Προς το περιεχόμενο

Οι επεξεργαστές “Cooper Lake” της Intel θα είναι οι τελευταίοι στα 14nm


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, socratis23 είπε

 

Ελπίζω στο μέλλον η AMD να κάνει καλύτερές κάρτες γραφικών για να φύγουμε επιτέλους από την Nvidia.

Για όποιον κοιτάει τους αριθμούς των benchmark ναι η nVidia τα πάει πολύ καλύτερα στο μεγάλο μοντέλο (980,1080 κτλ) αλλά στην μεσαία κατηγορία και πιο πάνω είναι απλά θέμα επιλογής ποία κάρτα θα πάρει κάποιος. Μάλιστα από εποχές Ati η κόκκινη έδινε κάποια πράγματα παραπάνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 33
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Νεο cpu ,νεες μητρικες και τα ευχαριστα ,ειδικο deep learning κυκλωμα ! Νεο ειδικο κυριοι !.  Θα του λες παραδειγμα. -" Intel επεξεργαστη θες καινουργια μητρικη για να τρεξεις; " και θα απανταει αυτο -" Τοσο καιρο δεν το επιασες το κολπο τι θες τωρα... Hello my name is Λιμνη Ουισκιου  " 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, socratis23 είπε

Έχω επεξεργαστή 7ης γενιάς άρα όταν θα βγει η 10η θα  κάνω την αναβάθμιση.

Δεν θα σχολιάσω αν είναι στα 10 η στα 14 απλά να έχει σοβαρή τιμολόγηση

Υ.Γ.

Ελπίζω στο μέλλον η AMD να κάνει καλύτερές κάρτες γραφικών για να φύγουμε επιτέλους από την Nvidia.

 

θυμαμαι τις εποχες που ειχα τον FX8350 της AMD αν και ψετοκορε ηταν τιμιος για την τιμη του και γενικα το συστημα που ειχα τοτε αν σκεφτεις το κοματι τιμης ναι οκ δεν επιανε μια σε ιντελ και νβιντια αλλα με τα μισα και πιο κατω εκανες μηχανα καλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρούμε ότι τα προβλήματα αφορούν μάλλον το τομέα της μαζικής παραγωγής τσίπ ώστε να μην έχουν....επιστροφές σε waffers τα οποία θα είναι ατελή. Πάντως όσο επεκτείνεται η τεχνολογία επιλύονται τα κατασκευαστικά προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 ώρες πριν, JohnyFire είπε

Ας παρει και ως το 2022... το θεμα ειναι να εχει μια ουσιαστικη διαφορα και οχι να αλλαζουμε μητρικες κτλ σαν πουκαμισα εχει καταντησει αιδια

Πώς θα βγάλουν χρήμα, φίλε μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η intel πάντα βασιζόταν στην μετάβαση της σε μικρότερη λιθογραφία για να χτυπήσει την and σε αποδοση,.Πάντα ήταν ένα βήμα μπροστά και πάντα οι επεξεργαστές της ήταν μικροτεροι σε nm από της amd.,ενώ η δεύτερη έτρεχε να προλάβει με καινοτομίες πχ ήταν η πρώτη που έβγαλε επεξεργαστη 64 bit τους opteron,η πρώτη με dual core επεξεργαστή,πρώτη με τετραπύρηνο επεξεργαστή.Απλα αυτή τη φορά δεν της βγήκε η μετάβαση στα 10nm.Ας.σκεφτουν και κάτι άλλο εκεί στην Intel εκτός από μικρότερα nm, signle core performance και από hyper threating.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, nickolas είπε

Υπάρχει κάποιο link για  αυτό?

Γενικά έχουν γραφτεί πάρα πολλά, όλη την τελευταία δεκαετία που το όνομα μιας λιθογραφίας έχει πάψει να ανταποκρίνεται σε κάποιο φυσικό μέγεθος. Ορίστε ένα από αυτά που συγκρίνει τα 10nm της Intel με τα 7nm της GlobalFoundries :

https://www.eejournal.com/article/life-at-10nm-or-is-it-7nm-and-3nm/

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, AtiX είπε

Από λαθοι σε λαθοι πηγαίνει η Intel και δεν την βλέπω να "ορθοποδεί" εντός δεκαετίας... όχι τίποτα άλλο, η AMD την πηγαίνει τρένο... 

