Προς το περιεχόμενο

Χρήστες και δικαιώματα


kleo1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τη βοήθεια σας.

Έχουμε έναν server Ubuntu, συνδέομαι με απομακρυσμένη σύνδεση με non-root λογαριασμό.

Θέλω να κάνω κάποιες ενέργειες όπως διαγραφή και κυρίως τροποποίηση κάποιων αρχείων κειμένου τα οποία όμως είναι σε φάκελο που δεν έχω δικαίωμα (etc).

Πως μπορεί να γίνει αυτό από τον τρέχον χρήστη, χωρίς να μπω σαν root.

Δεν έχει το Linux κάτι σαν το Run as administrator που έχουν τα windows να κάνω τη δουλειά μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γινεται με το sudo

$sudo rm -rf / 

Σου βγαζει να βαζεις το passwd (του χρηστη) και εκτελει την εντολη.Η παραπανω εντολη μπηκε για νοσταλγικους λογους και δεν σου προτρεπω να την χρησιμοποιησεις :)
Για να δουλεψει αυτο πρεπει ο χρηστης να ειναι στο /etc/sudoers.Στην ουσια να ειναι στο group "wheel" ή "sudo" αναλογως τα γουστα και την διανομη.Αλλιως βαζεις τον χρηστη καρφωτο στο προαναφερθεν αρχειο και καθαριζεις.Το πιο σωστο ειναι να τον βαλεις σε ενα απο τα 2 groups..μην σου πω και στα 2 καλου κακου.Για να γινει αυτο ομως , πρεπει να μπεις σαν root.Αρα δεν το γλυτωνεις το "να μην μπω σαν root".

4 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Γραψε σε ενα τερμιναλ "su" δωσε password και κανε οτι αλλαγές θέλεις

Σε ubuntu-οειδη δεν οριζεται κωδικος root στην εγκατασταση.. οποτε το su δεν δουλευει.
Πρεπει να παιξεις "sudo su" και αφου μπεις σαν root να ορισεις passwd για μελλοντικη χρηση.Το κανει επιτηδες το ubuntu για να σε προτρεπει να χρησιμοποιεις περισσοτερο το sudo αντι να βγαινεις σε # με το su και να μενεις εκει με τις ωρες και γαμησεις τιποτα απο κανα mistype :)

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις αλλά δε κατάλαβα τίποτα. είμαι άσχετος από LInux. μερικές εντολές έχω μάθει απ έξω για να κάνω κάτι δουλειές μόνο και ό,τι θέλω το googlάρω.

ανοίγω το /etc/sudoers και δηλώνω τον χρήστη;

λίγη ακόμα βοήθεια.....

1 ώρα πριν, mphxths είπε

.Για να γινει αυτο ομως , πρεπει να μπεις σαν root.Αρα δεν το γλυτωνεις το "να μην μπω σαν root".

εννοώ να μη μπαίνω συνέχεια σαν root. το να μπω μια φορά να ρυθμίσω κάτι και μετά να μπαίνω με τον Non-root χρήστη δεν είναι πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπες σαν root , ανοιξε το αρχειο /etc/group και βαλε διπλα στα groups wheel και sudo  το ονομα του χρηστη σου.

Δηλ αν ειναι π.χ. 

wheel:x:998:

το κανεις

wheel:x:998:mpampis (οπου mpampis το ονομα του χρηστη)

Το ιδιο και για το group "sudo" .

Αποσυνδεση / επανασυνδεση και δοκιμασε τις εντολες που θες με το sudo οπως εγραψα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το wheel δεν υπάρχει.

υπάρχει μόνο το sudo:x:27:ubuntu

το έκανα -> sudo:x:27:ubuntu,myuser

συνδέομαι με τον myuser, πάω να σβήσω έναν φάκελο.. και κλασικά 

 permission.png.e5cb3ff240665d1c90b84c91f59e567f.png

πως θα σβηστεί ο @!#$@#! φάκελος;

αυτό θα με βοηθήσει, να το κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εβαλες τον χρηστη στο group "sudo".

Κανεις και ενα τσεκ στο αρχειο /etc/sudoers.

Λογικα καπου πρεπει να χει μια γραμμη που γραφει :

%sudo ALL=(ALL) ALL

Αν την ειχε θα σου δουλευε η φαση αρα δυο τινα συμβαινουν.

