Προς το περιεχόμενο

Dslr για αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 

Θα ήθελα την βοηθείας σας για την επιλογή της πρώτης μου Dslr. Να διευκρινήσω ότι το budget μου είναι ταβάνι τα 450 ούτε ευρώ παραπάνω και ότι δεν θέλω mirrorless. Η χρήση που θα κάνω θα είναι τοπία και πρόσωπα. Κοίταζα στο internet για τιμές και είδα τις συγκεκριμένες.

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/178294-canon-eos-1300d-18-55dc-iii-value-up-kit

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/186666-canon-eos4000d-kit

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/169817-nikon-d3400-afp-18-55mm-black

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/169817-nikon-d3400-afp-18-55mm-black

Πρώτη ερώτηση σχετικά με την nikon αξίζουν τα 50 ευρώ διαφορά για το VR ;

Δεύτερη ερώτηση η Canon για entry level έχει διαφορά στα χρήματα με την Nikon αξίζει η αγορά της Nikon επειδη θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο ή αγοράζοντας την Canon στην συνέχεια θα πάρω εναν καλύτερο φακό και θα μου έρθει οικονομικα στα ίδια χρήματα.

Εχω διαβασει πολλά post στο site για επιλογή πρώτης μηχανης αλλά για να πω την αλήθεια κάπου πελάγωσα.

Επεξ/σία από michalis0601
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, michalis0601 είπε

Πρώτη ερώτηση σχετικά με την nikon αξίζουν τα 50 ευρώ διαφορά για το VR ;

Δεύτερη ερώτηση η Canon για entry level έχει διαφορά στα χρήματα με την Nikon αξίζει η αγορά της Nikon επειδη θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο ή αγοράζοντας την Canon στην συνέχεια θα πάρω εναν καλύτερο φακό και θα μου έρθει οικονομικα στα ίδια χρήματα.

Εφόσον μιλάμε για κιτ φακούς, που λόγω μικρών κατά κανόνα διαφραγμάτων απαιτούν μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης για το ίδιο αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου το VR είναι μονόδρομος.

Εξαίρεση είναι οι μηχανές της Pentax διότι χάρη στο μετακινούμενο αισθητήρα και το in-body stablilization σε βγάζουν από την ανάγκη του VR στο φακό. Που σημαίνει ότι μπορείς να γλιτώσεις πολλά χρήματα αργότερα αφού το VR κοστίζει πολύ.

Από τις Canon νομίζω πως θα πρέπει να βγάλεις την 4000D από τη λίστα σου. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο ύπαρξης μιας τετοιας μηχανής. Πλαστικό mount και οθόνη 2,7 ιντσών;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Cntrl+X είπε

Εφόσον μιλάμε για κιτ φακούς, που λόγω μικρών κατά κανόνα διαφραγμάτων απαιτούν μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης για το ίδιο αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου το VR είναι μονόδρομος.

Εξαίρεση είναι οι μηχανές της Pentax διότι χάρη στο μετακινούμενο αισθητήρα και το in-body stablilization σε βγάζουν από την ανάγκη του VR στο φακό. Που σημαίνει ότι μπορείς να γλιτώσεις πολλά χρήματα αργότερα αφού το VR κοστίζει πολύ.

Από τις Canon νομίζω πως θα πρέπει να βγάλεις την 4000D από τη λίστα σου. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο ύπαρξης μιας τετοιας μηχανής. Πλαστικό mount και οθόνη 2,7 ιντσών;

Αρα αφαιρούμε την Nikon χωρίς το VR

H 4000D μου διέφυγε ότι έχει 2.7 ιντσες....

Μένουν 2 η nikon που την βρήκα και στο https://www.e-infin.com/eu/item/3068/nikon_d3400_digital_slr_camera_+_af-p_18-55mm_f/3.5-5.6g_vr_lens__(kit_box) και η 1300D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μεταχειρισμένα σκέφτεσαι? Για ρίξε μια ματια εδω. Δειχνει καλή περιπτωση και θα σου μεινουν και λεφτα για επιπλεον εξοπλισμο. Η D3300 ειναι ισως στα σημεια και καλυτερη απο την D3400 αλλωστε.

