Προς το περιεχόμενο

flickr


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

για κάποιο λόγο ό,τι φωτογραφία τραβήξω με το κινητό τις ανεβάζει και στο flickr μετά από λίγο. Γνωρίζει κανείς πως το απενεργοποιώ αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Agraf είπε

για κάποιο λόγο ό,τι φωτογραφία τραβήξω με το κινητό τις ανεβάζει και στο flickr μετά από λίγο. Γνωρίζει κανείς πως το απενεργοποιώ αυτό;

    Καλησπέρα σας , στο Flickr έχετε διαφορετικές λειτουργίες σε ότι αφορά το ανέβασμα εικόνων , σχετικές με το υλικό που χρησιμοποιείται εκείνη την ώρα . Αν πρόκειται για πρόσβαση μέσω υπολογιστή μπορείτε να το κάνετε κατά βούληση , αν χρησιμοποιείτε την εφαρμογή για κινητά τότε το ανέβασμα γίνεται αυτόματα , έχετε επιλογή αν μπορεί να γίνει μέσω ασύρματου δικτύου , μέσω δικτύου κινητής η και των δύο . 

   Στην εξειδικευμένη εφαρμογή για κινητά , σαφώς είναι προτιμότερο να επιλέξετε το ανέβασμα μόνον όταν το τηλέφωνο βλέπει ασύρματο δίκτυο , αλλιώς η κατανάλωση μέσω δικτύου κινητής είναι αρκετά μεγάλη , φυσικά πάντα σε σχέση με τον τύπο δικτύου ( 3G κλπ ) που χρησιμοποιείται εκείνη την στιγμή . 

   Το ανέβασμα των φωτογραφιών αφορά όλες μα όλες τις εικόνες που βρίσκονται μέσα στο κινητό , ακόμη και αυτές που έχουν υποστεί κάποια τροποποίηση .

  Φυσικά μπορείτε πάντα να απενεργοποιήσετε την επιλογή , όμως την επόμενη φορά που θα την επιλέξετε θα αρχίσει να ανεβάζει εικόνες , σύμφωνα με τον τρόπο που ορίσατε .

  Όταν εγκαθιστάτε μια εφαρμογή στο κινητό , πιστεύω να βλέπετε τι δικαιώματα ζηταει και τα οποία της παραχωρείτε εγκαθιστώντας την ..... !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Agraf είπε

πως

Μπαινεις στην εφαρμογη flickr του κινητου σου

Πας στο "Preferences"

Πας στο "Auto-Uploadr"

Απενεργοποιείς την επιλογη "Auto-Upload photos"

Οταν ειναι ενεργοποιημενη η προηγουμενη, υπαρχει επιπλεον επιλογή "Allow uploading over cellular". Μπορεις να απενεργοποιήσεις αυτή την εντολη εαν θελεις να γινεται Auto-Uploading μονο απο WiFi.

Αυτα στο iOS. Αλλα λογικα παρομοια διαδικασια εχει και το Android.

Ενναλακτικα μπορεις απλα να ακυρώσεις το Mobile Data Access της εφαρμογής Flickr.

Επεξ/σία από SeNNinhA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

όταν εγκατέστησα την εφαρμογή το έκανα για πλάκα καθώς χρησιμοποιώ το flickr απο Δεκέμβρη του 09. Και από κινητά δεν γνωρίζω. Το συντομότερο θα πάω σε iOS γιατί τα android χμ..  εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ το flickr app και τωρα τελευταία άρχισε τις αυτοματοποιήσεις. Τις φωτογραφίες τις ανεβάζει κλειδωμένες - δεν πειράζει και πολύ αφού η yahoo προσφέρει 1Τ αποθηκευτικό χώρο και έχεις επιλογή για public view. Αλλά γενικά μου χαλάει την ροή στο photostream μου.

5 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Μπαινεις στην εφαρμογη flickr του κινητου σου

Πας στο "Preferences"

Πας στο "Auto-Uploadr"

Απενεργοποιείς την επιλογη "Auto-Upload photos"

Οταν ειναι ενεργοποιημενη η προηγουμενη, υπαρχει επιπλεον επιλογή "Allow uploading over cellular". Μπορεις να απενεργοποιήσεις αυτή την εντολη εαν θελεις να γινεται Auto-Uploading μονο απο WiFi.

Αυτα στο iOS. Αλλα λογικα παρομοια διαδικασια εχει και το Android.

Ενναλακτικα μπορεις απλα να ακυρώσεις το Mobile Data Access της εφαρμογής Flickr.

