Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για toner


mathewgx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Μιας και για πρώτη φορά απέκτησα laser εκτυπωτή και πλησιάζει η ώρα που το  τονερ θα αδειάσει , ήθελα να ρωτήσω το εξής :

Βλέπω ότι υπάρχουν συμβατά προγεμισμένα toner σε αρκετά καλή τιμή. Δεν βλέπω κάτι για ξαναγέμισμα. Δηλαδή με τον inkejet απλά πήγαινα και ξαναγέμιζα το μελάνι. Γίνεται το ίδιο και με το toner; Δηλαδή μπορείς να πας και να σου το γεμίζουν με γραφίτη; Και αν ναι, συμφέρει από πλευράς κόστους και ποιότητας;

Επεξ/σία από mathewgx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχύουν τα ιδια που ισχύουν και για τα μελανια injek.

  • Κάποιες μάρκες δέχονται refill, κάποιες μάρκες παιρνουν και ξαναγέμισμα και κάποια πολύ λιγα μοντελα δεν δεχονται τιποτα μη αυθεντικο
  • Παιζει σημασία η ποιότητα του γραφίτη (οπως αντιστοιχα του μελανιου) για να μη δημιουργηθούν προβληματα στον εκτυπωτη
  • Οταν βάλεις μη αυθεντικο, χάνεται και η εγγύηση
  • Σιγουρα συμφερει σε σχεση με τα αυθεντικα, μεχρι εκεινο το κομβικο σημειο που κάποιος αγοράζεις τα φθηνοτερα που βρίσκει και λογω κακης ποιοτητας παιρνει μασχάλη τον εκτυπωτη. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Φίλε μου εάν δεν είναι πολύ καινούργιο το μηχάνημα σίγουρα θα υπάρχει συμβατό ή ανακατασκευασμένο.

Για να καταλάβουμε 2-3 πράγματα,

1. Στο Internet θα βρεις πολλά, συμβατά τονερ, είναι πολύ φθηνά και λόγος είναι ότι προέρχονται από την Κίνα, τα υλικά τους δεν είναι τα καλύτερα δυνατά άλλα δουλεύουν.

2. Δεν νομίζω να υπάρχει κάποιος επαγγελματίας που θα σου κάνει απλή αναγόμωση με μόνο γραφίτη, θα αλλάξει σίγουρα Drum κτλ, έτσι το κόστος ανεβαίνει κατά πολύ σε σχέση με τα συμβατά.

Υπάρχουν βέβαια και μηχανήματα τα οποία όντος παίρνουν μόνο γραφίτη, αλλά έχουν σίγουρα και κάποιο CHIP, που θα χρειαστεί αλλαγή και κοστίζει.

3. Όταν βάλεις μη αυθεντικό δεν χάνετε καμία εγγύηση, στα περισσότερα user guide κάπου στο τέλος το γράφει. Και εάν δεν θέλουν με το καλό να σε περάσουν την εγγύηση υπάρχει τρόπος.