(σημειωση: δεν εχω σχεση με την αγγελια)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν πας απο ε-ινφινιτι ασε την d3400 και πηγαινε σε αυτη-> d5300 που ειναι εντος budget.

Εχει καλυτερο συστημα εστιασης, τραβαει barcketed, εχει  timelapse, σπαστη οθονη που πιθανοτατα να ειναι και φωτεινοτερη(δεν ειμαι σιγουρος για το τελευταιο, αλλα εαν κρινω απο την d3200/d5100 η δευτερη εχει πολυ καλυτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Θα περάσω από κάποιο κατάστημα για να τις δώ και από κοντά και να δω η καθεμία πως κάθεται στο χέρι μου.Μια τελευταία ερώτηση εκτός από κάρτα μνήμης και μία τσάντα μεταφοράς χρειάζομαι κάτι ακόμα ; Φίλτρο, κατι για προστασία του φακού κτλ κτλ ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Cntrl+X είπε

Εφόσον μιλάμε για κιτ φακούς, που λόγω μικρών κατά κανόνα διαφραγμάτων απαιτούν μεγαλύτερους χρόνους έκθεσης για το ίδιο αποτέλεσμα, κατά τη γνώμη μου το VR είναι μονόδρομος.

Εξαίρεση είναι οι μηχανές της Pentax διότι χάρη στο μετακινούμενο αισθητήρα και το in-body stablilization σε βγάζουν από την ανάγκη του VR στο φακό. Που σημαίνει ότι μπορείς να γλιτώσεις πολλά χρήματα αργότερα αφού το VR κοστίζει πολύ.

Από τις Canon νομίζω πως θα πρέπει να βγάλεις την 4000D από τη λίστα σου. Πραγματικά δε μπορώ να καταλάβω το λόγο ύπαρξης μιας τετοιας μηχανής. Πλαστικό mount και οθόνη 2,7 ιντσών;

Το VR βοηθαει ΛΙΓΟ , μονο στο ελαφρυ κουνημα της μηχανης στα χερια.

Δεν εχει καμια ουσια οταν βγαζεις κατι που κινειται (εστω και λιγο)

Μην μπερδευετε τον αρχαριο και νομιζει οτι με VR θα βγαζει τα παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 9/8/2018 στις 1:00 ΜΜ, michalis0601 είπε

Καλησπέρα 

Θα ήθελα την βοηθείας σας για την επιλογή της πρώτης μου Dslr. Να διευκρινήσω ότι το budget μου είναι ταβάνι τα 450 ούτε ευρώ παραπάνω και ότι δεν θέλω mirrorless. Η χρήση που θα κάνω θα είναι τοπία και πρόσωπα. Κοίταζα στο internet για τιμές και είδα τις συγκεκριμένες.

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/178294-canon-eos-1300d-18-55dc-iii-value-up-kit

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/186666-canon-eos4000d-kit

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/169817-nikon-d3400-afp-18-55mm-black

https://www.kotsovolos.gr/site/imaging/digital-cameras/dslr/169817-nikon-d3400-afp-18-55mm-black

Πρώτη ερώτηση σχετικά με την nikon αξίζουν τα 50 ευρώ διαφορά για το VR ;

Δεύτερη ερώτηση η Canon για entry level έχει διαφορά στα χρήματα με την Nikon αξίζει η αγορά της Nikon επειδη θα μου προσφέρει κάτι καλύτερο ή αγοράζοντας την Canon στην συνέχεια θα πάρω εναν καλύτερο φακό και θα μου έρθει οικονομικα στα ίδια χρήματα.

Εχω διαβασει πολλά post στο site για επιλογή πρώτης μηχανης αλλά για να πω την αλήθεια κάπου πελάγωσα.