λοιπον στο κινητό μου και μέσα στην εφαρμογή δεν έχει τίποτα σε preferences εκτως εαν δεν το είδα

 

6 ώρες πριν, babisskg είπε

    Καλησπέρα σας , στο Flickr έχετε διαφορετικές λειτουργίες σε ότι αφορά το ανέβασμα εικόνων , σχετικές με το υλικό που χρησιμοποιείται εκείνη την ώρα . Αν πρόκειται για πρόσβαση μέσω υπολογιστή μπορείτε να το κάνετε κατά βούληση , αν χρησιμοποιείτε την εφαρμογή για κινητά τότε το ανέβασμα γίνεται αυτόματα , έχετε επιλογή αν μπορεί να γίνει μέσω ασύρματου δικτύου , μέσω δικτύου κινητής η και των δύο . 

   Στην εξειδικευμένη εφαρμογή για κινητά , σαφώς είναι προτιμότερο να επιλέξετε το ανέβασμα μόνον όταν το τηλέφωνο βλέπει ασύρματο δίκτυο , αλλιώς η κατανάλωση μέσω δικτύου κινητής είναι αρκετά μεγάλη , φυσικά πάντα σε σχέση με τον τύπο δικτύου ( 3G κλπ ) που χρησιμοποιείται εκείνη την στιγμή . 

   Το ανέβασμα των φωτογραφιών αφορά όλες μα όλες τις εικόνες που βρίσκονται μέσα στο κινητό , ακόμη και αυτές που έχουν υποστεί κάποια τροποποίηση .

  Φυσικά μπορείτε πάντα να απενεργοποιήσετε την επιλογή , όμως την επόμενη φορά που θα την επιλέξετε θα αρχίσει να ανεβάζει εικόνες , σύμφωνα με τον τρόπο που ορίσατε .

  Όταν εγκαθιστάτε μια εφαρμογή στο κινητό , πιστεύω να βλέπετε τι δικαιώματα ζηταει και τα οποία της παραχωρείτε εγκαθιστώντας την ..... !!! 

Σας ευχαριστώ! Έχετε δικαιο το κάνουμε οι περισσότεροι αυτό και τα περνάμε στο ντούκου. Θεωρώ ότι καμία εφαρμογή δεν πρέπει να έχει πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα ιδίως όταν πρόκειται και για Πνευματικά Δικαιώματα των δημιουργών, κλεψιά κτλπ. Ένας καλλιτέχνης για παράδειγμα κατοχυρώνει τα έργα του. Δεν μιλάω μόνο για copy/paste, download, share κτλπ αλλά και για κλοπή ιδεών. Το flickr είναι μια ανοησία αλλά ακόμα μεγαλύτερη αυτά τα instagram και facebook και αυτό αφορά την νεολαία..η οποία βρίσκεται σε ένα συνεχή μαραθώνιο ψηφιακής τεχνολογίας κα ενημέρωσης στο ανέβασμα προσωπικών στιγμών με βίντεο/φωτογραφίες και στοιχεία προσωπικά όπως και η διαμονή, η ηλικία κτλπ. Γενικότερα πιστεύω ότι το ιντερνετ είναι μια σαχλαμάρα και μας χρειάζεται στη ζωή μας μόνον ένα 20% ποσοστό.

 Συνήθως το wifi/bluetooth το έχω κλειστό. Δεν θέλω να 'μπλοκάρω' το flickr από το ανέβασμα φωτογραφιών μέσω τηλεφώνου. Να μην το κάνει αυτόματα ήθελα, αλλά να έχω εγώ την ελευθερία επιλογής. Είτε πρόκειτε για private ή public. Αν και εγώ δεν κρύβω, ούτε κρύβομαι.

Auto-Uploadr το βρήκα ελπίζω να ναι αυτό. Ευχαριστώ

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Agraf είπε

όταν εγκατέστησα την εφαρμογή το έκανα για πλάκα καθώς χρησιμοποιώ το flickr απο Δεκέμβρη του 09. Και από κινητά δεν γνωρίζω. Το συντομότερο θα πάω σε iOS γιατί τα android χμ..  εδώ και ένα χρόνο χρησιμοποιώ το flickr app και τωρα τελευταία άρχισε τις αυτοματοποιήσεις. Τις φωτογραφίες τις ανεβάζει κλειδωμένες - δεν πειράζει και πολύ αφού η yahoo προσφέρει 1Τ αποθηκευτικό χώρο και έχεις επιλογή για public view. Αλλά γενικά μου χαλάει την ροή στο photostream μου.

