Προς το περιεχόμενο

Mirrorless μηχανη..ποια?


pantheo4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ayrton έχεις κουβαλήσει ποτέ ενα σωμα τρεις φακους ενα τριποδα? (αρχικό σταδιο) 

όποιος τα εχει κουβαλήσει γιατι του αρέσει να τραβά φωτογραφίες, να ξέρεις ότι οταν δεν τα εχει όλα αυτά μαζί του στην τσέπη του εχει μια τετοια. (λιγο πιο ακριβή βεβαια....)

Επεξ/σία από dkstopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Ayrton έχεις κουβαλήσει ποτέ ενα σωμα τρεις φακους ενα τριποδα? (αρχικό σταδιο) 

όποιος τα εχει κουβαλήσει γιατι του αρέσει να τραβά φωτογραφίες, να ξέρεις ότι οταν δεν τα εχει όλα αυτά μαζί του στην τσέπη του εχει μια τετοια. (λιγο πιο ακριβή βεβαια....)

ΤΖ80 ΔΕΝ εχει στην τσεπη του οποιος δεν θελει να κουβαλαει ολα αυτα που λες. Εχει αλλες επιλογες. 

ΤΖ80 ως βασικη μηχανη εχει οποιος τραβαει απλα snapshots και οχι οποιος εχει καποιες μικρες ή μεγαλες απαιτησεις απο τις φωτο του.

Αν θελεις μιλαμε για premium compact. Κανενα προβλημα. Μιλαμε μια bridge 1”. Μιλαμε για mirrorless. Μιλαμε ακομη και για Nikon 1. Σιγουρα δεν μιλαμε για απλες compact.

Επαγγελματιας δεν ειμαι, ισως ουτε και καλος ερασιτεχνης δεν ειμαι (οχι τουλαχιστον στα περισσοτερα ειδη φωτογραφιας) αλλα και φωτο βγαζω και μηχανες εχω δοκιμασει και 3 ακομη υπαρχουν στα χερια μου (διαφορων τυπων και μεγεθους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε καλησπέρα αν εχεις Πειραιώς κάρτα ..... στα μεδια μαρκτ εχει -20% σε yellows.... (ετσι πήρα μια panasonic gx80 )....

 

1)   Ποιοτητα εικονας σε χαμηλο φωτισμο Apsc αισθητηρα ..

2)  video και vlogging μεχρι  1080p 60fps Canon eos 200d (Dual Pixel Autofocus ) α και απειρους Φακους ...

3) 4κ video μικρη αλλα με μεγάλο βαρος ,για το μεγεθος ,evf kai touch screen panasonic gx80...

                           '' παρα πολυ καλο video αλλα το αutο focus της αιωνες πισω...

 

                                                  και για αυτους που λενε για φθηνους φακους σε mft ψαχνω για εναν 25mm 1.7 εδω  kai μερες.... τιμες 130+

                                                   ενω canon 50mm stm 1.8 apo εδω μεσα σε 2 μερες 80 ευρο...

Στις ‎9‎/‎8‎/‎2018 στις 10:51 ΜΜ, al3xis είπε

Τα 16mp στις m4/3 να μην σε προβληματίζουν..Είναι υπέρ-αρκετά..ειδικά για αρχάριο..Θα εκτυπώσεις σε καμβά;

Δες και την Olympus E-m10 mark II - προσφέρει αρκετά ενσωματωμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες όπως timelapse,hdr,κ.α.  ενώ βρίσκεις και οικονομικούς, καλούς φακούς.

ποιος εκτυπώνει φίλε μου αλλά λιγο crop  και μια 4κ οθονη-τηλεόραση = 8mp

Επεξ/σία από axe3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

'''Εδω μιλαμε για μηχανες μεσου επιπεδου και ξαφνικα εμφανιζεται μια απλή compact TZ80....!!!! Πως κολλάει μια απλη compact σε αυτη την συζητηση και τι ακριβως προσφερει ρε παιδια;

Εαν ειναι ζητουμενο το μικρο μεγεθος τοτε υπαρχουν εξαιρετικες premium compact. 

Εαν το ζητουμενο ειναι το φθηνο zoom τοτε υπαρχουν σαφεστατα καλυτερες και σε αυτο.

