Προς το περιεχόμενο

Mirrorless μηχανη..ποια?


pantheo4

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας, είμαι ερασιτέχνης και  θέλω να αγοράσω μια mirrorless μηχανή με budget ως 400€

Θέλω να βγάζω φωτογραφίες για το blog μου και ίσως κάποια στιγμή και video.

Η καψούρα μου είναι η Sony α6000 αλλά ξεφεύγει σε τιμή  : 550€

Λοιπόν έχω καταλήξει να παρόν  ή την canon m10 (269€)  ή την Nikon 1 j5 (299€) μου αρέσει και η Lumix dmc GF 7 (350€) αλλά με χαλαει που έχει μόνο 16mp

Εάν θέλω αργότερα καλύτερους φακούς από το κιτ ποια μηχανή πρέπει να πάρω χωρίς να έχω τεράστιο κόστος;

Είναι και οι άλλες δυο canon που μου αρέσουν M3 και m100 και οι δυο στα 399€ Μιας και με ενδειαφερει η φωτογραφια βασικα να παω στις canon;

Έχω μπερδευτεί όποιος μπορεί να βοηθήσει, welcome J

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 40
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως γνώμη μου είναι , μιάς και βλέπω οτι το  budget σου φτάνει μέχρι 400 ευρώ βάλε άλλα 50 και πάρε την α6000 απο εδω με τον κιτ φακό . η το σώμα μόνο εάν θέλεις να πάς κατευθείαν σε άλλον φακό αν και ο κιτ είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις , τουλάχιστον απο δείγματα που έγω δει στο νετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 16mp στις m4/3 να μην σε προβληματίζουν..Είναι υπέρ-αρκετά..ειδικά για αρχάριο..Θα εκτυπώσεις σε καμβά;

Δες και την Olympus E-m10 mark II - προσφέρει αρκετά ενσωματωμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες όπως timelapse,hdr,κ.α.  ενώ βρίσκεις και οικονομικούς, καλούς φακούς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, al3xis είπε

Τα 16mp στις m4/3 να μην σε προβληματίζουν..Είναι υπέρ-αρκετά..ειδικά για αρχάριο..Θα εκτυπώσεις σε καμβά;

Δες και την Olympus E-m10 mark II - προσφέρει αρκετά ενσωματωμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες όπως timelapse,hdr,κ.α.  ενώ βρίσκεις και οικονομικούς, καλούς φακούς.

Ισχύει αυτό και εγώ την em10 markii έχω αλλά Είναι πιο ακριβή για αυτό δεν την πρότεινα time lapse hdr , έχει και η sony ,αλλά της λείπουν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που δεν ξέρω αν τα χρειάζεται ο φίλος για αρχή , τώρα στις τιμές των φακών υπάρχουν επιλογές μια στα στο συστήματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, pantheo4 είπε

Γεια σας, είμαι ερασιτέχνης και  θέλω να αγοράσω μια mirrorless μηχανή με budget ως 400€

Θέλω να βγάζω φωτογραφίες για το blog μου και ίσως κάποια στιγμή και video.

Η καψούρα μου είναι η Sony α6000 αλλά ξεφεύγει σε τιμή  : 550€

Λοιπόν έχω καταλήξει να παρόν  ή την canon m10 (269€)  ή την Nikon 1 j5 (299€) μου αρέσει και η Lumix dmc GF 7 (350€) αλλά με χαλαει που έχει μόνο 16mp

Εάν θέλω αργότερα καλύτερους φακούς από το κιτ ποια μηχανή πρέπει να πάρω χωρίς να έχω τεράστιο κόστος;

Είναι και οι άλλες δυο canon που μου αρέσουν M3 και m100 και οι δυο στα 399€ Μιας και με ενδειαφερει η φωτογραφια βασικα να παω στις canon;

Έχω μπερδευτεί όποιος μπορεί να βοηθήσει, welcome J

Αμμεσως, αμμεσως την j5 την ξεχνας(εχει πεθανει κ επισημα).

Για την m10 δεν εκφερω γνωμη.