4.   " μεχρι εκεινο το κομβικο σημειο που κάποιος αγοράζεις τα φθηνότερα που βρίσκει και λόγω κακής ποιότητας παίρνει μασχάλη τον εκτυπωτή." ούτε αυτό νομίζω πως υπάρχει σήμερα, μόνο σε πολύ σπάνιες περιπτώσεις.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. ΝΑΙ
  2. Εξαρτάται απο το toner δηλαδή απο το μηχανημα και απο τον "αναγομωτή". Εξετάζει per case
  3. Πάλι εξετάζουμε per case αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των εταιρειων δεν θελουν μη αυθεντικα γιατί ουσιαστικά απο εκει βγαζουν τα πολλα λεφτα. Το πρώτο πράγμα που κάνουν μολις σκάσει μηχάνημα για service εντός εγγύησης ειναι να εξετάζουν με χημικους δεικτες τα υπολείμματα γραφίτη στο μηχάνημα και αν βρουν περιεργα νουμερα σου σκάει τηλεφωνο "το μηχανημα βγηκε εκτός εγγυησης γιατί δε χρησιμοποιήσατε αυθεντικά". Για τα εκτός εγγύησης δεν τους νοιάζει ακόμα κι αν μέσα βάζεις τριμένο κάρβουνο
  4. Τα μη αυθεντικά μπορεί να ειναι καλής ή κακής ποιότητας. Αν είναι κακής μακροχρόνια το μηχάνημα θα εμφανισει κουσουρια και προβλήματα που η επισκευή συνήθως δε συμφέρει. Συνοπτικά αγοράζουμε καλής ποιότητας refill για να μειώσουμε οσο μπορουμε την πιθανοτητα "μασχάλης"
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε όλα τα toner γίνεται να γίνει και αναγόμωση και να χρησιμοποιηθούν συμβατά. Για κάθε τύπο toner επιλέγει κάποιος όποιο είναι κατάλληλο. Γι' αυτό για κάποια μπορεί να μην βρίσκει κανείς refill (ή να βρίσκει πολύ λιγότερα) ενώ για άλλα να μην βρίσκει συμβατά (ή και να μην βρίσκει καθόλου συμβατά, συμβαίνει συχνότερα στα πιο σπάνια).

Οι εταιρίες στο service κοιτάνε πρώτα να δουν αν η βλάβη προήλθε από το toner που χρησιμοποιήθηκε (ή χρησιμοποιήθηκαν). Στο service μπορούν να το καταλάβουν εύκολα, ο τελικός χρήστης συνήθως δεν μπορεί να το καταλάβει.

Τα περισσότερα μηχανήματα (τουλάχιστον στην ελλάδα) δεν φτάνουν στο τέλος της ζωής τους, χαλάνε λόγω κακής ποιότητας toner. Επίσης κάποια μηχανήματα μπορεί να χαλάσουν από το ότι ο χρήστης βάζει διαφορετικά toner κάθε φορά. Ισχύει το ανάλογο (λίγο πιο πολύπλοκα) με τα inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή στο μελάνι, ενώ άλλοι inkjet έχουν την κεφαλή στο μηχάνημα.

Υπάρχουν 3 στάδια (σχήμα). Άλλα έχουν τα 1-2-3 ενσωματωμένα στο ίδιο το toner, αυτά σπάνια κινδυνεύουν. Άλλα έχουν τα 1-2 στο toner και το 3 ξεχωριστό drum. Άλλα έχουν το 1 toner και τα 2-3 ενσωματωμένα στο ξεχωριστό drum. Η κάθε "σχεδίσαση" συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κακής ποιότητας toner.
Τα περισσότερα (αλλά όχι όλα) HP και Samsung ανήκουν στην πρώτη κατηγορία, και σε αυτή τα προβλήματα είναι καθόλου ως πολύ λιγότερα. Γι' αυτό και σε αυτή την κατηγορία κυκλοφορούν άπειρα συμβατά, μπορεί να είναι και κακής ποιότητας, αλλά δεν ενοχλεί πολύ τον χρήστη, σε τελική ανάλυση πετάει το toner και βάζει άλλο.
 

Untitled-32.jpg.128f236355574846ce86be1795eaa744.jpg

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, John31 είπε

Σε όλα τα toner γίνεται να γίνει και αναγόμωση και να χρησιμοποιηθούν συμβατά. Για κάθε τύπο toner επιλέγει κάποιος όποιο είναι κατάλληλο. Γι' αυτό για κάποια μπορεί να μην βρίσκει κανείς refill (ή να βρίσκει πολύ λιγότερα) ενώ για άλλα να μην βρίσκει συμβατά (ή και να μην βρίσκει καθόλου συμβατά, συμβαίνει συχνότερα στα πιο σπάνια).

Οι εταιρίες στο service κοιτάνε πρώτα να δουν αν η βλάβη προήλθε από το toner που χρησιμοποιήθηκε (ή χρησιμοποιήθηκαν). Στο service μπορούν να το καταλάβουν εύκολα, ο τελικός χρήστης συνήθως δεν μπορεί να το καταλάβει.