Πραγματικα απορω με μερικες προτασεις...!!! Και να πω οτι ειναι και φθηνη..."""

 

 

 

lol    tz80 ούτε καν panasonic lx15-10 sony rx100.....:mellow::mellow:

Επεξ/σία από axe3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάρε την α6000 και τον κιτ φακό θα πάθεις πλάκα ειδικά στο video. Έχω την α6500 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Φακούς θα πάρεις σιγά σιγά. 

 

Επεξ/σία από telas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κι εγώ μία σκέψη ... στην φωτογραφία ισχύει ο κανόνας ότι επενδύεις πρώτα σε φακούς και έπειτα σε σώμα. Η δική μου συμβουλή είναι να κάνεις όση οικονομία μπορείς στο σώμα αλλά να μην κάνεις καμία οικονομία στο φακό που θα επιλέξεις. Αν το ζητούμενο είναι στατικά θέματα πάρε ένα φωτεινό prime και θα είσαι καλά ακόμα και για τα βίντεο. Προσπάθησε να έχεις κατά νου ότι σώμα θα αλλάξεις μια μέρα αλλά τους φακούς αξίζει να τους αγοράζεις με την προοπτική ότι θα σου μένουν.

Τέλος για το βίντεο υπάρχει ο κανόνας ότι κάποιος ανέχεται μία μέτρια εικόνα αλλά δεν ανέχεται έναν κακό ήχο. Επένδυσε σε ένα εξωτερικό μικρόφωνο και όχι στην υψηλότερη δυνατή ανάλυση. Στο μέλλον αλλάζοντας σώμα θα αναβαθμιστεί και η ανάλυση, αν όμως έχεις ανεβάσει βίντεο με κακό ήχο κανείς δεν θα κάθετε να τα δει.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι ...

Φ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, SeNNinhA είπε

Εδω μιλαμε για μηχανες μεσου επιπεδου και ξαφνικα εμφανιζεται μια απλή compact TZ80....!!!! Πως κολλάει μια απλη compact σε αυτη την συζητηση και τι ακριβως προσφερει ρε παιδια;

Εαν ειναι ζητουμενο το μικρο μεγεθος τοτε υπαρχουν εξαιρετικες premium compact. 

Εαν το ζητουμενο ειναι το φθηνο zoom τοτε υπαρχουν σαφεστατα καλυτερες και σε αυτο.

Πραγματικα απορω με μερικες προτασεις...!!! Και να πω οτι ειναι και φθηνη...

λογικα την προτεινει ωστε να μαθω καποια βασικα πραγματα πρωτα..

11 ώρες πριν, p@n0ss είπε

εχοντας δοκιμασει τις περισσοτερες και επειδη τις δουλευω σε επαγγελματικο επιπεδο θα σου ελεγα fujifilm.....

 

11 ώρες πριν, p@n0ss είπε

εχοντας δοκιμασει τις περισσοτερες και επειδη τις δουλευω σε επαγγελματικο επιπεδο θα σου ελεγα fujifilm.....

δεν ειναι λιγο υπερβολη για αρχαριο..εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλες και εχει και μια προ εδω σε καλη τιμη..

16 ώρες πριν, phocion είπε

Να προσθέσω κι εγώ μία σκέψη ... στην φωτογραφία ισχύει ο κανόνας ότι επενδύεις πρώτα σε φακούς και έπειτα σε σώμα. Η δική μου συμβουλή είναι να κάνεις όση οικονομία μπορείς στο σώμα αλλά να μην κάνεις καμία οικονομία στο φακό που θα επιλέξεις. Αν το ζητούμενο είναι στατικά θέματα πάρε ένα φωτεινό prime και θα είσαι καλά ακόμα και για τα βίντεο. Προσπάθησε να έχεις κατά νου ότι σώμα θα αλλάξεις μια μέρα αλλά τους φακούς αξίζει να τους αγοράζεις με την προοπτική ότι θα σου μένουν.

Τέλος για το βίντεο υπάρχει ο κανόνας ότι κάποιος ανέχεται μία μέτρια εικόνα αλλά δεν ανέχεται έναν κακό ήχο. Επένδυσε σε ένα εξωτερικό μικρόφωνο και όχι στην υψηλότερη δυνατή ανάλυση. Στο μέλλον αλλάζοντας σώμα θα αναβαθμιστεί και η ανάλυση, αν όμως έχεις ανεβάσει βίντεο με κακό ήχο κανείς δεν θα κάθετε να τα δει.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι ...