Οποτε το διλλημα ειναι micro 4/3 η sony apc.

Κανε μια ψαχτικη στα μεγεθη των αισθητηρων μιας και τα 4 συστηματα ειναι διαφορετικα(ακομα και το η m10 εχει λιγο μικροτερο απο το κανονικο apc-s).

Απο κει κ περα τα mp πρεπει να κατανοησεις οτι ειναι -σχεδον*- αδιαφορα.Δεν λενε απολυτως τιποτα για την ποιοτητα της φωτογραφιας.Αυτο που θα πρεπε να αναρωτιεσαι ειναι το δυναμικο ευρος και η συμπεριφορα στα iso.

Σε δευτερο επιπεδο ειναι η εργονομια/ευκολιες/δυνατοτητες που σου προσφερει η καθε μηχανη.

Ο λογος κυριως που επικεντρωθηκα στα 2 συστηματα ειναι οι φακοι.Μιας και κυκλοφορουν χρονια και υποστηριζοντε κ απο 3ους κατασκευαστες μπορεις να βρεις οικονομικοτερους και αρκετους μεταχειρισμενους.

Εαν θες πες μερικα λογια παραπανω για το τι θελεις να φωτογραφιζεις.

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε μου καλημέρα, εδώ δεν ξέρουν οι περισσότεροι από βίντεο και δεν θα σε ενθαρρύνουν να πάρεις canon. Να πάρεις canon, όποια μπορείς οικονομικά. Όμως για την χρήση που την θες λογάριασε και ένα φωτεινό prime φακό είτε efs είτε efm. Επισης μπορείς να την συνδυάσεις  με legacy φακούς nikon, pentax, M42. Τρίποδο και μικρόφωνο. Αν έχεις σταθερή εστίαση και χειροκίνητη ακόμα καλύτερα εφόσων είναι εντελώς στατικά τα πλάνα σου. Αν ενδιαφέρεσαι και για μεταχειρισμένη βρήκα την M 250€ από amazon. Για τέτοιο βίντεο χρειάζεσαι ή 30 ή 24 fps και δε νομίζω τα 4κ ειναι για αυτή τη περίπτωση. Αν και μπορείς να κάνεις και 4κ με firmware.

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την α5100 την κοιτάς; 

κάποια στιγμή την είχα αγοράσει πριν 1. 5 χρόνο προσφορά από Amazon.fr στα 490 μαζι με 16-50 και 55-210.

πούλησα 150€ τον 55-210 που τον είχα ήδη και μου βγήκε 340€...

αυτό που θέλω να πω είναι ψάχνε και θα την βρεις την α6000 στην τιμή που θες. 

 

πχScreenshot_20180810-095355.png.6004924f9f8611d6fedfc204beeba3d1.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, drelos2 είπε

Πάντως γνώμη μου είναι , μιάς και βλέπω οτι το  budget σου φτάνει μέχρι 400 ευρώ βάλε άλλα 50 και πάρε την α6000 απο εδω με τον κιτ φακό . η το σώμα μόνο εάν θέλεις να πάς κατευθείαν σε άλλον φακό αν και ο κιτ είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις , τουλάχιστον απο δείγματα που έγω δει στο νετ.

νομίζω μου έλυσες ήδη το πρόβλημα λέω να  πάρω την α6000 στα 459€ είναι σχεδόν 200€  ακριβότερη από την m10 αλλά νομίζω αξίζει..σ'ευχαριστω..

4 ώρες πριν, @topos είπε

Αμμεσως, αμμεσως την j5 την ξεχνας(εχει πεθανει κ επισημα).

Για την m10 δεν εκφερω γνωμη.

Οποτε το διλλημα ειναι micro 4/3 η sony apc.

Κανε μια ψαχτικη στα μεγεθη των αισθητηρων μιας και τα 4 συστηματα ειναι διαφορετικα(ακομα και το η m10 εχει λιγο μικροτερο απο το κανονικο apc-s).

