Προς το περιεχόμενο

Mirrorless μηχανη..ποια?


pantheo4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

41 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

φοβερες οι φωτογραφιες

σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..γιατι λες οτι εχει πεθανει επισημα η j5

Μια ακόμη ερώτηση για την  οlympus omd em10 mii kit

Έχει δυο εδώ μέσα μεταχειρισμένες η μια έχει τον φακό 14-42 και οι άλλη έχει φακό 12-50 η μια είναι στα 400 η άλλη στα 450..

Ποια είναι η διαφορά? μηπως ειναι ιδιοι οι φακοι?

Ο 12-50 Είναι αρκετά καλός μου φακός έχω βγάλει πολύ καλές φωτογραφίες μέχρι να τον αλλάξω με άλλον , αλλά είναι και πολύ καλός για βίντεο αθόρυβο ηλεκτρικό ζουμ , έχει και χειροκίνητο ζουμ βέβαια , αλλά έχει και ένα function button επάνω στον φακό που μπορεις να το ρυθμίσεις να λειτουργεί όπως θες εσύ ,που νομίζω ότι ο άλλος μου δεν έχει ,πάντως σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας σε m43 Διάβασε για το κροπ φακτορ του συστήματος , για να ξέρεις τι bokeh να περιμένεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Ο 12-50 Είναι αρκετά καλός μου φακός έχω βγάλει πολύ καλές φωτογραφίες μέχρι να τον αλλάξω με άλλον , αλλά είναι και πολύ καλός για βίντεο αθόρυβο ηλεκτρικό ζουμ , έχει και χειροκίνητο ζουμ βέβαια , αλλά έχει και ένα function button επάνω στον φακό που μπορεις να το ρυθμίσεις να λειτουργεί όπως θες εσύ ,που νομίζω ότι ο άλλος μου δεν έχει ,πάντως σε περίπτωση που αποφασίσεις να πας σε m43 Διάβασε για το κροπ φακτορ του συστήματος , για να ξέρεις τι bokeh να περιμένεις.

ναι θα ενημερωθω για το συστημα 4/3..σ'ευχαριστω

14 ώρες πριν, drelos2 είπε

Ισχύει αυτό και εγώ την em10 markii έχω αλλά Είναι πιο ακριβή για αυτό δεν την πρότεινα time lapse hdr , έχει και η sony ,αλλά της λείπουν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που δεν ξέρω αν τα χρειάζεται ο φίλος για αρχή , τώρα στις τιμές των φακών υπάρχουν επιλογές μια στα στο συστήματα .

 

1 ώρα πριν, @topos είπε

1)Nikon Inc confirms the Nikon 1 system is officially discontinued

2)Ας κανουμε μια αποδομηση αυτου που περιγραφεις->

Δεν χρειαζεσαι τιποτα ιδιαιτερο σε συστημα εστιασης μιας και τα θεματα σου ειναι ακινητα.

α)"Ξενοδοχεια" Κουτσα στραβα μπορεις να ξεκινησεις με τον κιτ 18-50/55, αλλα γρηγορα θα σου ληφθει ενας υπερευρυγωνιος για φωτογραφιση εσωτερικων χωρων. 

β)"Πιατα" πιθανοτατα να θελησεις και εναν prime 50αρη/35αρη.

γ)Που δεν το αναφερεις και πιθανοτατα δεν το εχεις σκεφθει->Τριποδο/flash/εξτρα μπαταριες.

Σε nikon/canon με υπομονη θα βρεις στα μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση ολο το παραπανω πακετο στα 700ευρω.

ενδεικτικα σε nikon

σωμα->d5100/d5200/d3200/d3300 ~200-250 ευρω

35αρης/50αρης -> ~130-170ευρω

υπερευρυγωνιος-> sigma/tamron/tokina 10-20/11-16 στα 250-300ευρω

Τριποδο/flash/extra μπαταρια ~150-200ευρω (αυτα θα ειναι εφαμιλλα οτι κ να διαλεξεις)

Αντιστοιχα και ισως λιγο πιο οικονομικα σε canon.

Τα παραπανω δεν θα χρειαστει να τα παρεις day1 αλλα σιγουρα θα τα αποκτησεις εαν το παρεις στα σοβαρα.

Τωρα βαλε κατω τα αλλα συστηματα που κοιτας και ψαξε να βρεις ποσο βγαινει το αντιστοιχο σετακι.

Ενδεικτικα ~τοσο βγαινει μονο ο υπερευρυγωνιος 10-18 της sony και δεν πολυπαιζουν ως μεταχειρισμενοι.

