Προς το περιεχόμενο

Valve Proton - Τρέξτε Windows games σε Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, dalan2007 είπε

ειδικα για το quake champions επιβεβαιωνω Unstable και crash συνεχως..

αυτη η λιστα ειναι δυναμικη?θα ανανεωνεται δλδ?

Από ότι έχω διαβάσει ναι, και η επίσημη και η ανεπίσημη θα ανανεώνεται με νέους τίτλους.

Μεγαλύτερη σημασία έχει η επίσημη λίστα, αυτή με τους 27 τίτλους.

Το Proton είναι σε beta ακόμη. Αυτή η λίστα με 27 τίτλους είναι η αρχή.

Επεξ/σία από aypnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έγραψα και εγώ στην λίστα δύο τιτλους που δοκίμασα

-Ori and the blind forest definitive edition : Κολλάει λίγο στην loading screen αλλά το παιχνίδι ειναι γενικά playable με gamepad

-Anno 1404 : Venice : Ξεκινάει αλλα βγάζει μάυρη οθόνη οπότε ουσιαστικά είναι unplayable

Γενικά καλό είναι αν δοκιμάσετε καποιο παιχνίδι να γράψετε στην λίστα. Επίσης ενδιαφέρον παρουσιάζουν τα graphs που έχει

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, Aztec είπε

-Anno 1404 : Venice : Ξεκινάει αλλα βγάζει μάυρη οθόνη οπότε ουσιαστικά είναι unplayable

Το Anno 1404 παίζει μια χαρά στο wine , δοκίμασε να αλλάξεις το DirectX 10 σε 9 .

Άνοιξε το Engine.ini   <DirectXVersion>9</DirectXVersion>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Mad_man είπε

Το Anno 1404 παίζει μια χαρά στο wine , δοκίμασε να αλλάξεις το DirectX 10 σε 9 .

Άνοιξε το Engine.ini   <DirectXVersion>9</DirectXVersion>

 

To Venice ? Γιατι το δοκίμασα αυτο που λες

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Aztec είπε

To Venice ? Γιατι το δοκίμασα αυτο που λες

Ναι , παλιά που το είχα δοκιμάσει με αυτό το fix δούλευε κανονικά .

Gog version αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό, σε wine-staging-nine

Pίξε και μια ματιά στο wineHQ μπας και έχει αλλάξει τίποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παίζω path of exile μια χαρά!Το μόνο που μου είχε λείψει από εποχές dual boot!

Αν κάνουν και περισσότερα παιχνίδια συμβατά, μιλάμε για επανάσταση!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι εγω.

Για να δουλεψει το proton απαιτει να υπαρχει το steam εγκατεστημενο? Γιατι ειναι 32αρα εφαρμογη και δεν υπαρχει περιπτωση να την βαλω στο απο πανω ως κατω 64αρι λειτουργικο μου.
Επισης, μπορει κανεις να δοκιμασει πως παιζει το cs 1.6? Το ειχα δοκιμασει πριν χρονια, την εποχη του wine 1.x και η αποδοση του ηταν αθλια, το ειχα αναφερει και εδω στο φορουμ. Εννοειται οτι απαιτω να βγαζει 100fps κολλημενα, οπως βγαζει και στα windows στο 10 χρονων hardware μου, μιας και μιλαμε για παιχνιδι 15+ χρονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν εννοεις ελιτισμο το να μην θελω 32αρες εφαρμογες και βιβλιοθηκες στο συστημα μου, ναι το δεχομαι, ειμια ελιτιστης. Στα windows μονο καποιες "καθημερινες" εφαρμογες μου εχουν μεινει 32αρες (skype, teamviewer, office κλπ), ολες οι υπολοιπες ειναι 64αρες, απο την πιο απλη, πχ 7zip, ως τις πιο advanced, πχ photoshop, sketchup, vmware κλπ.

Αν εννοεις το να θελω το παιχνιδι μου να παιζει με 100fps κολλημενα, δεν ειναι ελιτισμος, ειναι το πως θα πρεπει να παιζεται το συγκεκριμενο παιχνιδι κανονικα. Οπως δεν θα ανεχοσουν 100+ ms lag με τις σημερινες ταχυτητες, ετσι δεν γινεται και εγω να ανεχτω ενα παιχνιδι τετοιας ηλικιας να παιζει με λιγοτερα απο 100fps σε hw που ειναι ακομα και 10 χρονων παλιο. Αν δεν μπορει το ταδε emulation του wine/proton/playonlinux/whatever να τα καταφερει, ειναι προβλημα του emulation και μονο αυτου.

Οριστε και το rant μου 8 χρονια πριν
https://www.insomnia.gr/forums/topic/300292-split-tα-καλύτερα-παιχνίδια-σε-linux-side-discussions/?page=15&amp;tab=comments#comment-3713757

 

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@jim_p το CounterStrike 1.6 τρέχει native εδώ και μια 5ετία. Το steamplay έχει κάνει τρομερά άλματα στην απόδοση και αναμένεται δε χάνεις σε τίποτα να το δοκιμάσεις. Στις προηγούμενες σελίδες ή στο site της υπογραφής μου λέω τον τρόπο που μπορείς να το ενεργοποιήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/8/2018 στις 5:32 ΜΜ, Mad_man είπε

Ναι , παλιά που το είχα δοκιμάσει με αυτό το fix δούλευε κανονικά .

Gog version αλλά δεν νομίζω να παίζει ρόλο αυτό, σε wine-staging-nine

Pίξε και μια ματιά στο wineHQ μπας και έχει αλλάξει τίποτα

με απλό double click στο executable ώστε να παίξει με το default wine prefix που έχω φτιάξει και την παράμετρο  παίζει μια χαρά..

Δυστυχώς μέσα απο steam aka proton pfx δεν παίζει. Απενεργοποίησα το D3D11 στα launch options αλλα τίποτα. 

Όπως και να χει περισσότερο πείραμα ήταν να δω τι έχουν φτιάξει :)

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλό αλλά διαβάζω ότι πρόκειται για μια ειδική έκδοση του Wine. Την τελευταία φορά που είχα βάλει το wine δε μου άρεσε που μου είχε κάνει σαλάτα όλα τα αρχεία του συστήματος των Windows με αυτά του Linux. Όχι μόνο αυτό αλλά είχε αλλάξει και κάποιες βασικές ρυθμίσεις, παράδειγμα στο διπλό κλίκ κάποια αρχεία άνοιγαν με προγράμματα των windows (π.χ. τα αρχεία txt με το notepad). Μπορεί να μου πεί κάποιος που δοκίμασε το το Proton αν ισχύει το ίδιο;

 

Επεξ/σία από astrofos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...