Απο κει κ περα τα mp πρεπει να κατανοησεις οτι ειναι -σχεδον*- αδιαφορα.Δεν λενε απολυτως τιποτα για την ποιοτητα της φωτογραφιας.Αυτο που θα πρεπε να αναρωτιεσαι ειναι το δυναμικο ευρος και η συμπεριφορα στα iso.

Σε δευτερο επιπεδο ειναι η εργονομια/ευκολιες/δυνατοτητες που σου προσφερει η καθε μηχανη.

Ο λογος κυριως που επικεντρωθηκα στα 2 συστηματα ειναι οι φακοι.Μιας και κυκλοφορουν χρονια και υποστηριζοντε κ απο 3ους κατασκευαστες μπορεις να βρεις οικονομικοτερους και αρκετους μεταχειρισμενους.

Εαν θες πες μερικα λογια παραπανω για το τι θελεις να φωτογραφιζεις.

Αυτό το ότι τα megapixel δεν είναι τόσο σημαντικά για την ποιότητα από μόνα τους δεν το ήξερα..

Βασικά θέλω να βγάζω τοπία στα ελληνικά νησιά, ξενοδοχεία και να βγάζω καλές φωτογραφίες τα πιάτα..το blog που ετοιμάζω θα έχει τοπικές πληροφορίες για ψαγμένα μέρη που δεν έχουν την εύκολη προβολή στο ιντερνέτ..

10 ώρες πριν, drelos2 είπε

Ισχύει αυτό και εγώ την em10 markii έχω αλλά Είναι πιο ακριβή για αυτό δεν την πρότεινα time lapse hdr , έχει και η sony ,αλλά της λείπουν κάποια άλλα χαρακτηριστικά που δεν ξέρω αν τα χρειάζεται ο φίλος για αρχή , τώρα στις τιμές των φακών υπάρχουν επιλογές μια στα στο συστήματα .

ναι την ξερω και μου αρεσει πολυ αλλα ξεφευγει σε τιμη..

2 ώρες πριν, Agraf είπε

Φίλε μου καλημέρα, εδώ δεν ξέρουν οι περισσότεροι από βίντεο και δεν θα σε ενθαρρύνουν να πάρεις canon. Να πάρεις canon, όποια μπορείς οικονομικά. Όμως για την χρήση που την θες λογάριασε και ένα φωτεινό prime φακό είτε efs είτε efm. Επισης μπορείς να την συνδυάσεις  με legacy φακούς nikon, pentax, M42. Τρίποδο και μικρόφωνο. Αν έχεις σταθερή εστίαση και χειροκίνητη ακόμα καλύτερα εφόσων είναι εντελώς στατικά τα πλάνα σου. Αν ενδιαφέρεσαι και για μεταχειρισμένη βρήκα την M 250€ από amazon. Για τέτοιο βίντεο χρειάζεσαι ή 30 ή 24 fps και δε νομίζω τα 4κ ειναι για αυτή τη περίπτωση. Αν και μπορείς να κάνεις και 4κ με firmware.

καλημερα και ευχαριστω για τις πληροφοριες..βιντεο αυτη την στιγμη δεν με ενδειαφερει τοσο αλλα γιατι να μην παρω μια που να εχει και καλο ισως αργοτερα μου χρειαστει..

την κοιτώ φιλε μου και ξερω οτι ειναι πολυ καλη αλλα σε αυτη την τιμη με 20€ παραπανω παιρνω την α6000

2 ώρες πριν, karaLRS είπε

την α5100 την κοιτάς; 

κάποια στιγμή την είχα αγοράσει πριν 1. 5 χρόνο προσφορά από Amazon.fr στα 490 μαζι με 16-50 και 55-210.

πούλησα 150€ τον 55-210 που τον είχα ήδη και μου βγήκε 340€...

αυτό που θέλω να πω είναι ψάχνε και θα την βρεις την α6000 στην τιμή που θες. 