Τα περισσότερα μηχανήματα (τουλάχιστον στην ελλάδα) δεν φτάνουν στο τέλος της ζωής τους, χαλάνε λόγω κακής ποιότητας toner. Επίσης κάποια μηχανήματα μπορεί να χαλάσουν από το ότι ο χρήστης βάζει διαφορετικά toner κάθε φορά. Ισχύει το ανάλογο (λίγο πιο πολύπλοκα) με τα inkjet με ενσωματωμένη κεφαλή στο μελάνι, ενώ άλλοι inkjet έχουν την κεφαλή στο μηχάνημα.

Υπάρχουν 3 στάδια (σχήμα). Άλλα έχουν τα 1-2-3 ενσωματωμένα στο ίδιο το toner, αυτά σπάνια κινδυνεύουν. Άλλα έχουν τα 1-2 στο toner και το 3 ξεχωριστό drum. Άλλα έχουν το 1 toner και τα 2-3 ενσωματωμένα στο ξεχωριστό drum. Η κάθε "σχεδίσαση" συμπεριφέρεται διαφορετικά σε κακής ποιότητας toner.
Τα περισσότερα (αλλά όχι όλα) HP και Samsung ανήκουν στην πρώτη κατηγορία, και σε αυτή τα προβλήματα είναι καθόλου ως πολύ λιγότερα. Γι' αυτό και σε αυτή την κατηγορία κυκλοφορούν άπειρα συμβατά, μπορεί να είναι και κακής ποιότητας, αλλά δεν ενοχλεί πολύ τον χρήστη, σε τελική ανάλυση πετάει το toner και βάζει άλλο.
 

Untitled-32.jpg.128f236355574846ce86be1795eaa744.jpg

ο HP Laser jet 1010 σε πια κατηγορία ανήκει?

Με τα συμβατά τόνερ μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Στην πρώτη, 1-2-3 σε ένα toner. Έτσι γενικά όχι, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, τουλάχιστον όχι ανεπανόρθωτο.

Μου δίνεις την ευκαιρία να πω και κάτι άλλο που ήθελα. Θα το πω με ένα άλλο παράδειγμα.
Αγόραζα λάμπες led διάφορες μάρκες. Έχω ένα φωτιστικό που ανάβει 17 ώρες τη μέρα και έτσι μπόρεσα να κάνω μετρήσεις πιο σύντομα. Οι περισσότερες λάμπες διαρκούσαν για 1.500 ως 6.000 ώρες (αναφέρονταν για 20.000 ως 25.000 ώρες). Δεν παίζει το θέμα των συχνών αναβοσβημάτων που καίγονταν σύντομα. Ο μέσος όρος ζωής του ήταν περίπου 3.500 ώρες.
Έβαλα για δοκιμή κάποιες Philips. Ως τώρα διήρκεσαν για 12.000 ώρες και συνεχίζουν... Ήδη έχουν διαρκέσει 4-πλάσια από τις άλλες. Και σημείωση, δεν δοκίμασα τις πολύ φθηνές που πουλιούνται πάμφθηνα.

Κάτι παρόμοιο (μπορεί να) συμβαίνει και με τα toner. Μπορεί κάποιο toner να δουλέψει το μισό από το κανονικό, και μπορεί και το διπλάσιο από το κανονικό.
Παλιότερα γέμιζα αυτά τα toner (Q2612A) και τα έδινα 15 ευρώ. Αλλά τα γέμιζα με διπλή ποσότητα. Αν κανείς κάνει τους υπολογισμούς θα δει ότι είναι μία η άλλη.
Χρειάστηκε να δώσω κάποιο toner που δεν είχα άδειο για να γεμίσω και έτσι έδωσα κάποιο συμβατό. Δεν βρήκα "καλή" μάρκα συμβατό και πήρα ένα όποιο να είναι. Όταν ήταν στο μέσον και είδα πόσο πόσο αχνά τύπωνε κατα-ντράπηκα... Εντάξει, τύπωνε. Αλλά τόσο αχνά? Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω -ελπίζω- τόσο χάλια toner.
Αλλά και τα "καλής" μάρκας συμβατά που δίνω δεν έχουν σχέση με ένα πραγματικά καλό toner. Είναι τέτοια η "αγορά" που μέσα στον ανταγωνισμό γίνεται χαμός. Τώρα λόγω αυτού του χαμού, έχω σταματήσει να γεμίζω τα περισσότερα από αυτά.
Πάντως αν ήθελα αυτό το toner για τον εκτυπωτή μου (και αν είχα άγνοια ποιό είναι καλό και ποιό όχι) και η κατανάλωσή μου ήταν ένα toner το χρόνο, δεν θα αγόραζα κάποιο με κόστος κάτω από 15 ευρώ. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να αγοράσω των 25 ευρώ και να είναι των 8 ευρώ.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που άνοιξα αυτό το θέμα είναι ο εξής :