τελικα εχεις δικιο αν θελω να κανω ολα αυτα καλυτερα να παρω μια dslr, d3400 λεω και σιγα σιγα να αναβαθμιζω..σε mirrorless συστημα θα μου κοστισει μια περιουσια...σ'ευχαριστω παρα πολυ το εκανα copy paste το μυνημα σου για οδηγο 😉

38 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

ναι θα ενημερωθω για το συστημα 4/3..σ'ευχαριστω

τελικα εχεις δικιο αν θελω να κανω ολα αυτα καλυτερα να παρω μια dslr, d3400 λεω και σιγα σιγα να αναβαθμιζω..σε mirrorless συστημα θα μου κοστισει μια περιουσια...σ'ευχαριστω παρα πολυ το εκανα copy paste το μυνημα σου για οδηγο 😉

απο τις μεταχειρισμενες d5100/d5200/d3200/d3300 ποια ξεχωριζεις να ξερω τι να κοιταξω?

48 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

ναι θα ενημερωθω για το συστημα 4/3..σ'ευχαριστω

τελικα εχεις δικιο αν θελω να κανω ολα αυτα καλυτερα να παρω μια dslr, d3400 λεω και σιγα σιγα να αναβαθμιζω..σε mirrorless συστημα θα μου κοστισει μια περιουσια...σ'ευχαριστω παρα πολυ το εκανα copy paste το μυνημα σου για οδηγο 😉

απο τις μεταχειρισμενες d5100/d5200/d3200/d3300 ποια ξεχωριζεις να ξερω τι να κοιταξω?

σκεφτικα και κατι αλλο..εαν αγορασω την mirrorless m100 στα 400€ και παρω και εναν ανταπτορα για τους κανονικους φακους της σειρας canon δεν θα κανω πανω κατω την ιδια δουλεια? Θα εχω απλα ενα εξτρα κοστος για τον ανταπτορα και σιγα σιγα αγωραζω και τους αλλους φακους..

Επεξ/σία από pantheo4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pantheo4 είπε

ναι θα ενημερωθω για το συστημα 4/3..σ'ευχαριστω

τελικα εχεις δικιο αν θελω να κανω ολα αυτα καλυτερα να παρω μια dslr, d3400 λεω και σιγα σιγα να αναβαθμιζω..σε mirrorless συστημα θα μου κοστισει μια περιουσια...σ'ευχαριστω παρα πολυ το εκανα copy paste το μυνημα σου για οδηγο 😉

απο τις μεταχειρισμενες d5100/d5200/d3200/d3300 ποια ξεχωριζεις να ξερω τι να κοιταξω?

σκεφτικα και κατι αλλο..εαν αγορασω την mirrorless m100 στα 400€ και παρω και εναν ανταπτορα για τους κανονικους φακους της σειρας canon δεν θα κανω πανω κατω την ιδια δουλεια? Θα εχω απλα ενα εξτρα κοστος για τον ανταπτορα και σιγα σιγα αγωραζω και τους αλλους φακους..

Με αντάπτορα νομίζω γίνεται σε οποιδήποτε σύστημα και να καταλίξεις (αν δεν κάνω λάθος) βέβαια δεν ξέρω αν έχουν την ίδια απόδοση που θα είχαν στο σύστημα τους κάποιος άλλος ίσως σε διαφωτίσει καλύτερα , πάντως για την  m100 , δεν έχει view finder, έχει μόνο ενα dial για ρυθμίσεις , δεν έχει ούτε ενα fn button , γενικά θα πρέπει να δουλεύεις πολύ απο την οθόνη της κάμερας πράγμα που θεωρώ δεν είναι χρήσιμο (τουλάχιστον για τα δικά μου δεδομένα ) πιο πολύ για vlog camera μου κάνει η συγκεκριμένη .  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Video μην περιμενεις και πολλα πραγματα απο τις Nikon παντως. Εκει εχει το προβαδισμα η Canon.