πχScreenshot_20180810-095355.png.6004924f9f8611d6fedfc204beeba3d1.png

την κοιτώ φιλε μου και ξερω οτι ειναι πολυ καλη αλλα σε αυτη την τιμη με 20€ παραπανω παιρνω την α6000

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ..δεν περίμενα τόση βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν θελεις στο μελλον επιπλεον φακους σε λογικο κοστος καθως και βίντεο τοτε μια Canon DSLR ειναι πιο λογική επιλογη παντως.

Απο το ιδιο site που σου προταθηκε η A6000 βρίσκεις στην ίδια τιμή την Canon 200D (στην ιδια τιμη βρισκεις και την 750D αλλα η 200D ειναι πιο νεα και εξελιγμενη και δεν χρειαζεσαι το AF της 750d).

https://www.e-infin.com/eu/item/3390/canon_eos_200d_camera_with_18-55mm_stm_lens_(black)

Φακους Canon θα βρεις και πολλους και καλους και μεταχειρισμενους σε καλη τιμη. Απο την αλλη στην Sony θα βρεις καλους φακους αλλα θα τους πληρωσεις ακριβοτερα και δεν θα βρεις πολλους μεταχειρισμενους και οι entry level φακοι της δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Την Μ10 απλα ξεχασέ την. Ειναι μια απιστευτη ταλαιπωρια να τραβηξεις φωτο με manual ρυθμίσεις με αυτη. Δεν εχει viewfinder επισης ούτε και φακούς να επιλέξεις. Το AF (αν και δεν σε ενδιαφερει) ειναι αργο και ο αισθητηρας της αν APS-C δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, drelos2 είπε

Πάντως γνώμη μου είναι , μιάς και βλέπω οτι το  budget σου φτάνει μέχρι 400 ευρώ βάλε άλλα 50 και πάρε την α6000 απο εδω με τον κιτ φακό . η το σώμα μόνο εάν θέλεις να πάς κατευθείαν σε άλλον φακό αν και ο κιτ είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις , τουλάχιστον απο δείγματα που έγω δει στο νετ.

 

15 ώρες πριν, drelos2 είπε

Πάντως γνώμη μου είναι , μιάς και βλέπω οτι το  budget σου φτάνει μέχρι 400 ευρώ βάλε άλλα 50 και πάρε την α6000 απο εδω με τον κιτ φακό . η το σώμα μόνο εάν θέλεις να πάς κατευθείαν σε άλλον φακό αν και ο κιτ είναι μια χαρά για να ξεκινήσεις , τουλάχιστον απο δείγματα που έγω δει στο νετ.

 

11 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Εαν θελεις στο μελλον επιπλεον φακους σε λογικο κοστος καθως και βίντεο τοτε μια Canon DSLR ειναι πιο λογική επιλογη παντως.

Απο το ιδιο site που σου προταθηκε η A6000 βρίσκεις στην ίδια τιμή την Canon 200D (στην ιδια τιμη βρισκεις και την 750D αλλα η 200D ειναι πιο νεα και εξελιγμενη και δεν χρειαζεσαι το AF της 750d).

https://www.e-infin.com/eu/item/3390/canon_eos_200d_camera_with_18-55mm_stm_lens_(black)

Φακους Canon θα βρεις και πολλους και καλους και μεταχειρισμενους σε καλη τιμη. Απο την αλλη στην Sony θα βρεις καλους φακους αλλα θα τους πληρωσεις ακριβοτερα και δεν θα βρεις πολλους μεταχειρισμενους και οι entry level φακοι της δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

Την Μ10 απλα ξεχασέ την. Ειναι μια απιστευτη ταλαιπωρια να τραβηξεις φωτο με manual ρυθμίσεις με αυτη. Δεν εχει viewfinder επισης ούτε και φακούς να επιλέξεις. Το AF (αν και δεν σε ενδιαφερει) ειναι αργο και ο αισθητηρας της αν APS-C δεν ειναι κατι ιδιαιτερο.

 

λογο μεγεθους δεν θελω να παω σε dslr..δεν ειναι και λιγο υπερβολη για την δουλεια που θελω? Παντως ειναι κουκλα η 200D..την ειδα καπου σε ασημη με καφε.. αυτο με τους φακους παντως εχεις δικιο θα εχω πολλες και οικονομικες επιλογες...