Έχω έναν hp laser pro H26A και μόλις τελείωσε το toner πήρα ένα συμβατό σε καλή τιμή.

Μου έμεινε όμως το παλιό toner και σκεφτόμουν να το αναγομώσω και να το έχω εφεδρικό.

Για αυτόν τον εκτυπωτή ξέρετε αν γίνεται αναγόμωση ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, John31 είπε

Στην πρώτη, 1-2-3 σε ένα toner. Έτσι γενικά όχι, δεν μπορεί να σου δημιουργήσει πρόβλημα, τουλάχιστον όχι ανεπανόρθωτο.

Μου δίνεις την ευκαιρία να πω και κάτι άλλο που ήθελα. Θα το πω με ένα άλλο παράδειγμα.
Αγόραζα λάμπες led διάφορες μάρκες. Έχω ένα φωτιστικό που ανάβει 17 ώρες τη μέρα και έτσι μπόρεσα να κάνω μετρήσεις πιο σύντομα. Οι περισσότερες λάμπες διαρκούσαν για 1.500 ως 6.000 ώρες (αναφέρονταν για 20.000 ως 25.000 ώρες). Δεν παίζει το θέμα των συχνών αναβοσβημάτων που καίγονταν σύντομα. Ο μέσος όρος ζωής του ήταν περίπου 3.500 ώρες.
Έβαλα για δοκιμή κάποιες Philips. Ως τώρα διήρκεσαν για 12.000 ώρες και συνεχίζουν... Ήδη έχουν διαρκέσει 4-πλάσια από τις άλλες. Και σημείωση, δεν δοκίμασα τις πολύ φθηνές που πουλιούνται πάμφθηνα.

Κάτι παρόμοιο (μπορεί να) συμβαίνει και με τα toner. Μπορεί κάποιο toner να δουλέψει το μισό από το κανονικό, και μπορεί και το διπλάσιο από το κανονικό.
Παλιότερα γέμιζα αυτά τα toner (Q2612A) και τα έδινα 15 ευρώ. Αλλά τα γέμιζα με διπλή ποσότητα. Αν κανείς κάνει τους υπολογισμούς θα δει ότι είναι μία η άλλη.
Χρειάστηκε να δώσω κάποιο toner που δεν είχα άδειο για να γεμίσω και έτσι έδωσα κάποιο συμβατό. Δεν βρήκα "καλή" μάρκα συμβατό και πήρα ένα όποιο να είναι. Όταν ήταν στο μέσον και είδα πόσο πόσο αχνά τύπωνε κατα-ντράπηκα... Εντάξει, τύπωνε. Αλλά τόσο αχνά? Δεν υπάρχει περίπτωση να ξαναδώσω -ελπίζω- τόσο χάλια toner.
Αλλά και τα "καλής" μάρκας συμβατά που δίνω δεν έχουν σχέση με ένα πραγματικά καλό toner. Είναι τέτοια η "αγορά" που μέσα στον ανταγωνισμό γίνεται χαμός. Τώρα λόγω αυτού του χαμού, έχω σταματήσει να γεμίζω τα περισσότερα από αυτά.
Πάντως αν ήθελα αυτό το toner για τον εκτυπωτή μου (και αν είχα άγνοια ποιό είναι καλό και ποιό όχι) και η κατανάλωσή μου ήταν ένα toner το χρόνο, δεν θα αγόραζα κάποιο με κόστος κάτω από 15 ευρώ. Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να αγοράσω των 25 ευρώ και να είναι των 8 ευρώ.