Τους ανταπτορες μην τους σκεφτεσαι. Δεν λειτουργουν ποτε το ιδιο και μονο οι ακριβοι εχουν ολες τις αυτοματες λειτουργιες. Δεν παιρνεις μηχανη για να την λειτουργεις βασικα με ανταπτορες. Η χρηση του μενου για ρυθμισεις χωρις κουμπια κουραζει και ενοχλει επισης πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα θεωρω εξαιρετικη την Olympus OMD-EM-10ii οπως επισης και την Lumix GX80/85. Το συστημα m4/3” εχει πολλους φακους σε νορμαλ τιμες και βρισκεις και μεταχειρισμενους. Ειναι ενας καλος συμβιβασμος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπερδεμα..εχω αλλαξει γνωμη ποσες φορες σημερα αλλα νομιζω εχεις δικιο οτι ειναι ενας καλος συμβιβασμος..ειναι και πανεμορφη η olympus..μοιαζει λιγο vintage 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
56 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

μπερδεμα..εχω αλλαξει γνωμη ποσες φορες σημερα αλλα νομιζω εχεις δικιο οτι ειναι ενας καλος συμβιβασμος..ειναι και πανεμορφη η olympus..μοιαζει λιγο vintage 

Έχοντας την μηχανή μπορώ να πώ ότι έχει φοβερές δυνατότητες και πολλές λειτουργίες που λείπουν απο άλλα συστήματα όπως το live composite που το έχω αγαπήσει κ.α , τό μόνο που μου λείπει αυτήν την στιγμή είναι1o το μεγαλύτερο dynamic range και 2o η καλύτερη απόδοση στη νύχτα που έχουν η ff cameras , με τους κατάλληλους φακούς βέβαια γίνεται λίγο balance to 2o , anyway δική σου είναι η απόφαση εμείς σου λέμε τα θετικά και τα αρνητικά , αν θέλεις να δείς δείγματα της olympus, εδώ είναι αρκετές φωτογραφίες που έχω βγάλει στους τελευταίους 8 μήνες που την έχω στα χέρια μου , η πιο πρόσφατες είναι με τον 12-40 pro φακό της olympus και η πιο παλιές  είναι με το 12-50 τον κιτ που ενδιαφερόσουν οπότε μπορέις να συγκρίνεις και να δείς τι σου κάνει.

Επεξ/σία από drelos2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, drelos2 είπε

Έχοντας την μηχανή μπορώ να πώ ότι έχει φοβερές δυνατότητες και πολλές λειτουργίες που λείπουν απο άλλα συστήματα όπως το live composite που το έχω αγαπήσει κ.α , τό μόνο που μου λείπει αυτήν την στιγμή είναι1o το μεγαλύτερο dynamic range και 2o η καλύτερη απόδοση στη νύχτα που έχουν η ff cameras , με τους κατάλληλους φακούς βέβαια γίνεται λίγο balance to 2o , anyway δική σου είναι η απόφαση εμείς σου λέμε τα θετικά και τα αρνητικά , αν θέλεις να δείς δείγματα της olympus, εδώ είναι αρκετές φωτογραφίες που έχω βγάλει στους τελευταίους 8 μήνες που την έχω στα χέρια μου , η πιο πρόσφατες είναι με τον 12-40 pro φακό της olympus κια η πρώτες είναι με το 12-50 τον κιτ που ενδιαφερόσουν οπότε μπορέις να συγκρίνεις και να δείς τι σου κάνει.

Φοβερες οι φωτογραφιες σου..μπραβο! κοιτα εγω ειμαι πολυ αρχαριος μεχρι να φτασω να μου λειπει καποιο feature θα αργησω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφού ρωτάς θα σου προτείνω να ξεκινήσεις από αυτή.

Panasonic Lumix DMC-TZ80

Αν καταφέρεις να την τερματίσεις πας σε ακριβότερα κόλπα, και πάλι αυτή δεν θα ψάχνεις να την ξεφορτωθείς.

Το μυστικό που δεν ξέρω αν στο είπε κάποιος παραπάνω είναι να μάθεις να φωτογραφίζεις, και από οτι κατάλαβα δεν γνωρίζεις. 

 

φιλικά Κώστας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, pantheo4 είπε

Φοβερες οι φωτογραφιες σου..μπραβο! κοιτα εγω ειμαι πολυ αρχαριος μεχρι να φτασω να μου λειπει καποιο feature θα αργησω πολυ..

Σε ευχαριστώ , και εγώ αρχάριος είμαι μην νομίζεις η πρώτη μου κάμερα είναι η em10 , πρίν 8 μήνες μόνο με κινητό τραβούσα , χρόνο και μεράκι θέλει , και τα βρείς όλα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dkstopo είπε

αφού ρωτάς θα σου προτείνω να ξεκινήσεις από αυτή.

Panasonic Lumix DMC-TZ80

Αν καταφέρεις να την τερματίσεις πας σε ακριβότερα κόλπα, και πάλι αυτή δεν θα ψάχνεις να την ξεφορτωθείς.