Επεξ/σία από pantheo4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

λογο μεγεθους δεν θελω να παω σε dslr..δεν ειναι και λιγο υπερβολη για την δουλεια που θελω? Παντως ειναι κουκλα η 200D..την ειδα καπου σε ασημη με καφε.. αυτο με τους φακους παντως εχεις δικιο θα εχω πολλες και οικονομικες επιλογες...

Εσυ μ.ιλησες για το θεμα φακων και κοστους μελλοντικα...

21 ώρες πριν, pantheo4 είπε

Εάν θέλω αργότερα καλύτερους φακούς από το κιτ ποια μηχανή πρέπει να πάρω χωρίς να έχω τεράστιο κόστος;

Οταν το budget ειναι περιορισμενο κανουμε καποιους συμβιβασμους. Ποιοι θα ειναι αυτοι εξαρταται μονο απο τα δικα μας κριτηρια.

Δεν ξερω πως φωτογραφιζεις οταν φωτογραφιζεις αλλα σαφως το μικρο μεγεθος ειναι θετικο. Απο την αλλη Sony & κοστος ειναι παντα αυξημενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, karaLRS είπε

την α5100 την κοιτάς; 

κάποια στιγμή την είχα αγοράσει πριν 1. 5 χρόνο προσφορά από Amazon.fr στα 490 μαζι με 16-50 και 55-210.

πούλησα 150€ τον 55-210 που τον είχα ήδη και μου βγήκε 340€...

αυτό που θέλω να πω είναι ψάχνε και θα την βρεις την α6000 στην τιμή που θες. 

πχScreenshot_20180810-095355.png.6004924f9f8611d6fedfc204beeba3d1.png

εισαι ευχαριστημενος απο την a5100? σε σχεση με την α6000 χανει νομιζω στο μονο στο βιντεο..

14 ώρες πριν, al3xis είπε

Τα 16mp στις m4/3 να μην σε προβληματίζουν..Είναι υπέρ-αρκετά..ειδικά για αρχάριο..Θα εκτυπώσεις σε καμβά;

Δες και την Olympus E-m10 mark II - προσφέρει αρκετά ενσωματωμένα χαρακτηριστικά και λειτουργίες όπως timelapse,hdr,κ.α.  ενώ βρίσκεις και οικονομικούς, καλούς φακούς.

εχει μια εδω μεταχειρισμενη σε κιτ στα 400€..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, pantheo4 είπε

εισαι ευχαριστημενος απο την a5100? σε σχεση με την α6000 χανει νομιζω στο μονο στο βιντεο..

είχα πριν την nex-3n και συνέχισα στην συγκεκριμένη κατηγορία.

viewfinder δεν χρησιμοποιώ οπότε προτιμησα το μικρότερο μέγεθος αφού χρειάζομαι την μηχανή να χωράει σε τσέπη.

όποια και να πάρεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιήμενος. 

DSC01122_DxO (Large).jpg

DSC01389_DxO (Large).jpg

DSC01579_DxO (Large).jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, karaLRS είπε

είχα πριν την nex-3n και συνέχισα στην συγκεκριμένη κατηγορία.

viewfinder δεν χρησιμοποιώ οπότε προτιμησα το μικρότερο μέγεθος αφού χρειάζομαι την μηχανή να χωράει σε τσέπη.

όποια και να πάρεις θα μείνεις απόλυτα ικανοποιήμενος. 

DSC01122_DxO (Large).jpg

DSC01389_DxO (Large).jpg

DSC01579_DxO (Large).jpg

φοβερες οι φωτογραφιες

5 ώρες πριν, @topos είπε

Αμμεσως, αμμεσως την j5 την ξεχνας(εχει πεθανει κ επισημα).

Για την m10 δεν εκφερω γνωμη.

Οποτε το διλλημα ειναι micro 4/3 η sony apc.

Κανε μια ψαχτικη στα μεγεθη των αισθητηρων μιας και τα 4 συστηματα ειναι διαφορετικα(ακομα και το η m10 εχει λιγο μικροτερο απο το κανονικο apc-s).

