Προς το περιεχόμενο

Γρατζουνια σε φακο


star12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχω ενα 18 55 και δυστηχως μετα απο ενα μικρο χτυπηματακι εστω και αν το χα σε σακο μεσα,εκανε γρατσουνια στη μεση η οπια ειναι εμφανης στις φωτος,Εψαξα στο google να βρω λυσεις,και ειδα πως καπιοι λενε πως αν βαλεις οδοντοκρεμα και το πασαληψεις για 5 λεπτα η γρατζουνια θα φυγει.
Αλλοι λενε για αλκοολ αν βαλεις λιγο πανω στη γρατζουνια και αλλη λυση που βρηκα ειναι ενα υγρο που ναι και για αυτοκινητα REMOVE SCRATCHES  και λενε κανει δουλεια να αφαιρει γρατζουνιες,
Μαλλον θα παω προς αυτο το υγρο,απλα το χει παθεις κανεις αυτο με φακο; και μπορει με υγρο να φυγει η γρατζουνια,η χρειαζεται αλλαγη φακου η γυαλιου,.βεβαια εννοειται πως δεν θα το αλλαζα γιατι θα κοστιζε πολυ και παιρνεις αλλο φακο,απλα θελω μια γνωμη

Επεξ/σία από star12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, star12 είπε

εχω ενα 18 55 και δυστηχως μετα απο ενα μικρο χτυπηματακι εστω και αν το χα σε σακο μεσα,εκανε γρατσουνια στη μεση η οπια ειναι εμφανης στις φωτος,Εψαξα στο να βρω λυσεις,και ειδα πως καπιοι λενε πως αν βαλεις οδοντοκρεμα και το πασαληψεις για 5 λεπτα η γρατζουνια θα φυγει.
Αλλοι λενε για αλκοολ αν βαλεις λιγο πανω στη γρατζουνια και αλλη λυση που βρηκα ειναι ενα υγρο που ναι και για αυτοκινητα REMOVE SCRATCHES  και λενε κανει δουλεια να αφαιρει γρατζουνιες,
Μαλλον θα παω προς αυτο το υγρο,απλα το χει παθεις κανεις αυτο με φακο; και μπορει με υγρο να φυγει η γρατζουνια,η χρειαζεται αλλαγη φακου η γυαλιου,.βεβαια εννοειται πως δεν θα το αλλαζα γιατι θα κοστιζε πολυ και παιρνεις αλλο φακο,απλα θελω μια γνωμη

   Θα πάρετε άλλο φακό ........ την καλησπέρα μου ........ αυτά τα ...... με τις οδοντόκρεμες ...... έχει φύγει σαφώς μέρος της όποιας επίστρωσης είχε ...... κάτι μη αναστρέψιμο ....... συν ότι έχει υποχωρήσει ως ένα βαθμό το υλικό ....... εκτός ..... αν ..... αντικαταστήσετε το μπροστινό μόνον κομμάτι ...... δεν νομίζω πως είναι άξιο αναφοράς ...... έναν μεταχειρισμένο 18 55 ..... απλά ..... καλή ευκολία ...... μην πετάξετε τον παλιό ..... ίσως ....... με ένα σχετικό φίλτρο μπροστά ..... η και σκέτος .... δημιουργήσει ενδιαφέρουσες εικόνες ...... επιπρόσθετα το mount του παλιού φακού μπορεί να αξιοποιηθεί ως βάση για προσαρμογή ενός άλλου φακού από φιλμάτη μηχανή παλαιού τύπου ..... υπάρχουν παραδείγματα .... λίγο ψάξιμο ..... Smena 8M ...... κανά δεκάευρο ..... Kiev 35A ..... 

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα που λες δεν εχουν εφαρμογη σε φακους. Μονο χειροτερα μπορεις να κανεις τον φακο με οτιδηποτε χρησιμοποιησεις. Απλα τον αφηνεις στην ησυχία του. Ειναι το καλυτερο που μπορεις να κανεις.

2 ώρες πριν, star12 είπε

εχω ενα 18 55 και δυστηχως μετα απο ενα μικρο χτυπηματακι εστω και αν το χα σε σακο μεσα,εκανε γρατσουνια στη μεση η οπια ειναι εμφανης στις φωτος,Εψαξα στο να βρω λυσεις,και ειδα πως καπιοι λενε πως αν βαλεις οδοντοκρεμα και το πασαληψεις για 5 λεπτα η γρατζουνια θα φυγει.
Αλλοι λενε για αλκοολ αν βαλεις λιγο πανω στη γρατζουνια και αλλη λυση που βρηκα ειναι ενα υγρο που ναι και για αυτοκινητα REMOVE SCRATCHES  και λενε κανει δουλεια να αφαιρει γρατζουνιες,
Μαλλον θα παω προς αυτο το υγρο,απλα το χει παθεις κανεις αυτο με φακο; και μπορει με υγρο να φυγει η γρατζουνια,η χρειαζεται αλλαγη φακου η γυαλιου,.βεβαια εννοειται πως δεν θα το αλλαζα γιατι θα κοστιζε πολυ και παιρνεις αλλο φακο,απλα θελω μια γνωμη

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...