που πηγαινει τρενο? π δν μπορει να κερδισει ενα i5 σε fps?π δν δουλευουν κ δν υποστηρίζουν τις μισες συχνοτητες ραμ μαλλον εχεις κλεισει τα ματια κ εχεις ξαπλωσει στο κρεβατι κ ονειρευσαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, lawlezz είπε

που πηγαινει τρενο? π δν μπορει να κερδισει ενα i5 σε fps?π δν δουλευουν κ δν υποστηρίζουν τις μισες συχνοτητες ραμ μαλλον εχεις κλεισει τα ματια κ εχεις ξαπλωσει στο κρεβατι κ ονειρευσαι

Δεν θα ήθελα να σου χαλάσω το ποίημα οπότε... καλά έχεις δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν είναι μόνο η λιθογραφία αλλά και το πακέτο εντολών του κάθε επεξεργαστή.

Το Iphone 7 μου για παράδειγμα δεν έχει να ζηλέψει τίποτα στην ταχύτητα του browsing από το Macbook μου (που ok έχει low power επεξεργαστή). Αλλά είναι εντυπωσιακό αν σκεφτείς ότι το κάνει αυτό καίγοντας κάτι τύπου 5 φορές λιγότερη ενέργεια. Ας μη μιλήσουμε για επεξεργασία βίντεο γιατί υπήρξε φάση (λόγω ύπαρξης ειδικού πακέτου εντολών) που τα Ipad επεξεργάζονταν φώτο και 4Κ video πιο γρήγορα από δυνατά desktop συστήματα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, AtiX είπε

Δεν θα ήθελα να σου χαλάσω το ποίημα οπότε... καλά έχεις δίκιο...

το οτι εχω αγορασει τα παντα.....κ εχω δοκιμασει τα παντα νομιζω εχω το λογο κ ν μιλαω το να διαβαζεις δν σ βοηθα καθολου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, lawlezz είπε

το οτι εχω αγορασει τα παντα.....κ εχω δοκιμασει τα παντα νομιζω εχω το λογο κ ν μιλαω το να διαβαζεις δν σ βοηθα καθολου

Δεν σου ζήτησα την προσωπική σου εμπειρία από το τι έχεις κάνει, πάρει, δοκιμάσει... ούτε εγώ ούτε κανένας μας... και στην τελική κρίνω μια εταιρία που πάει από το κακό στο χειρότερο και όχι το τι γουστάρεις εσύ... 

οπότε ξεκαβάλα λίγο...

Επεξ/σία από AtiX
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 5:35 ΜΜ, AtiX είπε

Από λαθοι σε λαθοι πηγαίνει η Intel και δεν την βλέπω να "ορθοποδεί" εντός δεκαετίας... όχι τίποτα άλλο, η AMD την πηγαίνει τρένο... 

λαθη* λαθη*

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα , η INTEL πλέον έχει ανταγωνισμό

Λόγω του ανταγωνισμού είδαμε το 2017-2018 μια αξιόλογη αναβάθμιση στις επιδόσεις.

Αν δεν ξεκολλήσουν από τα 4Ghz η AMD & 5Ghz η ΙΝΤΕL τέτοια αξιόλογο boost σε επιδόσεις δεν θα δούμε γιατί ήδη τα mainstram home είναι 6πυρηνα/8πυρηνα και ελάχιστες εφαρμογές (εκτός αν όλοι γίναμε ρεντεραδες) αξιοποιούν τους περισσότερους πυρήνες.

Ελπίζουμε με τα 7/10νμ να ανέβουμε 1Ghz για να δούμε καλύτερες επιδόσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει ένα ενδιαφέρον σχόλιο στο r/intel (1) που υπολογίζει ότι όπως είναι τώρα τα 10nm της Intel δεν μπορεί να βγάλει κάτι περισσότερο από τα διπύρηνα i3.

Οπότε τώρα έχει ανταγωνισμό στα desktops αλλά σε λίγο θα έχει σοβαρό πρόβλημα καθώς τα πολλά λεφτά είναι στους servers και εκεί ήδη η AMD έχει ήδη πάρει κεφάλι τεχνολογικά, πριν καν τα 7nm.

Αν αυτό μετασχηματιστεί και στις αντίστοιχες παραγγελίες από OEMs και παρόχους data centers (δεν είναι δεδομένο καθώς η Intel έχει μέχρι στιγμής δική της τη συγκεκριμένη αγορά με ό,τι αυτό σημαίνει), το 2020 θα είναι αρκετά διαφορετική η αγορά και η Intel θα πρέπει να παρουσιάσει κάτι πραγματικά αξιόλογο για να είναι ανταγωνιστική.

(1)

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...