Απο κει κ περα τα mp πρεπει να κατανοησεις οτι ειναι -σχεδον*- αδιαφορα.Δεν λενε απολυτως τιποτα για την ποιοτητα της φωτογραφιας.Αυτο που θα πρεπε να αναρωτιεσαι ειναι το δυναμικο ευρος και η συμπεριφορα στα iso.

Σε δευτερο επιπεδο ειναι η εργονομια/ευκολιες/δυνατοτητες που σου προσφερει η καθε μηχανη.

Ο λογος κυριως που επικεντρωθηκα στα 2 συστηματα ειναι οι φακοι.Μιας και κυκλοφορουν χρονια και υποστηριζοντε κ απο 3ους κατασκευαστες μπορεις να βρεις οικονομικοτερους και αρκετους μεταχειρισμενους.

Εαν θες πες μερικα λογια παραπανω για το τι θελεις να φωτογραφιζεις.

σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..γιατι λες οτι εχει πεθανει επισημα η j5

Μια ακόμη ερώτηση για την  οlympus omd em10 mii kit

Έχει δυο εδώ μέσα μεταχειρισμένες η μια έχει τον φακό 14-42 και οι άλλη έχει φακό 12-50 η μια είναι στα 400 η άλλη στα 450..

Ποια είναι η διαφορά? μηπως ειναι ιδιοι οι φακοι?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
35 λεπτά πριν, pantheo4 είπε

 

1)σ ευχαριστω για τις πληροφοριες..γιατι λες οτι εχει πεθανει επισημα η j5

2)Βασικά θέλω να βγάζω τοπία στα ελληνικά νησιά, ξενοδοχεία και να βγάζω καλές φωτογραφίες τα πιάτα..το blog που ετοιμάζω θα έχει τοπικές πληροφορίες για ψαγμένα μέρη που δεν έχουν την εύκολη προβολή στο ιντερνέτ..

1)Nikon Inc confirms the Nikon 1 system is officially discontinued

2)Ας κανουμε μια αποδομηση αυτου που περιγραφεις->

Δεν χρειαζεσαι τιποτα ιδιαιτερο σε συστημα εστιασης μιας και τα θεματα σου ειναι ακινητα.

α)"Ξενοδοχεια" Κουτσα στραβα μπορεις να ξεκινησεις με τον κιτ 18-50/55, αλλα γρηγορα θα σου ληφθει ενας υπερευρυγωνιος για φωτογραφιση εσωτερικων χωρων. 

β)"Πιατα" πιθανοτατα να θελησεις και εναν prime 50αρη/35αρη.

γ)Που δεν το αναφερεις και πιθανοτατα δεν το εχεις σκεφθει->Τριποδο/flash/εξτρα μπαταριες.

 

Σε nikon/canon με υπομονη θα βρεις στα μεταχειρισμενα σε καλη κατασταση ολο το παραπανω πακετο στα 700ευρω.

ενδεικτικα σε nikon

σωμα->d5100/d5200/d3200/d3300 ~200-250 ευρω

35αρης/50αρης -> ~130-170ευρω

υπερευρυγωνιος-> sigma/tamron/tokina 10-20/11-16 στα 250-300ευρω

Τριποδο/flash/extra μπαταρια ~150-200ευρω (αυτα θα ειναι εφαμιλλα οτι κ να διαλεξεις)

 

Αντιστοιχα και ισως λιγο πιο οικονομικα σε canon.

Τα παραπανω δεν θα χρειαστει να τα παρεις day1 αλλα σιγουρα θα τα αποκτησεις εαν το παρεις στα σοβαρα.

Τωρα βαλε κατω τα αλλα συστηματα που κοιτας και ψαξε να βρεις ποσο βγαινει το αντιστοιχο σετακι.

Ενδεικτικα ~τοσο βγαινει μονο ο υπερευρυγωνιος 10-18 της sony και δεν πολυπαιζουν ως μεταχειρισμενοι.

 

Επεξ/σία από @topos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...