Φ.

ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου, εαν παρω dslr θα παρω με την πρωτη ευκαιρια και εναν prime..

17 ώρες πριν, telas είπε

Πάρε την α6000 και τον κιτ φακό θα πάθεις πλάκα ειδικά στο video. Έχω την α6500 και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Φακούς θα πάρεις σιγά σιγά. 

απλά έχουν υψηλό κόστος λένε sony lenses..πάντως η συγκεκριμένη μηχανή κάνει θραύση παντού..πρέπει να πουλά εκατομμύρια κομμάτια, όλοι στις αξιολογήσεις την παινεύουν

21 ώρες πριν, axe3d είπε

Φίλε καλησπέρα αν εχεις Πειραιώς κάρτα ..... στα μεδια μαρκτ εχει -20% σε yellows.... (ετσι πήρα μια panasonic gx80 )....

1)   Ποιοτητα εικονας σε χαμηλο φωτισμο Apsc αισθητηρα ..

2)  video και vlogging μεχρι  1080p 60fps Canon eos 200d (Dual Pixel Autofocus ) α και απειρους Φακους ...

3) 4κ video μικρη αλλα με μεγάλο βαρος ,για το μεγεθος ,evf kai touch screen panasonic gx80...

                           '' παρα πολυ καλο video αλλα το αutο focus της αιωνες πισω...

                                                  και για αυτους που λενε για φθηνους φακους σε mft ψαχνω για εναν 25mm 1.7 εδω  kai μερες.... τιμες 130+

                                                   ενω canon 50mm stm 1.8 apo εδω μεσα σε 2 μερες 80 ευρο...

ποιος εκτυπώνει φίλε μου αλλά λιγο crop  και μια 4κ οθονη-τηλεόραση = 8mp

Ευχαριστω φιλε..θελω ωραιες φωτογραφιες προσ το παρων. Καλη η gx 80 την εχει στα 899 το μεντιαμαρκτ -20%= 720,   στο σκρουτζ 599€

11 ώρες πριν, p@n0ss είπε

εχοντας δοκιμασει τις περισσοτερες και επειδη τις δουλευω σε επαγγελματικο επιπεδο θα σου ελεγα fujifilm.....

για ποια λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παλι καλη τιμη ειναι σχετικα γιατι ειναι με τον 14-140 (24-280 σε 35 μμ)    https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01E5XG3JE/ref=olp_twister_child?ie=UTF8&mv_style_name=3

και απλη με 12-32   https://www.amazon.de/gp/offer-listing/B01E5Y43C2/ref=olp_twister_child?ie=UTF8&mv_style_name=1

 αν δεν σε ενδιαφερει το video δες και αυτο οι φακοι εχουν 200+   (δεν τον ξερω τον ανθρωπο ....)

 

Επεξ/σία από axe3d
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/8/2018 στις 8:26 ΜΜ, pantheo4 είπε

λογικα την προτεινει ωστε να μαθω καποια βασικα πραγματα πρωτα..

δεν ειναι λιγο υπερβολη για αρχαριο..εχω ακουσει οτι ειναι πολυ καλες και εχει και μια προ εδω σε καλη τιμη..

ευχαριστω πολυ για την γνωμη σου, εαν παρω dslr θα παρω με την πρωτη ευκαιρια και εναν prime..

απλά έχουν υψηλό κόστος λένε sony lenses..πάντως η συγκεκριμένη μηχανή κάνει θραύση παντού..πρέπει να πουλά εκατομμύρια κομμάτια, όλοι στις αξιολογήσεις την παινεύουν

Ευχαριστω φιλε..θελω ωραιες φωτογραφιες προσ το παρων. Καλη η gx 80 την εχει στα 899 το μεντιαμαρκτ -20%= 720,   στο σκρουτζ 599€

για ποια λες?

Μακρυά από την Panasonic TZ80. Καλά σου γράφουν ότι δεν έχει κανένα νόημα μια τέτοια μηχανή αν θες να μάθεις φωτογραφία. Η ποιότητα εικόνας δεν έχει καμία μα καμία σχέση με οποιαδήποτε mirrorless η DSLR.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...