδι με την 1050ti την best value for money κάρτα όλων των εποχών και αφήνει την γκρίνια στην άκρη. Είναι τόσο απλά τα πράγματα 

:P 

εγώ φαντάζομαι σε VR 4Κ αναλύσεις με 200% scaling στους drivers με τα μελλοντικά oculus headsets και όλα τα άλλα τα ακούω βερεσέ... α... μιας και ανέφερα VR... περίεργο που δεν τόνισε κάτι για το VR... είμαι περίεργος πόσο ποιο γρήγορη θα είναι σε VR από την 1080Ti? Έχει διαβάσει/ακούσει  κανείς τίποτε περί τούτου η η τεχνολογία παρέμεινε ίδια με την 1080Ti? 

Αν δεν υπάρχει κάποιο επιπλέον optimization, τότε η διαφορά στο vr θα είναι όσο στο απλό 3d.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλικάρια μου έφτιαξα τον χειμώνα ένα πισακι με ραιζεν 1600χ του έβαλα πάνω και μια άσους 1050 απλή παίζω λολακι με 120φπς και τρώω ποπκορν παρακολουθώντας τι σκατα κάνουν με τις κάρτες και ποτέ θα πάρω μια καινούργια. Στο τέλος θα μου την δώσει και θα πάρω έτσι για σπάσιμο μια rx580 και να πανα μαμιθει και το σκάψιμο και η ενβιντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, panosveto12 είπε

Παρά πολύ ακριβό σπορ . Καλύτερα να πάρω μια μηχανή 

Αν παίζει games να την πάρεις, αλλιώς δεν έχει νόημα η σύγκριση. Φιλικά το γραφω.😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Ggkis είπε

Ειμαι πραγματικα μπερδεμενος αυτην την φορα για το αν πρεπει να αναβαθμισω απο 1080 ti.

Μιας και έχουμε ακόμα κονσολοπαιχιδα μένω με την gtx 970....

Μια χαρά είναι για 1080p ακόμα... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nvidia's Flagship RTX 2080 Ti Can't Hit 1080p 60FPS In New 'Tomb Raider'

 

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2018/08/21/nvidias-flagship-rtx-2080-ti-cant-hit-1080p-60fps-in-new-tomb-raider/#7f2b92aa1558

 

 

Oυσιαστικα λιγο πιο βελτιωμενα γραφικα απο το προηγουμενο παιχνιδι

Τις καρτουνιστικες μηχανες γραφικων το μαρκετινιστικο τμημα των fake news των εταιριων τις ονομαζει ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ κοινως ταιζω σανο τους χαχολους

Oλη η κατασταση με τα remake μου θυμιζει το redux του gta5

 

 

Ανωτερη τεχνολογια θα ειναι οταν δουμε αυτα τα γραφικα σε παιχνιδι

 

 

Επεξ/σία από 7700K
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το διαγραμμα ισχυει τελικα βγει αληθινο χωρις dlss  μιλαμε για 40-50% επανω απο 1080 , η 1080 τι ειναι γυρο στο + 35% αρα  το +8% φενετε να ισχυει  αν αποδειχθει ετσι και λιγοτερη καταναλοση (μην κοιτατε το παραπανο tdp ειναι μαζι με tensor cores klp ) για 2900 cuda ειναι καλο αλμα +( το dsll στους βαρβατους τιτλους οπος bf5  κ.α θα δωσει κι αλλο ) για 1440π ειναι καρταρα αν αποδειχθει ετσι . η 2080 τι που εχει 4300 cuda μιλαμε για  + 50% cuda απο 2080  αρκετα επανω οπου δικαιολογουνται ετσι και τα χρηματα πραγματικα 4κ καρτα και προφανος δεν απευθυνετε για ελλαδα αλλα για αυτους που εχουν για ASUS ROG Swift PG27UQ 27" 4K UHD 144Hz DP HDMI G-SYNC HDR https://www.newegg.com/Product/Product.aspx?Item=N82E16824236885  τετιο μονιτορ . τορα να μου πεις μα καλα υπαρχουν και πιο φτηνα μονιτορ ναι αλλα οχι με ολα αυτα παρεα και το ray tracing αν θα φενετε πιο πολυ θα ειναι σε HDR μονιτορ . 

το οτι οι τιμες ειναι ψηλα ειναι αλλα αφου υπαρχει κοσμος που πληρωνει ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, 7700K είπε

Nvidia's Flagship RTX 2080 Ti Can't Hit 1080p 60FPS In New 'Tomb Raider'

https://www.forbes.com/sites/jasonevangelho/2018/08/21/nvidias-flagship-rtx-2080-ti-cant-hit-1080p-60fps-in-new-tomb-raider/#7f2b92aa1558

Oυσιαστικα λιγο πιο βελτιωμενα γραφικα απο το προηγουμενο παιχνιδι

Τις καρτουνιστικες μηχανες γραφικων το μαρκετινιστικο τμημα των fake news των εταιριων τις ονομαζει ΠΡΟΗΓΜΕΝΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ κοινως ταιζω σανο τους χαχολους

Oλη η κατασταση με τα remake μου θυμιζει το redux του gta5

Ανωτερη τεχνολογια θα ειναι οταν δουμε αυτα τα γραφικα σε παιχνιδι

Πρώτον, το να νομίζεις ότι το raytracing εινια καρτούνιστικη τεχνολογία, είναι τελείως λάθος. Όλα τα cgi στο cinema είναι raytraced.

Δεύτερον ήρθε απάντηση για το performance:

UPDATE: The Shadow of the Tomb Raiderdevs have responded to the perceived poor performance in a tweet:

The Nvidia Ray Tracing technology currently being shown in Shadow of the Tomb Raider is an early work in progress version. As a result, different areas of the game have received different levels of polish while we work toward complete implementation of this new technology.

— Tomb Raider (@tombraider) August 21, 2018

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Janoss είπε

εχεις στο πισί 2 χ 1080ti;

Εγώ πάντως με AMD Ryzen 3 2200G μια χαρά την βγάζω. Ούτε 1050ti ούτε τίποτα.

Asus strix OC edition ναι αρκετα αθορυβες , λόγο οθόνης LG38 ultrawide και οτι ασχολούμαι με sim ηταν μονόδρομος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...