Προς το περιεχόμενο

Valve Proton - Τρέξτε Windows games σε Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, astrofos είπε

Καλό αλλά διαβάζω ότι πρόκειται για μια ειδική έκδοση του Wine. Την τελευταία φορά που είχα βάλει το wine δε μου άρεσε που μου είχε κάνει σαλάτα όλα τα αρχεία του συστήματος των Windows με αυτά του Linux. Όχι μόνο αυτό αλλά είχε αλλάξει και κάποιες βασικές ρυθμίσεις, παράδειγμα στο διπλό κλίκ κάποια αρχεία άνοιγαν με προγράμματα των windows (π.χ. τα αρχεία txt με το notepad). Μπορεί να μου πεί κάποιος που δοκίμασε το το Proton αν ισχύει το ίδιο;

Δεν πειράζει τίποτα στο σύστημα φίλε. Επίσης είναι πλέον διαθέσιμο και στη stable έκδοση του Steam.

https://store.steampowered.com/news/43351/

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε παιδιά. Είναι ιδέα μου η το απλο wine εχει καλυτερα αποτελεσματα απο το proton? εχω ανοιξει και σχετικο thread στα steam community discussions. H προσωπική μου εμπειρία παντως είναι οτι είτε έχει χειρότερο performance το proton η οτι τα games δεν τρεχουν καθολου.


PS συγκεκριμενα drivers φαινεται να εχουν μεγαλες διαφορες παντως οπως (NVIDIA 396.54.09 Vulkan Driver)

https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=NVIDIA-ANV-Vulkan-TF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 hours ago, tsofras said:

Αν τρέξει wow και hots δεν θα ξαναδώ windows ποτέ.....

WOW τρεχει κανονικά στο Wine αν εχω διαβάσει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, Hermeticus είπε

WOW τρεχει κανονικά στο Wine αν εχω διαβάσει καλά.

Έχει θέματα , με την λογική ότι μπορεί να βγεί κάποιο update και να σπάσει. Φίλος που έπαιζε hots μέσω wine, με το μεγάλο update που έγινε πρίν κάτι μήνες δεν ξαναέπαιξε ποτέ , και τελικά έβαλε windows :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, tsofras said:

Έχει θέματα , με την λογική ότι μπορεί να βγεί κάποιο update και να σπάσει. Φίλος που έπαιζε hots μέσω wine, με το μεγάλο update που έγινε πρίν κάτι μήνες δεν ξαναέπαιξε ποτέ , και τελικά έβαλε windows :S

Sad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες μετά...

η τελευταία έκδοση του proton η 4.11 έχει σπάσει αρκετά game και ενώ έπαιζαν πριν τώρα δημιουργούνται σοβαρά προβλήματα με crash etc. Προτιμήστε την 4.9 που δουλεύει άψογα στα περισσότερα game. Νομίζω κάτι έχει να κάνει με το vulkan που έχει η 4.11 δεν είμαι σίγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Το proton είναι ουσιαστικά μια βελτιστοποιημένη έκδοση του wine από τη valve με προσανατολισμό τη συμβατότητα σε σχέση με τα παιχνίδια. Μπορεί λοιπόν να χρησιμοποιηθεί αυτόνομα, χωρίς το steam client. Επίσης μέσω steam υπάρχει πλέον η δυνατότητα να προστεθούν windows παιχνίδια εκτός steam και να ρυθμιστούν για εκτέλεση μέσω του proton οπως και τα steam windows παιχνίδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...