Προς το περιεχόμενο

Αποτυχία εγκατάστασης σε AM3+ σύστημα


eaglos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Θέλω να στήσω GNS για κάποια labs και είπα να το κάνω σε linux για να μην μπλέκω με VMs και έμπλεξα με την εγκατάσταση.

Ένας και μόνος SSD δίσκος, σε AM3+ σύστημα. Φορτώνω το live usb και μόλις του λες Install Now, βγάζει error ότι δεν μπορεί
να δημιουργήσει τα partitions. O δίσκος είναι πλήρως λειτουργικός, τον έβαλα σε laptop του 2009 και Mint εγκαταστάθηκε
κανονικά.

Έχω δοκιμάσει τα παρακάτω.

1. Να αλλάξω το ρύθμιση στο Bios από UEFI σε Legacy Only.
2. Να φτιάξω μόνος μου τα partition (Επιλογή Something Else) κατά την εγκατάσταση.
3. Διάφορες ταρζανιές με gparted, make fs, make part. Δεν μπορούν να φτιάξουν με τίποτα τα paritions.
4. Initialise και format από Windows. τζίφος.
4. Τέλος δοκίμασα να εγκαταστήσω Mint στο laptop και μετά να βάλω το δίσκο στο PC αλλά που τέτοια τύχη, δεν έκανε boot.

Ο δίσκος φαίνεται κολλημένος "unrecognised label"

Δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο. Σχετικός δεν είμαι αλλά οκ από το 2005 παίζω με distros χωρίς πρόβλημα και έχω στήσει
3-4 φορές και ένα Arch για το χαβαλέ.

Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνηθως αυτο προκυπτει οταν δεν εχει σωστο partition table.Φτιαξε ενα msdos partition table στον δισκο απο καπου..και μετα προσπαθησε να του φτιαξεις partitions κατα την εγκατασταση.

Tοσα που του χεις κανει δεν μπορουμε να ξερουμε επ'ακριβως σε τι κατασταση βρισκεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα.

Να σημειώσω ότι πριν από κάθε προσπάθεια, ο δίσκος γινόταν format σε FAT μέσα από τα Windows.
Οπότε θεωρητικά κάθε φορά ήταν ένας καθαρός δίσκος από Partitions, fs κλπ.

O δίσκος ειναι σχετικά παλιός, Sandisk Ultra II 240κάτι GB. Τα Windows τον βλέπουν κανονικά.
Samsung 850 Evo έχω στα Win και δεν υπάρχει θέμα με τον FX 6300.

Θα δοκιμάσω ξανά format και msdos partition table και βλέπουμε..

Edit: Έβαλα τον SSD σε εξωτερική θήκη USB και η εγκατάσταση έγινε κανονικά. Δυστυχώς, όταν
τον συνδέω κανονικά στο PC, δεν κάνει boot. Μού βγάζει μια μαύρη οθόνη και αναβοσβήνει cursor.

..... υποψιάζομαι ότι κάτι στραβώνει με chipset, sata controllers. Θα δοκιμάσω να αλλάξω καλώδιο
και sata port εσωτερικά και μετά φύγαμε για άλλη διανομή.

Edit2: Επιτέλους..... Μετά την εξωτερική εγκατάσταση σε usb θήκη, ο δίσκος είχα κρατήσει τα partition.
Έβγαλα ξανά όλους τους δίσκους από το PC, άφησα μόνο τον Sandisk, γύρισα το bios σε legacy, ετρεξα
το live, του είπα κάνε erase το δίσκο, μου έβγαλε prompt περί UEFI, του είπα continue in UEFI mode και
τα κατάφερε!!

Βέβαια μετά έφαγα άλλο ένα τέταρτο να αλλάζω τα boot options της μητρικής για default boot σε Win10
και να διαλέγω χειροκίνητα το boot σε Mint αλλά οκ.

Οπότε, μετά από 3 χαμένες μέρες, κατέληξα σε πρακτικές που έκανα το 2005. Τουλάχιστον έχει drivers
για την RX570 και δουλεύει ο ήχος. Μια χαρά :P

Άντε να δούμε πόσες μέρες φάω για να στήσω τα labs στο GNS...

Επεξ/σία από eaglos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...