Δώσε βάση στις δύο πρώτες. Η σταθεροποιηση σε κιτ φακό δεν είναι πολύ χρήσιμη. Ιστορικά κανένας φωτογράφος δεν είχε ποτέ σταθεροποίηση. Είναι απαραίτητο το IS στο βιντεο και σε τηλεφακούς όμως και πάλι είναι άλλες εδώ οι προυποθέσεις (εξωτερική σταθεροποίηση). Επίσης είναι πάρα πολύ βαρετό να πω - και οι περισσότεροι κάτοχοι canon dslr/mirrorless βαριούνται επίσης μόνο φίλοι φίλων θα το κάνουν - ότι τα χρώματα της canon ειναι πολύ καλά και ανώτερα σε jpeg, σε raw και σε αλλαγές χρωμάτων. Μεγάλη ιστορία και η θερμοκρασία του λευκού. Εκει να δεις λευκά να κιτρινίζουν και άλλα να μπλεδίζουν. Γενικά μην ΄΄φοβάσαι΄΄ τον φακό χωρίς σταθεροποίηση. Αν ψάξεις μεταχειρισμένη δες την 700D σειρά Rebel της 550, 600, 650 για φωτογραφία και βίντεο και τα δύο. 

Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εαν το βιντεο δεν ειναι ζητουμενο τοτε μια Pentax K-S2 ειναι επισης μια εξαιρετικη επιλογη μεσα στο budget σου.

Wheather sealed στιβαρη (για την κατηγορια) κατασκευη, image stabilization στον αισθητηρα (οποτε εχεις IS με ολους τους φακους), πολυ καλο ISO range, viewfinder με pentaprisma (πιο φωτεινο απο pentamirror) με 100% coverage, πληρως ανακλινόμενη οθονη, δυο ροδελες ρυθμισεων και βολικα manual control...

Γενικα παιρνεις πολλα περισσοτερα απο οσα πληρωνεις και τα βρισκεις σε μηχανες μεγαλυτερης κατηγοριας. Εχει και πολλους weather proof φακους επισης και σε καλες τιμες. Αλλα σαφως δεν θα βρεις τοσους πολλους μεταχειρισμενους οσους σε Canon/Nikon

Επεξ/σία από SeNNinhA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Agraf είπε

Δώσε βάση στις δύο πρώτες. Η σταθεροποιηση σε κιτ φακό δεν είναι πολύ χρήσιμη. Ιστορικά κανένας φωτογράφος δεν είχε ποτέ σταθεροποίηση. Είναι απαραίτητο το IS στο βιντεο και σε τηλεφακούς όμως και πάλι είναι άλλες εδώ οι προυποθέσεις (εξωτερική σταθεροποίηση). Επίσης είναι πάρα πολύ βαρετό να πω - και οι περισσότεροι κάτοχοι canon dslr/mirrorless βαριούνται επίσης μόνο φίλοι φίλων θα το κάνουν - ότι τα χρώματα της canon ειναι πολύ καλά και ανώτερα σε jpeg, σε raw και σε αλλαγές χρωμάτων. Μεγάλη ιστορία και η θερμοκρασία του λευκού. Εκει να δεις λευκά να κιτρινίζουν και άλλα να μπλεδίζουν. Γενικά μην ΄΄φοβάσαι΄΄ τον φακό χωρίς σταθεροποίηση. Αν ψάξεις μεταχειρισμένη δες την 700D σειρά Rebel της 550, 600, 650 για φωτογραφία και βίντεο και τα δύο. 

Επειδή δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένη η canon 1300D είναι οκ.Ρωταω γιατί η τιμή ήταν χαμηλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, michalis0601 είπε

Επειδή δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένη η canon 1300D είναι οκ.Ρωταω γιατί η τιμή ήταν χαμηλή

Μια χαρα οκει. Απλά με τις 600,650,700 έχεις περισσότερες δυνατότητες βίντεο και φώτο χωρις να χρειάζεσαι εγγύηση όμως γιατί το έξτρα firmware της ML χαλάει την εγγύηση..και αυτό δεν είναι σωστό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, michalis0601 είπε

Επειδή δεν θέλω να πάω σε μεταχειρισμένη η canon 1300D είναι οκ.Ρωταω γιατί η τιμή ήταν χαμηλή

Θα προτιμουσα Nikon D3400

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...