1.Δεν την εχει αρα την προσθετεις.
2.Την εχει αλλα την εχει με "#" στην αρχη της γραμμης.Αφαιρεις το "#" , σωζεις αρχειο , αποσυνδεση / επανασυνδεση και θεωρητικα εισαι κομπλε.
(Ολα αυτα ως root προφανως)

Τι φακελο πας να σβησεις?Μηπως ειναι κανας περιεργος ?

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βρισκω απιθανο να μην ειναι ο χρηστης σου στους sudoers ηδη αν τον εφτιαξες κατα την εγκατασταση. Αλλιως δεν θα ειχες δυνατοτητα να διαχειριστεις το συστημα καθολου.

Αν βεβαια ο χρηστης σου φτιαχτηκε μετα, οντως δεν θα ειναι. Εμενα το sudo δεν μου αρεσει γενικως, προτιμω να κανω τη δουλεια μου με su

Οποτε μπες μια φορα με καποιον sudo enabled user (σιγουρα ο πρωτος που φτιαχτηκε με το συστημα), κανε το sudo su που ειπανε, βαλε κωδικο του χρηστη

Μετα, αφου πλεον εχεις πληρες root prompt, δινεις passwd root και βαζεις κωδικο για τον κανονικο root user

Την επομενη φορα θα δωσεις απλα su και κωδικο του root για πληρη προσβαση. Οταν τελειωσεις τη δουλεια σου, με ενα exit επιστρεφεις στο απλο user prompt

 

Αν υπαρχουν καποια αρχεια που μονιμως κανεις edit μπορεις και να δωσεις δικαιωματα στον απλο χρηστη να τα αλλαζει. Πχ

chmod 777 /etc/blah/blah.conf

Αυτο δινει πληρη προσβαση στον καθενα στο συγκεκριμενο αρχειο μονο.

Θεωρειται κακο απο αποψη ασφαλειας... αλλα ειναι πολυ βολικο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να τεστάρω την υπομονή όσων απαντήσουν.

στον server υπήρχε από την αρχή μόνο ο χρήστης root όπου και συνδεόμουν με ssh χωρίς τη χρήση κωδικού παρά μόνο με ssh key.

τον 2ο χρήστη τον έφτιαξα στη συνέχεια (myuser)

με αυτόν τον χρήστη λοιπόν (myuser), συνδέομαι με το X2Go στον server.

Θέλω να σβήσω κάποια αρχεία ή να τα πειράξω και εμφανίζεται το μήνυμα που είδατε πάνω. όταν τα αποθηκεύω μου λέει δεν....

Οπότε σαν πόντιος που είμαι τι κάνω:

μέσω ssh (root) αντιγράφω το αρχείο που θέλω να πειράξω στο desktop, σε gui πλέον κάνω τις αλλαγές που θέλω με τον myuser και αφού τελειώσω, πάλι με ssh αντιγράφω το αρχείο από το desktop στο φάκελο που ήταν.

η λύση στο πρόβλημα μου θα ήταν να συνδεθώ με το X2Go με root ή ο χρήστης myuser να αποκτήσει δικαιώματα root ώστε να μην κάνω πατέντες.

Το 1ο δε μπορώ να το κάνω λόγω του key (αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει εδώ, λύθηκε το θέμα)

Τα αρχεία δεν αλλάζονται συχνά οπότε και με ssh γίνεται η δουλειά αλλά όπως και να το κάνουμε είναι ευκολία το gui και επίσης μου καρφώθηκε τώρα γιατί μπορεί να το χρειαστώ αργότερα.

8 ώρες πριν, mphxths είπε

Λογικα καπου πρεπει να χει μια γραμμη που γραφει :


%sudo ALL=(ALL) ALL

(Ολα αυτα ως root προφανως)

Τι φακελο πας να σβησεις?Μηπως ειναι κανας περιεργος ?

γράφει %sudo ALL=(ALL:ALL) ALL

εννοείται με root, εξάλλου χωρίς root δε γίνεται

δεν είναι περίεργος φάκελος, ούτε τα αρχεία που θέλω να πειράξω είναι περίεργα

3 ώρες πριν, Bspus είπε

Αν βεβαια ο χρηστης σου φτιαχτηκε μετα, οντως δεν θα ειναι. Εμενα το sudo δεν μου αρεσει γενικως, προτιμω να κανω τη δουλεια μου με su

μετά φτιάχτηκε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν φαινεται να υποστηριζεται root login απο το x2go. Για την ακριβεια προσπαθουν να σε εμποδισουν οσο μπορουν. Ισως να γινεται με hack αλλα δεν αξιζει τον κοπο.

Αλλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να διευκολυνθεις:

Δοκιμασε το nano αν δεν το ξερεις. Ειναι text editor απο κονσολα, πολυ φιλικος, καμια σχεση με vi κλπ. Δεν θα σε νοιαζει μετα να κανεις τοσες κινησεις απλα για να το κανεις edit απο Gui.

Αν θες οπωςσδηποτε gui, πιθανως να καταφερεις να καλεσεις τον γραφικο file manager ως root μεσα απο κονσολα. Σε xubuntu πχ που ο file manager λεγεται thunar, τον καλω ετσι απο κονσολα στην οποια εχω κανει su και ανοιγει γραφικο παραθυρο με δικαιωματα root. Υποθετω θα δουλεψει και απο το x2go, αλλα πρωτα πρεπει να βρεις ποιος ειναι ο file manager Της διανομης σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο αρχειο  

/etc/sudoers

κατω απο την γραμμη που γραφει το

# User privilege specification
root    ALL=(ALL:ALL) ALL

θα προσθεσεις ακομα μια γραμμη

your_username    ALL=(ALL:ALL) ALL

θα κανεις logout απο παντου και θα μπεις παλι σαν απλος χρηστης

και θα πρεπει να οταν τρεχεις

sudo -i

να δεις το # και να εισαι πλεον root

 

γιατι δεν μπαινεις στο ubuntu server με filezilla ή wincp ή ενα γραφικο gui για win για το rsync   σαν root (οχι και η καλυτερη ιδεα, εκτος αν το κανεις με χρηση του key)

να περνεις στον υπολογιστη σου το αρχειο να το κανεις οτι αλλαγες και να το στελνεις παλι πισω

 

αν ο ubuntu server σου ειναι χωρις γραφικο περιβάλλον το πιο πιθανο δεν θα σου παιξουν τα x forward που αναφερθηκαν

δεν χανεις παντως κατι να δοκιμασεις αρκει να ειναι την 

μορφης ssh -X user@server ή επιλεγμενο στο putty το x11 forward 

ριξε και μια ματια https://www.cygwin.com/

μπορει να σου φανουν χρησιμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 9/8/2018 στις 12:33 ΜΜ, Bspus είπε

Δεν φαινεται να υποστηριζεται root login απο το x2go. Για την ακριβεια προσπαθουν να σε εμποδισουν οσο μπορουν. Ισως να γινεται με hack αλλα δεν αξιζει τον κοπο.

Αλλα πραγματα που μπορεις να κανεις για να διευκολυνθεις:

Δοκιμασε το nano αν δεν το ξερεις. Ειναι text editor απο κονσολα, πολυ φιλικος, καμια σχεση με vi κλπ. Δεν θα σε νοιαζει μετα να κανεις τοσες κινησεις απλα για να το κανεις edit απο Gui.

Αν θες οπωςσδηποτε gui, πιθανως να καταφερεις να καλεσεις τον γραφικο file manager ως root μεσα απο κονσολα. Σε xubuntu πχ που ο file manager λεγεται thunar, τον καλω ετσι απο κονσολα στην οποια εχω κανει su και ανοιγει γραφικο παραθυρο με δικαιωματα root. Υποθετω θα δουλεψει και απο το x2go, αλλα πρωτα πρεπει να βρεις ποιος ειναι ο file manager Της διανομης σου

έχεις δίκιο για το x2go. το διάβασα στο νετ.

lxde έχω.

καλός ο nano αλλά αν θες να μεταφέρεις αρχεία ή να ψάχνεις κάτι, ε δε γίνεται με εντολές.

τέσπα επειδή δεν έβγαζα άκρη εφάρμοσα άλλη λύση.

εγκατέστησα VNC (tightvncserverκαι πλέον με το που συνδέομαι είμαι root και κάνω ότι θέλω απλά και ωραία.

τζάμπα παιδευόμουν με τον άλλον χρήστη και το X2Go και να πειράζω αρχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...