λοιπον στο κινητό μου και μέσα στην εφαρμογή δεν έχει τίποτα σε preferences εκτως εαν δεν το είδα

Σας ευχαριστώ! Έχετε δικαιο το κάνουμε οι περισσότεροι αυτό και τα περνάμε στο ντούκου. Θεωρώ ότι καμία εφραμογή δεν πρέπει να έχει πρόσβαση σε τέτοια δεδομένα ιδίως όταν πρόκειται και για Πνευματικά Δικαιώματα των δημιουργών, κλεψιά κτλπ. Ένας καλλιτέχνης για παράδειγμα κατοχυρώνει τα έργα του. Δεν μιλάω μόνο για copy/paste, download, share κτλπ αλλά και για κλοπή ιδεών. Το flickr είναι μια ανοησία αλλά ακόμα μεγαλύτερη αυτά τα instagram και facebook και αυτό αφορά την νεολαία..η οποία βρίσκεται σε ένα συνεχή μαραθώνιο ψηφιακής τεχνολογίας κα ενημέρωσης στο ανέβασμα προσωπικών στιγμών με βίντεο/φωτογραφίες και στοιχεία προσωπικά όπως και η διαμονή, η ηλικία κτλπ. Γενικότερα πιστεύω ότι το ιντερνετ είναι μια σαχλαμάρα και μας χρειάζεται στη ζωή μας μόνον ένα 20% ποσοστό.

 Συνήθως το wifi/bluetooth το έχω κλειστό. Δεν θέλω να 'μπλοκάρω' το flickr από το ανέβασμα φωτογραφιών μέσω τηλεφώνου. Να μην το κάνει αυτόματα ήθελα, αλλά να έχω εγώ την ελευθερία επιλογής. Είτε πρόκειτε για private ή public.

Auto-Uploadr το βρήκα ελπίζω να ναι αυτό. Ευχαριστώ

    Το Flickr , απο προεπιλογή ανεβάζει τις εικόνες σας , όχι κλειδωμένες , αλλά για δική σας μόνον προβολή , θεωρώντας ότι δεν θέλετε να τις δημοσιεύσετε , κάτι πολύ σωστό , από κεί και πέρα αλλάζετε εσείς ότι θελήσετε σε δημόσια θέα !!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, babisskg είπε

    Το Flickr , απο προεπιλογή ανεβάζει τις εικόνες σας , όχι κλειδωμένες , αλλά για δική σας μόνον προβολή , θεωρώντας ότι δεν θέλετε να τις δημοσιεύσετε , κάτι πολύ σωστό , από κεί και πέρα αλλάζετε εσείς ότι θελήσετε σε δημόσια θέα !!! 

Σενιόρ, εγώ μεσα στο photostream μου έχω καλλιτεχνικές φωτογραφίες, τοπία, φιλμ έγρωμα - ασπρόμαυρα αλλά αυτό δεν το έκανε παλιότερα το flickr το αυτόματo Uploadr. Θεωρώ ότι είναι πολύ άστοχο προς τον χρήστη - καλλιτέχνη να μπαίνει στην σελίδα του και ανάμεσα στις φωτογραφίες του να βλέπει την φακί που έβρασε το μεσημέρι να φαέι ή ό,τι καθόλου σχετικό. Άμα είναι έτσι να σταματήσω να φτιάχνω φωτογραφίες και βίντεο και να δημοσιέυω σέλφι, φακί, αυγά, κουράδια κτλπ. Τι κουλτούρα είναι αυτή που έχει το ιντερνετ θεέ πες κάτι κι εσύ από κι πάνω : )

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Agraf είπε

Σενιόρ, εγώ μεσα στο photostream μου έχω καλλιτεχνικές φωτογραφίες, τοπία, φιλμ έγρωμα - ασπρόμαυρα αλλά αυτό δεν το έκανε παλιότερα το flickr το αυτόματo Uploadr. Θεωρώ ότι είναι πολύ άστοχο προς τον χρήστη - καλλιτέχνη να μπαίνει στην σελίδα του και ανάμεσα στις φωτογραφίες του να βλέπει την φακί που έβρασε το μεσημέρι να φαέι ή ό,τι καθόλου σχετικό. Άμα είναι έτσι να σταματήσω να φτιάχνω φωτογραφίες και βίντεο και να δημοσιέυω σέλφι, φακί, αυγά, κουράδια κτλπ. Τι κουλτούρα είναι αυτή που έχει το ιντερνετ θεέ πες κάτι κι εσύ από κι πάνω : )

 Θυμάμαι πως το ερώτημα που θέσατε έχει να κάνει με το ανέβασμα των εικόνων στο Flickr , αυτός ήταν και ο λόγος που απάντησα . Εύχομαι να βρήκατε την απάντηση χρήσιμη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...