Το μυστικό που δεν ξέρω αν στο είπε κάποιος παραπάνω είναι να μάθεις να φωτογραφίζεις, και από οτι κατάλαβα δεν γνωρίζεις. 

φιλικά Κώστας 

Εχεις δικιο φιλε Κωστα αυτο ειναι το πιο βασικο να μαθω..θελω ομως μια μηχανη την οποια να μπορω να αναβαθμιζω σιγα σιγα..κατα τ'αλλα πολυ καλη δειχνει κ αυτη..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

Εχεις δικιο φιλε Κωστα αυτο ειναι το πιο βασικο να μαθω..θελω ομως μια μηχανη την οποια να μπορω να αναβαθμιζω σιγα σιγα..κατα τ'αλλα πολυ καλη δειχνει κ αυτη..

Αν θες να μαθεις πρεπει να γραφτεις σε ειδικευμένο forum, εδώ μεσα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα λίγα καλά ποστ από τα άσχετα που γραφει ο καθένας ο οποίος νομίζει ότι  ξέρει να χειρίζεται μια μηχανή στο manual. Επίσης μπορεί να μην σου χρειάζεται να μάθεις το χειρισμό και το auto να σου φτάνει για αυτό που θες ΑΛΛΑ πρέπει να πρώτα να μάθεις καδράρεις και να μάθεις πως να αναδείξεις ή να θάβεις το θέμα σου και πολλά άλλα. Αυτό είναι άλλο πράγμα και δεν έχει να κανει με το εξοπλισμό. Αν μάθεις αυτό θα παιρνεις καλυτερες φώτο με κινητό φτηνό από ότι κάποιος με ακριβό εξοπλισμό που δεν ξέρει. Ξεκίνα από χαμηλά μαθε σιγά σιγά και θα πάρεις αυτό που θες αργοτερα δίχως να καις λεφτα άσκοπα.  

καλή τύχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Αν θες να μαθεις πρεπει να γραφτεις σε ειδικευμένο forum, εδώ μεσα δεν μπορείς να ξεχωρίσεις τα λίγα καλά ποστ από τα άσχετα που γραφει ο καθένας ο οποίος νομίζει ότι  ξέρει να χειρίζεται μια μηχανή στο manual. Επίσης μπορεί να μην σου χρειάζεται να μάθεις το χειρισμό και το auto να σου φτάνει για αυτό που θες ΑΛΛΑ πρέπει να πρώτα να μάθεις καδράρεις και να μάθεις πως να αναδείξεις ή να θάβεις το θέμα σου και πολλά άλλα. Αυτό είναι άλλο πράγμα και δεν έχει να κανει με το εξοπλισμό. Αν μάθεις αυτό θα παιρνεις καλυτερες φώτο με κινητό φτηνό από ότι κάποιος με ακριβό εξοπλισμό που δεν ξέρει. Ξεκίνα από χαμηλά μαθε σιγά σιγά και θα πάρεις αυτό που θες αργοτερα δίχως να καις λεφτα άσκοπα.  

καλή τύχη

Στο ότι πρέπει να μάθει πράγματα δεν θα διαφωνήσω αλλά το να προτείνεις αυτήν την μηχανή , δεν είναι άσκοπα λεφτά όπως του λες στο ποστ σου πιο πάνω? Και πώς μπορείς να βελτιωθείς όταν σε περιορίζει η κάμερα σε τόσα πολλά πράγματα max ταχύτητα κλείστρου για βραδινές ειναι 4sec (κινητά βγάζουν μέχρι και 30) πολύ μικρός αισθητήρας και μη εναλλάξιμοι φακοί  , για μένα προτιμότερο είναι να μάθει με ένα κινητό και να πάει μετά σε μια καλύτερη κάμερα απο τον δώσει 278 ευρώ  γι αυτήν και όταν θα τον περιορίζει (πολύ γρήγορα πιστεύω ) θα πρέπει να ξαναδώσει χρήματα να αγοράσει άλλη .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδω μιλαμε για μηχανες μεσου επιπεδου και ξαφνικα εμφανιζεται μια απλή compact TZ80....!!!! Πως κολλάει μια απλη compact σε αυτη την συζητηση και τι ακριβως προσφερει ρε παιδια;

Εαν ειναι ζητουμενο το μικρο μεγεθος τοτε υπαρχουν εξαιρετικες premium compact. 

Εαν το ζητουμενο ειναι το φθηνο zoom τοτε υπαρχουν σαφεστατα καλυτερες και σε αυτο.

Πραγματικα απορω με μερικες προτασεις...!!! Και να πω οτι ειναι και φθηνη...

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...