Προς το περιεχόμενο

Valve Proton - Τρέξτε Windows games σε Linux


chek2fire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοίγω νέο νήμα καθώς όπως έγινε γνωστό σήμερα η Valve έβγαλε μια δικιά της έκδοση του Wine ώστε να μπορεί να εγκαταστήσει κάποιος windows game σε linux χωρίς να υπάρχει native υποστήριξη τους.

Η ανακοίνωση είναι εδώ

https://steamcommunity.com/games/221410/announcements/detail/1696055855739350561

ενώ το github είναι εδώ

https://github.com/ValveSoftware/Proton/

To proton έρχεται εγκατεστημένο με τον Steam beta client. Μέχρι στιγμής τα game που υποστηρίζονται είναι τα εξής

 

Τώρα κάνω εγκατάσταση το Tekken και το Nier Automata και θα επανέλθω με εντυπώσεις. Τα δύο συγκεκριμένα game νομίζω είναι φοβερά απαιτητικά. Είμαι περίεργος να δω πως θα τρέξουν. 

Οπως λενε πάντως αργότερα θα διαθέσουν όλο τον κατάλογο του steam games για εγκατάσταση.

Μιλάμε αν τρέχουν σωστά από μένα τα windows θα είναι πλέον τελείως παρελθών 

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 41
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά το proton περιέχει κατά λάθος debug builds του DXVK που επηρεάζουν την απόδοση. Θα το διορθώσουν με update του Proton.

Πάντως τώρα αρχίσουν να ξεκαθαρίζουν όλα. Mου είχε κάνει τρομερή εντύπωση η τόσο γρήγορη ανάπτυξη του DXVK.

O dev του DXVK πλέον δουλεύει στη Valve, ίσως για αυτό ήταν αρνητικός σε κάθε είδος donation.

Επίσης είναι αρκετά μεγάλο και το development team του Proton.

Από ότι φαίνεται η Valve δεν αστειεύεται με το project Proton. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις έπαιξα το Tekken. Ειλικρινά είχα χαμηλές προσδοκίες αλλά δεν το περίμενε να τρέξει τόσο άψογα. Είναι βαρύ game και ακόμα και στα windows έχει το lag του. Και εδώ φυσικά είχε κάποια λαγκαρίσματα αλλά όχι τόσο που να επηρεάζουν την gaming εμπειρία, αφού κάποια στιγμή ξεχάστηκα τελείως ότι έπαιζα σε linux.

Μπράβο πάρα  πολύ καλή δουλειά. Θα δοκιμάσω και άλλα game που υποστηρίζει. 

Το γέλιο είναι ότι έπαιζα με το xbox one gamepad που στα windows 7 δεν μπορώ με τίποτα να βάλω τους driver και φυσικά είναι τελείως άχρηστο εκεί :D

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, becoming_I είπε

Αν θέλει κάποιος να δει πως το ενεργοποιούμε, έχω γράψει σχετικό άρθρο.

Βλεπω στο σχετικο αρθρο , δοκιμασες ολο τελευταιας κυκλοφοριας παιχνιδια ε ? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα χρόνο σήμερα και δοκίμασα το PES 2018. Ubuntu 18.04 και GTX 1060 6GB με τους τελευταίους nvidia drivers.

Δουλεύει κανονικότατα και φυσικά το έκανα εγκατάσταση με ένα κλικ όπως θα το έκανα στα Windows.

Άξιοι 😊

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, mphxths είπε

Βλεπω στο σχετικο αρθρο , δοκιμασες ολο τελευταιας κυκλοφοριας παιχνιδια ε ? :)

Χαχα ναι έχεις δίκιο, απλά έτυχε να τα έχω ήδη εγκατεστημένα. Κατεβάζω το Walking Dead season 3 να δω αν δουλεύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εμένα πάντως μου έβγαλε κάτι bug ο beta steam client όπως ότι μετά από suspend δεν τρέχουν τα game ούτε τα native και πρέπει να κάνω restart τον xserver για να δουλέψει. Το άλλο bug είναι ότι όταν κλέινω το steam αυτό συνεχίζει να τρέχει στο background και θέλει kill από κονσόλα.

Τώρα δοκίμασα το nier automata, παίζει άψογα αλλά μου έχει κάνει και δύο freeze 

Επεξ/σία από chek2fire
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...