Συμφωνώ αλλιώς είναι το αυθεντικό αλλιώς το συμβατό.

15 ευρώ το αγόρασα. Και 15 ήθελε για να γεμίσει το αυθεντικό αλλά μου είπαν οτι το γέμισμα μετά απο 2-3 φορές μπορεί να έχει πρόβλημα το τονερ επειδή είναι όλο πλαστικό και μπορεί να μην κουμπώσει κάτι καλά.

αυτό μου έδωσαν: cbt-02612a/fx9/fx10/103/303/703/104/304 

mc1-5064-ak4m

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω το μπορεί να πάθει ένα μηχάνημα αν πάρεις κακής ποιότητας γραφίτης , πως μπορεί να χαλάσει ένα μηχάνημα όταν το μηχανικό κομμάτι είναι διαφορετικό από τόνερ-ντραμ. Το πολύ πολύ να μην έχει καλή εκτύπωση. Και να χαλάσει και το  dram τα αλλάζεις και έχεις πάλι καινούργιο μηχάνημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι, έχεις δίκιο, όταν λέμε να χαλάσει το μηχάνημα δεν είναι το σωστό. Δεν χαλάνε οι πλακέτες ή τα μηχανικά μέρη. Στην ουσία αυτό που συνήθως χαλάει είναι το τύμπανο (σπάνια άλλα μέρη όπως το fuser). Π.χ. στον Oki C332 (που κοστίζει 150€) το τύμπανο κοστίζει 120€. Έτσι, είναι σαν να χαλάει όλο το μηχάνημα. Γι' αυτό από παραδρομή λέμε να χαλάσει το μηχάνημα, δηλαδή η βλάβη να είναι τέτοια που να είναι το κόστος υψηλό. Το ίδιο συμβαίνει και σε έναν inkjet, μπορεί η κεφαλή να κοστίζει όσο το μηχάνημα.

Επεξ/σία από John31
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Παιδια, τον laser μου τον εχω πολλα χρονια, και επειδη ειχε και τα ψιλοπροβληματακια του τελευταια, δεν θελω να ξοδεψω ουτε ευρω παραπανω, για κατι που αυριο μπορει να με αφησει.

Παρατηρησα οτι το τονερ του, εχει ταπούλα, που ευκολα ανοιγει, και εκει αν καταλαβα καλα, μπαινει ο γραφιτης. Επειδη εχει σχεδον αδειασει, που λετε να παω να μου βαλουν γραφιτη, για να μπορω να τυπωσω ξανα; Ακουγεται χαζη η ερωτηση, αλλα δεν το εχω ξανακανει. Φανταζομαι σε κλασικα κομπιουτεραδικα; Ή σε φωτοτυπικα γραφεια; Βεβαια υπαρχουν και αυτα τα καταστηματα που ασχολουνται μονο με μελανια, αλλα κανα δυο που ηξερα κοντα μου, δεν ειμαι σιγουρος οτι ακομη κανουν αυτη τη δουλεια, ή αν απο αναδουλεια αλλαξαν αντικειμενο πια.

Υπαρχει κατι να προσεξω στην ολη διαδικασια; Που να παω; Ποσο κοστιζει περιπου, το γεμισμα ενος 'μικρου'(δεν ειναι τιποτε τεραστιο-εχω δει μεγαλα τονερ) τονερ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παιζονται!

Τηλεφωνησα σε ενα καταστημα, που γεμιζει τονερς.

Πως γινεται να μου ζητα 20 ευρω, για το γεμισμα, οταν με 13 ευρω απο αγγλια μπορω να παρω ολοκληρο το τονερ γεματο ανακατασκευασμενο;

Πανε καλα;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...